Co musíte ráno vědět (9. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (9. ledna)

V jaké náladě zakončily čtvrteční obchodování evropské a americké burzy, který známý investor radí světu, jak pomoci Ukrajině, a díla kterého umělce rozprodává jeho vnučka? To vše musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek dále silně zpevňovaly a posílily nejvíce za poslední tři týdny

Americké akciové trhy ve čtvrtek navázaly na středeční rally, kterou živí důvěra v pokračování a možné zvýšení podpory pro trhy ze strany centrálních bank. Investory povzbudily také solidní údaje z amerického trhu práce. Všechny tři nejsledovanější indexy ve čtvrtek nakonec posílily téměř o dvě procenta, nejvíce za poslední tři týdny. Dow posílil o 1,84 % na 17 907,87 bodu, širší S&P 500 přidal 1,79 % na 2 062,14 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,84 % na 4 736,19 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o 12 % na 17,01 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vzrostly o čtyři bazické body na 2,01 %. Všech deset hlavních sektorů v rámci S&P 500 zaončilo výrazně v plusu. Nejvíce zdražily technologické tituly, akcie z energetického odvětví a cenné papíry z průmyslového odvětví. Nejméně, přes sedm desetin procenta, přidal sektor služeb a mírně přes procento posílilo finanční odvětví.

2015: Nejen rok globální dolarové hrozby

Americké blue chips přichystaly dividendovou smršť

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na vyjádření Maria Draghiho na téma QE výrazně zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily poté, co guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi zopakoval, že je banka připravena na spuštění kvantitativního uvolňování. Ve Francii pokračoval hon na teroristy, kteří ve středu zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Britský FTSE 100 vzrostl o 2,34 %, německý DAX přidal 3,36 %, francouzský CAC 40 posílil o 3,59 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 3,58 % na 3 135,08 bodu. V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes čtyři procenta poskočil maloobchodní sektor a vysoké zisky si připsaly i akcie chemiček a také cenné papíry automobilek. Nejméně naopak vzrostly realitní odvětví a sektor dopravy a cestovního ruchu.

QE v Evropě: Fungovalo by jinak než v USA. Hůř

3. Pražská burza ve čtvrtek silně rostla, jediným propadlíkem byl ČEZ

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 1,43 % na 946,64 bodu, když pražská burza v souladu se západoevropskými trhy napravila část ztrát z předchozích dnů. Dařilo se všem velkým emisím kromě akcií ČEZ, které jako dvojka, pokud jde o objem obchodů, odepsaly 0,87 %. Podepsal se na tom pokles cen elektřiny. Posílily naopak obě banky, Erste Group Bank o více než 3 %, čímž byla nejsilnější z celého kurzovního lístku, a Komerční banka za největšího objemu obchodů o 1,19 %. Operátor O2 Czech Republic přidal 2,46 %, Philip Morris ČR 0,54 % a VIG 1,96 %. Bez jediného obchodu proběhla čtvrteční seance v případě akcií Tatry Mountain Resorts.

Jak a kam správně (ne)investovat podle Petra Borkovce z Partners

Otevře rok 2015 nejlepší příležitost ke koupi investiční nemovitosti?

4. Očekávané události

V pátek budou oči investorů upřeny na americký trh práce, protože vycházejí statistiky za prosinec. Čeká se vytvoření 240 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a 5,7% míra nezaměstnanosti (listopad: 321 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a míra nezaměstnanosti 5,8 %). Během dopoledne ale nebude nouze ani o data z Evropy. Zveřejněny budou průmyslová výroba a obchodní bilance Německa a průmyslová výroba ve Francii a Spojeném království, které přidá ještě obchodní bilanci. Budou také aktualizovány ratingy řady zemí, například Německa (S&P), Nizozemska (Fitch), Portugalska (Moody's) nebo Ruska (Fitch). Smršť dat čeká v 9 hodin Českou republiku (inflace, HDP za 3Q2014, průmyslová a stavební výroba, míra nezaměstnanosti). Hned ráno vydá Čína údaje o inflaci za prosinec (odhad: index spotřebitelských cen +1,5 % meziročně, index cen výrobců -3,1 % meziročně). Další odhady analytiků a očekávané události najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Draghi: ECB je připravena i na nákupy státních dluhopisů

Rada Evropské centrální banky je připravena přijmout "nekonvenční" kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Mario Draghi v dopise pro jednoho z poslanců Evropského parlamentu. Rada ECB zasedá 22. ledna a všeobecně se očekává, že prohloubí uvolňování měnové politiky.

ECB zvažuje tři možnosti nákupů státních dluhopisů

6. Gorbačov vyzývá k ukončení sankcí uvalených na Rusko, Merkelová připomíná mírovou dohodu z Minsku

Evropská unie musí zrušit protiruské sankce, aby bylo možné zastavit konflikt na Ukrajině. V článku pro německou Nadaci Friedricha Eberta, která má blízko k sociální demokracii, to uvádí bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Jako jediné možné řešení konfliktu vidí dialog mezi EU, Ruskem a Ukrajinou. Německá kancléřka Angela Merkelová ale ve čtvrtek připomněla, že existují zářijové dohody o příměří uzavřené v Minsku. "Nejprve se musejí dodržovat tyto dohody, až pak se můžeme bavit o změnách sankcí," uvedla.

Bělorusko opět devalvuje domácí měnu, tento týden už podruhé

7. George Soros vybídl k další pomoci Ukrajině, MMF jedná v Kyjevě

Americký investor maďarského původu George Soros vybídl Západ, aby zvýšil finanční pomoc Ukrajině. Na webu amerického časopisu New York Review of Books přitom nastínil, jak se dobrat nového balíku finanční pomoci ve výši 50 miliard dolarů. Je to podle něj způsob, jak se bránit stále agresivnějšímu Rusku. Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek v Kyjevě obnovil rozhovory, se kterými Kyjev spojuje naděje na rozšíření stávajícího záchranného programu.

Evropská komise slíbila Ukrajině další půjčku 1,8 miliardy eur

8. ECB varovala Řecko před nedodržením podmínek záchranného programu

Přístup řeckého bankovního sektoru k financím od Evropské centrální banky (ECB) se zkomplikuje, pokud Atény úspěšně nedokončí poslední revizi mezinárodního záchranného programu a neuzavřou s mezinárodními věřiteli dohodu o postupu po ukončení tohoto programu. Uvedla to ve čtvrtek ECB.

9. Shiller: Nemyslím si, že by na trhu s americkými dluhopisy byla bublina

Trh s americkými vládními dluhopisy zažívá netradičně dlouhý býčí trend. V posledních týdnech výnosy 10letých a 30letých bondů opět klesaly a někteří účastníci trhu, například David Rosenberg z Gluskin Sheff, se domnívají, že pokud je někde na trhu bublina, tak právě na dluhopisech. Robert Shiller, laureát Nobelovy ceny, který se bublinám na trzích věnuje řadu let, s tím však nesouhlasí.

Zapomeňte na akciové rekordy. Pod povrchem doutná krize, která je smete ze stolu

10. Jim O'Neill varuje před predikcemi cen ropy, sám ale hned jednu nabízí

Muž, který do finančního slovníku přispěl zkratkou BRIC, sleduje trh kontrakty na dodávky ropy v dalších letech. A ten podle něj naznačuje, že aktuálně nízké ceny ropy dlouho nevydrží. Ještě prý budou nějaký čas klesat, ale na konci roku 2015 budou výše než na jeho začátku. Z čeho vychází? Z rozdílu (spreadu) mezi spotovou cenou a cenou forwardového 5letého kontraktu. Ten se na burze v Chicagu obchoduje za asi 75 USD za barel a mírně zdražuje, spotová cena Brentu i WTI v těchto dnech bojuje o hranici 50 USD za barel a má tendenci spíše dále klesat.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Picassova vnučka chce prodat obrazy za 290 milionů USD

Marina Picasso prodává sedm obrazů ze své soukromé sbírky děl svého dědečka Pabla, o němž ve své knize z roku 2001 napsala, že jí zničil dětství. Chce za ně více než 290 milionů dolarů. Jedním z obrazů je portrét Pablovy první manželky Olgy. Za ten chce Marina přes 60 milionů dolarů.

Obrazy bude prodávat přímo Marina a potenciální zájemce hodlá potkávat na schůzkách v Ženevě. Nabídne jim také třeba obraz Žena s mandolínou z roku 1911, rovněž za asi 60 milionů dolarů. Prodat chce navíc i vilu La Californie v Cannes, kde Picasso žil se svou druhou manželkou. Blízký člověk z Marinina okolí uvedl pro Page Six, bulvární server New York Post, že se Picassova vnučka "snaží skoncovat s minulostí". Téměř 300 milionů dolarů by bylo nepochybně příjemným bonusem.

Picasso: Portrét ženy (Olga), 1923
včera v 18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
včera v 17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
včera v 16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
včera v 16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
včera v 15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
včera v 14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
včera v 14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
včera v 14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
včera v 13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
25. 3. 2017 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
25. 3. 2017 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
25. 3. 2017 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
25. 3. 2017 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
25. 3. 2017 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
25. 3. 2017 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR