Co musíte ráno vědět (20. března)
|

Co musíte ráno vědět (20. března)

Jak ve čtvrtek dopadlo obchodování na burzách v Evropě i zámoří, kolik si od ECB ve třetím kole TLTRO půjčily evropské bankovní domy a jak se německá partnerská dvojice postavila při návštěvě Řecka k nacistické minulosti své země? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po předchozí silné rally podpořené vyjádřením Fedu převážně zlevnily

Americké akciové trhy zahájily čtvrteční obchodní seanci poklesem. Index Nasdaq se sice prakticky ihned dostal z mírné ztráty nad nulu, zbylé dva ze tří nejsledovanějších indexů však během celého dne zůstaly v záporném teritoriu. Většina akcií tak nenavázala na příznivý středeční vývoj, který podpořilo prohlášení Fedu naznačující, že by se úrokové sazby v USA mohly zvyšovat později než v červnu. Dow oslabil o 0,65 % na 17 959,03 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,49 % na 2 089,27 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,19 % posílil a seanci zakončil na 4 992,38 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelé procento na 14,07 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA stoupl o pět bazických bodů na 1,97 %. V plusu skončilo pouze odvětví zdravotní péče. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru základních materiálů, telekomunikační tituly a akcie z energetického odvětví.

8 upřímných hlášek o investování, které vám otevřou oči

Jak ropní giganti vydělávají na levnější ropě

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily převážně v plusu, nedařilo se burze ve Frankfurtu

Většina akcií na hlavních evropských trzích ve čtvrtek uzavřela v zelených číslech. Burzám starého kontinentu pomohla americká centrální banka (Fed), která ve středu zakončila své dvoudenní zasedání prohlášením, ze kterého sice vyškrtla vyjádření o tom, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivá, zároveň ale zdůraznila, že i tak nebude nikam spěchat. Prohlášení Fed ve středu vydal až po konci obchodování na evropských burzách, takže na něj již tyto trhy nestihly zareagovat. Německý DAX sice ve čtvrtek klesl o 0,20 %, britský FTSE 100 ale o 0,25 % vzrostl a francouzský CAC 40 přidal 0,07 %. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a cenné papíry z realitního odvětví. Zaostaly naopak akcie chemiček, tituly z průmyslového odvětví a cenné papíry ze sektoru zboží osobní spotřeby. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 zpevnil o 0,06 % na 3 670,73 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,55 % na 400,83 bodu.

Jak moc za evropskou akciovou rally stojí slabé euro?

Evropský regulátor varuje: ECB způsobí nové bubliny na trzích

3. Pražská burza zakončila čtvrtek v plusu, index PX se vyšplhal na více než roční maximum

Index PX ve čtvrtek posílil o 1,13 % na 1 042,55 bodu, což je nejvyšší hodnota za více než rok. Během dne nejvíce posilovaly akcie těžební firmy NWR, které ale nakonec uzavřely beze změny. Dařilo se akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,40 %)**, který před začátkem obchodování reportoval slušné hospodářské výsledky. Společnost vykázala za poslední tři měsíce loňského roku zisk EBITDA 13,2 milionu EUR a tržby ve výši 58,8 milionu EUR. Výrazněji posílily také akcie společností Stock Spirits (+1,96 %), O2 Czech Republic (+2,04 %), Erste Group Bank (+2,18 %) či Vienna Insurance Group (+1,70 %). Akcie VIG budou po konci pátečního obchodování nově zařazeny do indexu CECE EUR. V mínusu obchodování zakončily pouze akcie Unipetrolu (-3,30 %) a sázkové kanceláře Fortuna (-0,15 %). Akcie slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) zůstaly navzdory zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků bez jediného obchodu.

Philip Morris ČR, Fortuna, Pivovary Lobkowicz, Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Japonská centrální banka v pátek zveřejní zápis z posledního zasedání, Německo vydá index výrobních cen a eurozóna zveřejní výsledek běžného účtu. Zprávu o vývoji hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí zveřejní Ukrajina a Argentina a o úrokových sazbách bude rozhodovat kolumbijská centrální banka. V Kanadě vyjde zpráva o inflaci a tržbách maloobchodních prodejců a ve Spojených státech se svými projevy vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart a šéf pobočky Fedu v Chicagu Charles Evans a hospodářské výsledky zveřejní Tiffany & Co. Budou také zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Chorvatska (Moody's), Kypru (Moody's), Finska (Fitch), Maďarska (S&P), Portugalska (S&P), Srbska (Moody's) či Turecka (Fitch). Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pegas Nonwovens loni dosáhl rekordního zisku EBITDA 47,2 milionu EUR, ve 4Q vydělal 13,2 milionu EUR. Pro letošní rok zvyšuje výhled na 44 až 48,5 milionu EUR

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za poslední tři měsíce loňského roku zisk EBITDA 13,2 milionu EUR a tržby ve výši 58,8 milionu EUR. Za celý loňský rok firma vykázala rekordní zisk EBITDA 47,2 milionu EUR. Výrobní linka v Egyptě během celého loňského roku fungovala v režimu standardní komerční produkce. Představenstvo plánuje navrhnout výplatu dividendy 1,15 EUR na akcii a zvažuje zpětný odkup akcií.

6. TMR v prvním fiskálním čtvrtletí vzrostl zisk EBITDA o 86,8 % na 5,5 milionu eur

Slovenskému provozovateli sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR), s jehož akciemi se obchoduje i na pražské burze, v prvním čtvrtletí jeho nového finančního roku vzrostl zisk EBITDA meziročně o 86,8 % na 5,5 milionu EUR. Tržby firmě stouply o 18,1 % na 17,99 milionu EUR. Výnosy hlavního segmentu narostly na 13 milionů EUR, a to hlavně díky nárůstu výnosů horských středisek (+24,1 %), restaurací (+18 %) a sportovních služeb a obchodů (+30,6 %).

7. Ruská ekonomika má podle ministra financí nejhorší za sebou

Ruská ekonomika, kterou těžce zasáhly nízké ceny ropy a západní sankce, má již nejhorší za sebou. Uvedl to ve čtvrtek ruský ministr financí Anton Siluanov. Podle ministra se objevily známky toho, že ruské hospodářství vstoupilo do období stabilizace. V lednu se přitom hrubý domácí produkt Ruska meziročně snížil o 1,5 %, napsala agentura Reuters.

8. Převážení indexu CECE EUR bude výrazně pozitivní změnou pro akcie z pražské burzy

Parametry nového převážení středoevropského indexu CECE EUR byly zveřejněny. Akcie pojišťovny VIG, obchodované na pražské burze, do indexu budou začleněny s reprezentačním faktorem 1, což má díky menšímu než očekávanému snížení reprezentačních faktorů pro hlavní české akcie silně pozitivní dopad na váhu titulů z pražské burzy. Změny báze indexu proběhnou po konci pátečního obchodování.

9. ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 97,8 miliardy EUR

Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Finanční ústavy si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 97,8 miliardy eur. Zájem o úvěry tak sice znatelně překonal očekávání analytiků, kteří počítali jen s částkou 40 miliard eur, zároveň však výrazně zaostal za druhým kolem TLTRO, ve kterém ECB bankám půjčila celkem 129,8 miliardy eur.

10. BoE by se měla připravit na možnost snížení sazeb kvůli klesající inflaci, říká její hlavní ekonom

Britská centrální banka (BoE) by ve snaze zabránit klesající inflaci mohla snížit úrokové sazby na rekordní minimum. Prohlásil to ve čtvrtek hlavní ekonom BoE Andy Haldane. Guvernér banky Mark Carney nicméně takový krok odmítá. "Myslím, že šance na zvýšení či snížení úrokových sazeb jsou víceméně vyvážené," řekl Haldane.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německý pár se rozhodl Řecku splatit část německého dluhu

Německý pár se rozhodl Řecku splatit část německého dluhu za vynucenou půjčku, kterou Atény musely poskytnout nacistům. Na základě svého výpočtu výše dluhu na hlavu věnovali dobročinnému spolku ve městě Nauplio 875 eur.

"Milujeme Řecko a jeho způsob života," řekla Nina Langeová, která Řecko navštívila spolu se svým partnerem Ludwigem Zaccarem. "Líbí se nám pohostinnost, přátelskost, otevřenost a trpělivost Řeků a stydíme se za aroganci našich médií a politiků," dodala Němka. Jejich gesto prý má sloužit jako podnět a příklad pro ostatní Němce. Sami prý nejsou bohatí.

Levicová řecká vláda naznačila, že by mohla vyžadovat vyplacení reparací za škody, které v zemi za druhé světové války způsobili nacisté, a kromě toho by mohla soudně vymáhat splacení půjčky, kterou země za války musela poskytnout nacistickému Německu, jež peníze využilo k financování afrického tažení.

Vláda kancléřky Angely Merkelové řecké nároky odmítá a odvolává se mimo jiné na dohodu o sjednocení Německa z roku 1990, v níž vítězné mocnosti označily otázku odškodného za uzavřenou.

Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací
Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací
12:00

Na nový elektromobil Model 3 má Tesla přes půl milionu rezervací

Na první sedan elektromobilu Model 3 má už americká automobilka Tesla přes půl milionu předběžných rezervací. V pátek...
Tesla Auta Americké akcie
ČEZ: Požár v Elektrárně Dětmarovice budou hasiči likvidovat do pondělí
09:26

ČEZ: Požár v Elektrárně Dětmarovice budou hasiči likvidovat do pondělí

Hasiči pokračují v likvidaci požáru absorbéru v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Jsou v něm stále lokální ohniska...
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku
ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku
08:39

ČEZ: Temelín v noci na sobotu nastartoval reaktor druhého bloku

V jaderné elektrárně Temelín nastartovali v noci na sobotu reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený
MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený
06:20

MMF: Americký dolar je až o 20 procent nadhodnocený

Americký dolar je z hlediska krátkodobých vyhlídek ekonomiky Spojených států o zhruba 10-20 % nadhodnocený. Uvedl to...
Americký dolar Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond
S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky
S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky
včera v 23:58

S&P potvrdila rating Slovenska, čeká silný růst tamní ekonomiky

Ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A+. Výhled ratingu...
Slovensko Rating Střední a východní Evropa
Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické…
Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické…
včera v 22:00

Americké akcie zakončily týden smíšeně. Dow opět posunul historické maximum, S&P 500 i Nasdaq ale stejně jako za celý týden mírně ztratily

Akcie v USA se v závěru týdne oklepaly z poklesů způsobených horšími hospodářskými čísly společnosti Amazon a index...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Američtí regulátoři chtějí omezit obsah nikotinu v cigaretách
včera v 21:12

Američtí regulátoři chtějí omezit obsah nikotinu v cigaretách

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) hodlá omezit obsah nikotinu v tabákových výrobcích, aby snížil...
Tabák a cigarety Regulace Americké akcie
V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva
V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva
včera v 20:41

V Audi se prý chystá obměna více než poloviny představenstva

Německou automobilku Audi čekají rozsáhlé změny ve vedení, ze sedmičlenného představenstva by měli odejít čtyři lidé....
Evropské akcie Auta
American Airlines mají nižší zisk, i kvůli zvýšení platů pilotů
včera v 19:41

American Airlines mají nižší zisk, i kvůli zvýšení platů pilotů

Společnost American Airlines, která je největším leteckým přepravcem na světě, ve druhém čtvrtletí zvýšila tržby...
Doprava Americké akcie Výsledková sezóna
Směnárny by musely do dvou hodin peníze vyměnit zpět, navrhla ČNB
včera v 18:37

Směnárny by musely do dvou hodin peníze vyměnit zpět, navrhla ČNB

Česká národní banka navrhla změny ve směnárenském zákoně, které by měly ochránit zejména zahraniční turisty. Nově by...
Měny Turismus Česká republika
Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci
včera v 18:18

Bývalý řecký ministr dopravy byl odsouzen za korupci

Bývalý řecký ministr dopravy Tasos Mantelis byl v pátek odsouzen za praní špinavých peněz. Justice jej shledala...
Řecko Politika Doprava
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské trhy v pátek uzavřely v červených číslech, za celý týden odepsaly zhruba půl procenta

Evropské akciové trhy v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny
včera v 17:43

Poloostrov Krym zůstal kvůli vedrům přes hodinu bez elektřiny

Krymský poloostrov, který Rusko anektovalo v roce 2014, v pátek zůstal více než hodinu bez elektřiny. Poruchu...
Rusko Ukrajina Energetika
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice
včera v 17:28

EU poskytne Libyi prostředky ke zlepšení ochrany její hranice

Evropská unie poskytne Libyi podporu za 46 milionů eur na posílení schopností země chránit si hranice. V pátek to...
Libye Evropská unie Afrika
Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu
včera v 17:05

Starostka Říma vyzvala vládu, aby zabránila přídělům na vodu

Starostka Říma Virginia Raggiová v pátek vyzvala italskou vládu, aby zabránila zavedení přídělového systému na vodu v...
Itálie Voda
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na ziskovou čtvrteční seanci, když index PX odepsal 0,65 % na 1 008,33 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár…
V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár…
včera v 16:20

V dětmarovické elektrárně skupiny ČEZ hoří, hasiči budou požár likvidovat zřejmě ještě desítky hodin

Ve čtvrtek po 10.30 byl nahlášen požár v Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku. Hořet začala vnitřní vestavba...
Energetika ČEZ Akcie ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
včera v 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle finálních dat klesl na 93,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 93,4 bodu z 95,1 bodu v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,1 %, S&P 500 -0,17 %, Nasdaq -0,26 %

Index Dow Jones Industrial Average po otevření vytvořil nové historické maximum 21 798,77 bodu, následně však klesl...
Americké akcie
Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc
včera v 15:33

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 62,9 miliardy Kč, o 3,6 % víc

Český pojistný trh v prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 62,9 miliardy Kč, což je o 3,6...
Česká republika Pojišťovny Pojištění