Co ukázala končící výsledková sezóna v USA?
|

Co ukázala končící výsledková sezóna v USA?

Výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí ve Spojených státech pomalu spěje ke svému konci. Čtvrtletní čísla již reportovala většina velkých podniků a zatím se zdá, že se bude otevírat šampaňské - výsledková sezóna by mohla skončit 7% meziročním růstem zisků firem v rámci indexu S&P 500, i když nedávné konsenzuální odhady počítaly s pouhými 3 %.

Výsledková sezóna Americké akcie S&P 500

Navzdory masivní brzdě v podobě prudkého poklesu světových cen ropy a silného dolaru jsou hospodářské výsledky firem za poslední loňské čtvrtletí na dobré cestě překonat odhady analytiků oslovených na konci roku 2014 agenturou Thomson Reuters o 4,2 %. Oblíbený indikátor kondice firem, výrobní ISM index, navíc nadále vysílá pozitivní signál o stavu americké ekonomiky.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že se zisky firem z indexu S&P 500 v posledním loňském kvartálu meziročně zvýšily o zhruba 7 %, zatímco dlouhodobý průměr meziročního růstu zisku se pohybuje jen kolem 4 %. Ještě 6. února, kdy již trh znal výsledky dvou třetin firem z indexu S&P 500, to přitom podle Thomson Reuters vypadalo jen na růst zisků o 6,4 %.

Největším pozitivním překvapením výsledkové sezóny jsou zatím výsledky technologických firem, které se pohybují zhruba 8 % nad odhady analytiků. Solidní jsou ale i výsledky společností ze sektoru základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektoru spotřebního zboží.

Dobré výsledky průmyslu

Pesimisty příjemně zaskočily také výsledky firem z průmyslového sektoru. Analytici čekali, že se na výsledcích firem z jednoho z nejvíce globalizovaných odvětví podepíší výkyvy měnových kurzů, tento efekt ale nakonec nebyl tak masivní.

Nedostatečný ekonomický růst v Evropě a zpomalující růst v Číně problémy zhoršují, silná Severní Amerika a rostoucí ziskové marže ale pomáhají tyto brzdy vykompenzovat, a průmysl je tak na cestě k 12% meziročnímu růstu zisků, analytici čekali jen asi 10% posílení.

Pozitivní překvapení u technologií

Technologie zajistily trhu velké pozitivní překvapení. Mají našlápnuto k 17% meziročnímu růstu zisků ve 4. kvartálu, což je téměř dvojnásobek předchozích očekávání (+9 %). Může to znamenat největší růstové překvapení ze všech 10 základních sektorů indexu S&P 500.

Technologické firmy vykázaly zatím nejvyšší míru pozitivních překvapení mezi všemi sektory, když 88 % technologických společností z S&P 500 překonalo očekávání na úrovni zisků. Tento úspěch byl překvapivý vzhledem k negativnímu vlivu silného amerického dolaru (stejně jako průmyslový sektor jsou i technologie hodně globálním byznysem).

Největším tahounem byl Apple, který sám přispěl k růstu zisku v rámci S&P 500 o 2 procentní body, když vykázal 48% zlepšení zisku na akcii.

Technologický sektor obecně těžil ze silných tržeb a zisků z prodeje z hardwaru i softwaru, dařilo se i výrobcům polovodičů. Pomáhaly mu trendy v mobilním odvětví, cloud computingu, zabezpečení a analýze dat.

Odchylka zisků firem za 4Q2014 od odhadů analytiků

Pesimistické výhledy firem

Historicky byly konsenzuální odhady v průběhu výsledkové sezóny (od doby, kdy Thomson Reuters začala sledovat odhady, tedy zpětně do poloviny 90. let) revidovány v průměru o 3 % níže. Analytici měli tendenci být přehnaně optimističtí při vstupu do jakékoli výsledkové sezóny a firmy byly naopak konzervativnější, aby snižovaly laťku, kterou je potřeba překonat.

Aktuální výsledková sezóna je unikátní v tom, že se časově potkala s kolabujícím trhem ropy. To vedlo analytiky k významnému snížení odhadů výsledků v energetickém sektoru (pro první kvartál 2015 na téměř 60% meziroční pokles). Po vynechání energetiky byly firemní odhady pro rok 2015 v rámci indexu S&P 500 sníženy o 2,7 %, což je navzdory nepříznivému kurzovému vývoji dlouhodobý průměr.

Vysoké ziskové marže

Ekonomika v rámci svého cyklu stále ještě nedozrála do fáze, kdy se začnou projevovat nákladové tlaky a limitovat schopnost firem zvyšovat ziskové marže. Zatím převládá kombinace mzdových tlaků, levných vstupů (palivo a další suroviny), nízkých výpůjčních nákladů (v prostředí téměř nulových úroků) a efektivnosti korporátní Ameriky, která dále tlačí marže vzhůru. Také aktivita v programech zpětných odkupů akcií nadále podporuje růst zisků na akcii. Množství akcií v oběhu se snižuje zhruba o 3 % ročně.

Vývoj provozních marží firem z indexu S&P 500

Měnová výhoda pro neamerické firmy

Přestože evropská ekonomika zůstává slabá, posílení amerického dolaru (brzda pro americké exportní firmy) je stimulací pro nadnárodní evropské a japonské společnosti. Dopady jsou patrné z ekonomických dat a výsledkových zpráv. Ačkoli by na základě konsenzuálních odhadů FactSet měl index MSCI EAFE stagnovat, a finance jsou jediným sektorem, kde je patrný očekávaný růst zisků, slabé světové měny proti silnému dolaru mohou znamenat ještě po nějakou dobu stimul.

Masivní pokles zisků energetických firem

Nejsilnějším příběhem aktuální výsledkové sezóny (a jejím nejslabším místem) byl chabý výkon amerických energetických firem. Odhady růstu zisků v sektoru za čtvrtý kvartál klesly z +6,6 % (30. září 2014) na -19,9 % (5. února 2015). Pokles ve čtvrtém kvartálu byl tak vážný, že kdyby tohoto sektoru v S&P 500 nebylo, vyskočily by odhady růstu zisků za 4. kvartál na základě odhadů Thomson Reuters z 6,4 % na více než 9 % a odhady růstu tržeb z 1,8 % na více než 4 %. Toto negativum je však pozitivem pro spotřebitele ve formě levnějšího benzínu a nákladů na energie.

Zplošťující se výnosová křivka dopadne na sektor financí

Základní byznys model bank, které mají na americkém trhu velkou váhu, je vypůjčovat si za krátkodobé úrokové sazby a půjčovat za dlouhodobé. V aktuálním úrokovém prostředí s postupně rostoucími krátkodobými sazbami a velmi nízkými a dále klesajícími střednědobými a dlouhodobými sazbami je tak ziskový potenciál bank omezen.

Finance budou pravděpodobně jediným sektorem vedle energetiky, který vykáže ve čtvrtém kvartálu pokles zisků (přibude možná spotřebitelský sektor nezbytného zboží). Téměř jistě pak zaostane za odhady.

Brzda silného amerického dolaru

Silný dolar se do výsledků samozřejmě promítl (americké firmy mají z konverze zahraničních zisků do domácí měny méně dolarů). 2-3% negativní translační efekty na S&P 500 se očekávaly, množství nadnárodních firem ale oznámilo horší dopady a jejich akcie v reakci na tyto zprávy ztrácely.

Intenzita zhodnocení dolaru ztěžuje firmám možnosti efektivního zajištění. Benefity ze solidního amerického ekonomického růstu a nízkých cen energií se neprojeví tak rychle, aby vykompenzovaly efekty měnových rozdílů. Do budoucna s tím ale lze počítat, převážit by měla pozitiva. Navzdory masivnímu poklesu cen energií vykázaly firmy z indexu S&P 500 téměř dvojciferné zisky, pokud odečteme právě vliv kurzových rozdílů.

Zdroj: LPL Financial
včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
včera v 15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo