Co musíte ráno vědět (4. února)
|

Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co údajně zvažuje Evropská centrální banka a jak brutální odvetný úder chtějí Rusové zasadit Němcům za sankce? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup a jejich tři nejsledovanější indexy posílily o jedno až téměř dvě procenta. Investory k nákupům povzbudily zejména rostoucí naděje na dohodu věřitelských zemí s Řeckem, které ustoupilo od požadavku na seškrtání dluhu. Dow posílil o 1,76 % na 17 666,40 bodu, širší S&P 500 přidal 1,44 % na 2 050,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 727,74 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 11 % na 17,33 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyskočily o jedenáct bazických bodů na 1,78 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a finančním titulům. Pouze mírně naopak vzrostly sektor zdravotní péče a odvětví služeb.

Akcie pohledem technické analýzy: V Evropě stále prostor pro růst, v USA testování dlouhodobé hladiny podpory

Jsou ceny ropy blízko dna?

2. Evropské akcie v úterý posilovaly. Trhy zaplavila úleva z toho, že Řecko nebude usilovat o odepsání dluhu

Evropské akcie v úterý posílily poté, co se zmírnily obavy z toho, že se Řecko bude snažit přimět evropské lídry, aby mu umožnili odepsat část jeho dluhu. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,32 %, francouzský CAC 40 o 1,09 % a německý DAX o 0,58 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,82 %, nahoru ho vedly sektor základních materiálů a ropné odvětví, procento naopak ztratil sektor zdravotní péče. Index během dne posiloval i o více než procento, část zisků ale smazal poté, co zdroj obeznámený se situací uvedl, že Německo očekává, že se jednání s Řeckem ohledně dluhu budou protahovat měsíce. Řecké akcie zpevnily o více než 11 %, a zaznamenaly tak nejlepší dvoudenní výkon za 24 let. Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí přednesl svůj plán na výměnu stávajícího dluhu Řecka za nové dluhopisy, které by byly navázané na hospodářský růst země. Španělský IBEX 35 a italský FTSE MIB připsaly kolem 2 %.

Tištění peněz: Proč to dopadne špatně? Jde o velký podvod na těch, kdo si spoří

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala zisky, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a bankovní tituly

Index PX v úterý zpevnil o 1,84 % na 975,70 bodu. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ (+0,65 %), největšího procentuálního zisku však dosáhla Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zpevnily o 3,61 %. Dařilo se i druhé bankovní emisi na trhu, Komerční bance, jejíž akcie připsaly přes procento. Oslabily pouze akcie likérky Stock (-1,04 %) a mírně opět klesla i cena akcií NWR. Zbytek burzy se pohyboval nad nulou. O2 Czech Republic připsala 0,68 %, mediální CME zpevnila o 2,78 % a pojišťovna VIG podražila o více než 3 %.

Pražská burza: Jsou akcie CME, Stock Spirits a Unipetrolu hodny vašich peněz?

Pivo, hazard, pleny a cigarety: Česká akciová sázka na jistotu?

Analytici: ČNB ve čtvrtek prodlouží intervence, korunu neoslabí

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou v Asii, Evropě i USA indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Jižní Korea zaktualizuje data o devizových rezervách a Japonsko statistiky mezd. V eurozóně, ČR a Maďarsku budou oznámeny maloobchodní tržby. Polská centrální banka rozhodne o měnové politice, stejně jako banka na Islandu. V USA předehru pátečním datům z trhu práce obstará zpráva ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Vedle toho v USA vycházejí pravidelné statistiky o zásobách ropy a zprávy z hypotéčního trhu. Čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejní například General Motors, Merck, 21st Century Fox, Yum! Brands, Sony, Toyota Motor, Sky, GlaxoSmithKline nebo Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB zvažuje odchod z Trojky

Evropská centrální banka uvažuje o tom, že opustí takzvanou Trojku, tedy trojici mezinárodních věřitelů, která řídí mezinárodní záchranný program pro Řecko. Napsal to v úterý německý ekonomický deník Handelsblatt, který se odvolal na nejmenovaný německý zdroj.

6. Ruští poslanci chtějí žádat Berlín o válečné reparace

V dolní komoře ruského parlamentu vznikla pracovní skupina, jejíž členové chtějí vyčíslit ztráty způsobené Sovětskému svazu nacistickým Wehrmachtem během druhé světové války. Oznámil to v úterý moskevský rozhlas. Účet s výslednou sumou chtějí Berlínu předložit jako požadavek válečných reparací. Má prý jít až o tři biliony eur.

7. Potvrzeno: Americké ropné firmy drasticky omezují kapitálové výdaje. Dividendy a zpětné odkupy by ale dále měly podporovat náladu na trhu

Některé velké americké ropné firmy v uplynulých týdnech reportovaly hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a výhledy na rok 2015. Jednu věc měly reporty společnou - omezování kapitálových výdajů. Kvůli klesajícím cenám ropy a slábnoucí poptávce firmy necítí takovou potřebu těžit tak agresivně, jako tomu bylo během ekonomického oživení. Energetický sektor je malé, ale podstatné odvětví v ekonomice. Představuje největší část kapitálových výdajů v indexu S&P 500. "Snižujeme odhad vývoje kapitálových výdajů v indexu S&P 500 v roce 2015 na -3 % z +6 %. Předchozí odhad jsme vydali v listopadu, od té doby cena ropy Brent klesla až o 40 %. Zároveň sice pouze 14 z 43 energetických firem v indexu S&P 500 reportovalo výsledky, už nyní ale firmy snižují rozpočty na investice," uvedl v pondělní poznámce David Kostin z Goldman Sachs.

8. Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Srbsko ani Chorvatsko v devadesátých letech nespáchaly genocidu

Mezinárodní soudní dvůr v úterý vydal rozsudek, podle něhož se Srbsko ani Chorvatsko během války v letech 1991-1995 nedopustily genocidy. Podle předsedy Mezinárodního soudního dvora Petera Tomky se obě strany dopustily vážných zločinů, avšak úmysl "zničit celou populaci nebo její část" nebyl ani jedné z nich prokázán.

9. Evropská komise začala vyšetřovat belgické daňové úlevy pro firmy

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování belgických daňových předpisů, které mezinárodním společnostem umožňují platit nižší daně. Komise to v úterý uvedla na svém webu. Krok je součástí rozsáhlého vyšetřování daňových dohod s velkými firmami po celé Evropské unii. Komise má pochybnosti, zda jsou belgická ustanovení v souladu s unijními pravidly o poskytování státní pomoci.

Proč si Apple půjčuje 6 miliard dolarů, když sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů?

10. S&P zaplatí v USA kvůli ratingům hypoték 1,38 miliardy USD

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů za to, jak hodnotila před finanční krizí z let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to v úterý společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rusové zvažují, že odsoudí sjednocení Německa

Ruští poslanci, kromě toho, že jednají o možném vystavení účtu Německu na zaplacení válečných reparací, také zvažují, že by vydali oficiální prohlášení, v němž by odsoudili sjednocení Německa před 25 lety. Podle ruské zpravodajské agentury Tass předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin požádal výbor pro zahraniční záležitosti, aby projednal možnost odsouzení "anexe" Německé demokratické republiky Spolkovou republikou Německo v roce 1989. Vzhledem k tomu, kolik let mezitím uplynulo a jak úspěšné znovusjednocení Německa bylo, ale tento plán i mnozí Rusové považují za absurdní. Michail Gorbačov ho nazval "nesmyslem". Ruský parlament podobně úspěšnými návrhy poslední dobou jen srší. V uplynulém roce například poslanci navrhovali, aby byl v zemi ustanoven zákaz nošení vysokých podpatků.

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a…
včera v 16:30

Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,3 procenta díky akciím ČEZ a Komerční banky

Index pražské burzy PX ve čtvrtek zakončil obchodování se ziskem 0,3 procenta, když při uzavření seance měl hodnotu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut
včera v 15:58

Volkswagen hodlá nabídnout úpravu čtyř milionů naftových aut

Automobilka Volkswagen hodlá příští týden na setkání se zástupci německé vlády nabídnout, že provede úpravu čtyř...
Auta Německo Volkswagen
Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně
včera v 15:55

Starbucks koupí zbývající podíl ve společném podniku v Číně

Americký kavárenský řetězec Starbucks koupí za 1,3 miliardy USD zbývající 50procentní podíl v čínském společném...
Káva Fúze a akvizice Americké akcie
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety
včera v 15:45

Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem planety

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa, vystřídal na tomto postu...
Wall Street Amazon Microsoft