Lexikon geopolitických rozbušek – 2. díl: Kolaps Střední Asie může proti sobě postavit Rusko a Čínu, která by musela začít vystupovat jako mocnost. Třaskavý je nadále ale hlavně Střední východ
|

Lexikon geopolitických rozbušek – 2. díl: Kolaps Střední Asie může proti sobě postavit Rusko a Čínu, která by musela začít vystupovat jako mocnost. Třaskavý je nadále ale hlavně Střední východ

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Asijská ekonomika Čína Rusko Geopolitická rizika Blízký a Střední východ Irák Sýrie Rozhovor

Střední Asie se ocitla v kleštích volatility. Na severu je Rusko, na východě rozpínající se Čína a na jihu Afghánistán, z něhož se loni stáhla část mezinárodních jednotek, načež Tálibán přispěchal s prohlášením, že v zemi zvítězil. Nejen proto vnímám tento region jako kandidáta na titul jednoho z nejtěkavějších míst světa.

Michael Romancov: Myslím si, a může to znít paradoxně, že je v tuto chvíli k nestabilitě nejvíce náchylná chudá část bývalé sovětské střední Asie. Tedy země, které jsou takřka absolutně závislé na ruském trhu. Ruská ekonomika padá do propasti, což v první řadě hodně tvrdě dopadne na země jako Kyrgyzstán nebo Tádžikistán. Případná socioekonomická nestabilita přitom může okamžitě vyvolat krizi politickou, a tím pádem se tyto země stanou nesmírně zajímavými pro ozbrojené skupiny, militanty, kteří nyní primárně působí na jih od nich.

Celý prostor by měla stabilizovat mezinárodní struktura s názvem Šanghajská organizace pro spolupráci. Rusko se tváří, že je v ní tím důležitým aktérem, zatímco Čína má být ten méně důležitý. Pokud se ale v některé ze středoasijských republik něco stane, Rusko to zřejmě nezvládne urovnat, takže na svém zadním dvorku bude muset začít zasahovat Čína. Připomeňme si, jak se Rusko a Čína stále tváří, že jsou velcí kamarádi; často se v poslední době objevují titulky hlásající do světa, že když bude Rusku nejhůře, Čína mu přijde ekonomicky na pomoc. Ve zmíněné oblasti se tak velice rychle lze dočkat toho, že Čína pomůže nejen ekonomicky, ale i vojensky. To by zásadně změnilo vztahy Moskvy a Pekingu. To, o čem se někdy mluví, tedy že ruský prezident Putin svým vládnutím udělá z Ruska čínskou provincii, by se najednou mohlo velmi rychle stát.

Narazil jsi na něco, čemu už se nějakou dobu experti na mezinárodní vztahy i ekonomiku věnují, a sice explicitní či implicitní expanze Číny do okolních zemí. Hodně se toho namluvilo o rozmíškách na moři s Japonskem, Vietnamem nebo Filipínami, ale Čína se v poslední době snaží posunout i své pevninské hranice, nebo je tak alespoň možné vnímat narůstající počet střetů mezi jejími a indickými pohraničníky v Himálaji. Ty k tomu nyní přidáváš potenciální mocenské soupeření s Ruskem. Hrozí, že by mezi těmito mocnostmi vypukl otevřený konflikt, nebo budou jen "řinčet zbraněmi"?

Michael Romancov: Podle mě nyní na čínsko-indické hranici nehrozí bezprostřední riziko, o tamních problémech se dlouhodobě ví. Obě země jsou vnitřně poměrně stabilní. Pokud jde o Rusko, tam se situace dramaticky mění, prezident Putin je pod tlakem (více ZDE), a já si tak umím představit tebou nastíněný scénář, tedy to, že nějaký konflikt vypukne. Nikoli přímo na ruském území, ale ve sféře, která je sice brána jako předmět společné zodpovědnosti, nicméně Rusko tam až doteď hrálo prim. Poměry ve Střední Asii se zkrátka mohou začít měnit.

V této souvislosti je dobré připomenout, že pro Čínu je tento prostor, to znamená Sin-ťiang, ekonomicky nesmírně důležitý. Přes tuto provincii totiž vedou produktovody a Čína potřebuje v této části svého území – a v jejím sousedství – klid. Ten tam Rusko ústy Vladimira Putina vnášelo. Současná krize ruské ekonomiky tento klid může ukončit a zůstává otázkou, jaké kapacity bude mít Čína na to, aby věci zvládla sama. Nemám přitom na mysli kapacity vojenské a ekonomické, ty pravděpodobně má, ale kapacity velmocenské. Může se totiž stát, že Čína nebude mít na vybranou a bude se muset poprvé chovat jako mocnost. Mimo jiné proto, že Spojené státy a NATO tento prostor opouštějí.

Na jednu stranu pochopitelně vnímám postupné stahování Američanů ze Střední Asie, které souvisí s odchodem z Afghánistánu. Navíc se prezident Barack Obama vrátil do Iráku, zapojil se do bojů proti Islámskému státu, čímž opět zvýšil počet míst, kde jsou Spojené státy aktivní, což má svůj přirozený limit, když ne jiný, tak ekonomický. Na druhou stranu jsem ale přesvědčen o tom, že Střední Asie je natolik geostrategicky významné místo, že Američané nebudou chtít úplně opustit scénu. To samé platí o Evropanech, kterým se sice nedaří v této oblasti hrát významnou roli, ale mají tam přirozené zájmy, a navíc jsou často takzvanými -stány využíváni jako protiváha k vlivu, který tam historicky má Rusko a raketově získává Čína. I Evropa, ostatně podobně jako Írán a Turecko, tam tedy jistou roli hraje. Nečekám tedy, že by tento region skončil tak, že se o něj poperou Rusko a Čína.

Michael Romancov: Ponecháme-li Rusko a Čínu stranou, nejvýznamnějším hráčem v této oblasti byly Spojené státy. Ostatní mocnosti, které jsi zmínil, se s Ruskem a Čínou ve Střední Asii nemohou srovnávat. Jsem přesvědčen, že Obamova ani žádná jiná administrativa se nebude chtít angažovat hluboko ve vnitrozemí, kde nemohou operovat z moře. Tento prostor by tak mohl paradoxně pomoci Západu. Ten odejde, takže bude na Číně a Rusku, co s ním udělají. Rusové to podle mě nezvládnou a Číňané s tím nemají zkušenosti.

To je zajímavá myšlenka, která jen potvrzuje moji úvodní premisu – Střední Asie by letos mohla zahýbat diplomacií i trhy. Určitě ji proto řadím mezi pomyslnou trojici zemí či regionů, které má smysl v Asii sledovat, na tom se shodneme.

Michael Romancov: Já bych na první místo zařadil Sýrii a Irák, protože tam již konflikt zuří. Všichni o tom vědí, situace se tam zatím nezlepšuje a nevypadá to, že by se tam chystalo nějaké uklidnění. Na druhé místo bych zařadil citlivý region vymezený postsovětskou Střední Asií, tam jde zejména o ty malé a chudé, tedy Kyrgyzstán a Tádžikistán. A dále bych zmínil Afghánistán a v případě Číny provincii Sin-ťiang.

Já bych zmínil Čínu kvůli teritoriálním nárokům, které opakovaně znervózňují diplomaty i trhy. Sýrie a Irák, na tom se shodneme, to je stará známá. I proto bych možná namísto nich do své trojice zařadil Jemen. To je země, o níž se píše sporadicky, ale která je vzhledem ke své pozici nesmírně důležitá. Jemen a Somálsko totiž svírají vstup do Suezského průplavu, který patří mezi nejvýznamnější přepravní tepny na světě. Situace v Somálsku se sice zlepšuje, ale do stability má daleko, no a v Jemenu je to stále horší.

Michael Romancov: S tím musím souhlasit. Upřímně řečeno, tato oblast, jak jsi řekl, je dlouhodobě problematická. Uvidíme, zda se podaří Egypťanům realizovat záměr zdvojnásobit kapacitu Suezského průplavu, což by do prostoru přilákalo daleko více lodí, a tím pádem i zvětšilo návnadu pro piráty a další složky mezinárodního organizovaného zločinu, které Somálsko – a případně Jemen – mohou využívat jako základny.

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk
13:17

Výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americký výrobce hraček Hasbro zvýšil čtvrtletní tržby i zisk díky silné poptávce po robotech Transformers a dětských...
Americké akcie Výsledková sezóna
Americká společnost Halliburton je opět v zisku
13:04

Americká společnost Halliburton je opět v zisku

Americká společnost Halliburton, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro ropné firmy na světě, překonala...
Americké akcie Výsledková sezóna
ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly
11:51

ČNB: Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly

Úvěrové standardy ve 2. čtvrtletí stagnovaly u nefinančních podniku a snižovaly se mírně pouze u malých a středních...
Česká republika Úvěry ČNB
Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu
11:36

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

Některé české energetické zdroje, které získaly souhlas Evropské komise, mohou zpětně získat finanční podporu. V...
Česká republika Evropská unie Energetika