Co musíte ráno vědět (26. února)
|

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v polovině týdne dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, jak by mohla vypadat budoucnost internetového připojení ve Spojených státech a jakou podobu může mít politická korektnost? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zůstaly ve středu blízko svých rekordů. Šéfka Fedu investory nepřekvapila

Americké akciové indexy se ve středu držely v blízkosti rekordů, na které se vyšplhaly v úterý. Opět k tomu přispěly výroky šéfky Fedu Janet Yellenové, která v americkém Kongresu potvrdila svá úterní slova, že centrální banka nehodlá se zvyšováním úrokových sazeb pospíchat. Přesto zakončily dva ze tří klíčových indexů středeční obchodování v mírném záporu. Širší S&P 500 přišel o 0,08 % na 2 113,86 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,02 % na 4 967,14 bodu. Pouze Dow posílil o 0,08 % na 18 224,57 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,10 % na 13,84 bodu. V plusu skončilo pět z deseti hlavních sektorů. Dařilo se především energetickému sektoru (+0,35 %) a sektoru cyklického spotřebního zboží (+0,36 %). V červených číslech naopak skončily například síťové služby (-1,02 %) či technologie (-0,57 %).

Robert Shiller: Zlatý věk investování je možná pryč

2. Evropské akciové trhy se ve středu pohybovaly kolem nuly, stahovaly je automobilky a banky

Evropské akcie se ve středu pohybovaly mírně pod nulou, stahovaly je banky a automobilky, které vyvažovaly zisky vyvolané výsledkovou sezónou. Britský FTSE 100 odepsal 0,21 %, francouzský CAC 40 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,09 % a německý DAX zakončil na zelené nule se ziskem 0,04 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,1 %, dolů ho stahovaly automobilky a banky, dařilo se naopak pojišťovnám a technologickému sektoru. Akcie pojišťovny AXA zpevnily o 2,6 % v reakci na 12% růst celoročního zisku. Hospodářské výsledky zveřejnil i dánský dopravce Moeller-Maersk, jeho akcie na to reagovaly téměř 10% rally na nejvyšší úroveň od roku 1990. Řecké banky ve středu vedly evropské trhy dolů. National Bank of Greece a Piraeus Bank odepsaly přes 11 %. Řecký index ASE oslabil o 1,6 %, nejvíce z evropských akciových trhů.

Euronálož netiká v Aténách, ale v Římě

3. Objem obchodování na pražské burze ve středu překročil miliardu korun. Nejúspěšnějším titulem byl ČEZ

Index PX ve středu připsal 0,28 % na 1 028,57 bodu. Více než polovinu objemu obchodů zastupovaly akcie společnosti ČEZ, které byly zároveň nejúspěšnějším titulem na burze se ziskem bezmála 4 %. Nahoru jim pomáhá rozhodnutí výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu schválit návrh změn evropského systému obchodování s emisními povolenkami. Druhým nejaktivnějším titulem byla Komerční banka, která zpevnila o 0,46 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o více než 2 %. Ztrácely také akcie mediální CME (-3,23 %) a mírně zlevnily i cenné papíry O2 C.R. (-0,23 %).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

Jaké výsledky představí ČEZ na začátku března?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se na investory přižene lavina ekonomických dat. Německo den zahájí údaji o spotřebitelské důvěře, které posléze zveřejní i Francie, Itálie, Portugalsko a celá eurozóna, a později přidá ještě čísla o změně počtu nezaměstnaných a míru nezaměstnanosti za únor. Spojené království v ranních hodinách zveřejní údaje o HDP, Španělsko přidá index cen domů a HDP za poslední loňské čtvrtletí a Švýcarsko oznámí statistku průmyslové výroby. Z eurozóny na trhy kromě indexu spotřebitelské důvěry přijdou ještě údaje o vývoji půjček soukromého sektoru a index podnikatelského klimatu, nálady v sektoru služeb a v sektoru průmyslu. Z dalších dat Itálie zveřejní mzdovou inflaci a maloobchodní tržby. ECB oznámí, kolik peněz si od ní evropské banky půjčily ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO), a živo bude i ve Spojených státech, kde se začne inflací a bude se pokračovat objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby, týdenním počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, indexem cen domů, zprávou úřadu EIA o zásobách zemního plynu na území USA, indexem výrobní aktivity kansaského Fedu a vše svým projevem uzavře šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Investory bude navíc zajímat, jak loňský rok zakončily společnosti Gap, Monster Beverage, J.C. Penney, Herbalife, Bayer, Royal Bank of Scotland, GDF Suez, Deutsche Telekom, Repsol, Allianz, Anheuser-Busch InBev a British American Tobacco. Výhled na celý týden včetně očekávaní analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Merkelová: Pomoc Řecku je úvodní bod pro jednání s novou vládou

Dohoda o prodloužení finanční pomoci Aténám o čtyři měsíce je úvodní bod pro jednání s novou řeckou vládou. V Berlíně to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že pro společnou evropskou měnu je důležité, že jsou všechny strany ochotny hledat kompromis. Podporu pro Řecko ještě musejí schválit i národní parlamenty zemí eurozóny, německý Spolkový sněm o ní bude jednat v pátek.

V Řecku začal soud s exministrem financí kvůli bankovnímu seznamu

Řecko nechce zprivatizovat energetické firmy

Varufakis: Chceme znovu získat důvěru svých evropských partnerů

6. Jihoafrická republika zvyšuje poprvé po dvaceti letech daň z příjmu

Jihoafrická republika poprvé po dvaceti letech zvýšila daň z příjmu. Zvýšení daně cílí především na bohatší občany a vláda doufá, že jí pomůže snížit deficit rozpočtu. Daň z příjmu bude zvýšena o jeden procentní bod u všech občanů kromě nejchudších skupin, oznámil ministr financí Nhlanhla Nene ve svém prvním každoročním projevu o rozpočtu státu. Zvýšeny budou také daně z pohonných hmot a z prodeje nemovitostí. Vláda doufá, že tento krok vynese kolem 16,8 miliardy randů (přes 35 miliard korun).

7. Americká centrální banka se obává, že jsou některé akcie až příliš drahé

Americká centrální banka varuje, že se ceny některých akcií dostaly nebezpečně vysoko. Vyplývá to ze zprávy o měnové politice, kterou banka zveřejnila ve středu v souvislosti s vystoupením šéfky Fedu Janet Yellenové před bankovním výborem amerického Senátu.

8. Rusko neočekává přerušení dodávek plynu do EU kvůli Kyjevu

Rusko nepředpokládá, že by spor o platby s Kyjevem způsobil narušení dodávek plynu do Evropy. Prohlásil to ve středu ruský ministr energetiky Alexadr Novak, který reagoval na úterní varování Gazpromu. Dodal rovněž, že očekává, že Ukrajina za další dodávky plynu brzy zaplatí.

Podle Ruska si Kyjev přeje, aby mírová jednání ztroskotala

Ukrajinský premiér vzkazuje Rusku: Opusťte naše území

9. Vítězství síťové neutrality? Poskytovatelé připojení se bouří, republikáni mají svázané ruce

Federální komunikační komise Spojených států amerických (F.C.C.) by měla ve čtvrtek hlasovat o regulačním opatření, které přesune internet do kategorie veřejných služeb, což znemožní společnostem, aby si platily za rychlejší zasílání dat. Dva demokratičtí členové komise jednají o technických detailech, očekává se však, že se nakonec přikloní na stranu předsedy komise Toma Wheelera, a přehlasují tak dva republikánské zástupce.

10. Ukrajina zvýšila kontrolu nad tvrdou měnou kvůli podpoře hřivny, večer centrální banka opatření odvolala

Ukrajinská centrální banka zvýšila kontrolu nad přístupem bank k zahraničním měnám. Snaží se tak odvrátit kolaps domácí hřivny. Podle nového rozhodnutí centrální banka tento týden nedovolí komerčním bankám, aby nakupovaly zahraničí měny pro své klienty, a omezí i částku, kterou mohou banky koupit pro sebe.

Ukrajinská centrální banka odvolala zákaz obchodování s devizami

11. Nejúspěšnějším letošním akciovým trhem je ten ruský

Ekonomická krize, propad cen ropy a tvrdé sankce ze strany západních států kvůli intervenci na Ukrajině - i přes všechny tyto značně negativní faktory se Rusko ukazuje být nejvýkonnějším akciovým trhem letošního roku. Od počátku roku hlavní akciový index MICEX zpevnil o téměř 27 % s tím, jak se investoři znovu zakousli do trhu, který na konci loňského roku zažil masivní výprodeje. Zisky ruského akciového trhu dalece přesahují ostatní akciové trhy, americký index S&P 500 od začátku roku připsal kolem 2,8 % a STOXX Europe 600 13 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Apple podporuje rasovou rozmanitost. Nové emotikony budou mít šest různých barev

Apple v nové aktualizaci operačního systému pro iPhony a iPady připravil pro uživatele rozšíření nabídky emotikonů. V zájmu politické korektnosti by měly emotikony podle screenshotů beta verze mít šest různých barev, zároveň Apple dodá například ikony homosexuálních rodin nebo 32 nových státních vlajek.

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům
18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makroekonomickým údajům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování svorně v zisku, když investoři čerpali optimismus...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:41

Zkusíme odkoupit aktiva ČEZ,slíbila před volbami bulharská levice

Bulharská socialistická strana v případě vítězství v nedělních parlamentních volbách zváží, zda by Bulharsko mohlo...
ČEZ Bulharsko
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta
16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupala, pojišťovna VIG si připsala 3,30 procenta

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 procenta, když uzavřel na hodnotě 980,76 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next, který má prodejny i v České republice, klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5...
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
16:27

USA: Aktivita ve výrobním sektoru v březnu prudce stoupla

Index aktivity ve výrobním sektoru, jejž sestavuje kansaský Fed, dosáhl v březnu hodnoty 37 bodů. Trh přitom očekával...
Americká ekonomika
16:07

Dukovany neplánovaně odstavují 2. blok, asi tam netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany má ve čtvrtek večer být neplánovaně odstaven druhý reaktorový blok. Energetici u něj...
Jaderná energetika Česká republika
16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu nad očekávání stoupla

Podle prvních údajů stoupla v březnu hodnota indexu spotřebitlské důbry v eurozóně na odnotu -5 bodů. Po únorových -6...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc Počtu 592 tisíc dosáhl...
Americká ekonomika Stavebnictví
15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh
14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie
14:12

EK chce nižší poplatky u transakcí mezi eurem a dalšími měnami

Evropská komise chce ještě letos navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční...
Evropská unie Euro
13:53

O čem se mluvilo na Wall Street, než zazvonil zvonec

Apple má problémy i na Novém Zélandu; izraelská Teva prý nebude propouštět tolik lidí, kolik tvrdí novináři; Wells...
Americké akcie
13:36

USA: Čerstvých žádostí o podporu v nezaměstnanosti přibylo na 258 tisíc

Na 258 tisíc Američanů si v týdnu do 18. března podalo čerstvou žádost o podporu v nezaměstnanosti. Je to nejvyšší...
Americká ekonomika Pracovní trh
13:09

Siemens a další německé firmy chtějí stavět železnici napříč Jižní Amerikou

O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za...
Siemens Doprava Latinská Amerika