Co musíte ráno vědět (16. března)
|

Co musíte ráno vědět (16. března)

Jak závěr uplynulého týdne zakončily akcie v Evropě i Spojených státech, s jakým tempem ekonomického růstu aktuálně počítá čínská vláda a kdo nečekaně popřál legendárnímu moderátorovi Jimu Cramerovi k 10letému výročí jeho show Mad Money? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily volatilní týden navzdory zlepšené náladě v druhé polovině seance dalším poklesem, celý týden tak uzavřely slabší zhruba o procento

Americké akcie po čtvrtečním silném oživení opět výrazně ztrácely, zlepšená nálada v druhé polovině obchodování jejich páteční ztráty omezila na necelé procento. Dolů trh stahovaly zejména pokračující růst kurzu dolaru a klesající ceny ropy. Širší index S&P 500 tak má za sebou třetí týdenní pokles v řadě. Dow v pátek odepsal 0,82 % na 17 749,31 bodu, S&P 500 ztratil 0,61 % na 2 053,40 bodu a Nasdaq klesl o 0,44 % na 4 871,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,76 % na 16 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,12 %. Trh byl v týdnu hodně rozkolísaný. Index S&P 500 během něj zažil jak nejvyšší denní zisk od počátku února, tak nejhlubší ztrátu od počátku ledna. Dow za pět obchodních dnů ztratil 0,57 %, S&P 500 0,87 % a Nasdaq přes procento. Hlavním tématem je sílící dolar, který znamená hrozbu pro zisky amerických firem plynoucí ze zahraničí.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Třetí pokles v řadě, ale katastrofa se zatím nekoná. Čeká se na Fed

Kdy přijde další americká recese? Ani formule 1 nejezdí naplno bez pauzy, natož ekonomika

2. Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden hlavní trhy s výjimkou britského vzrostly

Evropské akcie během páteční obchodní seance kolísaly, nakonec většina hlavních indexů uzavřela v plusu. Investoři se před víkendem do velkých obchodů nepouštěli a trhy během dne více zaujalo pouze rozhodnutí ruské centrální banky snížit hlavní úrokovou sazbu z 15 na 14 %. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,30 % na 6 740,58 bodu, německý DAX stoupl o 0,87 % na 11 901,61 bodu a francouzský CAC 40 připsal 0,46 % na 5 010,46 bodu. V plusu skončily i jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50, který připsal 0,41 % na 3 656,21 bodu, a široký západoevropský index STOXX Europe 600, jenž přidal 0,32 % na 396,61 bodu. Dařilo se zejména akciím z realitního odvětví a cenným papírům automobilek. Pod nulou naopak skončily síťové služby, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu. Za celý týden akcie na hlavních evropských trzích skončily převážně v plusu. FTSE 100 sice oslabil o 2,48 %, DAX ale přidal 3,04 % a CAC 40 vzrostl o 0,86 %. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní vzrostl o 1,07 % a STOXX Europe 600 přidal 0,62 %.

Jak to vidí expertka: Ceny ropy a slabé euro mohou pomoci růstu HDP eurozóny o 1,8 %. Růst v USA bude pokračovat a Japonsko zřejmě čeká další vlna uvolňování

Hledá se opravdové řešení krize eurozóny: Řecko z kola ven a společný jazyk, radí ekonomové v exkluzivním rozhovoru

Proč nebrat sázky na neúspěch QE v eurozóně?

3. Pražská burza v pátek rostla, nejvíce zdražily akcie O2 C.R. a Stock Spirits. Za celý týden ale burza o 0,1 % klesla

Index PX v pátek vzrostl o 1,24 % na 1 036,15 bodu, za celý týden ale mírně klesl. Jako jediné v pátek v mínusu obchodování zakončily akcie energetického koncernu ČEZ, které ztratily 0,81 % na 609 korun. Největší nárůst ceny naopak zaznamenaly akcie společnosti Stock Spirits, které posílily o 4,25 % na 83,40 koruny. Dařilo se také akciím telekomunikační společností O2 Czech Republic (+4,08 %), sázkové kanceláře Fortuna (+3,54 %), mediální firmy CME (+1,12 %) či bankovní skupiny Erste Group Bank (+1,08 %). Beze změny se na konci týdne obchodovalo s akciemi petrochemické firmy Unipetrol a uhelné společnosti NWR. Za celý týden akcie na pražské burze nepatrně oslabily. Index PX za pět dní klesl o 0,1 %, stále se tak nachází blízko úrovně, kde byl naposledy v červnu 2014. Největší růst vykázaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, kterým nahoru pomohlo oznámení společnosti o návrhu managementu na hrubou dividendu 13 Kč na akcii, největší pokles naopak postihl cenné papíry těžební firmy NWR. Z firemních zpráv dále v týdnu investory zaujaly hospodářské výsledky mediální firmy CME, Pivovarů Lobkowicz a likérky Stock Spirits.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

Názor z Londýna: Česká vláda odvádí dobrou práci. Díky konzervativnímu výhledu má stále prostor na manévry ve fiskální oblasti

4. Očekávané události

V Austrálii bude v noci na pondělí SEČ zveřejněna zpráva o prodejích automobilů a v Číně statistika přímých zahraničních investic. V České republice se investoři na začátku týdne dočkají indexu výrobních cen a výsledku běžného účtu. V USA vyjde index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State), statistika průmyslové výroby a index cen domů NAHB. Důležité je i to, že Spojené státy narazí na dluhový strop. Americký ministr financí Jack Lew upozornil, že již poslal dopis republikánskému předsedovi Sněmovny reprezentantů Johnu Boehnerovi, ve kterém ho upozornil, že vláda přestává vydávat dluhopisy a zavádí v posledních letech již typická "mimořádná opatření", aby mohla nadále fungovat a financovat své rozpočtové kapitoly. Z dalších událostí bude zajímavé například setkání íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa s jeho protějšky z Francie, Německa a Spojeného království; hovořit by měli o íránském jaderném programu. Na setkání ministrů zahraničí EU by pak v Bruselu měla být jedním z hlavních témat ukrajinská krize. Se svým projevem v pondělí dále na frankfurtské konferenci SZ Finance Day 2015 vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a výsledky hospodaření na trh v Evropě pošle Linde. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zeman: ČR by z technického hlediska mohla mít euro za dva až tři roky

Česká republika by z čistě technického hlediska mohla přijmout euro za dva až tři roky, míní prezident Miloš Zeman. Česko už splňuje všechna tři maastrichtská kritéria, nicméně kvůli určitému koaličnímu napětí očekává hlava státu vstup do eurozóny o něco později. Podle sociální demokracie by ČR měla euro přijmout kolem roku 2020. Zeman v neděli v pořadu Partie televize Prima vyjádřil lítost, že dříve než Česká republika do eurozóny vstoupily Slovensko nebo pobaltské země. "Ale tady chápu určité koaliční napětí, ANO je vůči euru spíše skeptické, sociální demokracie spíše optimistická," poznamenala hlava státu.

6. Čínský parlament schválil plán pomalejšího růstu ekonomiky

Čínský parlament v neděli schválil vládní plán, který počítá se snížením ročního růstu ekonomiky ze 7,5 % na 7 %, jakož i opatření na podporu zaměstnanosti, boj proti korupci a proti znečišťování ovzduší. Hlasováním, při němž poslanci rovněž odsouhlasili zvýšení armádního rozpočtu o 10,1 %, skončilo jedenáctidenní plenární zasedání čínského zákonodárného sboru.

7. Sobotka: Případná debata o sektorové dani by mohla začít v květnu

Případná debata koaličních stran o zavedení sektorové daně by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohla začít v květnu, až ministr financí Andrej Babiš předloží první kontury rozpočtu na příští rok. Sobotka to řekl v sobotu v rozhovoru s ČTK. Zvyšování firemních daní zatím jasně odmítá právě Babišovo hnutí ANO.

8. Přední světové firmy slíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů

Přední světové korporace přislíbily investovat v Egyptě miliardy dolarů. Jsou mezi nimi italská Eni, americká PepsiCo či britská BP. Firmy se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch účastnily ekonomické konference, která měla ukázat, že je tato země pro investice stabilní. Celkem vláda chtěla získat na summitu příslib investic ve výši 15 až 20 miliard dolarů, nakonec ale podepsala smlouvy na zhruba 36 miliard.

9. Varufakis připustil, že řecká vláda odloží některé sliby

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pátek připustil, že řecká vláda bude nucena "některé" předvolební sliby zmrazit nebo odložit, aby splnila podmínky mezinárodních věřitelů pro získání další úvěrové pomoci. Informovala o tom italská média. "Naše vláda není populistická, neslíbili jsme všechno všem, nebudeme platit ani euro navíc těm, kteří vydělávají více než 700 eur, a pokud je to nutné, můžeme pozastavit nebo odložit některé sliby," řekl podle italské zpravodajské televize Rai News Varufakis, který se v Itálii zúčastnil ekonomické konference u jezera Como.

10. Alibaba plánuje investovat 200 milionů USD do vývojáře mobilní aplikace Snapchat

Čínská internetová společnost Alibaba Group Holding plánuje investovat do firmy Snapchat, která je vývojářem stejnojmenné mobilní aplikace na krátkodobé sdílení fotografií. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg. Alibaba do Snapchatu údajně plánuje vložit 200 milionů dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jimu Cramerovi k výročí jeho show popřál i sám velký Tim

Investiční show Mad Money excentrického moderátora Jima Cramera se v televizi CNBC poprvé vysílala 14. března 2005. V uplynulém týdnu tak oslavila první kulaté narozeniny. Na dárek, který Jim Cramer dostal, jistě jen tak nezapomene. Evidentně překvapenému moderátorovi v živém přenosu telefonicky pogratuloval i šéf firmy Apple Tim Cook. A co na to Cramer? "Já gratuluji vám k tomu, že vedete nejlepší firmu na světě," odpověděl pohotově a nezapomněl Cooka pochválit za to, jak skvělá zařízení uživatelům nabízí.

Zajímavostí, kterou nelze jen tak opomenout, je, že jedna akcie Applu stále před deseti lety zhruba 6 dolarů, což znamená, že od té doby cenné papíry firmy s logem ve tvaru nakousnutého jablka posílily o 2 049 %.

Cook dále během rozhovoru s Cramerem prohlásil, že pro výrobce elektroniky, jakým je Apple, je vůbec nejperspektivnějším oborem zdravotnictví. "Léta se lidé museli v otázce zdraví spoléhat na někoho jiného, nyní jim naše zařízení umožňují neustálou kontrolu zdravotního stavu," poznamenal. Je tedy poměrně jasné, na jakou notu asi bude Apple hrát se svými novými chytrými hodinkami.

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
před 4 minutami

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
před 16 minutami

CBO: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
před 31 minutami

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
před hodinou

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace
13:45

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
13:31

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks
13:17

Izrael zkrátil letos podruhé platbu do pokladny OSN

Izrael letos sníží svůj příspěvek OSN o další dva miliony dolarů. Rozhodla o tom vláda premiéra Benjamina Netanjahua....
Izrael Politika
ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli
13:00

ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27...
Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby