Světový trend číslo jedna: Globalizace, nebo regionalizace? Vítězi se stanou mladé trhy
|

Světový trend číslo jedna: Globalizace, nebo regionalizace? Vítězi se stanou mladé trhy

Dílčí regionální změny mají mnohdy globální dopady. Turbulence vyvolané válčením na Ukrajině nebo odhodlanost nové řecké vlády vysmeknout svou zemi z režimu přísných úsporných opatření jsou toho důkazem. Regionální tedy nelze dost dobře oddělit od globálního, vysvětluje spoluzakladatel globální politické ekonomie Roger Tooze. Fenomén globalizace není mrtev, regiony se ale stále hlasitěji hlásí o slovo se svými specifickými tématy. Například snaha zatlačit Rusko do kouta v souvislosti s jeho rolí v bojích na Ukrajině, se tak nemusí vyplatit celé Evropě.

Emerging Markets BRICS Globalizace Geopolitická rizika Světová ekonomika Rozhovor

Souhlasíte s tím, že nejdůležitějším trendem dneška a zítřka je regionalizace, tedy to, co se děje v jednotlivých regionech světa (ostatně ukrajinskou krizi je možné vnímat právě tímto pohledem), nebo bude stále tím nejpodstatnějším globalizace?

Není to snaha vyhnout se odpovědi na otázku, ale podle mě obojí. Záleží na tom, na jaké hospodářské sektory a které země se zaměříme. Do určité míry je potřeba vnímat některá odvětví z čistě globálního pohledu. Jinými slovy, jejich produkce je skutečně globální. Mám na mysli elektroniku, automobilový průmysl, tam to zejména platí, a stejně tak i stále více průmyslových sektorů. Nejde jen o jejich globální dodavatelské řetězce, které jsou velice dynamické a mění se, ale také o to, kde se dělá design, o rozšíření konceptu duševního vlastnictví, rozšíření výzkumných institutů firem a tak dále. Na této úrovni, v závislosti na daném sektoru, někdy i v závislosti na konkrétní firmě, se musíme zaměřit na to, kam ta která společnost chce expandovat. Podmínky pro tyto firmy jsou v daném místě určeny regionální distribucí sil, a to tak, že je konkrétní místo hospodářské aktivity definováno jak fyzickou bezpečností, tak právním rámcem země a regionu.

Musíme si to prostě rozklíčovat. To je lekce, kterou jsem si vzal z vývoje v posledních dvaceti letech. Generalizace jsou v pořádku, ale musíme je ukotvit, zkoumat v rámci hodnotového řetězce, a to jak ekonomického, tak politického. Politika má totiž také svůj hodnotový řetězec. Jedná se o legitimitu, užití síly a podobné věci. Proto ve stále větší míře ve své práci a konzultacích propojuji velmi vysoké struktury s velice detailní analýzou specifických věcí a konkrétních společností. Pouze tak mohou investoři a lidé, kteří dělají strategická rozhodnutí v rámci politických struktur – ať už jde o vládu, nebo městské zastupitelstvo – nebo v rámci firem, rozumět tomu, co se vlastně děje.

Vaše bývalá kolegyně Susan Strangeová se vždy ptala na to, kdo ze situace těží, kdo vydělává, a kdo naopak tratí. Věřím, že se právě na to musíme vždy zaměřit, ať jde o cokoli. Pokud tedy jde o tektonické pohyby na globální scéně, kdo podle vás bude na nich vydělávat a kdo ztrácet? Ukažte to na nějakém příkladu.

Co se týče národů a zemí, vítězi budou ty, které nyní nazýváme rozvíjejícími se ekonomikami. Částečně proto, že se Evropa zasekla, alespoň mi to tak připadá. Musí vyřešit zděděné strukturální rozpory uvnitř měnové unie, a to co možná nejdříve. Stejně tak ale budou mladé ekonomiky těžit z toho, že mají obrovský růstový potenciál. Kvůli mocenským strukturám se přitom vlády těchto zemí snaží umožnit jejich expanzi. To samozřejmě není bez rizika.

Co se týče firem a sektorů, k vítězům se zařadí technologie, ale stejně tak zemědělství. Světová produkce jídla je ve stále větší míře industrializovaná. Zaměřil bych se proto velmi podrobně na globální produkci potravin. Trochu pesimističtější pohled pak pracuje s rozpadem globálního řádu. Z pohledu investorů a sektorů to znamená, že budou opět v módě výrobci zbraní, a to spíše dříve než později, bohužel.

Zamysleme se nad stejnou otázkou, ale berme v potaz geografii. Zmínil jste už rozvíjející se země. Zaměřme se tedy na to, kterým mladým trhům, případně zemím v Evropě, se bude dařit, a kterým naopak moc ne.

Podle mě se do Evropy opět stěhuje krize. Je to patrné z detailů, Evropa je jako rozhádaná rodina. Jako Brit mám pocit, že jsou struktura a politika Evropské unie ve stále větší míře vnímány jako protekcionistické. To není správné. V Evropě se prostě musí něco stát a v této souvislosti bych se soustředil na Německo. Díky ekonomické síle, kterou doplňují kuráž a přesvědčení, obnovují Němci své politické vůdcovství, které bylo nějakou dobu skryté, latentní, ale v mnoha ohledech účinné. Proto první část odpovědi na vaši otázku zní: Pozorně sledujte Evropu. Bude muset dojít k obnově, jinak se dočkáme toho, že BMW a další velké německé firmy starý kontinent opustí. K tomuto bodu se zatím stále blížíme.

V posledních deseti, dvanácti letech byla populární Čína. Říše středu má stále mnoho příležitostí, struktura dluhu a struktura skrytého dluhu – šedá ekonomika, stínové bankovnictví a tak dále – je ale velice rozsáhlá. V Číně trávím tři, čtyři měsíce v roce a míra stínového bankovnictví je opravdu mimořádná. Pokud ho vláda nedostane pod kontrolu, bude to vážný problém. Na druhou stranu jsou tam ale obrovské příležitosti.

A co další země skupiny BRIC?

Dlouho se mluvilo o celé skupině BRIC, později i BRICS, která zahrnuje i Jihoafrickou republiku. JAR určitě zažije růst, ale v zemi trvá politický problém, který je potřeba vyřešit. Jižní Amerika stále čeká na největší boom. Výrazně doplatila na zpomalení stavebnictví v Číně, to budou muset tamní ekonomiky nějak vstřebat. Brazilský plán přilákat globální výrobu, zejména výrobu automobilů, byl částečně úspěšný, ale Brazilci mají také obrovské problémy, které je potřeba vyřešit. Mohou to zvládnout, ale cesta bude asi hodně hrbolatá.

V Rusku a na Rusku se již významně projevily evropské a americké sankce. Došlo ke stažení obrovského množství peněz z ruské ekonomiky. To bude pokračovat, pokud se tlak bude stupňovat. Tím ale hrozí, že si Evropa a Amerika, abych tak řekl, uříznou nos z vlastní tváře. Pokud se totiž Rusko obrátí samo do sebe, může být výsledkem něco mnohem horšího, než co aktuálně sledujeme. Mám tím na mysli politické riziko. Energetické trhy Ruska a Evropy, zejména pak trh s plynem, jsou totiž nesmírně integrované.

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení
Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny
včera v 20:52

Lagardeová: MMF by se za deset let mohl přestěhovat do Číny

Mezinárodní měnový fond by se za deset let mohl přestěhovat z USA do Číny. Mohlo by k tomu dojít, pokud bude...
Mezinárodní měnový fond Čína
WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi
včera v 19:38

WTO: Kroky k uvolnění obchodu převažují nad restrikcemi

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států bylo ve světě učiněno více kroků k uvolnění mezinárodního...
Světová ekonomika Donald Trump Mezinárodní obchod
Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur
včera v 18:44

Bundesbank: Nízké úroky ušetřily zemím eurozóny téměř bilion eur

Členské země eurozóny díky nízkým úrokovým sazbám ušetřily od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 téměř...
Eurozóna Úrokové sazby
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pondělí na směru neshodly, výrazně ztratil automobilový sektor

Evropské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně. Pod tlakem byly akcie velkých evropských automobilek, u...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
včera v 17:30

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku....
Srbsko Těžba Lithium
Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu
včera v 17:08

Sucho v Itálii ovlivní produkci vína, oliv či parmezánu

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům...
Itálie Potraviny Zemědělství
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne stoupla, dařilo se finančním titulům

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, když index PX zpevnil o 0,35 % na 1 007,67...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy
včera v 16:20

Řecko se po třech letech vrací na dluhopisové trhy

Řecko se po tříleté přestávce vrací na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí v Aténách v pondělí oznámilo, že hodlá...
Řecko Dluhopisový trh Státní dluhopisy
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červenci podle předběžných dat stoupl na 53,2 bodu, tempo růstu sektoru služeb stagnovalo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v červenci podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce
včera v 15:19

Německo chce kvůli kauze s turbínami na Krymu rozšířit sankce

Německo prosazuje, aby se na sankčním seznamu Evropské unie ocitly další čtyři osoby v souvislosti s dodávkou turbín...
Německo Rusko Ukrajina
Ze světa investičních doporučení (24. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. července)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie
včera v 14:47

EK se obává, že nové protiruské sankce USA ohrozí energetiku unie

Evropská komise s určitým znepokojením sleduje přípravu nových protiruských sankcí ve Spojených státech, které mohou...
Evropská unie Rusko Energetika
Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %
včera v 14:32

Kanada: Velkoobchodní tržby v květnu stouply o 0,9 %

Kanadské velkoobchodní tržby se v květnu zvýšily o 0,9 % po růstu o 0,8 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali...
Kanada Tržby
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek
včera v 14:16

Výbor těžařů ropy je v případě potřeby pro delší redukci dodávek

Výbor složený ze zástupců Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských států doporučuje,...
Ropa Komodity Těžba
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA
včera v 13:59

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA)....
Česká republika Spojené království Banky
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym
včera v 13:46

Rusko plánuje další elektrárnu na anektovaném poloostrově Krym

Rusko vyhlásí tendr na výstavbu nové elektrárny na poloostrově Krym, který anektovalo v roce 2014. Podle agentury...
Rusko Ukrajina Energetika