Goldman Sachs: 10 dominantních témat roku 2016
|

Goldman Sachs: 10 dominantních témat roku 2016

Goldman Sachs odhaluje 10 témat, která podle jejích analytiků budou v dalším roce hýbat světovými trhy.

Komodity Světová ekonomika Americké akcie Výhled na rok 2016

"Ekonomický růst poslední roky přináší samá zklamání, ale ani to nezastavilo růst cen rizikových aktiv," píší v reportu stratégové v čele s Charlesem Himmelbergem, šéfem globálních úvěrových strategií Goldman Sachs. "V roce 2016 očekáváme pokračování růstu aktivity ve vyspělých ekonomikách, tažené zejména spotřebou."

1. Stabilní růst světové ekonomiky

Stratégové předpovídají, že světový HDP vzroste v příštím roce o 3,6 % po očekávaném pokrizovém dně 3,2 % pro rok 2015. To by mohlo uklidnit obavy, že se rozvinuté trhy chytly do pasti dlouhodobé stagnace a pomalého růstu, kterou charakterizují nízké investice a nadbytek úspor.

Investorům podle Goldman Sachs postačí relativně stabilní výhled růstu pro vyspělé i rozvíjející se trhy, aby vykompenzoval obavy z rizik plynoucích z globálního zpomalení výrobní aktivity a zpřísnění finančních podmínek v USA.

Výhled růstu HDP pro 2015 a 2016

2. Mírně nižší inflace oproti očekáváním

S mírou nezaměstnanosti na sedmiletém minimu 5 % by už inflace v USA neměla klesnout více, než je v tržních kurzech zahrnuto. Pracovní trh již není tak slabý a míra nezaměstnanosti se již nachází na úrovni, na níž by mohla tlačit vzhůru inflaci. "Jakmile míra nezaměstnanosti v USA dosáhne našeho cíle 4,6 %, mělo by dojít k uvolnění deflační prémie, která je stále zaceněna ve výnosech a inflačních očekáváních," píší analytici.

3. Rozcházející se měnové politiky USA a ostatních vyspělých zemí

"V letošním roce jsme se přesvědčili zejména o tom, že Fed jen tak nedá zelenou podstatnému a rychlému posilování dolaru. Odolnost americké ekonomiky v prostředí významného zhodnocení dolaru od poloviny roku 2014 nám ale dodává odvahy v tom, že bude americká centrální banka nakonec tolerovat další posilování dolaru během utahování měnové politiky v roce 2016," očekává Goldman Sachs.

Na druhou stranu Evropská centrální banka a Bank of Japan zůstanou nadále holubičí vzhledem k tomu, že ekonomické oživení v těchto regionech zůstává křehké.

4. Nízké ceny ropy

Americké zásoby ropy jsou aktuálně na nejvyšších úrovních za poslední století a riziko, že mohou dosáhnout plné kapacity, roste. "Při současných trendech náš tým očekává, že bude dosaženo limitů skladovací kapacity," tvrdí analytici. "Vždy existuje riziko, že poptávka neočekávaně poklesne (nebo překvapí nabídka). Jediným způsobem, jak odmazat přebytečnou nabídku na fyzickém trhu ropy, je v takovém případě prudký pokles cen."

Zásoby ropy

5. Všeobecný a podstatný pokles cen komodit

Nabídku CapEx komodit (jejich produkci charakterizuje velký podíl fixních nákladů), jako jsou například ocel nebo železná ruda, čeká oživení jen stěží. Vysoké investiční náklady výrobních zařízení, jako jsou doly, zdražují řízení produkce v továrnách (odstávky a opětovnou obnovu výroby), a tak jsou producenti ochotni pokračovat v produkci i při nižších cenách. U OpEx komodit (produkci charakterizuje velký podíl provozních nákladů), jako je břidličná ropa, lze reagovat na situaci na trhu flexibilněji. Tito producenti tak při nízkých cenách nemusejí vyrábět a mohou si na lepší ceny počkat.

"Pro rok 2016 očekáváme dlouhodoběji nižší ceny komodit, ale s dalším oslabením poptávky. Negativně by měly zapůsobit čínské snahy posunout se od investicemi tažené ekonomiky ke spotřebě. To by mělo omezit poptávku po CapEx komoditách (ocel, železná ruda nebo cement) o mnoho více než po OpEX komoditách (energie, hliník)," říkají stratégové.

Cena ropy

6. Obrat trendu nadbytku úspor

Termín global savings glut využíval bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v době růstu cen ropy koncem prvního desetiletí 21. století. Goldman Sachs to vidí jasně: "Vzestupy petrodolarových rezerv v dobách před a po krizi jsou jasně viditelné. Podobný, i když méně výrazný je nedávný kolaps petrodolarových úspor po propadu světových cen energií. Grafika zobrazuje rovněž devizové rezervy rozvíjejících se zemí, které dosáhly nedávno maxim (podle Bernankeho další zdroj úspor). Z našeho pohledu jsou tyto poklesy úspor pesimistickou zprávou pro výnosy, podobně jako byly vzestupy optimistickou zprávou během předkrizového období."

Petrodolarové a FX rezervy

7. Akcie budou (opět) šlapat vodu

Akciový index S&P 500 by mohl zakončit příští rok v okolí 2 100 bodů, což by znamenalo prakticky stagnaci cen. "Vlivem oddálení prvního zvýšení sazeb Fedu je riziko poklesu P/E pravděpodobně vyšší, protože pozitivní překvapení ohledně HDP, která za normálních okolností doprovázejí zvyšování sazeb, jsou již za námi. Vzhledem k tomu, že v předpovědi růstu HDP počítáme s mírným zpomalením v roce 2016, akcie a další riziková aktiva budou muset nejspíše unést břemeno zvyšování sazeb bez obvyklého polštáře lepších dat o HDP," říkají analytici.

8. Zpomalení na rozvíjejících se trzích

Země exportující ropu budou nadále pociťovat tlak nízkých cen na své ekonomiky. "Pro mladé trhy, u nichž znehodnocení měn pomohlo absorbovat šok způsobený poklesem cen ropy, jako jsou Rusko nebo Mexiko, by měly být zbývající změny ve veřejném i soukromém sektoru méně bolestné," píší analytici. "Máme větší strach o země s fixními měnovými kurzy (jako jsou Nigérie nebo Saúdská Arábie), kde břemeno propadu cen ropy dopadá na státní rozpočet, domácnosti a korporace (omezeně může být zavěšení měnového kurzu rizikem),“ vysvětluje Goldman Sachs.

9. Nízká likvidita novým normálem

Likvidita na dluhopisovém trhu je letos žhavým tématem. "Je těžko představitelné, že by se tržní podmínky mohly v roce 2016 významněji zlepšit. Trendy v transparentnosti trhů a objemech CDS se jen stěží zlepší, nepomůže ani regulatorní ozdravení finančních portfolií bank. Zdá se, že restrikcí v souvislosti s novou regulací přibývá. Nemáme tak velký důvod očekávat, že se likviditní podmínky v roce 2016 zlepší," píší analytici.

10. Korporátní zisky zažijí oživení

Během finanční krize se zisky propadly, opětovný růst zažívaly od roku 2010 během rané fáze oživení. Nyní jsou ale opět slabší. Naposledy docházelo k něčemu podobnému v druhé polovině 90. let a následoval výrazný pokles. Podobnost je alarmující a nevěstí nic dobrého.

Analytici to komentují takto: "Stabilní až rostoucí trend mediánu marží je jedním z výrazných rysů korporátního sektoru během pokrizové éry. Zklamáním je vývoj tržeb, de po krizi již dvakrát došlo k mírné "recesi tržeb". K té nedošlo předchozích 30 let. Za předpokladu, že se marže udrží, vidíme dostatečný prostor pro opětovný růst zisků a výnosů díky expozici korporátního sektoru na americkém a světovém růstu HDP," uzavírají analytici.

Zdroj: Goldman Sachs
Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly
před 11 minutami

Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly

Zářijové tržby kanadských maloobchodníků byly o 0,1 procenta vyšší než v srpnu. Po poklesu o 0,1 procenta z...
Kanada Maloobchod
Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč
před hodinou

Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč

Částkou 1,3 miliardy franků přispěje v následujících deseti letech švýcarská vláda do kohezního fondu Evropské unie s...
Švýcarsko Evropská unie
Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku
před hodinou

Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku

Hospodářský růst Ruska byl v říjnu negativně ovlivněn dohodou předních producentů ropy o omezování těžby. Prohlásil...
Rusko Ropa OPEC
Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní
13:35

Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů za tři čtvrtletí dosáhl stovek milionů Kč. Proti stejnému období loni jde o...
Pojišťovny Česká republika
Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA
13:09

Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries se chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a...
Farmacie Izrael Evropské akcie
Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč
12:54

Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč

Investiční společnost LaSalle koupila prostřednictvím svého fondu LaSalle E-Regi Palác Anděl v Praze na Smíchově za...
Nemovitosti Česká republika
Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint…
12:38

Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint Cards

Čínská společnost Beijing Watertek připravuje nabídku na převzetí švédské firmy Fingerprint Cards (FPC), jejíž čtečku...
Čína Evropské akcie Fúze a akvizice
Pojišťovna UNIQA vybrala letos na pojistném o šest procent více
11:49

Pojišťovna UNIQA vybrala letos na pojistném o šest procent více

Pojišťovna UNIQA, která patří do osmičky největších pojišťoven na českém trhu, vybrala za tři čtvrtletí 2017 na...
Pojišťovny Uniqa Výsledková sezóna
Slovenské firmy odmítají vyšší příplatky k platům
11:24

Slovenské firmy odmítají vyšší příplatky k platům

Většina podniků na Slovensku odmítla plány koalice na zvýšení příplatků ke mzdám pracovníků za práci v noci či o...
Slovensko Pracovní trh
Podnikatelská aktivita signalizuje zrychlení růstu HDP eurozóny
10:50

Podnikatelská aktivita signalizuje zrychlení růstu HDP eurozóny

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu roste nejrychlejším tempem za více než šest let. Uvedla to ve čtvrtek...
Eurozóna Indexy nákupních manažerů
Britská ekonomika zrychluje, překvapily spotřebitelské výdaje
10:43

Britská ekonomika zrychluje, překvapily spotřebitelské výdaje

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila růst, hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,3...
Spojené království HDP Investice
Německo: Zpracovatelský sektor v listopadu překvapivě oživil
10:27

Německo: Zpracovatelský sektor v listopadu překvapivě oživil

Index nákupních manažerů v německém zpracovatelském sektoru od firmy Markit v listopadu podle prvních zpráv dosáhl...
Německo Indexy nákupních manažerů
EIB vyzývá členské země EU k vyšším investicím do infrastruktury
10:20

EIB vyzývá členské země EU k vyšším investicím do infrastruktury

Členské země Evropské unie by měly více investovat do digitální a dopravní infrastruktury. Uvedla to Evropská...
Evropská unie Evropská ekonomika Investice
Tesla v Austrálii dokončila stavbu největší světové lithium-iontové…
10:14

Tesla v Austrálii dokončila stavbu největší světové lithium-iontové baterie

Americká společnost Tesla dokončila v Austrálii výstavbu největší lithium-iontové baterie na světě, která má pomoci...
Tesla Energetika Austrálie
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři…
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři…
10:07

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, čínské burzy ztratily téměř tři procenta

Ceny akcií na velkých asijských burzách během čtvrtečního obchodování mířily převážně dolů. Tamní trhy tak navázaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Přesun výroby Superbu do Německa je hotová věc, řekl HN Povšík
09:52

Přesun výroby Superbu do Německa je hotová věc, řekl HN Povšík

Přesun výroby nové generace Škody Superb z Česka do Německa je navzdory tvrzení Škody Auto prakticky hotová věc....
Volkswagen Auta Česká republika
Růst HDP Německa ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,8 procenta
09:10

Růst HDP Německa ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,8 procenta

Růst německé ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí zrychlil na 0,8 procenta z 0,6 procenta ve druhém kvartálu. Uvedl...
Německo HDP