Burzovní kalendář (2. 3. - 6. 3. 2015)
|

Burzovní kalendář (2. 3. - 6. 3. 2015)

Začíná březen, tedy měsíc, kdy ECB zahájí odkupy státních dluhopisů zemí eurozóny. I proto bude podstatné, jak banka po čtvrtečním zasedání okomentuje dění v eurozóně a rizika působící na evropskou ekonomiku. Investoři budou v týdnu sledovat také indexy nákupních manažerů a řadu dalších makrodat v čele s americkou nezaměstnaností, v úvodu týdne lze očekávat i reakci na snížení sazeb v Číně. Pražskou burzou budou vedle vlivů ze zahraničí hýbat především oznamované výsledky firem ČEZ a Fortuna.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v týdnu vystoupaly na nové rekordy a mají za sebou silný únor se ziskem okolo 5 %. Investory uklidnila vystoupení Janet Yellenové v Kongresu, během nichž potvrdila, že Fed nehodlá zvyšovat základní úrokovou sazbu na několika příštích zasedáních. I proto byla relativně v klidu přijata i některá méně příznivá makrodata, například revize vývoje HDP ve 4Q2014. Dařilo se i ropě, která za únor poprvé po řadě měsíců zdražila díky nadějím na omezení produkce (v USA k němu zatím nedochází navzdory klesajícímu počtu aktivních vrtů).

Evropské akcie posílily v týdnu na nejvyšší úroveň za sedm let, za měsíc jsou silnější asi o 7 %. Řecko se navzdory některým protichůdným a provokativním proklamacím svých politiků dohodlo se zbytkem eurozóny na pokračování záchranného programu a plán postupně schvalují národní autority včetně německého Spolkového sněmu. Částečně se uklidňuje i situace na východě Ukrajiny, tamní podepsané příměří je však stále přinejlepším křehké.

Čínská centrální banka o víkendu snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Vedení země se snaží podpořit ekonomiku, která sice roste zhruba 7% tempem, na největší rozvíjející se trh je to ale málo. Víkendové údaje navíc ukázaly, že aktivita čínského zpracovatelského sektoru v únoru druhý měsíc za sebou klesla. Index aktivity sice stoupl na 49,9 bodu z lednových 49,8 bodu, zůstal však pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.

Pražská burza v týdnu přidala zhruba 0,7 % a za únor asi 5 %. V posledních dnech se dařilo akciím společnosti ČEZ díky postupnému schvalování regulace, která by měla snížit počet emisních povolenek na trhu a podpořit ceny elektřiny. Erste Group Bank představila mírně lepší než očekávané výsledky za čtvrtý kvartál 2014, její akcie ale v pátek ztratily 0,8 %. Celý únor pro ně ovšem byl úspěšný, především díky posunu politické regulace bankovního sektoru v Maďarsku. V týdnu také vyvrcholily spekulace o rozdělení O2 Czech Republic, v pátek odpoledne firma tento záměr potvrdila a konkretizovala.

Výhled

Navzdory silnému únorovému růstu jsou analytici spíše naklonění pokračování růstového trendu na akciových trzích, a to jak v USA, tak v Evropě. Dá se ale čekat alespoň krátkodobá konsolidace. Krátkodobý výhled pro ropu je nejasný, konsenzus na trhu je ale zhruba takový, že se cena Brentu letos ustálí zhruba mezi 60 a 80 USD za barel. Na dluhopisovém trhu není výraznější důvod pro růst výnosů - v Evropě začíná kvantitativní uvolňování, USA vedle rovněž uvolněné měnové politiky fungují jako přístav relativního bezpečí při jakémkoli rozvíření politické nebo tržní nestability.

"Graf indexu S&P 500 je evidentně v býčím nastavení. Ostatní indikátory ale signalizují přicházející korekci. Také divergence mezi cenou a snižujícími se objemy obchodů podporuje opatrný výhled. V nejbližší době tak pravděpodobně nedojde k raketovému růstu, spíše bude pokračovat fáze konsolidace. Index by mohl otestovat nejbližší support, který je na horní linii předchozího rozpětí v zóně 2 090 až 2 100. Další podpora je na 2 065. Dokud index zůstane nad ní, výhled je pozitivní. Pohled na Fibonacciho úrovně ukazuje nejbližší rezistence na prodloužených úrovních 14,6 % a 23,6 %, kde jsou hodnoty 2 121,80 a 2 133,70. Na opačné straně je nejbližší support na minimu z 23. února, tedy na 2 102,60 bodu," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index volatility VIX klesá od začátku února, což je pro akcie býčí signál. Dokud zůstane pod 17, zůstane jeho vzkaz akciovému trhu pozitivní."

Z makrodat budou velice sledované pondělní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, předběžná inflace a celková nezaměstnanost v eurozóně a jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA. V úterý zaujmou maloobchodní tržby v Německu. Ve středu vedle indexů nákupních manažerů v oblasti služeb budou investory zajímat maloobchodní tržby v eurozóně a Béžová kniha Fedu, která optikou jednotlivých poboček centrální banky zhodnotí kondici americké ekonomiky. Ve čtvrtek budou oznámeny například nezaměstnanost ve Francii, italský HDP a průmyslové objednávky v Německu. V USA budou důležitá týdenní data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také průmyslové objednávky. O měnové politice rozhodnou ECB a Bank of England, od ECB a jejího šéfa Maria Draghiho se na tiskové konferenci trh bude chtít dozvědět jistě nejen plány zahajovaného QE, ale například i něco o situaci řeckých bank, které byly v únoru závislé na financování ze strany Evropské centrální banky. V pátek budou nejvíce sledované údaje z amerického trhu práce, kde se za únor čeká opět výrazně přes 200 tisíc nových pracovních míst. Důležitá budou také průmyslová výroba v Německu, Španělsku a dalších zemích, revize HDP eurozóny a dále obchodní bilance a vývoj spotřebitelských úvěrů v USA.

Výhled analytiků z České spořitelny:

Dat bude tento týden hodně. Jako vždy na začátku měsíce budou nejdůležitější údaje z amerického trhu práce. Očekávání jsou optimistická, přibýt by opět mělo přes 200 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti by měla klesnout o 0,1 procentního bodu na 5,6 %. Čím silnější bude trh práce, tím větší je pravděpodobnost, že Fed bude zvedat sazby v dřívějším termínu. Dále budou v USA zveřejněny indexy ISM, které by měly potvrdit solidní stav americké ekonomiky. Kvůli krátkému únoru se na začátek měsíce posunuly údaje o osobních příjmech a výdajích, což jsou opět data důležitá pro Fed (čím vyšší příjmy a výdaje, tím větší poptávkové inflační tlaky). Zatím se však v tomto směru není čeho bát, Fed určitě nemusí kvůli přehřáté poptávce spěchat s utahováním měnové politiky. Béžová kniha Fedu dokreslí stav americké ekonomiky čtrnáct dnů před zasedáním FOMC.

V Evropě bude nejzajímavější předběžný údaj o evropské inflaci, důležitý zejména pro ECB. Předběžné údaje za Německo a Itálii byly poněkud vyšší, než se čekalo, to samé tedy lze čekat i za celou eurozónu. Finální indexy nákupních manažerů by měly potvrdit pozvolné zotavování evropských ekonomik v čele s Německem. ECB zasedá ve čtvrtek, nečekáme od ní ale žádnou akci, protože teprve nyní banka začne s kvantitativním uvolňováním.

Dolar vůči euru se poměrně agresivně tlačí na silnější úrovně. Tento týden by mohl reagovat především na data z USA (trh práce, ISM), působit může také zahájení kvantitativního uvolňování v Evropě. Evropské dluhopisy jsou "v klidu" a měly by tak zůstat, v USA se desetiletý výnos drží poblíž dvou procent a měl by růst.

U ropy sledujeme divergentní vývoj v USA a Evropě. WTI se drží poblíž 50 USD za barel, Brent postupně posiluje, rozdíl v cenách je už zhruba 12 USD na barel. Zlato se drží nad 1 200 USD za unci, mělo by ale spíše postupně zlevňovat.

V České republice tento týden nevycházejí žádná významnější makro data s výjimkou indexu nákupních manažerů v průmyslu. Poměrně živo naopak bude v ostatních zemích regionu. V Polsku pokračující pokles inflace s největší pravděpodobností donutí centrální bankéře k dalšímu snížení sazeb o 25 bazických bodů (na 1,75 %), nelze však vyloučit ani dvojnásobné snížení. V Maďarsku a na Slovensku budou v pátek zveřejněny revidované odhady HDP za čtvrté čtvrtletí 2014.

Koruna se vůči euru po předchozím posílení pod hranici 27,30 EUR/CZK vrátila v uplynulém týdnu k 27,50. S dalšími tlaky na posilování české měny i s ohledem na očekávaný pokles únorové inflace v ČR do záporu (odhad ČS i trhu -0,1 %) nepočítáme. V případě výnosů 10letých českých státních dluhopisů lze během následujících týdnů počítat s pokračujícím tlakem na pokles (zpět pod hranici 0,5 %), především s ohledem na situaci v zahraničí (blížící se QE v eurozóně), kdy výnosy 10letých německých bondů v minulém týdnu vytvořily nová historická minima (pod 0,3 %).

Svůj výhled na první březnový obchodní týden nabídl čtenářům Investičního webu makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS.

ECB má v březnu zahájit kvantitativní uvolňování formou skupování státních a dalších dluhopisů v objemu 60 miliard EUR za měsíc. Slibuje si od toho postupné oživení trhu s úvěry díky tomu, že banky budou mít k dispozici nové peníze. Při příležitosti oznámení hospodářských výsledků České spořitelny jsme mluvili s předsedou představenstva České spořitelny Pavlem Kysilkou. Mimo jiné celkem jasně sdělil svůj názor na "hrozící" deflaci a právě na začínající kvantitativní uvolňování v Evropě.

Evropské QE: Má vůbec smysl? A jaký je nejčernější scénář?
Na nedávném Investičním večeru Lukáš Vácha z Consequ a Petr Zajíc z Pioneer Investments mimo jiné odpovídali na otázku z publika týkající se kvantitativního uvolňování v Evropě. Jaká jsou rizika pumpování peněz do ekonomiky? A je nynější ekonomický systém férový ke všem občanům eurozóny?
Kdy pocítí eurozóna a česká ekonomika dopady kvantitativního uvolňování ECB?
Na lednovém zasedání ECB rozhodla o další podpoře evropské ekonomiky, která by se měla rozeběhnout v březnu. Jaké státy kvantitativní uvolňování pocítí nejvíce? A do jaké míry ho pocítí česká ekonomika? Na tyto otázky odpovídal v pondělním pořadu Investice ZET analytik z ČSOB Jan Čermák.

Na pražské burze v týdnu pokračuje výsledková sezóna. Svá čísla za poslední kvartál loňského roku a za celých 12 měsíců oznámí ČEZ a Fortuna, teoreticky lze čekat i čísla od mediální CME.

Společnost ČEZ oznámí výsledky svého hospodaření za loňský čtvrtý kvartál a za celý rok 2014 ráno 3. března. Pokračující pokles cen elektřiny bude nadále cítit, investory ale může potěšit dividenda. Svůj podrobný odhad výsledků ČEZ nabídl čtenářům analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Energetický gigant ČEZ podle odhadů za 4Q2014 vykáže slabší produkci. Trh bude zajímat hlavně výhled. Tržby by společnosti měly meziročně klesnout z 55,36 miliardy Kč na 50,34 miliardy Kč a zisk EBITDA by se měl snížit ze 17,81 miliardy Kč na 17,3 miliardy Kč, zatímco čistý zisk by měl vzrůst z 3,48 miliardy Kč na 6,44 miliardy Kč. Za celý loňský rok by podle Bártka firma měla těsně naplnit svůj odhad zisku EBITDA (72 miliard Kč) i čistého zisku (29 miliard Kč).

ČEZ - odhad hospodářských výsledků za 4Q2014

Ve čtvrtek pak své výsledky hospodaření oznámí sázková kancelář Fortuna. Pokud čísla naplní očekávaní analytiků, vykáže firma za 4Q2014 velmi slušné výsledky. "Upravený zisk EBITDA by společnosti měl meziročně vzrůst z 6,4 milionu EUR na 6,85 milionu EUR a objem přijatých sázek by se měl zvýšit ze 162,08 milionu EUR na 185,74 milionu EUR. Hrubé výhry by se měly zvýšit z 32,99 milionu EUR na 36,27 milionu EUR," míní Václav Kmínek z České spořitelny.

Fortuna - odhad hospodářských výsledků za 4Q2014 Ekonomický kalendář (týden od 2. března 2015) Ekonomický kalendář (týden od 2. března 2015)
Italští a němečtí zaměstnanci Amazonu plánují na Černý pátek stávku
včera v 21:57

Italští a němečtí zaměstnanci Amazonu plánují na Černý pátek stávku

Zaměstnanci amerického internetového prodejce Amazon v Německu a v Itálii plánují stávku na Černý pátek. Uvedly to ve...
Amazon Německo Itálie
MMF: Zimbabwe prožívá historický moment, musí okamžitě konat
včera v 21:37

MMF: Zimbabwe prožívá historický moment, musí okamžitě konat

Zimbabwe bude mít s největší pravděpodobností po 37 letech od pátku nového prezidenta. Odchod Roberta Mugabeho mnozí...
Afrika Mezinárodní měnový fond
Privatizace největší ázerbájdžánské banky by mohla být příští rok
včera v 20:13

Privatizace největší ázerbájdžánské banky by mohla být příští rok

Mezinárodní banka Ázerbájdžánu (IBA), což je největší banka v této středoasijské zemi, bude připravena k privatizaci...
Banky Privatizace
Obnovitelné zdroje ušetřily miliardy eur za dovoz fosilních paliv
včera v 18:19

Obnovitelné zdroje ušetřily miliardy eur za dovoz fosilních paliv

Využívání obnovitelných zdrojů energie ušetřilo na dovozech fosilních paliv Evropské unii 16 miliard eur, upozorní v...
Energetika Evropská unie
Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro díky solidním…
Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro díky solidním…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro díky solidním makrodatům rostlo

Západoevropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly. Investoři sledovali důležitá data, hlavně zprávy o...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Euro díky příznivým makrodatům posilovalo, cena americké ropy WTI…
včera v 17:37

Euro díky příznivým makrodatům posilovalo, cena americké ropy WTI vystoupila na nejvyšší hodnotu za zhruba dva roky

Euro ve čtvrtek pokračovalo v růstu, zpevňovalo třetí den v řadě. Jednotné evropské měně pomáhaly příznivé...
Euro Americký dolar EUR/USD
Čínský start-up SenseTime vybuduje vývojové centrum v USA
včera v 17:29

Čínský start-up SenseTime vybuduje vývojové centrum v USA

Čínský technologický start-up SenseTime Group hodlá v příštím roce ve Spojených státech otevřít centrum výzkumu a...
Čína Spojené státy americké (USA) Technologie
Pražská burza stagnovala, akcie CME ale posílily o 6 %
Pražská burza stagnovala, akcie CME ale posílily o 6 %
včera v 16:38

Pražská burza stagnovala, akcie CME ale posílily o 6 %

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX sice klesl, ale pouze o 0,06 % na 1 046,03 bodu. Nejvýrazněji stoupla...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Akcie Rovia po zveřejnění výsledků hospodaření klesly o pětinu
včera v 16:36

Akcie Rovia po zveřejnění výsledků hospodaření klesly o pětinu

Společnost Rovio Entertainments, která je tvůrcem hry Angry Birds, po zveřejnění prvních výsledků hospodaření od...
Evropské akcie Výsledková sezóna Zábava a zábavní průmysl
Moskva: Omezení RT a Sputniku na Google News by bylo cenzurou
včera v 16:15

Moskva: Omezení RT a Sputniku na Google News by bylo cenzurou

Omezení ruských zpravodajských serverů Sputnik a RT, jak plánuje společnost Google, by bylo cenzurou a omezováním...
Rusko Spojené státy americké (USA) Média
Analytici: Posílení koruny zatím problémy podnikům nepřináší
včera v 15:50

Analytici: Posílení koruny zatím problémy podnikům nepřináší

Současné posílení koruny exportérům příliš problémů nepřináší. Podniky s určitým posílením koruny po konci devizových...
Česká koruna
Bloomberg: Na černé listině daňových rájů EU může být i Turecko
včera v 15:44

Bloomberg: Na černé listině daňových rájů EU může být i Turecko

Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí i Turecko. Rozhodnutí by zřejmě ještě více zhoršilo...
Turecko Evropská unie Daně
Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly
včera v 15:22

Kanada: Maloobchodní tržby v září zklamaly

Zářijové tržby kanadských maloobchodníků byly o 0,1 procenta vyšší než v srpnu. Po poklesu o 0,1 procenta z...
Kanada Maloobchod
Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč
včera v 14:36

Švýcarsko pošle na rozvoj východních členů EU 28,5 miliardy Kč

Částkou 1,3 miliardy franků přispěje v následujících deseti letech švýcarská vláda do kohezního fondu Evropské unie s...
Švýcarsko Evropská unie
Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku
včera v 14:14

Ministr Oreškin: Dohoda s OPEC poškozuje ruskou ekonomiku

Hospodářský růst Ruska byl v říjnu negativně ovlivněn dohodou předních producentů ropy o omezování těžby. Prohlásil...
Rusko Ropa OPEC
Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní
včera v 13:35

Pojišťovny: Odhalené podvody klesly, loni ale byly rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů za tři čtvrtletí dosáhl stovek milionů Kč. Proti stejnému období loni jde o...
Pojišťovny Česká republika
Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA
včera v 13:09

Teva se prý chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a USA

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries se chystá zrušit tisíce pracovních míst v Izraeli a...
Farmacie Izrael Evropské akcie
Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč
včera v 12:54

Palác Anděl na Smíchově koupila LaSalle za téměř 1,5 miliardy Kč

Investiční společnost LaSalle koupila prostřednictvím svého fondu LaSalle E-Regi Palác Anděl v Praze na Smíchově za...
Nemovitosti Česká republika
Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint…
včera v 12:38

Čínská firma Watertek chce prý koupit švédskou společnost Fingerprint Cards

Čínská společnost Beijing Watertek připravuje nabídku na převzetí švédské firmy Fingerprint Cards (FPC), jejíž čtečku...
Čína Evropské akcie Fúze a akvizice