Raději dříve než později: 7 důvodů odejít z práce
|

Raději dříve než později: 7 důvodů odejít z práce

Nenechte se ukolébat pohodlným životem a pravidelně se sami sebe ptejte, nakolik jste spokojeni se svou kariérou. Plynou vám ze zaměstnání slušné peníze a jste obklopeni dobrým týmem, takže není důvod nic měnit? Možná ale vaše současná práce není to, co byste chtěli dělat do konce života.

Zaměstnání Pracovní pohovor Pracovní trh

Spokojenost se velmi rychle může změnit na pohodlnost, která již s úspěšnou kariérou nemá nic společného. Oklamáváte sami sebe výmluvami typu "vydržím ještě pár měsíců" nebo "nemám teď čas hledat jinou práci"? Nenechte se svázat obavami či dokonce strachem, které by vám bránily v důležitých rozhodnutích.

Určitě znáte ze okruhu svých známých a přátel chytré a talentované lidi, kteří kvůli svému pohodlí zůstávají na horších pracovních pozicích, než na jaké by ve skutečnosti měli. Když se konečně rozhodnou práci změnit, je již pozdě, protože z konkurenčního boje na pracovním trhu vypadli a často ani nevědí, jak napsat životopis, natož procházet pracovními rozhovory. Jsou příliš úzce specializováni a nedokáží se ucházet o pozici, která by nebyla totožná s tou, kterou po letech opustili. Cítí se nezkušení a hendikepovaní ve srovnání se svými konkurenty a mají pocit, že jim ujel vlak. Schází jim odhodlání, a proto raději volí cestu menšího zla a "tvrdnou" v zaměstnání, která plně neodpovídají jejich požadavkům.

Zde jsou jasná znamení, že přišel čas opustit práci a posunout se dále.

1. Status quo

Pokud jste stále ve stejné firmě bez povýšení nebo rozšíření kompetencí poslední tři roky, měli byste se vážně zamyslet nad tím, jestli zde chcete i přesto "zkejsnout", nebo v kariéře budete pokračovat jinde. Dokonce i ve velkých organizacích, kde se dá jen těžko pronikat do vyšších pater, byste vždy měli zaznamenat nějaký posun.

2. Absence zpětné vazby

Pokud od manažera nedostáváte zpětnou vazbu ohledně své výkonnosti, nebo je jen obecná a těžko se tak na ni reaguje, je velmi obtížné získávat hodnotné zkušenosti v rámci organizace a stávat se odborníkem ve svém oboru. Nejlepší manažeři mají zájem na rozvoji kariéry svých zaměstnanců a pravidelně přicházejí s radami pro zlepšení.

3. Žádné nové zkušenosti

Vaše křivka učení se povážlivě zploštila? Nepřicházejí velké výzvy? Jasný signál poohlédnout se jinde. I když se nejde učit každý den něco nového, měli byste zdokonalovat své základní dovednosti a osvojovat si nové. Často je nutné vzít osud do vlastních rukou, například požádat o zapojení do nového projektu, přihlásit se na zajímavé kurzy nebo z vlastní iniciativy navštěvovat odborné semináře či konference. Pokud ale takové možnosti vaše současné zaměstnání nenabízí, znamená to, že firma nemá zájem investovat do vašeho kariérního rozvoje.

4. Neustálý exodus

Máte pocit, že už na rozlučky svých kolegů chodíte příliš často? Všichni kolem vás pořád aktualizují svá CV a profily na LinkedInu? Pokud zpozorujete, že stále více schopných kolegů uvažuje o podání výpovědi, je pravděpodobné, že se asi nenacházíte na správném místě. Zeptejte se jich, co je vede ke změně práce. Možná to budou stejné důvody, které by měly k tomu samému přimět i vás.

5. Opakovaná reorganizace

Firma neustále mění management a strukturu? Může to indikovat problémy s vedením firmy a její strategií. Reorganizace přinášejí příležitost zapojit se a vytěžit z nich něco, pokud k nim ale dochází příliš často, signalizují turbulence. Ještě důležitější je, že vytvářejí nepříznivé prostředí pro váš kariérní postup - nikdo z managementu nebude mít čas přemýšlet nad vaším rozvojem, když řeší své vlastní problémy.

6. Zájem personalistů

Všechny ty obtěžující e-maily a nabídky personalistů nepovedou k nové práci snů, když je budete ignorovat. Velké množství takovýchto nabídek znamená, že je váš obor žhavým odvětvím a firmy nabírají nové lidi (což je mimochodem skvělá příležitost, jak se posunout na kariérním a platovém žebříčku výše). Chápejte to jako průzkum trhu - sledujte, které firmy přijímají nové zaměstnance, o jaké pozice je zájem a jaká je průměrná mzda v odvětví na srovnatelné pozici.

7. Pravý čas odejít

Neignorujte svou intuici. Nikdo nezná vaše pracovní prostředí lépe než vy sami. Pokud máte pocit, že byste na tom jinde byli lépe, poslechněte vnitřní hlas a začněte zkoumat možnosti. Mnozí z nás týdně stráví v práci přes 40 hodin, proto si dlužíme pravidelné zhodnocení kariérní situace.

I když jste spokojeni ve své současné práci, zapřemýšlejte o své kariéře minimálně dvakrát do roka. Nejenže získáte skvělou příležitost zrevidovat své silné a slabé stránky (a zaktualizujete životopis), ale přinutí vás to prozkoumat podmínky na pracovním trhu ve vašem odvětví. Cílem je buď najít příležitosti ke zlepšení ve své současné práci, nebo je objevit jinde a jít o dům dál.

Zdroj: The Muse
O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb
před hodinou

O2: Analytici očekávají stagnaci, nebo mírný růst tržeb

Analytici očekávají stagnaci nebo mírný růst tržeb v pololetním výsledcích hospodaření operátora 02. U zisku před...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety
15:45

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem planety

Zakladatel (a majitel 79 milionů akcií) firmy internetového obchodníka Amazon.com Jeff Bezos se ve čtvrtek stal...
Wall Street Amazon Microsoft
Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk
15:25

Přední evropští těžaři ropy a plynu ve čtvrtletí zvýšili zisk

Předním evropským ropným a plynárenským společnostem se ve druhém čtvrtletí podařilo zvrátit tři roky trvající pokles...
Ropa Evropské akcie
USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní…
15:10

USA: Ekonomická aktivita zůstala v červnu pod odhady, velkoobchodní skladové zásoby rostly

Index celostátní ekonomické aktivity, jejž sestavuje chicagský Fed, dosáhl v červnu hodnoty 0,13 bodu. Po květnové...
Americká ekonomika
USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně…
15:04

USA: Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v červnu výrazně vzrostl

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v červnu stoupl ve srovnání s květnem o 6,5 procenta....
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu
14:51

Čtvrtletní zisk automobilky FCA na rekordu

Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila ve druhém čtvrtletí provozní zisk před zdaněním (EBIT) o 15...
Auta Evropské akcie Výsledková sezóna