Co musíte ráno vědět (7. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (7. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě i zámoří, jak si vede sektor služeb v eurozóně a čí golfová hra zkomplikovala celou svatbu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý dále zlevňovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly popáté v řadě

Americké akciové trhy v úterý navázaly na vývoj ze začátku týdne a dále znatelně klesaly. Srážely je slabší údaje z americké ekonomiky, pokračující pokles cen ropy a obavy z nové krize v eurozóně v souvislosti s politickým vývojem v Řecku. Pro S&P 500 znamená pátý den v mínusu nejdelší sérii od konce roku 2013. Dow oslabil o 0,74 % na 17 371,64 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,89 % na 2 002,61 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,29 % na 4 592,74 bodu. Index volatility VIX vzrostl přes šest procent na 21,12 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA spadly o devět bazických bodů na 1,94 %. Kleslo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické a technologické tituly a nedařilo se ani akciím z finančního odvětví a průmyslového sektoru. Mírně nad nulou se udržel pouze sektor základních materiálů.

Zábava s cílovými cenami pro S&P 500

2. Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě

Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě, když v poslední hodině obchodování smazaly veškeré dřívější zisky. Britský FTSE 100 odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 0,68 % a německý DAX 0,04 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,7 %, dolů ho vedl sektor technologií, dařilo se naopak odvětví základních materiálů a akciím automobilek. Dříve v průběhu seance posiloval i o 0,6 % navzdory tomu, že dopoledne ztrácel necelé procento po zveřejnění indexů nákupních manažerů v zemích eurozóny.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

Lexikon geopolitických rozbušek – 1. díl: Velmocenské hrátky Ruska mohou importovat iráckou krizi až k hranicím Evropy

3. Pražská burza v úterý prohloubila ztráty a opět mírně oslabila

Index PX v úterý odepsal 0,29 % na 939,83 bodu. Burzu dolů vedly akcie Komerční banky, které ztratily téměř 1,5 %. Naproti tomu největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ (+0,29 %), jejíž cenné papíry propad zastavily a mírně zpevnily. Výrazně nižšího objemu dosáhly akcie Philip Morris ČR (+0,47 %) a Erste Group Bank (+0,06 %). O téměř tři procenta oslabila mediální CME a více než procento odevzdala i Fortuna. Naopak více než procentní zisk si připsaly akcie O2 C.R. (+1,20 %).

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní obchodní bilanci (odhad listopad: -42,3 miliardy USD, říjen: -43,4 miliardy USD), agentura ADP přidá zprávu o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru (odhad prosinec: 226 tisíc, listopad: 208 tisíc) a Fed vydá zápis z posledního zasedání FOMC. Itálie odhalí míru nezaměstnanosti (odhad listopad: 13,3 %, říjen: 13,2 %), stejně tak eurozóna (odhad listopad: 11,5 %, říjen: 11,5 %) a Německo (odhad prosinec: 6,6 %, listopad: 6,6 %). Eurostat navíc zveřejní předběžná data o inflaci v eurozóně za prosinec (FLASH; odhad prosinec: -0,1 % meziročně, listopad: +0,3 % meziročně) a Německo maloobchodní tržby (odhad listopad: +0,1 % meziměsíčně, říjen: +1,9 % meziměsíčně a +1,7 % meziročně). Mimo jiné se pak také dozvíme, jak na tom v listopadu byla česká obchodní bilance (říjen: +39,5 miliardy Kč). Co trhy čeká v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V Řecku vrcholí konflikt mezi úsporami a protesty. Euro se propadá

Předčasné parlamentní volby v Řecku, které se budou konat 25. ledna, jsou vyvrcholením dlouhého konfliktu mezi ekonomickými úspornými opatřeními vynucenými Bruselem a řeckými politickými protesty. Mezi lety 2008 a 2015 řecký HDP na obyvatele upravený o inflaci klesl o 30 % na 18 000 eur. V absolutním vyjádření jde o srovnatelný kolaps, jako by klesla životní úroveň v Izraeli na úroveň Libye nebo Gabonu, píše na portálu EUobserver analytik Dan Steinbock.

Oživení v Řecku a dalších zemích po krizi a naděje na splacení 240 miliard EUR

6. Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v prosinci zrychlil

Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v prosinci vzrostl na 51,6 bodu z listopadových 51,1 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 51,9 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 51,4 bodu z 51,1 bodu v listopadu, podle předběžných dat však měl vzrůst na 51,7 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor opět mírně expanduje poté, co v listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 50,6 bodu z listopadových 50,1 bodu, čekal se však růst na 50,8 bodu.

Indexy nákupních manažerů: V prosinci rostla aktivita v Číně i Japonsku, Austrálie se propadla, pokles zažila také Indie

7. Frakování může způsobit zemětřesení, doložili vědci

Metoda frakování při těžbě ropy nebo plynu může způsobit zemětřesení. Bylo tomu tak podle vědců i při otřesech v březnu 2014 v americkém státě Ohio. Frakování neboli hydraulické štěpení je metoda vyvolávající kontroverze kvůli dopadu na životní prostředí. Do vrtů jsou při ní pod vysokým tlakem vháněny chemikálie, které v horninách vytvářejí pukliny, z nichž je potřeba dostat plyn nebo ropu. Nyní američtí vědci v Bulletinu americké seismologické společnosti (BSSA) dokázali, že i poměrně silné zemětřesení v obci Poland v Ohiu v březnu loňského roku vyvolala taková těžba.

8. Západní státy by měly zmírnit sankce uvalené na Rusko, tvrdí Hollande

Francouzský prezident François Hollande v rozhovoru pro francouzské rádio France Inter v pondělí prohlásil, že by západní státy neměly vyhrožovat dalšími sankcemi Rusku, ale naopak by měly zmírnit sankce současné výměnou za pokračování mírového řešení situace na Ukrajině. Zahnání Vladimira Putina do kouta podle francouzského prezidenta nebude fungovat.

9. Goldman Sachs má poměrně jasnou představu o tom, jakou cestou se S&P 500 vydá v roce 2015

Analytici z Goldman Sachs mají ohledně vývoje indexu S&P 500 v letošním roce poměrně jasnou představu. Do konce roku se podle nich ocitne na 2 100 bodech. V polovině roku prý index dosáhne až 2 150 bodů, načež ale začne ztrácet kvůli utahování politiky Fedu. Analytici banky se totiž domnívají, že Fed přistoupí ke zvýšení sazeb již v září.

10. Velká burza pro směnu bitcoinů po útoku pozastavila služby

Internetová burza Bitstamp, jedna z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuální měnou bitcoin, dočasně pozastavila své služby. Stalo se tak poté, co po nedělním hackerském útoku burza se sídlem ve Slovinsku přišla o zhruba 19 000 bitcoinů. Ztráta podle webu forbes.com odpovídá zhruba 5,2 milionu dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Obamova golfová hra vyhnala svatebčany

Americký prezident Barack Obama se omluvil dvěma členům americké armády, kteří museli přesunout svou víkendovou svatbu kvůli jeho golfové hře. Nevěsta Natalie Heimelová a ženich Edward Mallue Jr., oba kapitáni v americké armádě, původně prezidenta na svou svatbu, která se měla konat na golfovém hřišti vojenské základny na Havaji, dokonce pozvali, ten však s díky pozvání odmítl. Následně jim údajně bylo řečeno, že budou muset svatbu přesunout, protože Obama bude na hřišti ve stejnou dobu hrát golf.

"Bylo trochu ironické, že dostali ten dopis a pár hodin nato jim bylo řečeno, že se kvůli němu budou muset přesunout," řekla sestra ženicha agentuře Bloomberg. "Bylo to velmi stresující, hlavně pro ni - měla se za méně než 24 hodin vdávat a najednou museli všechno změnit." Podle cateringového dodavatele svatebčané na poslední chvíli vše přesunuli na "mnohem hezčí místo". Poté, co agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že se svatba musela přesunout, prezident nevěstě osobně zavolal, omluvil se jí a oběma manželům pogratuloval.

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
před 14 minutami

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
před 30 minutami

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,6 %
před 43 minutami

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,6 %

Meziroční míra inflace v Německu v březnu nečekaně klesla na 1,6 % z 2,2 % v únoru, znovu se tak ocitla pod 2% cílem...
Německo Inflace
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
před hodinou

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks
před hodinou

Izrael zkrátil letos podruhé platbu do pokladny OSN

Izrael letos sníží svůj příspěvek OSN o další dva miliony dolarů. Rozhodla o tom vláda premiéra Benjamina Netanjahua....
Izrael Politika
ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, režim devizových intervencí trvá
13:00

ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, režim devizových intervencí trvá

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27...
Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby
12:41

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
11:39

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
11:24

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa