Potenciál Afriky: Třeba i sázka na krásu subsaharské střední třídy
|

Potenciál Afriky: Třeba i sázka na krásu subsaharské střední třídy

Uganda a Keňa porazily S&P 500, Nigérie a Ghana odepsaly přes 20 %. I loňský výkon jednotlivých burz ukazuje propastné rozdíly mezi ekonomikami Afriky. O té se stále hlasitěji mluví jako o poslední velké výzvě pro světové investory a firmy. Zatímco druhá skupina se už této hozené rukavice chopila, první stále váhá. Také proto mohou být fondy a firmy zaměřené (mimo jiné) na Afriku zajímavé. Stačí jen správně zvolit.

Emerging Markets Afrika Frontier Markets Investiční tipy

Násilné protesty proti karikaturám proroka Mohameda v Nigeru a dalších bývalých francouzských koloniích, pokračující, i když už trochu zaprášený boj s ebolou na severozápadě subsaharské Afriky nebo obavy z občanské války v Libyi a Egyptě. Důvodů, proč investoři nejen z Česka Afriku vesměs ignorují, je na první pohled více než dost.

A právě první pohled je důvodem, proč navzdory potenciálu kontinentu nečekám dramatické čelem vzad. Média, prostřednictvím kterých si drtivá většina lidí dělá o světě obrázek, o Africe informují schématicky, prizmatem syndromu pučů a zemětřesení, použiji-li akademický žargon. Polopaticky řečeno, ve většině redakcí převládá názor, že vystoupit ze zajetých kolejí je riskantní (č)i náročné. Kontinent se tak ve zpravodajství objevuje jen tehdy, když jím otřásají katastrofické události. Navíc média často o 54 zemích informují jako o "Africe", což ilustruje rozborka článků britského Guardianu (který stále patří mezi ty vnímavější).

Články o Africe a o Asii

Nesporné úspěchy mnoha afrických ekonomik se tak povětšinou slévají se začarovaným kruhem bídy, korupce a nenasytných elit, kterým status quo vyhovuje. Zejména v Česku, kde si mnozí během krize hlasitě stěžovali na neschopnost globálních finančních center rozlišovat mezi Budapeští a Bukureští, tento přístup působí paradoxně. (Ponechávám stranou, že si většina analytiků našeho regionu jednotlivé země nepletla. "Nejsme úplní blbci," řekl mi v Londýně doslova jeden z nich a přesvědčil mě o tom.) Afrika je přitom druhý největší kontinent a Evropu by svou rozlohou zvládl pojmout bezmála třikrát.

Velikost Afriky v kontextu

Afrika dlouhodobě dodává většinu zemí do světového žebříčku deseti nejchudších, v roce 2013 ji od monopolizace pořadí uchránil Afghánistán. Stejně tak je ale domovem většiny z desítky nejrychleji rostoucích ekonomik posledních let. Časté zdůrazňování toho, že z nízké základny se dobře roste, má jistě něco do sebe, při důkladnějším zkoumání dat se ale ukáže být asi tak stejně relevantní jako články o "Africe". Zatímco některé země stále sázejí na jednu komoditu či investora, mnoha jiným se podařilo diverzifikovat a položit základy udržitelnému růstu. A právě udržitelnost či odolnost, nikoli to, z jaké úrovně ekonomika roste, by měly investory zajímat.

Růst cen komodit a HDP v subsaharské Africe

Ostrou zkouškou odolnosti řady afrických lvů se stal loňský kolaps cen ropy a surovin obecně. Když se stalo něco podobného v letech 1998 až 1999, slušně rozjeté ekonomiky dostaly ránu – nigerijská naira například ztratila 80 % hodnoty. I loni deset afrických měn přišlo o více než 10 %, žádný kolaps se ale nekonal. Africký průmysl totiž drží tempo s hospodářským růstem a služby ho překonávají. Jinými slovy, v zemích jako Nigérie nebo Keňa ekonomika stojí na několika pilířích. Pokud tedy jeden selže, může dojít k výkyvu, v delším horizontu ho ale ostatní zastoupí, což dokazuje i vývoj na burzách.

Výkon afrických akciových trhů

Právě zmíněná Nigérie, respektive loňský propad její burzy, potvrzuje, že jednotlivé africké ekonomiky potkají na cestě k úspěchu mnoho výmolů. Dvojnásob tak platí mantra o potřebě diverzifikovat a/nebo si najít zkušeného průvodce. A právě zde je možné narazit. Navzdory potenciálu velcí investoři – podobně jako média – kolem Afriky povětšinou jen tancují. Přesto existuje několik institucionalizovaných cest, které mohou tamní investiční příběh přiblížit. Příkladem je T. Rowe Price Africa and Middle East Fund, který mimo jiné sází na nejúspěšnější africké výrobce a poskytovatele služeb, jako jsou Naspers a Aspens Pharmacare.

Výkon fondů zaměřených na Afriku a emerging markets

Alternativní možností sázky na probouzení Afriky a tamních spotřebitelů – těch bude v produktivním věku za čtvrt století více těch než čínských a indických – je nákup akcií jedné z globálních společností, které už na kontinentu zapustily kořeny. McDonald's, Nestlé a další si už udělaly své domácí úkoly a vědí, kde se odehrává to nejzajímavější a jak rizika spojená s jednotlivými ekonomikami správně namixovat a vyvážit. O něco podobného se snaží i francouzská společnost L'Oréal, pro kterou by právě úspěšné africké a asijské ekonomiky měly být zárukou další miliardy zákazníků, kterou chce do roku 2020 získat.

L'Oréal

L'Oréal se již nyní může spolehnout na třísetmilionovou střední třídu v (opomíjené) subsaharské Africe, která by do roku 2060 měla nabobtnat na miliardu lidí. Trh s krásou v Africe byl přitom už v roce 2012 ohodnocen na sedm miliard eur, k nimž se má každý rok přidat 8-10 %. A do třetice, dlouho těžko prostupná houšť regulí a bariér, která odrazovala zahraniční firmy, v mnoha zemích mizí. Světová banka proto zařadila hned 16 subsaharských ekonomik mezi 50 těch, které loni přijaly vůči byznysu nejvstřícnější opatření; Rwanda je v žebříčku "Ease of Doing Business" výše než třeba Itálie.


Navzdory tomu, že některé státy existují v podstatě jen na papíře (Demokratická republika Kongo) a další jsou společně se Severní Koreou odstrašujícími ukázkami stále existující totality (Eritrea), má "černý kontinent co nabídnout. Investorům stačí vymanit se z rámce standardně servírovaných "pučů a zemětřesení" a přestat uvažovat o "Africe".

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii
včera v 21:30

Americké akcie zakončily středeční volatilní obchodování převážně v plusu, Nike ale zažil nejhlubší jednodenní propad v historii

Americké akcie ve středu převážně zpevnily. Index Dow sice skončil již popáté v řadě v červených číslech, jeho...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:29

EU prý formálně vetuje fúzi LSE a Deutsche Börse

Evropská komise již brzy zamítne navrhované spojení burzovních společností Deutsche Börse a London Stock Exchange ...
Evropské akcie Fúze a akvizice Regulace
včera v 20:20

Kanadská Enbridge propustí šest procent zaměstnanců

Největší kanadský provozovatel ropovodů a plynovodů Enbridge propustí asi tisíc zaměstnanců, což představuje šest...
Kanada Ropa Zemní plyn
včera v 20:17

Reuters: Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com....
Americké akcie Fúze a akvizice Internet
včera v 19:52

Až 32 % lidí v subsaharské Africe nemá přístup k pitné vodě

Až 32 %obyvatel subsaharské Afriky nemá přístup ke zdravotně nezávadné pitné vodě. U příležitosti středečního...
Voda Afrika
Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila
včera v 18:00

Evropské trhy ve středu převážně klesly, britská libra po útoku před britským parlamentem oslabila

Evropské akcie v polovině pracovního týdne prohloubily ztrátu z úterní seance. Trhy dolů táhnou obavy z dalších kroků...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal v loňském roce rekordní zisk 1,1 miliardy eur

Francouzský výrobce luxusního zboží Hermès zaznamenal loni rekordní zisk 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy Kč)....
Francie Luxus Výsledková sezóna
včera v 17:18

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou přesnou aktuální...
Alphabet (Google) Americké akcie Technologie
včera v 17:02

Sinopec získá rafinerii v Africe, podíl koupí od Chevronu

Čínská společnost Sinopec získá první velkou rafinerii v Africe. Za většinový podíl zaplatí americké ropné firmě...
Čína Chevron Americké akcie
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %
včera v 16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, akcie Komerční banky zlevnily téměř o 2 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisk z úterní seance, když index PX klesl o 0,39 % na 978,91 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky
včera v 16:30

Moravcová (BOSSA): Zlato je aktuálně poměrně drahé, na trhu s průmyslovými kovy mohou být zajímavé tyto dvě sázky

Cena zlata je aktuálně poměrně vysoko, s nákupy tohoto drahého kovu by proto investoři měli vyčkat na zajímavější...
Komodity Průmyslové kovy Vzácné kovy
včera v 16:13

Nizozemská ING je vyšetřována kvůli transakcím v Uzbekistánu

Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření na možné praní špinavých peněz...
Nizozemsko Banky Evropské banky
Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna
včera v 15:56

Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou část aktivit z Londýna

Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část aktivit z Londýna jinam do...
Banky Americké banky Spojené království
Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června
včera v 15:37

Bookmakeři čekají ukončení devizových intervencí na konci června

Bookmakeři sázkové společnosti Fortuna očekávají, že Česká národní banka (ČNB) ukončí devizové intervence na svém...
Česká republika Česká koruna Měny
Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů
včera v 15:20

Koděra (CREDITAS): Komodity jsou zprostředkovaně ovlivňovány i vývojem sazeb, zajímavé mohou být sázky na zlato přes akcie některých těžařů

Ceny komodit ovlivňuje kromě jiného i vývoj úrokových sazeb velkých centrálních bank. Kromě zpřísňování měnové...
Úrokové sazby Centrální banky Fed
včera v 15:03

USA: Prodeje starších domů v únoru klesly o 3,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
včera v 14:35

Jih EU kritizoval šéfa euroskupiny kvůli výroku o pití a ženách

Portugalský premiér António Costa ve středu vyzval předsedu euroskupiny Jeroena Dijsselbloema k rezignaci. Reaguje...
Evropská unie Politika
včera v 14:19

Rusko zmírní daňovou povinnost lidem zasaženým sankcemi

Ruští poslanci ve středu schválili zákon, který umožní ruským podnikatelům neplatit v Rusku daně z majetku v...
Rusko Daně