Co musíte ráno vědět (6. února)
|

Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy v Evropě i zámoří, jak rozhodla ČNB o měnové politice a proč Venezuele hrozí populační exploze? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance rychle vzpamatovaly ze středečního závěrečného sestupu a během celého dne zisky postupně navyšovaly. Trh podpořily příznivé údaje z domácího trhu práce a zprávy z firemního sektoru. Dow posílil o 1,20 % na 17 884,88 bodu, širší S&P 500 přidal 1,03 % na 2 062,52 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,03 % na 4 765,10 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o osm procent na 16,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o 5 bazických bodů na 1,81 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce rostly akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z finančního odvětví.

100 let na akciovém trhu

2. Evropské akcie uzavřely na sedmiletém maximu, řecké akcie se vydaly opačným směrem

Evropské akcie ve čtvrtek zakončily na nejvyšší hladině za více než sedm let. Řecké akcie naopak ztrácely kvůli drhnoucím jednáním mezi Řeckem a evropskými lídry. Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,15 % a německý DAX 0,05 % odepsal. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,11 % a zakončil na nejvyšší hladině za více než sedm let. Nejlépe si vedly ropný sektor a odvětví základních materiálů, ztrácela naopak síťová odvětví. Řecký index ASE naopak přes tři procenta odevzdal. Řecký ministr financí Varufakis se ve čtvrtek sešel se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem, na ničem se však nedohodli. Schäuble po jednání uvedl, že se shodli pouze na tom, že se neshodli. Optimismus z toho, že by nová řecká vláda mohla najít uspokojivé řešení dluhu a zmírnit svůj nekompromisní postoj proti úsporné politice, poslal tento týden evropské trhy nahoru a zajistil řecké burze největší třídenní rally od roku 1991.

Anketa: Zamává Řecko eurozóně?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila bezmála procento

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,92 % na 971,24 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla ve čtvrtek Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 0,26 %. Nedařilo se však ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která odevzdala 0,91 %. Ztrácely také cenné papíry skupiny ČEZ (-0,86 %), likérky Stock (-1,37 %), znojemské společnosti Pegas Nonwovens (-1,05 %), pojišťovny VIG (-2,58 %) a Unipetrolu (-0,58 %). Polepšila si naopak O2 C.R., jejíž akcie zpevnily o 1,48 %, a přes procento přidaly i Pivovary Lobkowicz.

Nejzajímavější akcie v Praze a ve Vídni? Pegas a Erste, říká zkušený portfoliomanažer

4. Očekávané události

Průmyslovou produkci oznámí vedle Německa také Česká republika, Španělsko nebo Maďarsko. ČR přidá ještě obchodní bilanci, stejně jako Francie. Lednový obrázek svého trhu práce odhalí Spojené státy, později přidají ještě statistiku spotřebitelských úvěrů. Švýcarská národní banka zveřejní své devizové rezervy. V Brazílii bude zveřejněna inflace, stejně tak na Ukrajině a v Estonsku. V Mnichově bude až do neděle probíhat bezpečnostní konference o Ukrajině, mluvit by se ale mělo také o Iráku. Hospodářské výsledky oznámí například Alcatel-Lucent nebo Statoil. Budou aktualizovány ratingy zemí jako Bulharsko (Moody's), Chorvatsko (Fitch), Finsko (Moody's) a Polsko (Fitch, S&P). Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ponechala bez změny základní sazbu a potvrdila závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro po delší dobu

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek rozhodovala o dalším nastavení měnové politiky. V souladu s očekáváním svůj postoj nezměnila a ponechala závazek udržovat korunu nad hranicí 27 EUR/CZK beze změny, stejně jako hlavní úrokovou sazbu na 0,05 %. Kvůli posledním datům z ekonomiky ale podle očekávání posunula termín ukončení intervencí až na konec roku 2016.

Bude ČNB letos opět intervenovat proti koruně?

6. Evropská komise zvyšuje predikci růstu HDP eurozóny v roce 2015 na 1,3 % z 1,1 %, český HDP má vzrůst o 2,5 %

Evropská komise ve čtvrtek vydala novou predikci vývoje ekonomiky v regionu. Zvýšila odhad růstu HDP eurozóny na 1,3 % v roce 2015 z předchozího odhadu 1,1 %. Spotřebitelské ceny podle ní letos klesnou v eurozóně o 0,1 %, což by byl první roční pokles od zavedení eura v roce 1999. Evropská komise zvýšení predikce HDP a snížení odhadu vývoje inflace zdůvodňuje poklesem cen ropy, které jsou pro ekonomiky jak požehnáním, tak prokletím.

7. Ukrajinská centrální banka zvýší diskontní sazbu na 19,5 %

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit úroky, aby odvrátila finanční kolaps země a omezila inflaci. Její klíčová úroková sazba od pátku stoupne na 19,5 % ze současných 14 %. Guvernérka banky Valerija Hontarevová rovněž uvedla, že se banka dohodla s Mezinárodním měnovým fondem na podmínkách rozšíření finanční pomoci pro Ukrajinu. Neposkytla však žádné podrobnější údaje.

8. Deficit obchodní bilance Spojených států se v prosinci prohloubil na 46,6 miliardy dolarů, na nejvyšší hladinu od roku 2012

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií rostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což byl nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že údaj o ekonomickém růstu za čtvrté čtvrtletí bude revidován níže. Problémem pro exportéry je logicky velice silný dolar.

2015: Euro se může k dolaru propadnout hluboko pod paritu

9. Hollande prý nebude obhajovat prezidentský post, když neklesne nezaměstnanost

Francouzský prezident François Hollande se v roce 2017 nebude ucházet o funkci, pokud do té doby neklesne nezaměstnanost. Prohlásil to na čtvrteční tiskové konferenci. Dodal, že jeho vláda má v plánu provést nové reformy, které by měly podpořit ekonomiku země.

10. Inflace v Rusku v lednu prudce stoupla, je na 15 %

Meziroční míra inflace v Rusku se v lednu vyšplhala na 15 % z úrovně 11,4 % na konci loňského roku a výrazně překročila odhady oficiálních činitelů i analytiků. Plyne to ze čtvrtečních ruských statistických údajů. Spotřebitelské ceny tlačí vzhůru propad kurzu rublu a vliv západních obchodních sankcí. Prudký růst inflace zpochybňuje nedávné rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby, řekli analytici agentuře Reuters.

Vzkaz Rusům od velké investiční banky: Jste v háji!

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuela nejspíše zažije populační boom, docházejí jí kondomy

Venezuela je na pokraji krachu. Její ekonomika by měla v roce 2015 klesnout o 7 %, částečně kvůli poklesu cen ropy. Nyní však kromě ekonomické krize čelí ještě krizi další - zdravotnické. Docházející zásoby kondomů totiž nepřimějí lidi nemít sex, jen je donutí nemít bezpečný sex. Podle agentury Bloomberg začaly Venezuele docházet kondomy a další druhy antikoncepce v prosinci. Kvůli nedostatku prezervativů jejich cena raketově stoupá, zvyšuje se i riziko šíření HIV a vyššího počtu těhotenství mezi nezletilými. Balíček 36 kondomů značky Trojan na webové stránce Mercado Libre (Volný trh), kde Venezuelané poptávají nedostatkové zboží, stojí až 4 760 bolívarů, tedy kolem 750 dolarů. Venezuelané, kteří mají k dispozici americké dolary, jsou na tom lépe. Stejný balíček totiž na dolarovém černém trhu stojí kolem 25 dolarů.

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR