Lexikon geopolitických rozbušek – 1. díl: Velmocenské hrátky Ruska mohou importovat iráckou krizi až k hranicím Evropy
|

Lexikon geopolitických rozbušek – 1. díl: Velmocenské hrátky Ruska mohou importovat iráckou krizi až k hranicím Evropy

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Rusko Geopolitická rizika Blízký a Střední východ Rozhovor Výhled na rok 2015

Začněme doma, tedy Evropskou unií. Mnoho politologů i ekonomů se obává toho, že by se jako bumerang mohla vrátit hospodářská krize eurozóny, respektive spekulace o jejím možném rozpadu. To ale není jediný problém, který se může objevit.

Michael Romancov: Myslím si, že se mohou objevit i problémy ve střední a východní Evropě, pokud se tedy Putinovi podaří hrát na nacionalistickou strunu. To se případně týká v první řadě Maďarska. Věcí, kterou máš zřejmě na mysli, je Řecko, respektive všechny státy, které stále mají ekonomické problémy. Sice se zdá, že se Evropa zvedá, ale zvedá se určitě pomaleji a dýchavičněji než například Spojené státy.

V Řecku nedokázali ani na třetí pokus zvolit prezidenta a zemi čekají předčasné volby. Volební preference napovídají, že by z nich poměrně silně mohla vyjít SYRIZA, Koalice radikální levice. Ta se vyjadřuje kriticky k ozdravnému plánu, který je podle dostupných statistik úspěšný, ale k Řekům hodně tvrdý. Část komentátorů se obává toho, že by se SYRIZA, či obecněji nová vláda, mohla pokusit plán ozdravení opustit, což by nejspíše vzbudilo pochyby o dalším směřování jak Řecka, tak celé eurozóny. James Knigtley z londýnské ING a několik dalších ekonomů, se kterými jsem na přelomu roku mluvil, přitom pracuje i s tím, že by se Řeckem mohli inspirovat Španělé. I ve Španělsku se letos konají volby a i ve Španělsku je ozdravný proces terčem kritiky. Podobné obavy, respektive spekulace o tom, zda eurozóna přežije, a pokud ano, zda v současné podobě, by přitom mohly evropskou ekonomiku výrazně zpomalit, možná i vrátit do recese.

Michael Romancov: Přesně tak.

Doplním ještě jednu zemi, kterou bude podle mého názoru hodně zajímavé sledovat – Spojené království. Na jedné straně se Británii ekonomicky daří, na straně druhé, zdá se, euroskeptická jednosměrka, do které ji politické elity zavedly, brzy skončí zdí. V květnu totiž proběhnou volby a jednou z nejdůležitějších otázek – zřejmě klíčovou – bude vztah Británie a Evropské unie. Současný premiér David Cameron ve snaze vyrovnat se s eurofoby vně i uvnitř vlastní strany slíbil v případě vítězství referendum o setrvání země v EU. A květen nejen proto s největším pravděpodobností naznačí smýšlení Britů.

Michael Romancov: Určitě. Británie má nicméně obrovskou výhodu v podobě demokratické tradice. Jde o zemi, která opakovaně ukazuje, že je schopna cokoli zvládnout na úrovni. Problémy tam tedy nastat mohou, a dokonce velké, ale řešení bude systémové. Tudíž si myslím, že pro Evropu nebude britská politika potenciálně tak destabilizující jako možné bouře v Řecku a dalších zemích, které zažívají ekonomické problémy.

EU, její stabilitu, může ovlivnit i to, co se děje v její bezprostřední blízkosti, v Evropě mimo unii. Na Ukrajině jako aktuálně největší hrozbě se asi shodneme. Pokud se ale bude hospodářská situace v Rusku zhoršovat, což vzhledem k sankcím nelze vyloučit, mohl by začít prezident Vladimir Putin hledat záminky k rozpoutání konfliktů v dalších sousedních zemích. Před něčím podobným varují například analytici z Verisk Maplecroft, která se zabývá analýzou geopolitických rizik. Co ty na to?

Michael Romancov: Putinovi podle mě poprvé za jeho kariéru hoří doma půda pod nohama. Jemu se rychle poté, co převzal úřad, dařilo ztělesňovat roli zachránce. Je u moci patnáct let, najednou se věci začínají sypat, takže bude muset tu roli zachránce potvrdit. Podle mě to nedokáže, ale pokusí se o to. Když mu to nepůjde, jsou v postsovětském prostoru, který označil za svůj, aniž by se mu to svět pokoušel nějak důrazně vymluvit, potenciálně dvě bohaté země, o které by mohl mít zájem – Kazachstán a Ázerbájdžán.

Proniknout opět vojensky do Gruzie nebo něco podobného, to může mít krátkodobý úspěch. Nabudí to vášně doma, ale ty jsou už tak nyní neuvěřitelně vybuzené. Putin tak může získat dva, tři procentní body podpory, ale to je všechno. Navíc se kvůli tomu může dostat do problémů, protože kdyby znovu vyprovokoval válku, tak už se k tomu asi Indie a Čína postaví kriticky. Přesto, pokud mu to doma opravdu nebude fungovat, může přistoupit k zoufalému kroku, tedy k pokusu vzít si, co je bohaté – Kazachstán nebo Ázerbájdžán.

Když zmiňuješ Ázerbájdžán, napadá mě trvající konflikt mezi ním a Arménií, do něhož jsou tak či onak zapojeny v podstatě všechny regionální mocnosti včetně Turecka. Případný pokus Ruska ovládnout Ázerbájdžán by tak mohl vyvolat podobnou rozmíšku mocností, jakou způsobila intervence Moskvy do dění na Ukrajině.

Michael Romancov: Ano, to je možné. V této souvislosti je nutné explicitně mezi regionálními mocnostmi zmínit Írán. Pokud se něco začne dít v Ázerbájdžánu, tak to dvacet milionů Ázerů, kteří žijí na severu Íránu, určitě nenechá chladných. Případný konflikt by tak byl i proto hodně nebezpečný. Dvě ohniska problémů, která vnímáme jako oddělená – Ukrajina a Střední východ, zejména ofenziva Islámského státu –, by se totiž mohla geograficky propojit. Pokud by došlo k tomuto negativnímu scénáři, a já doufám, že nedojde, vznikl by konfliktní oblouk, který by vedl z Ukrajiny až do regionu, kde působí Islámský stát, tedy zejména do Iráku a Sýrie. A spojovacím článkem by bylo Rusko a jeho velmocenská politika.

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie