Žádná deprese nebo recese, ale Velká nezřízenost: Fed zasel na další recesi
|

Žádná deprese nebo recese, ale Velká nezřízenost: Fed zasel na další recesi

V únoru 2004 Ben Bernanke slavně prohlásil, že byl ekonomický cyklus zkrocen, a pochválil zdokonalený monetární management, který byl podle něj údajně hlavním důvodem tohoto příznivého vývoje. O 55 měsíců později hrozil vedení Kongresu a prezidentovi, že přichází Velká deprese 2.0.

Americká ekonomika Fed Centrální banky Investiční bubliny Ekonomická deprese

Proč se tak šeredně mýlil, Bernanke nikdy nevysvětlil. Ani neřekl, proč tak úžasně "stabilní" ekonomika najednou spadla z útesu navzdory neustálému tištění peněz centrální bankou. Fed program navyšování své rozvahy pojal vskutku velkoryse, když bilance rostla o 150 miliard USD (4,5 % ročně) mezi únorem 2004 a krachem Lehman Brothers.

Banky v systému Fedu - celková aktiva bez efektu konsolidace

Finanční nákaza přiletěla na kometě z vesmíru

Ani o šest a půl roku později monetární politbyro ani jeho prodloužená ruka na Wall Street stále nepřišly s logickým vysvětlením, proč přišel armagedon a nejhorší ekonomický pokles od 30. let. Prý selhala obezřetná regulace.

Na druhém grafu je zobrazen ohromující nárůst zadlužení domácností v USA mezi dvěma hlavními finančními událostmi tohoto století - technologickou bublinou a finanční krizí po pádu Lehman Brothers. Domácnosti si během tohoto období bezhlavě půjčovaly. Nad tímto výpůjčním flámem způsobeným nedostatečným bankovním dohledem zůstává rozum stát.

Sedmibilionová erupce nových úvěrů domácností (převyšující celkový dluh domácností na přelomu století) je dílem centrální banky). Způsobily ji 1% úroky Fedu a bublina na akciovém trhu, které spustily nemovitostní a hypotéční šílenství.

Domácnosti a neziskové organizace, úvěrové instrumenty, závazky

Bernanke nikdy nevysvětlil příčiny finanční krize v roce 2008, ani nepřiznal, že na ní má svůj podíl. Reagoval dvojnásobnou dávkou monetárních jedů, které způsobily krizi. Od září 2008 do současnosti se bilance Fedu nafoukla na 4,5násobek (rostla 27% složenou roční měrou za 7 let). Nyní je třetí finanční bublina tohoto století plně nafouknuta a splňuje dostatek znaků pro to, aby byla tato definice na místě.

Banky v systému Fedu - celková aktiva bez efektu konsolidace

Růst poměru velkoobchodních zásob k prodejům (I/S) nabízí jasný pohled na problematiku měnově-politických transmisí, tedy způsobů, jakými se úrokové manipulace, nafouknutí rozvahy a slovní intervence Fedu přenášejí do finančního systému a reálné ekonomiky.

Úvěrový kanál měnově-politické transmise je už dlouho minulostí, protože americká ekonomika je na dluhovém maximu. Od doby, kdy ovládli politiku Keynesiáni, je hlavním politickým trendem masivní monetární stimulace, která nahrazuje původně zdravý finanční systém USA.

Nový transmisní kanál: "Manažerská akciová horečka"

Vrcholní korporátní manažeři už neřídí své společnosti. Zajímají je pouze ceny akcií, které jsou manipulované levnými penězi z programů pobídek.

Podívejte se na čisté zisky firem z S&P 500. Během 12 měsíců končících po 3. kvartálu 2014 vykázaly firmy 945 miliard USD čistých zisků, 895 miliard USD ale poslaly zpět do kasina Wall Street ve formě akciových zpětných odkupů a dividend.

Ceny akcií manažery zajímají více než chod firem. Jinak není možné vysvětlit další číslo - od tržního dna v roce 2009 do konce tohoto kvartálu pošlou managementy firem 4 biliony USD prostřednictvím dividend a zpětných odkupů zpět na trh, což je 85 % zisků 500 největších firem se sídlem v USA.

Nový kanál transmise monetární politiky v éře šíleného tištění peněz probíhá přes managementy firem. A po obrovských vzestupech a pádech poslední doby je už také evidentní, že je nový transmisní kanál silný a procyklický (nezmírní ekonomický cyklus, ale naopak drasticky zvýší jeho oscilaci).

Jak je naznačeno níže, od velké finanční krize stouplo množství hotovosti napumpované do akcií. Amplituda akciových růstů byla mnohem vyšší než tempo růstu zisků během sledovaného období.

Téměř bezprostředně po vrcholu S&P 500 kolem 1 570 bodů v říjnu 2007 úroveň zpětných odkupů a peněz přidělených na dividendy začala klesat. Následně se během finanční krize mezi lety 2008 a 2009 zcela propadla. Během kvartálu zahrnujícího tržní dno v roce 2009 bylo množství hotovosti pumpované do akciového trhu jen 85 miliard USD (pouhá třetina objemu z dob tržního vrcholu).

Historie se nyní opakuje. Důvody jsou jasné. Během třetího kvartálu 2009, kdy se ekonomika začala zotavovat, rozdělily firmy z S&P 500 jen 63 % čistých zisků do dividend nebo zpětných odkupů. Naproti tomu o pět let později, po 200% vzestupu akciového indexu, firmy v S&P 500 rozdělily 234 miliard USD z 244 miliard USD čistých zisků. Managementy jsou v takové býčí euforii, že posílají 96 % zisků do kasina Wall Street (mnohdy si za nízký úrok půjčují, aby mohly nabídnout investorům atraktivní dividendy nebo odkupy akcií - pozn. red.). Američtí korporátní manažeři s trochou nadsázky nemyslí na nic jiného než na zhodnocení akcií firem a na své bonusy.

Kvartální výnosy akcionářů ze zpětných odkupů a dividend (od roku 2005)

Až tučná poptávka ze strany manažerů vyprchá, bublina na akciovém trhu splaskne. Automatické obchodní systémy způsobí, že pokles na trhu bude znásoben podobně jako v letech 2000 a 2008.

Teprve polovina příběhu

Fed se snaží trhy po každém propadu stabilizovat prostřednictvím levného financování carry trades pro akciové spekulanty a masivní likviditní injekce do kaňonu Wall Street. Iracionálně rostoucí ceny akcií ale neukazují jen na spirály zpětných odkupů a výplat dividend, ale také na kontraproduktivní procyklické chování.

S tím, jak si budou manažeři stále jistější ohledně příznivého vývoje ekonomiky a akciového trhu, podlehnou mentalitě "časy se změnily", která nakazí celou Wall Street. Vrcholní manažeři najímají novou pracovní sílu a zvyšují produkci na základě očekávání, že reálná ekonomika bude nadále následovat růst akciového trhu.

Nakonec ale narazí na tvrdou realitu, že se boom prodejů nedostaví. Firmy budou mít spoustu nepotřebných zaměstnanců a obrovské zásoby zboží a budou citlivé na otřesy.

Americké velkoobchodní zásoby / poměr tržeb

Poslední graf ukazuje, že během 80měsíční expanze z dna cyklu v dubnu 2002 vzrostly objednávky o 165 miliard USD (téměř o 60 %). Během 12 měsíců po říjnu 2008 byla téměř polovina z nich zlikvidována. Zotavení ekonomiky pak přišlo vlivem regenerativní schopnosti kapitalismu, ne díky rychlosti tiskařského stroje centrální banky.

Velkoobchodní zásoby

Data pro nadbytek na pracovním trhu jsou během aktuálního cyklu téměř identická. Během období mezi zářím 2008 a zářím 2009 rušili vystrašení manažeři pracovní místa raketovým tempem. Během těchto měsíců průzkum amerického úřadu práce poukazoval na průměrný úbytek 600 tisíc pracovních míst měsíčně. Během posledních tří měsíců 2009 už bylo po všem. Míra ztráty pracovních míst výrazně klesla - na 100 tisíc za měsíc -, k úplné likvidaci přebytků na pracovním trhu došlo začátkem roku 2010. Tištění peněz tak opět nemělo nic společného s procesem odražení se ode dna.

Americký kapitalismus možná měl příležitost se sám vyzdravit a vydat se na cestu udržitelného růstu a reálného zhodnocování bohatství. Monetární politbyro ale zvolilo cestu s pedálem plynu sešlápnutým až na podlahu.

Zbytek historie se opakuje. Fed a ostatní centrální banky zformovaly novou a ještě nebezpečnější finanční bublinu. Managementy opět zasáhla býčí horečka a zásoby produkce a pracovní síly narůstají. Pracovních míst v USA přibývá a všichni se z toho radují. Jak dlouho ještě?

Zdroj: David Stockman's Contra Corner
08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika