Lexikon geopolitických rozbušek – 4. díl: Pokračující arabské jaro a pád cen ropy mohou způsobit velké problémy, Afrika má ale stále co nabídnout
|

Lexikon geopolitických rozbušek – 4. díl: Pokračující arabské jaro a pád cen ropy mohou způsobit velké problémy, Afrika má ale stále co nabídnout

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Afrika Frontier Markets Geopolitická rizika Rozhovor Výhled na rok 2015

V poslední době se mluví o dospívání Afriky, což mimo jiné potvrzují statistiky, podle kterých je šest z deseti nejrychleji rostoucích ekonomik světa právě z tohoto kontinentu. Na druhou stranu pokračující bouře na severu, chronické problémy v zemích jako Nigérie a Demokratická republika Kongo i epidemie eboly signalizují, že Afrika bude asi i letos vysílat do světa hodně dobré i hodně špatné zprávy.

Michael Romancov: Určitě. Pokud bychom se zaměřili na trojici nejproblematičtějších míst, tak bohužel zřejmě zůstane špatná situace v prostoru "arabské" Afriky, kterou jsi zmínil. Arabské jaro totiž stále není u konce. Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace v Libyi. Ona se trochu vytratila z titulních stránek světových médií, ale tamní situace je stále špatná. V Nigérii se pak podle mě věci budou zhoršovat. Jde o nejlidnatější africkou zemi a tamní konflikt dříve či později získá náboženský rozměr, který je hrozbou i v řadě jiných regionů. A nakonec uvidíme, co se bude dít v oblasti západní Afriky, která je chronicky politicky nestabilní a která má snad to nejhorší z epidemie eboly za sebou. Otázkou je, co přijde jako další.

Co se arabské Afriky týče, určitě si pozornost vedle Libye – v jejím případě s tebou naprosto souhlasím – zaslouží i Egypt. Tato země dle mého názoru balancuje nad propastí. Letos se můžeme dočkat toho, že ji překoná, ale i toho, že do ní spadne a v podstatě imploduje, což by byl vzhledem k velikosti, poloze i významu Egypta velký problém. I proto ho ostatně analytici z Verisk Maplecroft, společnosti, která se zabývá analýzou geopolitického rizika, řadí na prahu roku 2015 mezi největší světové strašáky.

Michael Romancov: Pokud by skutečně došlo k implozi Egypta, pokud by se z něj stal takzvaně zkrachovalý stát, tak by to byl hodně velký průšvih. Jde totiž s přehledem o nejlidnatější arabský stát. Kdyby touto společností začal zmítat nějaký velký konflikt, tak už jen vzhledem k tomu, že není kam utéci – všichni Egypťané žijí u Nilu, jinde to v rámci země ani není dlouhodobě možné –, šlo by zřejmě o fenomén, který by destabilizoval nejen Egypt, ale celý už tak hodně volatilní arabský svět. Navíc by země se svými 80 miliony obyvatel mohla vyprovokovat gigantickou uprchlickou vlnu, která by s velkou pravděpodobností dále přispěla k destabilizaci okolí.

Nepochybně by poznamenala i Evropu, která se už tak potýká s vlnou uprchlíků z Afriky. Navíc se problémy s tím spojené týkají zejména zemí na jihu eurozóny, tedy těch, které se perou s ekonomickými problémy, v nichž si lidé utahují opasky. Nově příchozí tam tedy jen povzbuzují nebezpečné xenofobní a extremistické vášně a politické strany.

Michael Romancov: Vracíme se tím k tomu, o čemž jsme mluvili už v souvislosti s Evropou a její hospodářskou situací. Když už jsme u ekonomiky, doplnil bych, že některé africké země v poslední době sílily díky těžbě ropy, takže vzhledem k tomu, jak se propadla cena barelu, je otázka, co se bude dít například v Angole. To je přitom poměrně velká země, která má potenciál ovlivnit i dění za hranicemi, na rozdíl například od Rovníkové Guiney, která je malá, takže její problémy svět asi neznervózní.

Má smysl vrátit se k Nigérii, jejíž státní kasu z 85 % plní prodeje ropy. V roce 2014 počítali Nigerijci s cenou 77,5 USD za barel, v závěru roku tedy měli problémy. Na letošek vycházejí z průměrné ceny 65 USD za barel, a i proto snížili očekávaní ohledně růstu své ekonomiky (africké největší) o procentní bod na 5,5 %. Ekonomický tlak na zemi, kterou zmítají náboženské nepokoje, jejichž počátek lze ostatně vysledovat až k chování ropných gigantů na severu země, narůstá. A i když se Nigérie vždy nakonec dokáže se vším nějak vypořádat, jak mi nedávno optimisticky řekl Joel Kibazo, jeden z uznávaných specialistů na Afriku, nelze vyloučit další vystupňování napětí, které je už tak velké, ani nákazu okolních států.

Michael Romancov: Jen to dokresluje situaci celého kontinentu na prahu roku 2015. Marně přemýšlím nad nějakým pozitivním příběhem, který bych v Africe letos vyhlížel. Dokonce si dovedu představit ještě horší scénáře, než o jakých jsme se bavili, a to proto, že je Afrika podle mě předurčená k tomu, aby se stala místem fyzické konfrontace nastupujících mocností. Pokud se kterákoli z nich dostane do problémů doma, může se pokusit "odreagovat" v Africe. Spíše bych tak v případě kontinentu viděl hrozbu možné kumulace negativních efektů, než že bych viděl něco pozitivního.

Mimochodem, na začátku jsi zmínil rychlý růst afrických ekonomik. To je pravda, ale je potřeba si uvědomit, že primárně rostou z nesmírně nízkých úrovní. Téměř cokoli tak v podstatě znamená obrovský procentuální růst. Nadále jsou ale poddimenzované, pokud jde o dopravní infrastrukturu, vzdělanost, přístup ke zdrojům pitné vody a úrodné půdy a tak dále. To je podle mě obrovský problém. Je mi tedy líto, ale nic dobrého nevidím.

Souhlasím s tím, že růst rychle z nízké základny je relativně snadné. Na druhou stranu je ale asi potřeba africké ekonomiky vzájemně rozlišovat. V některých se objevila poměrně robustní střední třída, o niž se už perou velcí nadnárodní giganti. I proto už například v Senegalu, který jsem navštívil, velké technologické společnosti budují vlastní infrastrukturu, a to včetně škol, kde si trénují své lidi. Do zemí, jako je právě Senegal, se navíc začínají vracet mozky, například ze Spojených států, zejména kvůli příležitostem, které jejich někdejší domovy začínají nabízet. Myslím si tedy, že pokud člověk poctivě vybírá, zajímavé a relativně stabilní příběhy najde i v Africe. Pro ilustraci doplním několik čísel: Před deseti lety dosáhly přímé zahraniční investice do afrických zemí 5 miliard dolarů, loni to bylo bezmála 50 miliard. Mnohé firmy rostou o 15-20 % za rok a na afrických akciových trzích se loni nově začalo obchodovat s cennými papíry 23 společností. To ale nic nemění na tom, že některé africké státy existují jen na papíře. I proto je tedy potřeba rozlišovat.

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení