Výzva pro centrální banky i světové vlády: Propast mezi bohatými a chudými se rozšiřuje, je ale potřeba chápat souvislosti
|

Výzva pro centrální banky i světové vlády: Propast mezi bohatými a chudými se rozšiřuje, je ale potřeba chápat souvislosti

Rostoucí rozdíl mezi bohatými a chudými je přímým důsledkem dvou věcí – kvantitativního uvolňování a postupného nahrazování lidí ve výrobě moderními stroji. To má dopad na mzdy, od nichž je jen krok k velkému tématu současnosti, jímž je (nízká) inflace.

Ropa Inflace Centrální banky Deflace Bohatství Světová ekonomika Životní úroveň Pracovní trh

První z těchto jevů, kvantitativní uvolňování, žene vzhůru ceny aktiv, v důsledku čehož roste bohatství těch, kdo tato aktiva vlastní, tedy majitele nemovitostí, akcií nebo dluhopisů. Tito majitelé aktiv přitom nepředstavují více než procento světové populace. Zbývajících 99 % se rozhodně bohatší necítí, což je způsobeno druhým zmíněným fenoménem, tedy nahrazováním lidské práce počítači a stroji. Výsledkem je, že nominální platy zaměstnanců v posledních několika letech nevzrůstaly, ve skutečnosti jejich reálná výše dokonce poklesla. Nejhůře pak dopadli ti, kteří práci ztratili úplně.

Popsanému jevu se věnuje kniha Second Machine Age autorů Erika Brynjolfssona a Andrewa McAfeeho, kteří pro něj používají označení třetí průmyslová revoluce. Připomínají tím podobnost nynějšího fenoménu s první průmyslovou revolucí, kdy na konci 18. století připravily nové stroje o práci miliony lidí, zejména v textilním průmyslu. K něčemu podobnému došlo o století později s rozvojem parou poháněných dopravních prostředků a zaváděním nových obráběcích strojů.

Čekání na pozitivní dopady pokroku

V obou těchto případech sice miliony lidí přišly o práci, ale současně došlo k velkému nárůstu produktivity, v jejímž důsledku vznikala pracovní místa a příležitosti. Aby se lidé mohli chopit těchto příležitostí, bylo potřeba značné dislokace, protože lidé, kteří přišli o zaměstnání, nemuseli být právě na geograficky správném místě, případně neměli požadovanou kvalifikaci. Také došlo k značné prodlevě, než většina obyvatelstva pocítila růst životní úrovně.

Nyní jsme v podobné situaci. V průmyslových odvětvích přichází mnoho lidí o práci v důsledku zavádění robotů, v oblasti služeb je to pro změnu zaváděním počítačů a internetu. To vede k významné polarizaci, kdy je na jedné straně obrovský zájem o vysoce kvalifikované zaměstnance, jako jsou například počítačoví inženýři, ale na straně druhé klesá zájem o pracovníky s nízkou kvalifikací a o manuální dělníky.

Nedostatek vyjednávací síly ze strany zaměstnaneckých organizací vyústil ve významný globální přesun ekonomické síly od práce ke kapitálu. Zisky amerických společností po zdanění se buď blíží, nebo už dosáhly historického maxima v poměru k HDP, zatímco podíl práce na HDP se blíží minimu. Zdá se být velice nepravděpodobné, že se tato situace v blízké době změní, takže firemní marže stejně jako výnosy z vlastního kapitálu budou nadále růst. To podporuje vysoké ocenění akcií, jaké v historii nemá obdoby.

Sociální nepokoje

V současnosti jsme svědky polarizace bohatství a vidíme velké procento lidí, kteří se zdají být strukturálně nezaměstnanými, aniž bychom ovšem viděli očekávaný růst produktivity. A bez růstu produktivity není možný ekonomický růst, který by generoval nová pracovní místa a nové příležitosti. Nespokojenost nezaměstnaných velmi pravděpodobně vyústí v celosvětové sociální nepokoje. Jedním z úkolů, které stojí před současnými vládami, je zabránit tomu, aby se vysoké procento strukturálně nezaměstnaných, a tedy stále více nespokojených lidí nestalo zdrojem společenského neklidu.

Pro centrální banky a instituce ovlivňující inflaci tato situace představuje obrovskou výzvu. S tím, jak se vlády, společnosti i jednotlivci zdráhají utrácet a současně s tím je malé napětí na trhu práce, roste nebezpečí deflace. Chyba, jíž se mohou centrální banky dopustit, je ta, že budou údaje o rostoucích mzdách v atraktivních oborech interpretovat jako všeobecný inflační tlak, aniž by braly v potaz strukturálně nezaměstnané.

Když se totiž máte rozhodnout, zda se stoupající mzdy odrazí v růstu poptávky a cen, určitě byste měli vzít v úvahu nejen ty, kteří jsou zaměstnaní, ale i ty, kteří práci nemají. Jinými slovy, vydělit celkový objem vyplacených mezd počtem obyvatel. Jinak centrální banky mohou začít s utahováním měnové politiky příliš brzy, čímž uhasí ekonomický růst v samém zárodku.

Levná ropa jako protiinflační faktor

Rovněž klesající ceny ropy jsou faktorem podporujícím deflaci. Nízké ceny ropy znamenají úžasnou výhodu pro země, které ji dovážejí, stejně jako pro společnosti spotřebovávající při výrobě velké množství ropných produktů a pro běžné spotřebitele. Na druhé straně však představují velký problém pro země, které se pokoušejí zabránit deflaci. A pokud pokles cen ropy v některých zemích způsobí, že spadnou zpět do deflace, je to určitě negativní.

Cena ropy klesala koncem roku 2014 závratným tempem, za necelý měsíc poklesla o čtvrtinu, což může mít následky, o nichž jsme dosud nepřemýšleli. Jaký to například může mít geopolitický vliv na země, které jsou na exportu ropy výrazně závislé? Jak budou reagovat? Pokud budou reagovat nepředvídaně, nebo dokonce agresivně, může to mít neblahý dopad na svět a trhy.

Nicméně mezitím zřejmě bude pokračovat polarizace mezi trhy zemí, které převážně dovážejí ropu, a těmi, které jsou jejími hlavními exportéry. "Nelze generalizovat, ale je možné rozlišovat mezi dobrými trhy a těmi horšími. Silně bych preferoval investice do rozvíjejících se trhů, které jsou nakloněny reformám (s cílem povzbudit silněji domácí spotřebu) a jimž napomáhá pokles cen surovin. Do této kategorie spadají především trhy asijských zemí, jako jsou Čína, Indie a Indonésie. Naopak rozvíjející se trhy, které neprocházejí reformami a jsou velice závislé na vývozu surovin, jako jsou Rusko, Brazílie nebo JAR, jsou z hlediska investiční perspektivy mnohem méně atraktivní," vysvětluje Matthew Sutherland z Fidelity Worldwide Investment, kde je ředitelem produktového managementu pro Asii.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu
před 25 minutami

SoftBank údajně usiluje o získání podílu v Uberu

Japonská technologická společnost SoftBank Group usiluje o získání podílu v americkém provozovateli alternativní...
Uber Japonsko Fúze a akvizice
Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu
před 40 minutami

Soud: Manažer VW zadržený v USA kvůli emisní aféře přizná vinu

Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt zadržený ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem...
Spojené státy americké (USA) Volkswagen Evropské akcie
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru
před hodinou

Evropské burzy v úterý stouply, dařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely úterní obchodování v plusových číslech. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik
17:23

Tatněfť plánuje nový chemicko-plynárenský podnik

Ruský producent ropy Tatněfť investuje 250 miliard rublů do nového chemicko-plynárenského podniku na produkci...
Rusko Ropa Zemní plyn
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy
17:05

Řecko se po třech letech vrátilo na dluhopisové trhy

Řecká vláda v úterý vydala pětileté dluhopisy v hodnotě tří miliard eur s úrokem 4,625 procenta. Země se tak po...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální…
16:45

Pražská burza v úterý uzavřela v zelených číslech, akcie mediální společnosti CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, když index PX zpevnil o 0,74 % na 1 015,13 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii
16:21

BMW bude navzdory brexitu vyrábět elektromobil Mini v Británii

Německá automobilka BMW bude vyrábět plně elektrickou verzi modelu Mini ve své britské továrně nedaleko Oxfordu, a to...
BMW Evropské akcie Auta
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci…
16:05

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v červenci stoupl na 121,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v červenci stoupl na 121,1 bodu z červnových 117,3 bodu. Analytici naopak počítali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %
15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,6 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq -0,12 %

Index S&P 500 po otevření vystoupal na nové historické maximum 2 479,58 bodu.
Americké akcie
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům
15:20

AXA a Uber ve Francii nabídnou havarijní pojištění řidičům

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber a francouzská pojišťovací skupina AXA ve Francii nabídnou...
Uber AXA Pojištění
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:01

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v květnu dosáhl 5,7 %

Ceny domů ve Spojených státech v květnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní
14:45

Český stát vybral v pololetí meziročně více u většiny daní

Finanční úřady v prvním pololetí vybraly na dani z přidané hodnoty zhruba 180 miliard Kč, což je meziroční růst o 14...
Česká republika Daně
Ze světa investičních doporučení (25. července)
14:30

Ze světa investičních doporučení (25. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci
14:14

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci...
Volkswagen Evropské akcie Auta
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent
14:10

McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk o 28 procent

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 1...
McDonald's Americké akcie Výsledková sezóna
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42…
13:42

Zisk General Motors ve čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl o 42 procent

Největší americké automobilce General Motors klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 42 procent na 1,7 miliardy USD....
Americké akcie Výsledková sezóna