Lexikon geopolitických rozbušek – 4. díl: Pokračující arabské jaro a pád cen ropy mohou způsobit velké problémy, Afrika má ale stále co nabídnout
|

Lexikon geopolitických rozbušek – 4. díl: Pokračující arabské jaro a pád cen ropy mohou způsobit velké problémy, Afrika má ale stále co nabídnout

Geopolitika loni trhům několikrát uštědřila pěkný políček. Letos se něco podobného může opakovat, a to nejen kvůli Ukrajině a (geo)politickým důsledkům nízkých cen ropy. Investiční web vám proto nabízí novou rubriku konTEXT, v níž budeme každý týden rozebírat politické rozbušky s investičním přesahem. Zahřívacím kolem je analýza potenciálních problémů všech kontinentů, kterou nabízíme během prvního lednového týdne. Vychází z mé debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Afrika Frontier Markets Geopolitická rizika Rozhovor Výhled na rok 2015

V poslední době se mluví o dospívání Afriky, což mimo jiné potvrzují statistiky, podle kterých je šest z deseti nejrychleji rostoucích ekonomik světa právě z tohoto kontinentu. Na druhou stranu pokračující bouře na severu, chronické problémy v zemích jako Nigérie a Demokratická republika Kongo i epidemie eboly signalizují, že Afrika bude asi i letos vysílat do světa hodně dobré i hodně špatné zprávy.

Michael Romancov: Určitě. Pokud bychom se zaměřili na trojici nejproblematičtějších míst, tak bohužel zřejmě zůstane špatná situace v prostoru "arabské" Afriky, kterou jsi zmínil. Arabské jaro totiž stále není u konce. Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace v Libyi. Ona se trochu vytratila z titulních stránek světových médií, ale tamní situace je stále špatná. V Nigérii se pak podle mě věci budou zhoršovat. Jde o nejlidnatější africkou zemi a tamní konflikt dříve či později získá náboženský rozměr, který je hrozbou i v řadě jiných regionů. A nakonec uvidíme, co se bude dít v oblasti západní Afriky, která je chronicky politicky nestabilní a která má snad to nejhorší z epidemie eboly za sebou. Otázkou je, co přijde jako další.

Co se arabské Afriky týče, určitě si pozornost vedle Libye – v jejím případě s tebou naprosto souhlasím – zaslouží i Egypt. Tato země dle mého názoru balancuje nad propastí. Letos se můžeme dočkat toho, že ji překoná, ale i toho, že do ní spadne a v podstatě imploduje, což by byl vzhledem k velikosti, poloze i významu Egypta velký problém. I proto ho ostatně analytici z Verisk Maplecroft, společnosti, která se zabývá analýzou geopolitického rizika, řadí na prahu roku 2015 mezi největší světové strašáky.

Michael Romancov: Pokud by skutečně došlo k implozi Egypta, pokud by se z něj stal takzvaně zkrachovalý stát, tak by to byl hodně velký průšvih. Jde totiž s přehledem o nejlidnatější arabský stát. Kdyby touto společností začal zmítat nějaký velký konflikt, tak už jen vzhledem k tomu, že není kam utéci – všichni Egypťané žijí u Nilu, jinde to v rámci země ani není dlouhodobě možné –, šlo by zřejmě o fenomén, který by destabilizoval nejen Egypt, ale celý už tak hodně volatilní arabský svět. Navíc by země se svými 80 miliony obyvatel mohla vyprovokovat gigantickou uprchlickou vlnu, která by s velkou pravděpodobností dále přispěla k destabilizaci okolí.

Nepochybně by poznamenala i Evropu, která se už tak potýká s vlnou uprchlíků z Afriky. Navíc se problémy s tím spojené týkají zejména zemí na jihu eurozóny, tedy těch, které se perou s ekonomickými problémy, v nichž si lidé utahují opasky. Nově příchozí tam tedy jen povzbuzují nebezpečné xenofobní a extremistické vášně a politické strany.

Michael Romancov: Vracíme se tím k tomu, o čemž jsme mluvili už v souvislosti s Evropou a její hospodářskou situací. Když už jsme u ekonomiky, doplnil bych, že některé africké země v poslední době sílily díky těžbě ropy, takže vzhledem k tomu, jak se propadla cena barelu, je otázka, co se bude dít například v Angole. To je přitom poměrně velká země, která má potenciál ovlivnit i dění za hranicemi, na rozdíl například od Rovníkové Guiney, která je malá, takže její problémy svět asi neznervózní.

Má smysl vrátit se k Nigérii, jejíž státní kasu z 85 % plní prodeje ropy. V roce 2014 počítali Nigerijci s cenou 77,5 USD za barel, v závěru roku tedy měli problémy. Na letošek vycházejí z průměrné ceny 65 USD za barel, a i proto snížili očekávaní ohledně růstu své ekonomiky (africké největší) o procentní bod na 5,5 %. Ekonomický tlak na zemi, kterou zmítají náboženské nepokoje, jejichž počátek lze ostatně vysledovat až k chování ropných gigantů na severu země, narůstá. A i když se Nigérie vždy nakonec dokáže se vším nějak vypořádat, jak mi nedávno optimisticky řekl Joel Kibazo, jeden z uznávaných specialistů na Afriku, nelze vyloučit další vystupňování napětí, které je už tak velké, ani nákazu okolních států.

Michael Romancov: Jen to dokresluje situaci celého kontinentu na prahu roku 2015. Marně přemýšlím nad nějakým pozitivním příběhem, který bych v Africe letos vyhlížel. Dokonce si dovedu představit ještě horší scénáře, než o jakých jsme se bavili, a to proto, že je Afrika podle mě předurčená k tomu, aby se stala místem fyzické konfrontace nastupujících mocností. Pokud se kterákoli z nich dostane do problémů doma, může se pokusit "odreagovat" v Africe. Spíše bych tak v případě kontinentu viděl hrozbu možné kumulace negativních efektů, než že bych viděl něco pozitivního.

Mimochodem, na začátku jsi zmínil rychlý růst afrických ekonomik. To je pravda, ale je potřeba si uvědomit, že primárně rostou z nesmírně nízkých úrovní. Téměř cokoli tak v podstatě znamená obrovský procentuální růst. Nadále jsou ale poddimenzované, pokud jde o dopravní infrastrukturu, vzdělanost, přístup ke zdrojům pitné vody a úrodné půdy a tak dále. To je podle mě obrovský problém. Je mi tedy líto, ale nic dobrého nevidím.

Souhlasím s tím, že růst rychle z nízké základny je relativně snadné. Na druhou stranu je ale asi potřeba africké ekonomiky vzájemně rozlišovat. V některých se objevila poměrně robustní střední třída, o niž se už perou velcí nadnárodní giganti. I proto už například v Senegalu, který jsem navštívil, velké technologické společnosti budují vlastní infrastrukturu, a to včetně škol, kde si trénují své lidi. Do zemí, jako je právě Senegal, se navíc začínají vracet mozky, například ze Spojených států, zejména kvůli příležitostem, které jejich někdejší domovy začínají nabízet. Myslím si tedy, že pokud člověk poctivě vybírá, zajímavé a relativně stabilní příběhy najde i v Africe. Pro ilustraci doplním několik čísel: Před deseti lety dosáhly přímé zahraniční investice do afrických zemí 5 miliard dolarů, loni to bylo bezmála 50 miliard. Mnohé firmy rostou o 15-20 % za rok a na afrických akciových trzích se loni nově začalo obchodovat s cennými papíry 23 společností. To ale nic nemění na tom, že některé africké státy existují jen na papíře. I proto je tedy potřeba rozlišovat.

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod