Co musíte ráno vědět (19. března)
|

Co musíte ráno vědět (19. března)

Jak si evropské a americké akciové trhy stojí v polovině týdne, co si myslí Marc Faber o budoucím zvyšování úrokových sazeb a kdo se stal nejmladším americkým politikem, který vstoupil do Kongresu, a zároveň nejmladším, který musel odstoupit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americkému trhu ve středu vládl Fed. Pravděpodobné odložení zvyšování sazeb nakonec vystřelilo ceny akcií do plusu

Středeční obchodování na americkém trhu se neslo ve znamení Fedu a jím plánovaného zvýšení úrokových sazeb. Fed sice ze svého oficiálního prohlášení vypustil příslib trpělivosti, zároveň ale naznačil, že první navýšení sazeb nepřijde dříve než v druhé půli roku a bude pozvolnější, než se předpokládalo. Akcie v USA díky tomu zakončily obchodní den růstem. Index Dow Jones Industrial Average posílil o 1,27 % na 18 076,19 bodu, širší S&P 500 připsal 1,21 % na 2 099,42 bodu a technologický Nasdaq uzavřel obchodování se ziskem 0,92 % na 4 982,83 bodu. Index volatility VIX zakončil ve výrazném poklesu o 10,79 % na 13,97 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o celých 14 bazických bodů na 1,91 %. V zelených číslech ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektor energií (+2,93 %), síťových služeb (+2,53 %) a odvětví telekomunikačních služeb (+1,76 %). Fed uvedl, že změna v jeho vyjádření týkající se trpělivosti neznamená, že už rozhodl o načasování budoucího zvyšování úroků. To potvrdila na tiskové konferenci i jeho šéfka. "Dovolte, abych zdůraznila, že načasování prvního zvýšení sazby bude záviset na tom, jak výbor vyhodnotí nové informace. To, že jsme odstranili slovo ´trpělivý´, ještě neznamená, že budeme netrpěliví," uvedla předsedkyně rady guvernérů Fedu Janet Yellenová.

Goldman Sachs: Sílící dolar nemusí pohřbít akciovou rally

2. Evropské akcie ve středu posílily díky novému rozpočtu Spojeného království

Evropské akcie ve středu mírně posilovaly díky burze v Londýně, kde investoři pozitivně zareagovali na vystoupení ministra financí George Osbornea, který v parlamentu přednesl nový návrh rozpočtu. Evropské trhy podpořilo také další snížení úrokové sazby ze strany švédské centrální banky. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,57 %, francouzský CAC 40 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 % a německý DAX odepsal bezmála půl procenta. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,33 %, nejlépe si vedly ropný a stavební sektor, ztrácely naopak automobilky a sektor základních materiálů.

Švédský OMX Stockholm 30 vyskočil o 1,7 % poté, co centrální banka stáhla úrokovou sazbu hlouběji do mínusu a rozšířila program kvantitativního uvolňování. "Švédská centrální banka nás opět překvapila další injekcí likvidity, a navíc George Osborne zaujal poměrně býčí postoj ohledně britské ekonomiky," říká Steven Santos, broker z X-Trade Brokers. "Evropské akcie jsou stále dobrou volbou. Poslední dobou vidíme trochu tlak na akcie automobilek, ale to je spojeno čistě se sbíráním zisků," dodává.

Euro ve volném pádu: Evropské kvantitativní uvolňování očima českých finančních expertů (týden první)

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila

Index PX ve středu odepsal 0,15 % na 1 030,86 bodu. Burzu stáhly dolů akcie Erste Group Bank, které oslabily o bezmála dvě procenta. Naproti tomu Komerční banka půl procenta připsala. Největší objem obchodů zaznamenala skupina ČEZ, jejíž cenné papíry zpevnily o 1,64 %. Významnějšího objemu dosáhly i akcie O2 C.R., které odevzdaly tři procenta, a tabákové společnosti Philip Morris ČR, jež ztratily 0,53 %. Dále se také propadla cena akcií NWR, která zakončila den na 33 haléřích. Akcie znojemské společnosti Pegas Nonwovens před čtvrtečním zveřejněním hospodářských výsledků připsaly 0,15 %.

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Evropu ve čtvrtek čeká další kolo cíleného dodání likvidity evropským bankám (TLTRO). Japonsko vydá index průmyslové aktivity a Portugalsko výsledek běžného účtu, stejně jako Spojené státy, které doplní ještě index výrobní aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu v USA. Švýcarská národní banka bude po čtvrt roce rozhodovat o nastavení úrokových sazeb, polská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a bankovní výbor amerického Senátu bude jednat na téma systémově důležitých finančních institucí (původně se tomuto tématu měl výbor věnovat již v úterý, termín byl ale nakonec posunut). Na dvoudenní bruselský summit přijedou lídři členských zemí EU, hovořit by se mělo hlavně o Ukrajině, Rusku a Řecku. Dále je v USA v plánu slyšení ohledně dohody mezi ropnou firmou ExxonMobil a státem New Jersey v otázce sporu o odškodnění za znečištění životního prostředí. Stát New Jersey po ropném obrovi celou dekádu požadoval 8,9 miliardy dolarů, nedávno se však firma zavázala k zaplacení jen 225 milionů dolarů, což odpůrci dohody označují za "neadekvátní částku". Akcie americké technologické společnosti Apple v benchmarkovém indexu Dow Jones Industrial Average nahradí cenné papíry mobilního operátora AT&T. K výsledkové sezóně přispějí hospodářskými čísly v Evropě Telecom Italia či HeidelbergCement, v zámoří Nike a na pražské burze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Čtvrtletní výsledky Pegasu by se podle analytiků z Erste Group Bank měly meziročně zlepšit na všech úrovních. Tržby firmy podle analytiků ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stouply z 53,2 milionu EUR na 53,8 milionu EUR, zisk EBITDA se zvýšil z 10,6 milionu EUR na 11,4 milionu EUR a čistý zisk vzrostl z -7,6 milionu EUR na +6,3 milionu EUR. Společnost by podle analytiků také měla oznámit, že se linka v Egyptě v posledním čtvrtletí dostala na maximum své výrobní kapacity. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Marc Faber: Fed letos sazby zvyšovat nebude, ekonomika se ještě nenastartovala

Investoři čekají na signál americké centrální banky a zoufale vyhlížejí jakýkoli náznak toho, kdy Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Marc Faber se však domnívá, že Fed trhy nechá ještě nějakou chvíli čekat. "Podle mého názoru Fed letos sazby nezvýší," prohlásil Faber v rozhovoru pro televizní stanici CNBC s tím, že rozhodnutí Fedu odsunou silný dolar a slabá makrodata. "Ekonomika zkrátka stále nestartuje, a proto si nemyslím, že dojde ke zvýšení sazeb."

6. OECD zlepšila hospodářský výhled pro eurozónu

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 %, dosud předpovídala 1,1 %. Na příští rok očekává zrychlení růstu na dvě procenta, což představuje rovněž zlepšení o 0,3 procentního bodu proti předchozímu listopadovému výhledu.

7. Francie nebude snižovat deficit rozpočtu na úkor růstu, tvrdí premiér

Francie dostojí svým závazkům a bude se snažit snížit deficit rozpočtu, zároveň však neudělá nic, čím by ohrozila hospodářský růst. Řekl to ve středu francouzský premiér Manuel Valls. "Evropa potřebuje silnou, ekonomicky konkurenceschopnou Francii a Francie a ostatní členské státy samozřejmě potřebují silnou Evropu," řekl Valls na společné tiskové konferenci se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

8. Facebook umožní uživatelům v USA posílat si peníze přes internet

Společnost Facebook uvedla, že v příštích měsících rozšíří svou aplikaci pro posílání zpráv o nový prvek, který uživatelům ve Spojených státech umožní posílat si mezi sebou peníze. Provozovatel největší sociální sítě na světě se tak stane další z řady firem, které umožňují provádět platby z chytrých telefonů či počítačových tabletů.

9. Ukrajina plánuje žalobu na Rusko kvůli anexi Krymu

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil kyjevské prokuratuře připravit žalobu na Rusko k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Ve středu to oznámila agentura Interfax. Podle premiéra nedávný projev prezidenta Vladimira Putina o anexi Krymu vykazuje známky porušení mezinárodního práva.

10. George Osborne: Britská ekonomika bude letos expandovat tempem 2,5 %, nezaměstnanost klesne na 5,3 %

Britský ministr financí George Osborne přednesl ve středu návrh státního rozpočtu. Uvedl, že zatímco hospodářský růst a nezaměstnanost budou letos lepší, než se původně čekalo, inflace naopak zpomalí. Práce na fiskální stabilitě země podle něj ani zdaleka není hotová a Spojené království by ve svém úsilí o vyrovnané veřejné finance nemělo polevovat. Deficit rozpočtu podle něj letos dosáhne 5 % HDP, postupně by se však měl snižovat a v letech 2018-2019 by měl rozpočet vykázat přebytek 0,2 % HDP.

Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v lednu stagnovala

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vycházející hvězda Republikánské strany zhasla

Republikánská strana v USA přišla o slibného kandidáta na šéfa Sněmovny reprezentantů. Třiatřicetiletý Aaron Schock oznámil svou rezignaci poté, co naplno propukl skandál kolem jeho spravování veřejných financí. Schock byl prvním členem Kongresu, který se narodil v 80. letech, když vstoupil v roce 2009 do úřadu, a nyní získal další prvenství - stal se nejmladším politikem, který byl přinucen opustit předčasně svůj post kvůli podezření z nekalé činnosti.

Novináři již delší dobu poukazovali na Schockovu zálibu v drahých věcech a jejich podezření potvrdila zpráva Úřadu kongresové etiky, v níž se například uvádí, že Schock přijímal podezřelé dary, zneužíval peníze určené na kampaň, a navíc z veřejných peněz platil své cesty a drahé výlety pro své zaměstnance (například na vyprodaný koncert Katy Perry).

Schock se proslavil také jako politik, který je nejvíce ve formě. Pózoval na obálku magazínů Men's Health a GQ v roce 2009, kdy pózoval pro něj, uvedl, že Schock dokazuje, že je možné i v Kongresu dodržovat "americký styl", ale přitom jít s módou.

včera v 22:52

Dozorčí rada Volkswagenu vyjádřila podporu členům představenstva

Dozorčí rada německé automobilové skupiny Volkswagen na úterním zasedání podpořila devět nejvyšších manažerů...
Volkswagen Auta Německo
Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa
včera v 22:30

Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles, zisky si připsaly také dolar a ropa

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace
včera v 21:22

Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho...
Donald Trump Životní prostředí Ekologie
Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači
včera v 20:48

Elon Musk založil firmu pro propojení lidských mozků s počítači

Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro...
Technologie Počítače Inovace
včera v 19:43

Uber se kvůli zpřísnění zákona o taxislužbě stahuje z Dánska

Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet...
Uber Doprava Dánsko
včera v 19:36

V Itálii rozehnali protest proti výstavbě plynovodu TAP

Italská policie v úterý rozehnala protest ochránců přírody, kteří chtěli zabránit přemístění starých olivovníků kvůli...
Itálie Zemní plyn
včera v 18:50

Dánsko a Švédsko nechtějí po brexitu platit víc do rozpočtu EU

Odchod Británie z Evropské unie nesmí znamenat zvýšení členských příspěvků pro Dánsko, řekl dánský ministr financí...
Dánsko Švédsko Spojené království
Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc
včera v 18:28

Skotsko chce znovu hlasovat o své nezávislosti, Londýn ale odmítá jít separatistům vstříc

Skotský parlament v úterý schválil vypsání nového referenda o nezávislosti země. Stalo se tak den před oficiálním...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 18:03

V japonské Takahamě budou znovu zprovozněny dva jaderné reaktory

Japonský vrchní soud v Ósace v úterý zrušil soudní příkaz zamezují z bezpečnostních důvodů provoz dvou jaderných...
Japonsko Jaderná energetika Energetika
Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek
včera v 18:00

Evropské trhy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD
včera v 17:34

Ford investuje do závodů v USA 1,2 miliardy USD

Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i...
Ford Americké akcie Auta
včera v 17:18

Madrid vyčlenil miliardy eur na infrastrukturu v Katalánsku

Španělský premiér Mariano Rajoy v úterý slíbil, že vláda do roku 2020 poskytne severošpanělskému Katalánsku 4,2...
Španělsko Infrastruktura Investice
Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla
včera v 17:07

Čínský Tencent koupil 5 % akcií americké automobilky Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce...
Čína Americké akcie Tesla
Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:18

Internetový prodejce Otto zvýšil tržby, pomohl nábytek a oblečení

Německý internetový prodejce Otto v loňském fiskálním roce zvýšil příjmy o 3,4 procenta na 12,5 miliardy eur. Firmě...
Německo Evropské akcie Internet
včera v 16:06

USA: Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů)

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry v březnu stoupl na maximum za více než 16 let

Americký index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády
včera v 15:22

Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí...
Saúdská Arábie Ropa Primární úpis akcií (IPO)
včera v 15:11

Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni...
Mezinárodní obchod Spojené království Německo