Kdo v EU (ne)má budoucnost – 1. díl: Stará Evropa
|

Kdo v EU (ne)má budoucnost – 1. díl: Stará Evropa

Spekulace o možném odchodu Řecka z eurozóny a Spojeného království z EU oživily debaty o budoucnosti celého projektu sjednocené Evropy. Jeho zastánci potíže považují za nedílnou součást cesty k silné unii s jednotným hlasem v zásadních otázkách, odpůrci je označují za umíráček ohlašující začátek konce. Obě strany se shodují v tom, že krize znamená určitý historický milník. V jakém stavu k němu jednotliví členové EU dorazili? Nad tím se zamýšlí manažer EU Office České spořitelny Jan Jedlička.

Eurozóna Politika Evropská unie Dluhová krize

Belgie: Donedávna největší automobilka (výrobna aut) celé Evropy, pak ale pomyslné žezlo převzaly Česko a Slovensko. Země, která v následujících letech, možná desítkách let, bude řešit problémy vyplývající z rozdílných ekonomických a politických představ Vlámů a Valonů. Vzhledem k tomu, že v Belgii sídlí klíčové evropské instituce a uskupení, nicméně lze předpokládat, že zůstane v srdci Evropské unie.

Dánsko: Země, která nepatří do pomyslného jádra Evropské unie, a to zcela dobrovolně. Společně se Spojeným královstvím má totiž jako jediná takzvaný trvalý opt out, tedy výjimku z povinnosti přijmout společnou evropskou měnu. Přitom z hlediska ekonomické síly i obchodních vazeb Dánsko do eurozóny patří (nehledě na to, že si drží fixní kurz dánské koruny vůči euru). Dánsko tak de facto členem eurozóny je, de iure (zatím?) ne.

Finsko: Lídr v oblasti inovací, ve využívání vědy, techniky a moderních technologií. Možná se zdá, že s tím, jak její vlajková loď Nokia ustupuje ze slávy, ztrácí lesk i finská inovativní ekonomika. Podle mého názoru je to však pouze dočasný jev. I když už Nokia není globální jednička v oblasti mobilních telekomunikací, a zřejmě už ani nikdy nebude, Finsko zůstane na špici inovativnosti a modernosti v Evropské unii.

Francie: Donedávna druhý motor EU vedle Německa. Během posledních pěti, šesti let, od nástupu finanční a dluhové krize v roce 2008, se tento motor zadrhává. Evropa už není tažena dvěma plnohodnotnými, stejně silnými hráči. Francouzi v pomyslném tandemu zřetelně ztrácejí dech kvůli své méně konkurenceschopné ekonomice.

Irsko: Tygr jako před deseti, patnácti lety to už není. Je ale jasným důkazem, že se vyplatí zachraňovat problémové státy eurozóny, pokud tedy tyto státy a jejich občané mají dostatek vůle a snahy se s problémy poprat. Irsko kvůli bankovní krizi mělo velké starosti. Ostatní členové eurozóny mu pomohli a zemi naordinovali úsporný program a reformy. Irové je plnili, a proto se stali prvním státem, který se odrazil ode dna. Ne hned, ale třeba za deset, dvacet let proto Irsko bude opět patřit mezi tygry.

Itálie: Klíč k budoucnosti celé eurozóny. Jde o třetí největší ekonomiku evropské měnové unie, která je zároveň po Řecku druhá nejzadluženější v poměru k HDP; z hlediska absolutního dluhu pomyslný žebříček vede. Vedle vysokého dluhu má dlouhodobé problémy s nízkou konkurenceschopností. To se projevuje v nepřesvědčivém vývoji HDP, který stagnuje nebo klesá, a když už roste, tak hlemýždím tempem. Pokud Italové nepřijmou reformy s cílem zvýšit konkurenceschopnost svých podniků, potažmo celé země, tak se podobně, jako se nyní bavíme o Řecku, můžeme za pár let bavit o Itálii.

Lucembursko: Zakládající člen EU. Před rozšířením v roce 2004 nejmenší stát, který nicméně ukazuje, že malé země, pokud jsou politicky aktivní a mají zajímavé politiky, nemusejí hrát v Evropě druhé housle. Příkladem je současný předseda Evropské komise Juncker, bývalý lucemburský premiér a ministr financí. Lucembursko je zároveň podle HDP na hlavu nejsilnějším státem EU.

Německo: Evropský tahoun číslo jedna z hlediska politiky i ekonomiky. Přitom se o něm ještě na přelomu milénia mluvilo jako o nemocném muži Evropy. Díky reformám pracovního trhu a také díky euru, které je slabší, než by byla samostatná německá měna, jeho ekonomika šlape. Němci dokonce v době, kdy je polovina jižního křídla eurozóny navázána na různé ozdravné balíčky a bez pomoci ostatních států by možná v posledních letech zkrachovala, vykazují přebytek rozpočtu.

Nizozemsko: Společně s Německem a Rakouskem jádro Evropské unie a do jisté míry tahoun ekonomického růstu. Země, která – pokud by se euro rozpadlo na severní a jižní křídlo – bude bezpochyby patřit na sever. Nizozemsko je liberální země s přinejmenším na evropské poměry liberalizovanou ekonomikou. I proto patří k nejsilnějším hráčům v EU.

Portugalsko: Příklad země, která členství v EU mohla využít lépe. Po Řecku a Irsku šlo o třetí zemi, která musela být zachraňována před bankrotem ostatními státy unie a Mezinárodním měnovým fondem. Občas se říká, že jde o Řecko v menším, že se tamní problémy těm řeckým podobají, jen jsou o řád nebo o dva menší. S tím lze souhlasit, ale Portugalsko rozhodně není na takové cestě, jakou nastoupilo Řecko. Naopak, Portugalsko má solidní naději, že podobně jako Irsko nakonec vybředne ze svých hospodářských problémů.

Rakousko: Jádro Evropské unie a zakládající člen eurozóny. Pokud se jednoho dne bude eurozóna štěpit na sever a jih, Rakousko bude určitě členem severního eura. Z hlediska HDP na osobu jedna ze tří nejvyspělejších zemí v unii.

Řecko: Zemička, která se na HDP EU podílí asi 2 %. Mezinárodní analytiky, investory a politiky ale zaměstnává mnohem více, než by tomu odpovídalo. Nejde o úplně ztracený případ, ale problémy tamního hospodářství jsou opravdu velké. Řekové přitom v posledních volbách dali jasně najevo, že je prostě nechtějí řešit dlouhou a bolestivou cestou, ale zkratkami. A podobné zkratky tak úplně nefungují. Proto by asi nebylo překvapením, kdyby se Řecko stalo prvním státem, který opustí eurozónu.

Spojené království: Pokud v nadcházejících volbách zvítězí David Cameron, dojde zřejmě v roce 2017 k referendu o setrvání země v EU. Britové si musejí uvědomit, že se píše rok 2015, ne 1915, a jejich země není světovou ekonomickou a politickou mocností číslo jedna. Globální agendu může určovat prostřednictvím EU, ne jako samostatná země, která je v porovnání s giganty, jako jsou Čína, Indie, Brazílie, Rusko a další, prostě malým hráčem. Na odchod z EU by tedy Británie doplatila, podobně jako by na něj doplatily některé další státy EU včetně Česka, z jejichž pohledu je dobré, že je v Evropě silný advokát liberálních témat a odklonu od stále většího sociálního státu.

Španělsko: Čtvrtá největší ekonomika eurozóny a země, která je kvůli svým bankám klientem mezinárodních záchranných mechanismů. Bez nich by už před několika lety zkrachovala. Ukazuje se nicméně, že záchrana Španělska dávala smysl – země se odráží ode dna, v letošním roce se čeká růst HDP. Pozitivní také je, že se ve Španělsku, které trpí nejvyšší mírou nezaměstnanosti v EU (s výjimkou Řecka), počty lidí bez práce snižují. Pokud si to tedy země nepokazí politickými problémy, mezi něž patří úvahy o samostatnosti Katalánska či flirtování s populismem podobným tomu řeckému, z problémů vybředne a zůstane pevnou součástí eurozóny.

Švédsko: Ekonomika skandinávského typu, možná zosobnění tohoto typu v rámci EU. Nemá euro, drží si korunu, ale kdyby chtěla, maastrichtská kritéria plní, takže přijmout euro může bez problémů. Se společnou měnou by se mu přitom žilo podobně dobře jako sousednímu Finsku nebo pobaltským zemím. Švédsko je ekonomika zaměřená na inovace, do EU přináší tlak na inovace a technologie.

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika