Co musíte ráno vědět (6. února)
|

Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy v Evropě i zámoří, jak rozhodla ČNB o měnové politice a proč Venezuele hrozí populační exploze? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance rychle vzpamatovaly ze středečního závěrečného sestupu a během celého dne zisky postupně navyšovaly. Trh podpořily příznivé údaje z domácího trhu práce a zprávy z firemního sektoru. Dow posílil o 1,20 % na 17 884,88 bodu, širší S&P 500 přidal 1,03 % na 2 062,52 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,03 % na 4 765,10 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o osm procent na 16,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o 5 bazických bodů na 1,81 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce rostly akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z finančního odvětví.

100 let na akciovém trhu

2. Evropské akcie uzavřely na sedmiletém maximu, řecké akcie se vydaly opačným směrem

Evropské akcie ve čtvrtek zakončily na nejvyšší hladině za více než sedm let. Řecké akcie naopak ztrácely kvůli drhnoucím jednáním mezi Řeckem a evropskými lídry. Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,15 % a německý DAX 0,05 % odepsal. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,11 % a zakončil na nejvyšší hladině za více než sedm let. Nejlépe si vedly ropný sektor a odvětví základních materiálů, ztrácela naopak síťová odvětví. Řecký index ASE naopak přes tři procenta odevzdal. Řecký ministr financí Varufakis se ve čtvrtek sešel se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem, na ničem se však nedohodli. Schäuble po jednání uvedl, že se shodli pouze na tom, že se neshodli. Optimismus z toho, že by nová řecká vláda mohla najít uspokojivé řešení dluhu a zmírnit svůj nekompromisní postoj proti úsporné politice, poslal tento týden evropské trhy nahoru a zajistil řecké burze největší třídenní rally od roku 1991.

Anketa: Zamává Řecko eurozóně?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila bezmála procento

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,92 % na 971,24 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla ve čtvrtek Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 0,26 %. Nedařilo se však ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která odevzdala 0,91 %. Ztrácely také cenné papíry skupiny ČEZ (-0,86 %), likérky Stock (-1,37 %), znojemské společnosti Pegas Nonwovens (-1,05 %), pojišťovny VIG (-2,58 %) a Unipetrolu (-0,58 %). Polepšila si naopak O2 C.R., jejíž akcie zpevnily o 1,48 %, a přes procento přidaly i Pivovary Lobkowicz.

Nejzajímavější akcie v Praze a ve Vídni? Pegas a Erste, říká zkušený portfoliomanažer

4. Očekávané události

Průmyslovou produkci oznámí vedle Německa také Česká republika, Španělsko nebo Maďarsko. ČR přidá ještě obchodní bilanci, stejně jako Francie. Lednový obrázek svého trhu práce odhalí Spojené státy, později přidají ještě statistiku spotřebitelských úvěrů. Švýcarská národní banka zveřejní své devizové rezervy. V Brazílii bude zveřejněna inflace, stejně tak na Ukrajině a v Estonsku. V Mnichově bude až do neděle probíhat bezpečnostní konference o Ukrajině, mluvit by se ale mělo také o Iráku. Hospodářské výsledky oznámí například Alcatel-Lucent nebo Statoil. Budou aktualizovány ratingy zemí jako Bulharsko (Moody's), Chorvatsko (Fitch), Finsko (Moody's) a Polsko (Fitch, S&P). Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ponechala bez změny základní sazbu a potvrdila závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro po delší dobu

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek rozhodovala o dalším nastavení měnové politiky. V souladu s očekáváním svůj postoj nezměnila a ponechala závazek udržovat korunu nad hranicí 27 EUR/CZK beze změny, stejně jako hlavní úrokovou sazbu na 0,05 %. Kvůli posledním datům z ekonomiky ale podle očekávání posunula termín ukončení intervencí až na konec roku 2016.

Bude ČNB letos opět intervenovat proti koruně?

6. Evropská komise zvyšuje predikci růstu HDP eurozóny v roce 2015 na 1,3 % z 1,1 %, český HDP má vzrůst o 2,5 %

Evropská komise ve čtvrtek vydala novou predikci vývoje ekonomiky v regionu. Zvýšila odhad růstu HDP eurozóny na 1,3 % v roce 2015 z předchozího odhadu 1,1 %. Spotřebitelské ceny podle ní letos klesnou v eurozóně o 0,1 %, což by byl první roční pokles od zavedení eura v roce 1999. Evropská komise zvýšení predikce HDP a snížení odhadu vývoje inflace zdůvodňuje poklesem cen ropy, které jsou pro ekonomiky jak požehnáním, tak prokletím.

7. Ukrajinská centrální banka zvýší diskontní sazbu na 19,5 %

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit úroky, aby odvrátila finanční kolaps země a omezila inflaci. Její klíčová úroková sazba od pátku stoupne na 19,5 % ze současných 14 %. Guvernérka banky Valerija Hontarevová rovněž uvedla, že se banka dohodla s Mezinárodním měnovým fondem na podmínkách rozšíření finanční pomoci pro Ukrajinu. Neposkytla však žádné podrobnější údaje.

8. Deficit obchodní bilance Spojených států se v prosinci prohloubil na 46,6 miliardy dolarů, na nejvyšší hladinu od roku 2012

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií rostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což byl nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že údaj o ekonomickém růstu za čtvrté čtvrtletí bude revidován níže. Problémem pro exportéry je logicky velice silný dolar.

2015: Euro se může k dolaru propadnout hluboko pod paritu

9. Hollande prý nebude obhajovat prezidentský post, když neklesne nezaměstnanost

Francouzský prezident François Hollande se v roce 2017 nebude ucházet o funkci, pokud do té doby neklesne nezaměstnanost. Prohlásil to na čtvrteční tiskové konferenci. Dodal, že jeho vláda má v plánu provést nové reformy, které by měly podpořit ekonomiku země.

10. Inflace v Rusku v lednu prudce stoupla, je na 15 %

Meziroční míra inflace v Rusku se v lednu vyšplhala na 15 % z úrovně 11,4 % na konci loňského roku a výrazně překročila odhady oficiálních činitelů i analytiků. Plyne to ze čtvrtečních ruských statistických údajů. Spotřebitelské ceny tlačí vzhůru propad kurzu rublu a vliv západních obchodních sankcí. Prudký růst inflace zpochybňuje nedávné rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby, řekli analytici agentuře Reuters.

Vzkaz Rusům od velké investiční banky: Jste v háji!

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuela nejspíše zažije populační boom, docházejí jí kondomy

Venezuela je na pokraji krachu. Její ekonomika by měla v roce 2015 klesnout o 7 %, částečně kvůli poklesu cen ropy. Nyní však kromě ekonomické krize čelí ještě krizi další - zdravotnické. Docházející zásoby kondomů totiž nepřimějí lidi nemít sex, jen je donutí nemít bezpečný sex. Podle agentury Bloomberg začaly Venezuele docházet kondomy a další druhy antikoncepce v prosinci. Kvůli nedostatku prezervativů jejich cena raketově stoupá, zvyšuje se i riziko šíření HIV a vyššího počtu těhotenství mezi nezletilými. Balíček 36 kondomů značky Trojan na webové stránce Mercado Libre (Volný trh), kde Venezuelané poptávají nedostatkové zboží, stojí až 4 760 bolívarů, tedy kolem 750 dolarů. Venezuelané, kteří mají k dispozici americké dolary, jsou na tom lépe. Stejný balíček totiž na dolarovém černém trhu stojí kolem 25 dolarů.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
před hodinou

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod