Burzovní kalendář (16. 2. - 20. 2. 2015)
|

Burzovní kalendář (16. 2. - 20. 2. 2015)

Zkrácený obchodní týden v USA s minimem makrodat ukáže, zda se akcie udrží na pátečních rekordech. Důležitý ale bude zápis z jednání FOMC, údaje z realitního trhu a předběžné indexy nákupních manažerů. Ty dorazí také za celou eurozónu, Japonsko, Německo a Francii. Úvod týdne bude patřit dalšímu jednání Euroskupiny o řeckých dluzích a japonskému HDP. Bez zajímavosti nebudou také německý index ekonomické nálady ZEW a britská inflace.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akcie mají za sebou úspěšný týden. Americký index S&P 500 uzavřel v pátek na historickém maximu a Dow se vrátil nad 18 tisíc bodů, německý DAX v týdnu poprvé v historii vystoupil nad 11 tisíc bodů. Mezi důvody růstu lze zmínit růst cen ropy, naděje na uzavření dohody ohledně řeckých dluhů a dohodnuté příměří na východě Ukrajiny.

"Index S&P 500 se dostal na nová historická maxima. Růst nebyl podpořený nadprůměrným objemem obchodů, byl spíše tlačený zprávami o řeckých dluzích (malá, ale přece naděje na dohodu s EU) a z Minsku (příměří domluvené od neděle 15. února). V USA je vyhlašování hospodářských výsledků v plném proudu, firmy překonávají nízko nastavené odhady. Index S&P 500 by mohl v nejbližším období mírně korigovat, jinak zůstane blízko psychologické hladiny 2 100 bodů. Zatím se zdá, že k dalšímu růstu chybí chuť," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pražská burza posílila o 4,5 %, když ji nahoru táhly bankovní tituly. Nejvíce klesající akcií byla naopak O2 C.R., která ztratila 2,4 % na 220 Kč. Společnost zveřejnila relativně solidní čísla za loňský rok. Investoři vyhlíželi informace ohledně dividendy či potenciálního rozdělení společnosti, ty ale firma nezveřejnila.

Největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank, které přidaly 12,9 % na 638 Kč. Banka nabídne část maďarské dcery maďarské vládě a EBRD. To by Erste Group ušetřilo finance a zavázalo Maďarsko ke stabilizaci tamního přístupu vůči bankovnímu sektoru.

Dobré výsledky a vyšší než očekávanou dividendu za loňský rok oznámila Komerční banka. Její akcie tak v týdnu výrazně posunuly historické maximum.

Americké akcie zakončily týden posílením, S&P 500 uzavřel na novém…
Širší index S&P 500 během dopolední části obchodování vyšplhal až na nový…
Evropské akcie zakončily týden s vervou. Německý DAX překonal hranici…
Evropské akcie v pátek posilovaly, německý DAX dokonce poprvé v historii…
Pražská burza v pátek rozšířila předchozí zisky a připsala přes…
Index PX v pátek připsal 1,30 % na 1 023,36 bodu.

Výhled

Začátek týdne bude o dodržení klidu zbraní na Ukrajině. Dále se budou investoři zabývat pokračujícími jednáními o řeckých dluzích, hned v pondělí se k tomu sejde Euroskupina, pracovní týmy jednaly i během víkendu. "Základní scénář je ten, že se Řecko se zbytkem měnové unie dohodne, ale nelze vyloučit další průtahy. Proto odhadujeme že by trhy měly spíše vyčkávat v postranním trendu s většími výkyvy," napsal v týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.


Vše o Řecku sledujte ZDE.


Z makrodat budou vedle údajů z realitního trhu v USA důležité tamní průmyslová produkce a zápis z jednání FOMC. V Němecu bude sledovaný index ZEW a předběžné indexy nákupních manažerů. Ty vyjdou také ve Francii, za celou eurozónu, v Japonsku a USA.

Akciové trhy se díky makrodatům a úspěšné výsledkové sezóně nacházejí na historických maximech, a tak se očekává mírné vybírání zisků. Mezi nejdůležitější události bude opět patřit zejména dění v Řecku. Tamní představitelé zatím odmítají všechny návrhy řešení řecké dluhové krize ze strany EU a ECB. Investory ale bude zajímat také zápis ze zasedání americké centrální banky. Dění nejbližších dnů pro Investiční web komentuje Josef Novotný, makléř brokerjetu ČS.

Výhled analytiků z České spořitelny:

V týdnu budou zajímavější data z Evropy. V Německu bude zveřejněn index ZEW a za celou eurozónu indexy nákupních manažerů (PMI). Německo vykazuje v poslední době dobré výsledky, naposledy trhy potěšily údaje o vývoji jeho HDP v posledním čtvrtletí 2014. ZEW i PMI by tedy měly potvrdit zlepšující se vyhlídky jak Německa specificky, tak eurozóny obecně.

V USA bude nejdůležitější ve středu zveřejněná průmyslová výroba. Po poklesu se čeká přechod k růstu, což by mohlo potěšit trh zklamaný nemastnými neslanými maloobchodními tržbami. Pokud však zklame i průmyslová výroba, bude se trh na americkou ekonomiku dívat ještě více skrze prsty. O vývoji v USA vypoví své také index předstihových ukazatelů a index filadelfského Fedu. O samotném Fedu a náladě v jeho měnovém výboru se více dozvíme ze záznamu z posledního zasedání FOMC.

Euro je nadále v konsolidaci v páru s dolarem, silný německý HDP ho posunul blíže k 1,15 EUR/USD. Nejistota kolem Řecka však brzdí větší korekci a mohla by v případě zhoršení dostat euro opět níže.

Dobrá data z Německa nechala chladným dluhopisový trh, desetiletý výnos se drží bezpečně pod 0,4 % a nic momentálně nenasvědčuje, že by výnosy měly růst. V USA je jiná situace, nesmyslně nízké výnosy se normalizují, ten desetiletý se pohybuje okolo 2 % a má určitě prostor pro další růst.

Ropa Brent testuje 60 USD za barel, údajně kvůli zprávám o poklesu investic a aktivních vrtů. Návrat po propadu tak vypadá stále určitěji, ovšem zprávy o trvajícím nadbytku produkce nad spotřebou a analýzy ukazují na to, že k vyrovnání dojde až kolem pololetí, nyní stále ukazují na možnost dalšího přechodného poklesu ceny.

Zlato postupně "přískoky" oslabuje. Pomáhá mu nejistota, hlavně Řecko, škodí blížící se zvýšení sazeb v USA.

Česká koruna vůči euru v uplynulém týdnu posílila až k hranici 27,60 EUR/CZK, na nejnižší letošní hodnotu. S ohledem na očekávaný pokračující pokles inflace spojený s rizikem dalšího oslabení koruny Českou národní bankou počítáme během následujících měsíců s postupným návratem kurzu koruny vůči euru na o něco slabší úrovně (27,80 až 28). Výnosy 10letých českých státních dluhopisů v týdnu v souladu s vývojem v zahraničí nadále rostly (vliv sílící ekonomiky Německa, blížící se zvýšení sazeb v USA) mírně nad hranici 0,5 % (0,57 %). S ohledem na očekávaný pokračující deflační vývoj v eurozóně lze během následujících týdnů počítat spíše s obnovením tlaků na jejich pokles.

Výhled pro jednotlivé dny:

V pondělí jsou americké trhy zavřené kvůli státnímu svátku. Ministři financí zemí eurozóny, zástupci Evropské komise a centrální bankéři budou v Bruselu jednat o řeckých dluzích. Data o japonském HDP by měla potvrdit, že se tamní ekonomika vrací na růstovou trajektorii. Japonsko oznámí také průmyslovou výrobu. HDP zveřejní také Thajsko, Tchaj-wan, Ukrajina a Izrael, Jižní Korea oznámí data o spotřebitelských úvěrech a Rusko by mohlo oznámit lednová data z průmyslu. Výsledky hospodaření za loňský čtvrtý kvartál oznámí například Suntory Holdings nebo Bankia.

V Německu vyjde v úterý index ekonomické nálady ZEW a ve Spojených státech index aktivity v oblasti New Yorku a index trhu s bydlením NAHB. Itálie zveřejní obchodní bilanci a Spojené království spotřebitelskou i výrobní inflaci. Data o HDP oznámí Singapur, kondici trhu práce osvětlí Polsko a Hongkong, výrobní inflaci přidá Jižní Korea. O měnové politice rozhodnou centrální banky v Indonésii a Jižní Koreji, začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Čína oznámí ceny nemovitostí. Ministři financí EU naváží na pondělní zasedání Euroskupiny. Společnost BP vydá svůj populární výhled vývoje globálního energetického trhu do roku 2035. Šéf Švýcarské národní banky veřejně vystoupí v Bruselu. Společnost Platts v Praze pořádá dvoudenní konferenci o energetice v regionu CEE za účasti představitelů firem E.ON, RWE nebo ČEZ, regulátorů a zástupců burz. Ruský prezident Vladimir Putin navštíví Maďarsko a španělská Strana občanů (Ciudadanos) představí svůj ekonomický program. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí například Air Liquide nebo Orange.

Ve středu vyjdou zápisy z posledních zasedání FOMC a Bank of England, rozhodnutí o měnové politice oznámí Bank of Japan. Spojené státy zveřejní průmyslovou produkci, index cen výrobců a zahájenou výstavbu. JAR vydává data o inflaci a maloobchodní tržby, ty společně s mírou nezaměstnanosti oznámí také Rusko a dále Polsko. To přidá data z průmyslu, stejně jako Ukrajina. Ve Španělsku vychází údaje z mezinárodního obchodu. Ve Washingtonu se koná dvoudenní summit o extremismu za účasti vrcholných politiků. Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku odhalí například Accor, Crédit Agricole, Eni, Iberdrola, Natixis, Lafarge, Peugeot, Carlsberg nebo Deutsche Börse.

Ve čtvrtek budou investoři sledovat statistiku žádostí o podporu v USA, taktéž v zámoří předstihové ukazatele a index aktivity filadelfského Fedu. Japonsko oznámí obchodní bilanci a Francie inflaci. V eurozóně bude zaktualizována bilance na běžném účtu a oznámena spotřebitelská důvěra. Svůj první zápis z jednání zveřejní ECB, trh budou zajímat především detaily diskuze o kvantitativním uvolňování. Rusko by mělo oznámit své zlaté a devizové rezervy. Americká EIA vydává statistiku zásob zemního plynu a ropy. Hospodářské výsledky za loňský poslední kvartál oznámí Wal-Mart Stores, Priceline, Nordstrom, Swiss Re, Nestlé, Aegon, BAE Systems, Danone či Telecom Italia.

Pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Oznámeny budou také maloobchodní tržby v Británii a Kanadě a inflace v Itálii. Mexiko zveřejní HDP za poslední čtvrtletí 2014. Budou zaktualizovány ratingy Abú Dhabí (S&P), EFSF (S&P), ČR (Moody's), Dánska (Fitch), Slovenska (Fitch) nebo Španělska (Moody's). Hospodářské výsledky oznamují například Deere nebo Standard Life.

Ekonomický kalendář (týden od 16. února 2015) Ekonomický kalendář (týden od 16. února 2015)
včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
včera v 15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo