Co musíte ráno vědět (4. února)
|

Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co údajně zvažuje Evropská centrální banka a jak brutální odvetný úder chtějí Rusové zasadit Němcům za sankce? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup a jejich tři nejsledovanější indexy posílily o jedno až téměř dvě procenta. Investory k nákupům povzbudily zejména rostoucí naděje na dohodu věřitelských zemí s Řeckem, které ustoupilo od požadavku na seškrtání dluhu. Dow posílil o 1,76 % na 17 666,40 bodu, širší S&P 500 přidal 1,44 % na 2 050,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 727,74 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 11 % na 17,33 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyskočily o jedenáct bazických bodů na 1,78 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a finančním titulům. Pouze mírně naopak vzrostly sektor zdravotní péče a odvětví služeb.

Akcie pohledem technické analýzy: V Evropě stále prostor pro růst, v USA testování dlouhodobé hladiny podpory

Jsou ceny ropy blízko dna?

2. Evropské akcie v úterý posilovaly. Trhy zaplavila úleva z toho, že Řecko nebude usilovat o odepsání dluhu

Evropské akcie v úterý posílily poté, co se zmírnily obavy z toho, že se Řecko bude snažit přimět evropské lídry, aby mu umožnili odepsat část jeho dluhu. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,32 %, francouzský CAC 40 o 1,09 % a německý DAX o 0,58 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,82 %, nahoru ho vedly sektor základních materiálů a ropné odvětví, procento naopak ztratil sektor zdravotní péče. Index během dne posiloval i o více než procento, část zisků ale smazal poté, co zdroj obeznámený se situací uvedl, že Německo očekává, že se jednání s Řeckem ohledně dluhu budou protahovat měsíce. Řecké akcie zpevnily o více než 11 %, a zaznamenaly tak nejlepší dvoudenní výkon za 24 let. Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí přednesl svůj plán na výměnu stávajícího dluhu Řecka za nové dluhopisy, které by byly navázané na hospodářský růst země. Španělský IBEX 35 a italský FTSE MIB připsaly kolem 2 %.

Tištění peněz: Proč to dopadne špatně? Jde o velký podvod na těch, kdo si spoří

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala zisky, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a bankovní tituly

Index PX v úterý zpevnil o 1,84 % na 975,70 bodu. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ (+0,65 %), největšího procentuálního zisku však dosáhla Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zpevnily o 3,61 %. Dařilo se i druhé bankovní emisi na trhu, Komerční bance, jejíž akcie připsaly přes procento. Oslabily pouze akcie likérky Stock (-1,04 %) a mírně opět klesla i cena akcií NWR. Zbytek burzy se pohyboval nad nulou. O2 Czech Republic připsala 0,68 %, mediální CME zpevnila o 2,78 % a pojišťovna VIG podražila o více než 3 %.

Pražská burza: Jsou akcie CME, Stock Spirits a Unipetrolu hodny vašich peněz?

Pivo, hazard, pleny a cigarety: Česká akciová sázka na jistotu?

Analytici: ČNB ve čtvrtek prodlouží intervence, korunu neoslabí

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou v Asii, Evropě i USA indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Jižní Korea zaktualizuje data o devizových rezervách a Japonsko statistiky mezd. V eurozóně, ČR a Maďarsku budou oznámeny maloobchodní tržby. Polská centrální banka rozhodne o měnové politice, stejně jako banka na Islandu. V USA předehru pátečním datům z trhu práce obstará zpráva ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Vedle toho v USA vycházejí pravidelné statistiky o zásobách ropy a zprávy z hypotéčního trhu. Čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejní například General Motors, Merck, 21st Century Fox, Yum! Brands, Sony, Toyota Motor, Sky, GlaxoSmithKline nebo Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB zvažuje odchod z Trojky

Evropská centrální banka uvažuje o tom, že opustí takzvanou Trojku, tedy trojici mezinárodních věřitelů, která řídí mezinárodní záchranný program pro Řecko. Napsal to v úterý německý ekonomický deník Handelsblatt, který se odvolal na nejmenovaný německý zdroj.

6. Ruští poslanci chtějí žádat Berlín o válečné reparace

V dolní komoře ruského parlamentu vznikla pracovní skupina, jejíž členové chtějí vyčíslit ztráty způsobené Sovětskému svazu nacistickým Wehrmachtem během druhé světové války. Oznámil to v úterý moskevský rozhlas. Účet s výslednou sumou chtějí Berlínu předložit jako požadavek válečných reparací. Má prý jít až o tři biliony eur.

7. Potvrzeno: Americké ropné firmy drasticky omezují kapitálové výdaje. Dividendy a zpětné odkupy by ale dále měly podporovat náladu na trhu

Některé velké americké ropné firmy v uplynulých týdnech reportovaly hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a výhledy na rok 2015. Jednu věc měly reporty společnou - omezování kapitálových výdajů. Kvůli klesajícím cenám ropy a slábnoucí poptávce firmy necítí takovou potřebu těžit tak agresivně, jako tomu bylo během ekonomického oživení. Energetický sektor je malé, ale podstatné odvětví v ekonomice. Představuje největší část kapitálových výdajů v indexu S&P 500. "Snižujeme odhad vývoje kapitálových výdajů v indexu S&P 500 v roce 2015 na -3 % z +6 %. Předchozí odhad jsme vydali v listopadu, od té doby cena ropy Brent klesla až o 40 %. Zároveň sice pouze 14 z 43 energetických firem v indexu S&P 500 reportovalo výsledky, už nyní ale firmy snižují rozpočty na investice," uvedl v pondělní poznámce David Kostin z Goldman Sachs.

8. Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Srbsko ani Chorvatsko v devadesátých letech nespáchaly genocidu

Mezinárodní soudní dvůr v úterý vydal rozsudek, podle něhož se Srbsko ani Chorvatsko během války v letech 1991-1995 nedopustily genocidy. Podle předsedy Mezinárodního soudního dvora Petera Tomky se obě strany dopustily vážných zločinů, avšak úmysl "zničit celou populaci nebo její část" nebyl ani jedné z nich prokázán.

9. Evropská komise začala vyšetřovat belgické daňové úlevy pro firmy

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování belgických daňových předpisů, které mezinárodním společnostem umožňují platit nižší daně. Komise to v úterý uvedla na svém webu. Krok je součástí rozsáhlého vyšetřování daňových dohod s velkými firmami po celé Evropské unii. Komise má pochybnosti, zda jsou belgická ustanovení v souladu s unijními pravidly o poskytování státní pomoci.

Proč si Apple půjčuje 6 miliard dolarů, když sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů?

10. S&P zaplatí v USA kvůli ratingům hypoték 1,38 miliardy USD

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů za to, jak hodnotila před finanční krizí z let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to v úterý společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rusové zvažují, že odsoudí sjednocení Německa

Ruští poslanci, kromě toho, že jednají o možném vystavení účtu Německu na zaplacení válečných reparací, také zvažují, že by vydali oficiální prohlášení, v němž by odsoudili sjednocení Německa před 25 lety. Podle ruské zpravodajské agentury Tass předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin požádal výbor pro zahraniční záležitosti, aby projednal možnost odsouzení "anexe" Německé demokratické republiky Spolkovou republikou Německo v roce 1989. Vzhledem k tomu, kolik let mezitím uplynulo a jak úspěšné znovusjednocení Německa bylo, ale tento plán i mnozí Rusové považují za absurdní. Michail Gorbačov ho nazval "nesmyslem". Ruský parlament podobně úspěšnými návrhy poslední dobou jen srší. V uplynulém roce například poslanci navrhovali, aby byl v zemi ustanoven zákaz nošení vysokých podpatků.

18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR