Co musíte ráno vědět (20. března)
|

Co musíte ráno vědět (20. března)

Jak ve čtvrtek dopadlo obchodování na burzách v Evropě i zámoří, kolik si od ECB ve třetím kole TLTRO půjčily evropské bankovní domy a jak se německá partnerská dvojice postavila při návštěvě Řecka k nacistické minulosti své země? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po předchozí silné rally podpořené vyjádřením Fedu převážně zlevnily

Americké akciové trhy zahájily čtvrteční obchodní seanci poklesem. Index Nasdaq se sice prakticky ihned dostal z mírné ztráty nad nulu, zbylé dva ze tří nejsledovanějších indexů však během celého dne zůstaly v záporném teritoriu. Většina akcií tak nenavázala na příznivý středeční vývoj, který podpořilo prohlášení Fedu naznačující, že by se úrokové sazby v USA mohly zvyšovat později než v červnu. Dow oslabil o 0,65 % na 17 959,03 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,49 % na 2 089,27 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,19 % posílil a seanci zakončil na 4 992,38 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelé procento na 14,07 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA stoupl o pět bazických bodů na 1,97 %. V plusu skončilo pouze odvětví zdravotní péče. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru základních materiálů, telekomunikační tituly a akcie z energetického odvětví.

8 upřímných hlášek o investování, které vám otevřou oči

Jak ropní giganti vydělávají na levnější ropě

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily převážně v plusu, nedařilo se burze ve Frankfurtu

Většina akcií na hlavních evropských trzích ve čtvrtek uzavřela v zelených číslech. Burzám starého kontinentu pomohla americká centrální banka (Fed), která ve středu zakončila své dvoudenní zasedání prohlášením, ze kterého sice vyškrtla vyjádření o tom, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivá, zároveň ale zdůraznila, že i tak nebude nikam spěchat. Prohlášení Fed ve středu vydal až po konci obchodování na evropských burzách, takže na něj již tyto trhy nestihly zareagovat. Německý DAX sice ve čtvrtek klesl o 0,20 %, britský FTSE 100 ale o 0,25 % vzrostl a francouzský CAC 40 přidal 0,07 %. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a cenné papíry z realitního odvětví. Zaostaly naopak akcie chemiček, tituly z průmyslového odvětví a cenné papíry ze sektoru zboží osobní spotřeby. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 zpevnil o 0,06 % na 3 670,73 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,55 % na 400,83 bodu.

Jak moc za evropskou akciovou rally stojí slabé euro?

Evropský regulátor varuje: ECB způsobí nové bubliny na trzích

3. Pražská burza zakončila čtvrtek v plusu, index PX se vyšplhal na více než roční maximum

Index PX ve čtvrtek posílil o 1,13 % na 1 042,55 bodu, což je nejvyšší hodnota za více než rok. Během dne nejvíce posilovaly akcie těžební firmy NWR, které ale nakonec uzavřely beze změny. Dařilo se akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,40 %)**, který před začátkem obchodování reportoval slušné hospodářské výsledky. Společnost vykázala za poslední tři měsíce loňského roku zisk EBITDA 13,2 milionu EUR a tržby ve výši 58,8 milionu EUR. Výrazněji posílily také akcie společností Stock Spirits (+1,96 %), O2 Czech Republic (+2,04 %), Erste Group Bank (+2,18 %) či Vienna Insurance Group (+1,70 %). Akcie VIG budou po konci pátečního obchodování nově zařazeny do indexu CECE EUR. V mínusu obchodování zakončily pouze akcie Unipetrolu (-3,30 %) a sázkové kanceláře Fortuna (-0,15 %). Akcie slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) zůstaly navzdory zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků bez jediného obchodu.

Philip Morris ČR, Fortuna, Pivovary Lobkowicz, Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Japonská centrální banka v pátek zveřejní zápis z posledního zasedání, Německo vydá index výrobních cen a eurozóna zveřejní výsledek běžného účtu. Zprávu o vývoji hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí zveřejní Ukrajina a Argentina a o úrokových sazbách bude rozhodovat kolumbijská centrální banka. V Kanadě vyjde zpráva o inflaci a tržbách maloobchodních prodejců a ve Spojených státech se svými projevy vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart a šéf pobočky Fedu v Chicagu Charles Evans a hospodářské výsledky zveřejní Tiffany & Co. Budou také zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Chorvatska (Moody's), Kypru (Moody's), Finska (Fitch), Maďarska (S&P), Portugalska (S&P), Srbska (Moody's) či Turecka (Fitch). Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pegas Nonwovens loni dosáhl rekordního zisku EBITDA 47,2 milionu EUR, ve 4Q vydělal 13,2 milionu EUR. Pro letošní rok zvyšuje výhled na 44 až 48,5 milionu EUR

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za poslední tři měsíce loňského roku zisk EBITDA 13,2 milionu EUR a tržby ve výši 58,8 milionu EUR. Za celý loňský rok firma vykázala rekordní zisk EBITDA 47,2 milionu EUR. Výrobní linka v Egyptě během celého loňského roku fungovala v režimu standardní komerční produkce. Představenstvo plánuje navrhnout výplatu dividendy 1,15 EUR na akcii a zvažuje zpětný odkup akcií.

6. TMR v prvním fiskálním čtvrtletí vzrostl zisk EBITDA o 86,8 % na 5,5 milionu eur

Slovenskému provozovateli sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR), s jehož akciemi se obchoduje i na pražské burze, v prvním čtvrtletí jeho nového finančního roku vzrostl zisk EBITDA meziročně o 86,8 % na 5,5 milionu EUR. Tržby firmě stouply o 18,1 % na 17,99 milionu EUR. Výnosy hlavního segmentu narostly na 13 milionů EUR, a to hlavně díky nárůstu výnosů horských středisek (+24,1 %), restaurací (+18 %) a sportovních služeb a obchodů (+30,6 %).

7. Ruská ekonomika má podle ministra financí nejhorší za sebou

Ruská ekonomika, kterou těžce zasáhly nízké ceny ropy a západní sankce, má již nejhorší za sebou. Uvedl to ve čtvrtek ruský ministr financí Anton Siluanov. Podle ministra se objevily známky toho, že ruské hospodářství vstoupilo do období stabilizace. V lednu se přitom hrubý domácí produkt Ruska meziročně snížil o 1,5 %, napsala agentura Reuters.

8. Převážení indexu CECE EUR bude výrazně pozitivní změnou pro akcie z pražské burzy

Parametry nového převážení středoevropského indexu CECE EUR byly zveřejněny. Akcie pojišťovny VIG, obchodované na pražské burze, do indexu budou začleněny s reprezentačním faktorem 1, což má díky menšímu než očekávanému snížení reprezentačních faktorů pro hlavní české akcie silně pozitivní dopad na váhu titulů z pražské burzy. Změny báze indexu proběhnou po konci pátečního obchodování.

9. ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 97,8 miliardy EUR

Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Finanční ústavy si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 97,8 miliardy eur. Zájem o úvěry tak sice znatelně překonal očekávání analytiků, kteří počítali jen s částkou 40 miliard eur, zároveň však výrazně zaostal za druhým kolem TLTRO, ve kterém ECB bankám půjčila celkem 129,8 miliardy eur.

10. BoE by se měla připravit na možnost snížení sazeb kvůli klesající inflaci, říká její hlavní ekonom

Britská centrální banka (BoE) by ve snaze zabránit klesající inflaci mohla snížit úrokové sazby na rekordní minimum. Prohlásil to ve čtvrtek hlavní ekonom BoE Andy Haldane. Guvernér banky Mark Carney nicméně takový krok odmítá. "Myslím, že šance na zvýšení či snížení úrokových sazeb jsou víceméně vyvážené," řekl Haldane.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německý pár se rozhodl Řecku splatit část německého dluhu

Německý pár se rozhodl Řecku splatit část německého dluhu za vynucenou půjčku, kterou Atény musely poskytnout nacistům. Na základě svého výpočtu výše dluhu na hlavu věnovali dobročinnému spolku ve městě Nauplio 875 eur.

"Milujeme Řecko a jeho způsob života," řekla Nina Langeová, která Řecko navštívila spolu se svým partnerem Ludwigem Zaccarem. "Líbí se nám pohostinnost, přátelskost, otevřenost a trpělivost Řeků a stydíme se za aroganci našich médií a politiků," dodala Němka. Jejich gesto prý má sloužit jako podnět a příklad pro ostatní Němce. Sami prý nejsou bohatí.

Levicová řecká vláda naznačila, že by mohla vyžadovat vyplacení reparací za škody, které v zemi za druhé světové války způsobili nacisté, a kromě toho by mohla soudně vymáhat splacení půjčky, kterou země za války musela poskytnout nacistickému Německu, jež peníze využilo k financování afrického tažení.

Vláda kancléřky Angely Merkelové řecké nároky odmítá a odvolává se mimo jiné na dohodu o sjednocení Německa z roku 1990, v níž vítězné mocnosti označily otázku odškodného za uzavřenou.

před 33 minutami

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
před hodinou

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
před hodinou

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
10:34

Dyson zvýšila tržby díky vysavačům na baterie o téměř polovinu

Bezkabelové vysavače na baterie britské společnosti Dyson jsou nejrychleji prodávaným produktem ve čtvrtstoleté...
Evropské akcie Spojené království Výsledková sezóna
Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225
10:15

Asijské trhy zahájily nový týden poklesem, výrazně ztratil japonský Nikkei 225

Asijské akciové trhy v pondělí zakončily obchodování v negativním pásmu. Investoři se vraceli k pátečnímu neúspěchu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu vzrostl na 112,3 bodu ze 111 bodů (odhad: 111,1 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v březnu překonala očekávání analytiků. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na...
Německo Index Ifo
Toshiba údajně ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý
09:43

Toshiba údajně ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý

Chystaný bankrot americké jaderné divize japonského konglomerátu Toshiba se oproti původní zprávě uskuteční již v...
Asijské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika