Jednání se Syrizou i Putinem jsou jako minové pole. Stačí jeden špatný krok, aby měla EU další problém
|

Jednání se Syrizou i Putinem jsou jako minové pole. Stačí jeden špatný krok, aby měla EU další problém

Ukrajinská krize dává Česku možnost jasně ukázat, že je součástí Západu. Řeči o mostu mezi oběma bloky, tedy Západem a Východem, jsou v této souvislosti slepou uličkou, říká exministr financí Ivan Pilip. Podobné mosty jsou ostatně podle něj ve chvíli, kdy jde do tuhého, tím prvním, co se odpálí. Ukrajina přitom podobně jako Řecko polarizuje Evropu. Na to je potřeba se zaměřit, shodl se Pilip v pořadu Alter Eko na Rádiu BBC s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou.

Rusko Řecko Politika Evropská unie Geopolitická rizika Rozhovor Ukrajina

Martin Kupka: Evropou teď hýbají problémy spojené s Řeckem a s východní Ukrajinou. V obou případech jsme s trochou nadsázky nedaleko od svého prahu svědky vzniku ekonomických a politických škod před deseti lety těžko představitelných, hrozících v krajním případě možná až zastavením evropského integračního procesu. Proč k těmto konfliktům došlo a proč se je nedaří nějakým rozumným způsobem během jednoho, dvou let vyřešit?

Ivan Pilip: Ty problémy se kumulovaly dlouho, jen to lidé (včetně mě; patřím mezi ty, kteří nepozorovali postup takto zásadní krize) nezaznamenali. Ten obrat byl takový, že překvapil asi všechny. Po vstupu ČR do EU, v letech 2004-2007, tedy těsně před krizí, jsem byl v Lucembursku, působil jsem v Evropské investiční bance. A to bylo období konce dějin, jak to nazval Francis Fukuyama.

Martin Kupka: .Kapitalismus zvítězil.

Ivan Pilip: Kapitalismus zvítězil, peněz bylo všude plno, my jsme v bance, když to přeženu, neměli co dělat. Nabízet peníze totiž nemělo moc smysl, protože jich všude bylo dost a byly levné. Nicméně ta příšera byla stále naživu, jen spala. Někteří před krizí varovali, třeba Nouriel Roubini psal o tom, že realitní bublina musí prasknout, ale psal o tom tak dlouho, že si většina ekonomů říkala: "Jistě, všechny ceny jednou spadnou, takže on se jednou trefí, ale třeba až za patnáct let. Tak proč mu v tuto chvíli naslouchat?"

Martin Kupka: Říká se mu ostatně Dr. Zkáza.

Ivan Pilip: Krize, o níž mluvíme, má dva důvody. V Česku jsme to zažili v podstatě poprvé, protože nějaká významnější krize u nás byla naposledy v roce 1997, ale to ještě nebyl ekonomicko-politický systém tak usazený, takže jsme to nebrali jako součást běžného cyklu. I v Česku proto finanční krize velkou část občanů a firem překvapila. V té části Evropy, kde na to mohli být zvyklejší, šlo zřejmě o to, že rozsah krize byl tentokrát opravdu velký. Ekonomický cyklus, pomyslná sinusoida, se rozkmital opravdu zásadně. Bohužel, neschopnost věci řešit – i když to evropské instituce a vlády nakonec nějak zvládaly – vedla k oslabení důvěry v ekonomický systém jako takový. Vzniklý prostor začaly vyplňovat síly, které odrážejí zklamání a únavu voličů, což je případ Řecka, ale i Španělska. Na druhé straně je pak Rusko, které ucítilo oslabení Evropy a začalo vyplňovat mocenské vakuum, které se projevilo například při napětí na Ukrajině.

Martin Kupka: Již před několika lety jsem si říkal, že problém nelezení schůdného řešení může být ve vybalancování na jedné straně potřebného tlaku na dlužníky, aby nepodlehli morálnímu hazardu, a na druhé straně hrozby, že příliš velký tlak při parametrech hospodářství a kultury, jaké v problémových zemích mají zažité, může vyvolat recesi a růst nezaměstnanosti.

Ivan Pilip: To je realita.

Martin Kupka: A když se podívám na to, jak to vypadá ve Španělsku nebo Řecku s nezaměstnaností, nemluvě o nezaměstnanosti mladých, tak se mi zdá, že podpora extrémních proudů může být produktem čirého zoufalství. A nevím, jak by se jim dalo pomoci. Vy Španělsko znáte lépe než většina z nás. Myslíte si, že tam podpora extremistických sil typu strany Podemos skutečně výrazně narůstá a že se to v letošních volbách může odrazit v jejich vítězství srovnatelném s vítězstvím levicové koalice SYRIZA v Řecku?

Ivan Pilip: Zatím se z průzkumů a výsledků evropských voleb zdá, že může. Je to paradox, protože krize ve Španělsku odeznívá. Když se podíváme na ceny dluhopisů a všechny možné parametry, tak se zdá, že na rozdíl od Řecka je Španělsko z nejhoršího venku.

Martin Kupka: To určitě.

Ivan Pilip: Ale přesto jako kdyby najednou nastal nějaký posttraumatický šok a lidé hledali spásu a východisko u lidí, kteří jim nabízejí řešení, které, když se nad tím kdokoli hlouběji zamyslí, bude jen stěží fungovat. Jako kdyby to lidé chtěli zkusit. "Tak to zkusíme, co vlastně můžeme ztratit?" ptají se možná. Je otázka, jak tomu ostatní země mohou předejít. Je lepší přitlačit na Syrizu a ukázat, že její recepty nejsou pro Evropu přijatelné, ačkoli to může ještě více zradikalizovat její sympatizanty v zahraničí? Nebo Syrize ustoupit a riskovat, že stoupenci těchto proudů řeknou: "Vidíte, v Řecku to šlo! Volte nás, také něco vyjednáme." To je a bude dilema.

Martin Kupka: Podobné dilema se svým způsobem týká i přístupu k ukrajinskému konfliktu. Jaký je podle vás z pohledu Česka a Evropy nejlepší recept na řešení tamní krize? Jaký očekáváte výsledek toho podivného válečného konfliktu nové generace, který se na východní Ukrajině vede?

Ivan Pilip: Je to velké novum. Je to asi první válka, ve které významnou roli v posunu front hrají vojáci "na dovolené", dobrovolníci a tak dále. Po letech jsem si opět přečetl Dějiny Ruska od Richarda Pipese a několik dalších knih, které jsem četl před zhruba deseti lety a neviděl jsem v nich tehdy to, co tam lze vidět dnes. Celý exsovětský experiment byl podle nich vlastně pokračováním ruského imperialismu jinou formou. V Evropě jsme si nevšimli, že je Vladimir Putin kombinace agenta KGB a ruského carismu. A to není nic, co by se rychle zlomilo. Rusko bude nejspíše odolné vůči současnému šoku, včetně poklesu cen ropy. Současná situace tak asi vyústí v nějakou čáru Evropou. Otázka je, zda může jít po hranicích dnešní Ukrajiny, nebo jejím územím. Obávám se, že spíše povede hranicemi Donbasu. Pro Českou republiku je klíčové, aby si lidé uvědomili, že není žádná neutralita; žádné "počkáme, jak to dopadne, vždyť můžeme kamarádit s oběma". Nemůžeme, musíme se postavit na jednu stranu. A chceme-li potvrdit, že patříme k Západu, je nyní správná chvíle. Nejsme žádný most mezi Východem a Západem. Mosty jsou ostatně to první, co se odpaluje, když jde do tuhého.

Alter Eko si můžete poslechnout na Rádiu BBC každou středu po zprávách v 9.30.

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení