Překročila Evropa finanční rubikon? Současný populismus se jí za deset let může vymstít
|

Překročila Evropa finanční rubikon? Současný populismus se jí za deset let může vymstít

Před týdnem se Řecko se zbytkem eurozóny dohodlo na zakopání válečné sekery. Ve čtvrtek řecký ministr financí Varufakis provokoval evropské partnery oživením myšlenky částečného smazání dluhu své země, na což jeho německý protějšek Schäuble zareagoval podrážděně i proto, že se to stalo den před hlasováním o prodloužení záchranného programu pro Athény v německém parlamentu. Není to zřejmě naposledy, kdy Řekové Evropu nepříjemně překvapili, shodují se hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a ekonom z ČSOB Petr Dufek.

Eurozóna Řecko PIIGS Politika Dluhová krize

Řešení řeckých problémů v mnohém připomíná často zmiňovanou krizovou strategii nakopávání plechovky s červy. Každých pár let je potřeba se s nimi vypořádat, pokaždé se konečné řešení mohutným nákopem odsune. Dočkáme se toho, že červi, tedy řecké problémy, postupně zmizí, nebo ona plechovka jeden z kopů nevydrží a výsledkem bude velký třesk, při němž se její obsah rozletí do všech stran?

Eva Zamrazilová: Nedávno jsem četla dopis řeckého ministra financí Varufakise pro The New York Times. Emotivita sdělení odvolávajícího se na Immanuela Kanta ostře kontrastovala s prázdnotou slibů, že Řecko může vygenerovat růst, vše napravit, když dostane ještě trochu času. Podle mě se toto děje již příliš dlouho. Řecko je prostě zbankrotovaná země. Na druhou stranu je jasné, že se to evropští lídři budou snažit ještě chvíli vydržet. Nicméně myslím si, že není jiné řešení, než že jednoho dne Řecko z eurozóny odejde. Ta země opakovaně bankrotuje, má to v genetické výbavě, jen se teď tomu uměle brání.

Petr Dufek: Pro mě je Řecko zajímavou ukázkou toho, jak moc trpěliví dokážou všichni být. I proto si myslím, že Řecko v rámci nějakého programu pomoci opět dostane peníze. Strana, která je u moci, musí splnit svůj zajímavý vládní program včetně elektřiny a potravin zdarma, třináctých důchodů, najmutí desítek tisíc státních zaměstnanců, kteří jsou nepotřební, ale je potřeba je přijmout zpět, a tak dále. Takže země dostane nějaké peníze a řecký problém se za pár měsíců vrátí, jako se to děje posledních pět let.

V souvislosti s Řeckem se v poslední době často zmiňuje nebezpečí dominového efektu, tedy hrozba, že by případný úspěch Athén při jednání se zástupci Trojky mohl vést k vítězství přinejmenším z pohledu ekonoma extrémních politických stran v dalších zemích, například Podemos ve Španělsku. Obáváte se něčeho podobného?

Petr Dufek: On to z pohledu dalších zemí nemůže být dobrý příklad ani v jednom případě, tedy ani v případě, že by se Řecku ústupky udělaly, ani v případě, že se neudělají a Řekové zkrachují. Řecko totiž dostalo největší pomoc s nejlepším úrokem, část je úplně bezúročná. Všichni ostatní, včetně těch, kteří si půjčovali na to, aby mohli půjčit Řecku, budou v nevýhodě, vládám těchto zemí se to bude předhazovat. Současná situace tak z pohledu Španělska, Portugalska a dalších prostě nemá dobré vyústění. Na druhou stranu se jistě nabízí čisté řešení, rychlý, čistý řez, byť ten by byl nepopulární. Pokud jde o zmíněný dominový efekt, nic takového v hospodářské oblasti nečekám. Po pěti letech problémů by už nemohlo nikoho překvapit, kdyby Řecko samo, samovolně a samospádem z eurozóny vystoupilo. Možná by to překvapilo nějakého turistu, který nečte noviny, přijede do Řecka a najednou zjistí, že tam mají nové papírky, kterými platí.

Eva Zamrazilová: Co se týče dominového efektu, s Petrem souhlasím. A stejně tak s tím, že současná situace nemá dobré řešení. Sdílím obavy z možné populistické nákazy. Dominový efekt šířící se přes finanční trhy, přes banky a přes dluhovou krizi už nevnímám jako pravděpodobný. Populistické nálady ve společnosti, taková ta sociálně-levicová nákaza, ale hrozí. Zmíněná strana Podemos je podobná hnutí SYRIZA a já se nerada dívám na to, jak se socialismus takto vrací zadními vrátky.

Petr Dufek: On je to socialismus, který vždy bude muset někdo zaplatit, což je na tom to tragické. Obávám se, že ať to dopadne jakkoli, populisty v Evropě to posílí – ať kvůli levným penězům, nebo kvůli tomu, že SYRIZA opravdu zajistí nějaké krátkodobé, hezké řešení pro své voliče. Podle mě by se proto měla Evropa zamyslet nad tím, zda již nebyla překročena maximální únosná hranice populismu, finančně z hlediska ne příštích padesáti let, ale třeba deseti let. Zda již nejsme za hranicí naprosté nezodpovědnosti. Země s rozpočtovým přebytkem, která se snaží snižovat svůj dluh, je považována za vyvrhele! Je to o to vtipnější, že jde o zemi, která bude financovat dluhy všech ostatních.

Eva Zamrazilová: Přesně tak. Napadá mě výraz, který řecký premiér nebo ministr financí použili ve spojitosti s Německem – obsese úsporami. Podle mě my Češi máme v genech něco podobného. Vzpomeneme-li si na začátky samostatného státu, na začátky první republiky, na rašínovské "pracovat a šetřit", můžeme těžko uvažovat jinak a souhlasit s názory těch, kteří kritizují Němce za to, že rozumně hospodaří a snaží se – podle mě jemným způsobem – klady rozumného hospodaření rozšířit i na jih Evropy.

Posledních několik dnů jednání s Řeckem jen potvrdilo, jak obtížně se v této oblasti v Evropě hledá konsenzus. A vezmeme-li v potaz vysokou míru nezaměstnanosti mladých v mnoha státech na jihu eurozóny a zmíněný populismus, který i s touto skupinou a jejími emocemi pracuje, asi nelze čekat prudký obrat k lepšímu. Co by k němu nicméně nakonec mělo přispět, co by podle vás pomohlo?

Eva Zamrazilová: Budeme se muset podívat více a hlouběji do historie. Ony tendence jak politického populismu, levicových ideí, tak života na dluh mají své kořeny. A je dost těžké vytvořit společnou a jednotnou Evropu bez toho, aby došlo k jejich pochopení. Je těžké najít jednotný hlas bez toho, aby postupně docházelo k chápání hodnot a postojů severu a jihu, ke vzájemnému pochopení, respektování a sbližování. Zatím mám ale pocit, že se situace spíše vyostřuje, než že by se strany sbližovaly. A to se promítá i do ekonomických ukazatelů.

před 10 minutami

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
před hodinou

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
před hodinou

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny kurzovým rizikům

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů
11:02

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu vzrostla na -5 bodů

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v březnu stoupla na -5 bodů z -6,2 bodu v únoru....
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
10:44

Britské vystřízlivění? Většina Britů po brexitu očekává zhoršení stavu ekonomiky

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu podepsala žádost o aktivaci článku 50, čímž byl oficiálně zahájen proces,...
Spojené království Evropská unie
Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj
10:30

Ranní analytická poznámka (30. března): Trump se nevzdává, Obamacare chce zrušit stůj co stůj

Faktické zahájení rozvodového řízení mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií ve středu na trhy výraznější dopad...
Spojené státy americké (USA) Zdravotnictví Donald Trump
10:16

Salvador je první zemí, která zakázala těžbu kovů

Salvador se stal první zemí světa, která na celém svém území zakázala těžbu kovů. Středeční rozhodnutí salvadorského...
Průmyslové kovy Vzácné kovy Těžba
Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %
10:00

Asijské akcie ve čtvrtek převážně klesly, akcie Toshiby však zdražily o 4 %

Asijské akciové trhy po smíšeném úvodu seance zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu. Seance se nesla v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
09:32

ConocoPhillips prodá většinu majetku v Kanadě firmě Cenovus

Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého...
Americké akcie Kanada Ropa
ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů
09:06

ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v...
ČEZ Akcie ČR MOL
V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
08:41

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého...
ČEZ Jaderná energetika Energetika
08:14

Toyota kvůli airbagům svolává ke kontrole dalších 2,9 milionu vozů

Japonská automobilka Toyota Motor svolává v Japonsku, Číně, Evropě a dalších zemích ke kontrole zhruba 2,9 milionu...
Japonsko Asijské akcie Auta
Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa