Co musíte ráno vědět (11. března)
|

Co musíte ráno vědět (11. března)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, z čeho se může radovat Francie a který významný muž oslavil v pondělí pětasedmdesáté narozeniny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po dlouhé době masivně krvácely, index Dow klesl nejvíce za pět měsíců

Americké akcie zahájily úterní obchodování téměř procentním poklesem a během celého dne ztráty dále prohlubovaly. Trh se začal obávat vlivu posilování dolaru na firemní výsledky a náladu investorů podkopala i nejistota kolem Řecka. Od konce minulého týdne navíc stále působí obavy z blížícího se zvyšování úrokových sazeb v USA. Dow oslabil o 1,85 % na 17 662,94 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,70 % na 2 044,16 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,67 % na 4 859,79 bodu. Indexy Dow a S&P 500 se od začátku roku vrátily na nulu a index S&P 500 sestoupil pod svůj 50denní klouzavý průměr, což je podle analytiků známka slabého trhu. Index volatility VIX vyskočil téměř o jedenáct procent na 16,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o sedm bazických bodů na 2,12 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, přes dvě procenta, klesly odvětví základních materiálů, telekomunikační sektor a technologické odvětví. Relativně nejméně naopak zlevnily síťové služby.

Levné peníze nám zkomplikovaly život, tvrdí sázkaři na jednotlivé akcie. Pokolikáté už?

2. Evropské akcie ztrácely druhý den v řadě, dolů je vedl ropný sektor

Evropské akcie v úterý ztrácely druhý den v řadě, především kvůli ropnému sektoru a obavám z blížícího se zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem. Britský FTSE 100 odepsal 2,52 %, francouzský CAC 40 1,12 % a německý DAX 0,71 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil necelé procento, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Nejvíce odepsaly ropný sektor a sektor základních materiálů, nejméně naopak oslabovala média. Royal Dutch Shell, BG Group a BP ztrácely přes tři procenta v reakci na pokračující pokles cen ropy. "Čeká nás ještě více volatility, to je jasné," říká Alessandro Bee, stratég z Bank J Safra Sarasin. "S akciemi na těchto hodnotách je v tuto chvíli po tak úspěšné rally, jakou za sebou mají, největší hrozbou brzké nebo příliš rychlé zvyšování sazeb ve Spojených státech. Je těžké si představit, že by ceny ropy oživily, jedná se o politickou hru, a navíc bude ještě nějakou dobu pokračovat převis nabídky nad poptávkou."

Evropské QE v číslech aneb Proč je zaděláno na neúspěch

Goldman Sachs: Řekové nemohou jen tak začít tisknout drachmy. V manželství s eurem musejí vydržet

3. Pražská burza v úterý odevzdala přes procento

Index PX v úterý ztratil 1,22 % na 1 011,70 bodu. Více než polovinu zobchodovaného objemu představovaly akcie společnosti ČEZ, které odevzdaly 0,88 %. Nedařilo se ani bankovním titulům - Erste Group Bank, která dosáhla druhého nejvyššího objemu obchodů na burze, ztratila téměř 2,5 % a Komerční banka oslabila o 0,61 %. Akcie Fortuny zlevnily o více než 4 % a nedařilo se ani cenným papírům O2 C.R., které odevzdaly přes 3 %. Na zelené nule v úterý zakončila mediální CME. Pivovary Lobkowicz připsaly půl procenta, zbytek emisí se pohyboval v červených číslech.

Večírek, nebo kocovina? Alkoholový den na BCPP se blíží, ve čtvrtek oznamují výsledky Pivovary Lobkowicz a Stock Spirits

ČS: Březnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Středu zahájí půl hodiny po půlnoci SEČ Austrálie indexem spotřebitelské důvěry. Japonsko posléze doplní údaje o vývoji objednávek strojních zařízení a Čína přidá statistiky o nových půjčkách, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Z Francie dopoledne přijdou údaje o změně počtu pracovních míst mimo zemědělství a výsledek běžného účtu. K tomu ještě přidají Spojené království čísla o průmyslové výrobě a výrobě ve zpracovatelském sektoru a Portugalsko zprávu o inflaci. Ve Spojených státech vyjde jako každou středu zpráva o žádostech o hypotéky a tamní Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní podrobnosti o zásobách ropy na území USA. Ještě později se investoři dozvědí, s jakým výsledkem v únoru skončil americký federální rozpočet. Během dne si o pozornost řeknou hospodářské výsledky firem Deutsche Post a E.ON a ve Frankfurtu na konferenci ECB and Its Watchers vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Americká centrální banka dále ve středu zveřejní další podrobnosti o výsledku zátěžových testů amerických bank, konkrétně informace o tom, jaký objem financí banky plánují akcionářům vyplatit na dividendách, zda a v jakém objemu plánují odkupovat vlastní akcie či zda uvažují o akvizicích. První série dat ze zátěžových testů, kterou Fed zveřejnil ve čtvrtek, ukázala, že všech 31 velkých bank ve Spojených státech podmínkám posledních zátěžových testů vyhovělo. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Varufakis: Evropa věděla, že Řecko nedokáže splatit dluhy

Evropští představitelé po celou dobu řecké dluhové krize věděli, že Atény nebudou nikdy schopny splatit své dluhy. Uvedl to řecký ministr financí Janis Varufakis v dokumentu německé televize ARD. Jeho výrok v úterý vyvolal ostrou reakci v německých médiích, píše agentura Reuters.

6. Venezuelský prezident chce po poslancích větší pravomoci v boji s americkým imperialismem

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval členy Kongresu, aby mu udělili větší pravomoci v boji s americkým imperialismem. Učinil tak poté, co Spojené státy uvalily na sedm bezpečnostních představitelů Venezuely sankce, jež Maduro označil za "porušování lidských práv". Maduro pronesl v televizním vysílání procítěnou řeč, v níž opět obvinil Spojené státy ze snahy svrhnout jeho socialistickou vládu.

7. Propad spotřebitelských cen v Řecku v únoru meziročně zpomalil na -2,2 % z -2,8 % (odhad: -3,0 %)

Spotřebitelské ceny v Řecku v únoru meziročně klesly o 2,2 %, vyplývá z úterních údajů tamního statistického úřadu. Deflace tam trvá už dva roky, tempo poklesu cen ale v únoru zpomalilo z lednových 2,8 %. Spotřebitelské ceny v Řecku v posledních letech klesají kvůli hospodářské recesi spojené s vysokou nezaměstnaností a snižováním mezd a penzí. Nejvýraznější deflaci zaznamenala země předloni v listopadu, kdy se ceny meziročně propadly o 2,9 %, uvedla agentura Reuters.

8. Tomšík: To, že se koruna pohybuje blízko hranice sledované ČNB, zvyšuje možnost další změny politiky banky

Čím blíže bude česká měna hranici 27 korun za euro, tím větší je pravděpodobnost reakce měnové politiky centrální banky. Uvedl to v úterý viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík na svém blogu. Koruna od poloviny letošního ledna vytrvale posiluje, v úterý v poledne se obchodovala za 27,26 EUR/CZK, zatímco 12. ledna její kurz byl 28,32 EUR/CZK.

9. Francie dostala od EU další dva roky na snížení vysokého deficitu

Francie má další dva roky na snížení svého příliš vysokého rozpočtového schodku pod 3 % HDP. Ministři financí zemí eurozóny v úterý potvrdili návrh Evropské komise. Místopředseda Evropské komise pro ekonomickou a měnovou unii Valdis Dombrovskis po jednání novinářům řekl, že Paříž nyní musí skutečně realizovat své reformní záměry, na jejichž základě odklad dostala.

10. Druhá fáze zátěžových testů amerických bank může přinést nemilé překvapení

Výsledky zátěžových testů amerických bankovních domů, které minulý týden ve čtvrtek zveřejnila americká centrální banka, potvrzují, že je finanční sektor USA v dobré kondici a banky mají pro případ nečekaných potíží dostatek kapitálu na to, aby ve zdraví přežily. Data, která Fed ve čtvrtek zveřejnil, jsou ale jen jednou částí výsledků zátěžových testů. Investoři jsou nyní zvědaví zejména na to, co ve středu ukáže druhá sada údajů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chuck Norris oslavil 75. narozeniny

V pondělí 10. března byl velmi významný den. Možná jste si toho ani nevšimli, ale měli jste. Chuck Norris, muž, který dvakrát napočítal do nekonečna, totiž oslavil pětasedmdesátiny. Chuck Norris (celým jménem Carlos Ray Norris Jr.) se narodil v roce 1940 v oklahomském městečku Ryan, údajně ve srubu, jenž sám postavil. O panictví podle všeho přišel dříve než jeho vlastní otec, který si již odmalička přál být jako Chuck. Za svůj dosavadní život dokázal mnoho velikého - objel Zemi na rotopedu, vypil pivo i se sklenicí, vymyslel značku Konec kruhového objezdu, snědl 100 kilo hovězích steaků za hodinu, přičemž z toho 45 minut strávil sexem se servírkou, a také sestřelil německé bojové letadlo tak, že na něj namířil dva prsty a řekl: "Bang!".

K herectví ho přivedl jeho dobrý přítel Steve McQueen. Patrně ani on netušil, že se z Norrise stane hvězda akčních filmů. Natočil jich pro plátno i televizi více než padesátku a exceloval především v seriálu Walker, Texas Ranger. Od roku 2010 má titul Čestný Texas Ranger.

Chuck Norris umí dýchat vakuum, zná dvě sudá prvočísla, dokáže sfouknout žárovku, vysypat prázdný koš, zvednout nepřijatý hovor, a když dělá kliky, nezvedá sebe ze země, ale zatlačuje Zemi dolů. My mu samozřejmě přejeme mnoho dalších zdravých let, přestože zlí jazykové tvrdí, že ve skutečnosti zemřel již před deseti lety, ale Smrtka se mu to bojí říct.

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika