Překročila Evropa finanční rubikon? Současný populismus se jí za deset let může vymstít
|

Překročila Evropa finanční rubikon? Současný populismus se jí za deset let může vymstít

Před týdnem se Řecko se zbytkem eurozóny dohodlo na zakopání válečné sekery. Ve čtvrtek řecký ministr financí Varufakis provokoval evropské partnery oživením myšlenky částečného smazání dluhu své země, na což jeho německý protějšek Schäuble zareagoval podrážděně i proto, že se to stalo den před hlasováním o prodloužení záchranného programu pro Athény v německém parlamentu. Není to zřejmě naposledy, kdy Řekové Evropu nepříjemně překvapili, shodují se hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a ekonom z ČSOB Petr Dufek.

Eurozóna Řecko PIIGS Politika Dluhová krize

Řešení řeckých problémů v mnohém připomíná často zmiňovanou krizovou strategii nakopávání plechovky s červy. Každých pár let je potřeba se s nimi vypořádat, pokaždé se konečné řešení mohutným nákopem odsune. Dočkáme se toho, že červi, tedy řecké problémy, postupně zmizí, nebo ona plechovka jeden z kopů nevydrží a výsledkem bude velký třesk, při němž se její obsah rozletí do všech stran?

Eva Zamrazilová: Nedávno jsem četla dopis řeckého ministra financí Varufakise pro The New York Times. Emotivita sdělení odvolávajícího se na Immanuela Kanta ostře kontrastovala s prázdnotou slibů, že Řecko může vygenerovat růst, vše napravit, když dostane ještě trochu času. Podle mě se toto děje již příliš dlouho. Řecko je prostě zbankrotovaná země. Na druhou stranu je jasné, že se to evropští lídři budou snažit ještě chvíli vydržet. Nicméně myslím si, že není jiné řešení, než že jednoho dne Řecko z eurozóny odejde. Ta země opakovaně bankrotuje, má to v genetické výbavě, jen se teď tomu uměle brání.

Petr Dufek: Pro mě je Řecko zajímavou ukázkou toho, jak moc trpěliví dokážou všichni být. I proto si myslím, že Řecko v rámci nějakého programu pomoci opět dostane peníze. Strana, která je u moci, musí splnit svůj zajímavý vládní program včetně elektřiny a potravin zdarma, třináctých důchodů, najmutí desítek tisíc státních zaměstnanců, kteří jsou nepotřební, ale je potřeba je přijmout zpět, a tak dále. Takže země dostane nějaké peníze a řecký problém se za pár měsíců vrátí, jako se to děje posledních pět let.

V souvislosti s Řeckem se v poslední době často zmiňuje nebezpečí dominového efektu, tedy hrozba, že by případný úspěch Athén při jednání se zástupci Trojky mohl vést k vítězství přinejmenším z pohledu ekonoma extrémních politických stran v dalších zemích, například Podemos ve Španělsku. Obáváte se něčeho podobného?

Petr Dufek: On to z pohledu dalších zemí nemůže být dobrý příklad ani v jednom případě, tedy ani v případě, že by se Řecku ústupky udělaly, ani v případě, že se neudělají a Řekové zkrachují. Řecko totiž dostalo největší pomoc s nejlepším úrokem, část je úplně bezúročná. Všichni ostatní, včetně těch, kteří si půjčovali na to, aby mohli půjčit Řecku, budou v nevýhodě, vládám těchto zemí se to bude předhazovat. Současná situace tak z pohledu Španělska, Portugalska a dalších prostě nemá dobré vyústění. Na druhou stranu se jistě nabízí čisté řešení, rychlý, čistý řez, byť ten by byl nepopulární. Pokud jde o zmíněný dominový efekt, nic takového v hospodářské oblasti nečekám. Po pěti letech problémů by už nemohlo nikoho překvapit, kdyby Řecko samo, samovolně a samospádem z eurozóny vystoupilo. Možná by to překvapilo nějakého turistu, který nečte noviny, přijede do Řecka a najednou zjistí, že tam mají nové papírky, kterými platí.

Eva Zamrazilová: Co se týče dominového efektu, s Petrem souhlasím. A stejně tak s tím, že současná situace nemá dobré řešení. Sdílím obavy z možné populistické nákazy. Dominový efekt šířící se přes finanční trhy, přes banky a přes dluhovou krizi už nevnímám jako pravděpodobný. Populistické nálady ve společnosti, taková ta sociálně-levicová nákaza, ale hrozí. Zmíněná strana Podemos je podobná hnutí SYRIZA a já se nerada dívám na to, jak se socialismus takto vrací zadními vrátky.

Petr Dufek: On je to socialismus, který vždy bude muset někdo zaplatit, což je na tom to tragické. Obávám se, že ať to dopadne jakkoli, populisty v Evropě to posílí – ať kvůli levným penězům, nebo kvůli tomu, že SYRIZA opravdu zajistí nějaké krátkodobé, hezké řešení pro své voliče. Podle mě by se proto měla Evropa zamyslet nad tím, zda již nebyla překročena maximální únosná hranice populismu, finančně z hlediska ne příštích padesáti let, ale třeba deseti let. Zda již nejsme za hranicí naprosté nezodpovědnosti. Země s rozpočtovým přebytkem, která se snaží snižovat svůj dluh, je považována za vyvrhele! Je to o to vtipnější, že jde o zemi, která bude financovat dluhy všech ostatních.

Eva Zamrazilová: Přesně tak. Napadá mě výraz, který řecký premiér nebo ministr financí použili ve spojitosti s Německem – obsese úsporami. Podle mě my Češi máme v genech něco podobného. Vzpomeneme-li si na začátky samostatného státu, na začátky první republiky, na rašínovské "pracovat a šetřit", můžeme těžko uvažovat jinak a souhlasit s názory těch, kteří kritizují Němce za to, že rozumně hospodaří a snaží se – podle mě jemným způsobem – klady rozumného hospodaření rozšířit i na jih Evropy.

Posledních několik dnů jednání s Řeckem jen potvrdilo, jak obtížně se v této oblasti v Evropě hledá konsenzus. A vezmeme-li v potaz vysokou míru nezaměstnanosti mladých v mnoha státech na jihu eurozóny a zmíněný populismus, který i s touto skupinou a jejími emocemi pracuje, asi nelze čekat prudký obrat k lepšímu. Co by k němu nicméně nakonec mělo přispět, co by podle vás pomohlo?

Eva Zamrazilová: Budeme se muset podívat více a hlouběji do historie. Ony tendence jak politického populismu, levicových ideí, tak života na dluh mají své kořeny. A je dost těžké vytvořit společnou a jednotnou Evropu bez toho, aby došlo k jejich pochopení. Je těžké najít jednotný hlas bez toho, aby postupně docházelo k chápání hodnot a postojů severu a jihu, ke vzájemnému pochopení, respektování a sbližování. Zatím mám ale pocit, že se situace spíše vyostřuje, než že by se strany sbližovaly. A to se promítá i do ekonomických ukazatelů.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR