Dva roky poté: Zkomplikuje umělé oslabení koruny přijetí eura? A jsou intervence proti koruně úspěšné?
|

Dva roky poté: Zkomplikuje umělé oslabení koruny přijetí eura? A jsou intervence proti koruně úspěšné?

Švýcarské turbulence v Česku snad nehrozí, přesto pokračující intervence nemusejí být bezstarostnou jízdou. Dopad účetních ztrát, které centrální bance kvůli oslabení koruny vzniknou, totiž nyní nikdo nedokáže odhadnout. Evropská centrální banka například již v roce 2010 varovala, že by případný negativní kapitál mohl být komplikací při přijímání eura. Hlavní ekonomce České bankovní asociace Evě Zamrazilové to v pořadu Alter Eko na Rádiu ZET řekl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Jeho pohled na možné důsledky oslabení koruny doplňujeme o názory expertů, kteří se nad intervencemi proti posílení koruny zamýšlejí v širším kontextu.

Česká ekonomika ČNB Centrální banky Česká koruna Podpora ekonomiky EUR/CZK

Hrozí v Česku opakování divokého švýcarského exitu?

Domníváme se, že má centrální banka nyní stále relativně nízký objem devizových rezerv, asi 35 % HDP. A to přesto, že banka během posledních několika měsíců intervenovala již v řádu stovek miliard. Celkové devizové rezervy v poměru k HDP jsou relativně nízké. Pokud by tedy ČNB musela opět svůj kurzový závazek bránit proti nějakým spekulativním pozicím – dejme tomu, že by od začátku příštího roku intervenovala v nějakých vysokých objemech, okolo 150 miliard korun –, nebyl by ani během roku 2016 objem devizových rezerv tak vysoký, aby se přiblížil k hranici 85 % HDP, na které se švýcarská centrální banka rozhodla ukončit svůj intervenční režim.

Je intervenční režim z pohledu veřejných financí neutrální?

V poslední době se hodně debatuje o tom, nakolik by mohla mít centrální banka problémy s případnými ztrátami. Je pravda, že kvůli tomu, že navýší devizové rezervy a koruna s velkou pravděpodobností opět začne posilovat, vykáže ČNB určité účetní ztráty. Otázka je, co to znamená. Pro centrální banku obecně negativní kapitál vlastně nic zásadního neznamená. ČNB byla ve ztrátě permanentně od roku 1998, a to kvůli tomu, že se česká ekonomika přibližovala těm vyspělejším, a tak koruna posilovala, což vedlo k účetním ztrátám. Na druhou stranu je ale potřeba přiznat, že kdyby centrální banka onu ztrátu neměla, mohla by podle současné legislativy své výnosy, své zisky z devizových rezerv, posílat do státního rozpočtu. Argument, že je režim intervencí neutrální ve vztahu k veřejným rozpočtům, tedy není úplně platný. Pokud by ztráty nebyly, šly by peníze do rozpočtu.

Může intervenční režim zkomplikovat přijetí eura?

Evropská centrální banka již v roce 2010 trochu překvapivě zmínila negativní kapitál ČNB jako případnou překážku při přijímání eura. Naše centrální banka se vůči tomu silně ohradila, negativní kapitál totiž nepatří mezi oficiální kritéria pro přijetí eura. Zároveň se ukázalo, že na Slovensku – a v souvislosti s jeho vstupem do eurozóny se tyto pochybnosti také objevily – to nevadilo. Je ale pravda, že se situace od vstupu Slovenska do eurozóny změnila. Dnes nikdo neví, zda to může způsobit nějaký problém. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že přijetí eura v Česku je téma velice vzdálené budoucnosti, technicky je to nejdříve možné v roce 2022.

Lubor Lacina (Mendelovo evropské centrum): ČNB se při intervencích (celkem) daří, slavit by ale bylo předčasné

Empirické studie ukazují, že se efekt devalvace plně projeví do dvou let od jejího provedení. Z tohoto pohledu vychází znehodnocení koruny jako podpora konkurenceschopnosti českého exportu spíše pozitivně.

Kritika kroku ČNB směřovala do dvou oblastí. První se týkala negativního dopadu devalvace na výsledek obchodních operací exportérů a importérů. Ti se předem zajišťují pro případ různých scénářů vývoje kurzu koruny a intervence ČNB ovlivnila výsledek zajištěných operací. Zde je kritika relevantní, jakékoli zásahy do tržních mechanismů totiž zvyšují nejistotu systému.

Druhá kritika mířila na špatnou komunikaci ČNB ohledně cílů devalvace v období jejího provedení. Zde je potřeba se ČNB částečně zastat. Devalvace může být účinným nástrojem pouze tehdy, je-li provedena nečekaně. Pokud by byla oznámena předem, tržní subjekty by upravily svá očekávání, takže by účinek byl minimální.

Jak později přiznala centrální banka, hlavním cílem devalvace nebyla ani tak podpora exportu, ale snaha vyvést ekonomiku z deflačního vývoje. Poté, co banka vyčerpala nástroje standardní monetární politiky, zůstávala devalvace jednou z posledních možností stimulace růstu cen. ČNB tedy využila toho, z čeho mívají ekonomové v případě devalvace největší obavy – devalvace vede k růstu cen dovozu, což je v otevřené ekonomice hlavní kanál růstu cen po devalvaci. V případě deflačního vývoje je to pak cesta, jak tohoto mechanismu využít pro zvrácení deflačního vývoje.

Stále však zůstávají otevřené tři otázky:

  • Jaký byl příspěvek devalvace k ekonomickému růstu?
  • Pomohla skutečně devalvace zvrátit deflační vývoj?
  • Zvládne ČNB takzvaný exit, tedy ukončení svého kurzového závazku, bez negativních dopadů v podobě skokového posílení koruny? Tato poslední otázka je samozřejmě nejzásadnější.

Helena Horská (Raiffeisenbank): Úspěch intervence je polovičatý, o všem rozhodne až ukončení závazku

Intervence ČNB z listopadu 2013 byla opatřením, které si vynutila kombinace velice nízké inflace, dýchavičné ekonomiky a úrokových sazeb téměř na nule. Pro intervenci proti koruně si ale banka zvolila nejméně vhodné období, tedy konec roku, kdy má většina firem finanční plány na další rok již hotové. Počáteční komunikace také nebyla nejšťastnější. Největším paradoxem intervence je fakt, že se ČNB podařilo povzbudit českou ekonomiku, zatímco inflace, kvůli které k tomuto kontroverznímu kroku přistoupila, zůstává z důvodu klesajících cen v zahraničí i po dvou letech od intervence vzdálena inflačnímu cíli.

Přesto si myslím, že intervence proti koruně nese ovoce. Vedle ekonomiky roste i meziroční míra takzvané korigované inflace (očištěné o ceny pohonných hmot, regulované ceny a změny daní), o které se na veřejnosti tak často nemluví. Ta se již od prosince 2014 pohybuje nad 1 %, tedy nad spodní hranicí inflačního cíle. Nebýt klesajících cen ropy a záporné inflace v eurozóně, záměr ČNB dostat inflaci zpět k inflačnímu cíli by se pozvolna naplňoval. Ceny ropy ale klesly a eurozóna zatím k vyšší inflaci nespěje.

Úspěch intervencí je proto zatím polovičatý. O tom, jak se ve finále zapíší do historie měnové politiky Česka, rozhodne především způsob jejich ukončení. V zájmu všech je, aby takzvaný exit proběhl co nejvíce hladce.

Americké akcie zahájily týden mírným poklesem, nedařilo se…
Americké akcie zahájily týden mírným poklesem, nedařilo se…
včera v 22:00

Americké akcie zahájily týden mírným poklesem, nedařilo se technologickému sektoru

Akcie ve Spojených státech v pondělí oslabily. Způsobil to především výprodej cenných papírů technologických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
První jaderný reaktor v SAE zahájí provoz příští rok
včera v 21:54

První jaderný reaktor v SAE zahájí provoz příští rok

První jaderný reaktor ve Spojených arabských emirátech spustí provoz v příštím roce, kdy by také provozovatel první...
Jaderná energetika Energetika Blízký a Střední východ
Šéf Uberu nabízí Londýnu změny, aby si udržel licenci
Šéf Uberu nabízí Londýnu změny, aby si udržel licenci
včera v 19:40

Šéf Uberu nabízí Londýnu změny, aby si udržel licenci

Šéf alternativní taxislužby Uber Dara Khosrowshahi se omluvil Londýňanům za chyby a slíbil učinit změny. Snaží se tak...
Uber Spojené království
Air Berlin mají šanci zachovat místa pro 80 % personálu
včera v 19:16

Air Berlin mají šanci zachovat místa pro 80 % personálu

Až čtyři pětiny z 6500 tisíc zaměstnanců insolventních aerolinek Air Berlin by nemusely o své místo přijít....
Německo Doprava Pracovní trh
Fond R2G Rohan může být držitelem téměř 75 % akcií Pegas Nonwovens
Fond R2G Rohan může být držitelem téměř 75 % akcií Pegas Nonwovens
včera v 18:27

Fond R2G Rohan může být držitelem téměř 75 % akcií Pegas Nonwovens

Investiční fond R2G Rohan Czech může být držitelem téměř 75 % akcií Pegas Nonwovens, oznámila znojemská textilka v...
Pegas Nonwovens Akcie ČR Fúze a akvizice
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, náladu na trzích…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, náladu na trzích…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, náladu na trzích určovaly nedělní volby v Německu

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely smíšeně. Investoři vyhodnocovali několik evropských makrodat a také výsledek...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Hellman & Friedman nabízí za platební firmu Nets 33,1 miliardy DKK
včera v 17:31

Hellman & Friedman nabízí za platební firmu Nets 33,1 miliardy DKK

Americká investiční firma Hellman & Friedman nabídla za dánskou platební firmu Nets 33,1 miliardy dánských korun (115...
Spojené státy americké (USA) Dánsko Fúze a akvizice
ABB koupí divizi elektrifikace americké GE za 2,6 miliardy USD
včera v 17:04

ABB koupí divizi elektrifikace americké GE za 2,6 miliardy USD

Švýcarská strojírenská firma ABB koupí od amerického konglomerátu General Electric jeho divizi elektrifikačních...
General Electric Švýcarsko Fúze a akvizice
Pražská burza v úvodu týdne klesla, Erste Group Bank ztratila necelá…
Pražská burza v úvodu týdne klesla, Erste Group Bank ztratila necelá…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne klesla, Erste Group Bank ztratila necelá 2 %

Pražská burza v pondělí prohloubila ztrátu ze závěru minulého týdne, když index PX odepsal 0,48 % na 1 041,49 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Vláda ve Francii představila svůj mnohamiliardový investiční plán
včera v 16:20

Vláda ve Francii představila svůj mnohamiliardový investiční plán

Francouzská vláda v pondělí představila podrobnosti investičního plánu, který byl jedním z klíčových ekonomických...
Francie Investice
Deloitte se stala obětí hackerského útoku, trval delší dobu
včera v 16:01

Deloitte se stala obětí hackerského útoku, trval delší dobu

Globální konzultační společnost Deloitte, která je jednou ze čtyř největších svého druhu na světě, se stala obětí...
Spojené království Internet Zločiny
České firmy neočekávají, že by je německé volby ovlivnily
včera v 15:21

České firmy neočekávají, že by je německé volby ovlivnily

Tuzemské firmy po vítězství křesťanských demokratů v německých parlamentních volbách nepředpokládají významnější...
Česká republika Byznys a podnikání Německo
Ze světa investičních doporučení (25. září)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (25. září)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
Genuine Parts koupí za 2 miliardy USD evropského rivala Alliance
včera v 14:45

Genuine Parts koupí za 2 miliardy USD evropského rivala Alliance

Americký distributor komponentů pro automobily Genuine Parts koupí svého evropského rivala Alliance Automotive Group....
Fúze a akvizice Spojené státy americké (USA)
Francouzská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky Francie
Francouzská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky Francie
včera v 14:16

Francouzská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky Francie

Francouzská centrální banka zlepšila výhled růstu ekonomiky Francie na letošní rok na 1,7 procenta, což by ale stále...
Francie Centrální banky Výhled na rok 2017
Začalo vyšetřování BNP Paribas kvůli genocidě ve Rwandě
Začalo vyšetřování BNP Paribas kvůli genocidě ve Rwandě
včera v 14:02

Začalo vyšetřování BNP Paribas kvůli genocidě ve Rwandě

Úřady ve Francii začaly oficiálně vyšetřovat největší francouzskou banku BNP Paribas kvůli jejímu údajnému podílu na...
BNP Paribas Afrika Evropské banky
Unilever kupuje jihokorejskou kosmetickou firmu Carver Korea
Unilever kupuje jihokorejskou kosmetickou firmu Carver Korea
včera v 13:45

Unilever kupuje jihokorejskou kosmetickou firmu Carver Korea

Britsko-nizozemský producent spotřebního zboží Unilever se dohodl na převzetí jihokorejského výrobce kosmetických...
Unilever Fúze a akvizice Jižní Korea