Arktida, to nejsou jen ropa a plyn. V oblasti věčného ledu přihořívá, střet globálních mocností nelze vyloučit
|

Arktida, to nejsou jen ropa a plyn. V oblasti věčného ledu přihořívá, střet globálních mocností nelze vyloučit

V Arktidě se řinčí zbraněmi. Rusko ji z hlediska své bezpečnosti označilo za jednu ze tří klíčových oblastí a hodlá v ní vybudovat masivní vojenskou infrastrukturu. Tento krok vysvětluje rostoucím zájmem dalších mocností, z nichž některé ani s Arktidou přímo nesousedí. Lákají je nové námořní cesty a odhadem 25 % zbývajících dostupných zásob ropy a plynu na Zemi. Někteří experti proto Arktidu označují za příští bojiště. Téma jsem probíral s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Komodity Rusko Kanada Geopolitická rizika Světová ekonomika

Globální oteplování přináší mnohá bezpečnostní rizika. Mezi ně patří i soupeření o zdroje surovin a námořní cesty, které se po odtávání ledu objevují. Agentura Bloomberg střet mocností z těchto důvodů zařadila mezi geopolitické rozbušky, které by letos mohly zahýbat trhy. Podle mě je pravděpodobnost, že k tomu dojde letos, malá, ale tato hrozba existuje a narůstá. Jak to vidíš ty?

Michael Romancov: Situace je jednoznačně napjatější na severu. Jižní pól a jeho okolí se zatím řídí mezinárodními smlouvami, které z oblasti udělaly dědictví celého lidstva. Na severu nervozita stoupá kvůli dvěma věcem. Jednou, jak jsi zmínil, je možné zahájení těžby a s tím spojené spory o hranice, o vymezení exkluzivních ekonomických zón. Silnými aktéry jsou Rusko, Kanada, Dánsko a Norsko. Američané zatím zůstávají stranou, pokud by se to ale začalo "parcelovat", určitě o nich uslyšíme. Musíme si uvědomit, že těžba ve zmíněné oblasti by byla finančně, technicky a technologicky hodně náročná. A vzhledem k tomu, do jaké situace se Rusko dostalo, si myslím, že ač prezident Putin tvrdí, že v oblasti Arktidy mohou Rusové zabrat až dva miliony čtverečních kilometrů, zaberou tato území maximálně na papíře, čímž to skončí. Bez západní asistence na nerostné bohatství v Arktidě nedosáhnou.

Vzpomínám si na dva příběhy, které jsem zaznamenal během pobytu v Kanadě na počátku minulého desetiletí. První se váže k Severozápadní cestě, tedy námořní cestě vedoucí Kanadským arktickým souostrovím, která spojuje Atlantik a Pacifik. Ta se začala otevírat a Kanaďané na to nebyli připraveni. Stalo se tak, že v jedné odlehlé komunitě zčistajasna zakotvila čínská loď, aniž by ji někdo zaznamenal. Šlo o memento, které zastánci důslednější ostrahy této oblasti následně rádi připomínali. Druhým faktorem je častá neohlášená a nepovolená přítomnost amerických ponorek. Ottawa o ní ví, Washington ví, že o ní Ottawa ví a není z ní nadšená, ale obě strany se tváří, jakoby nic. Kanada má díky tomu svůj sever svým způsobem hájený. Na druhou stranu to jen umocňuje náboj Divokého západu, který se odlehlému severu nyní někdy přisuzuje.

Michael Romancov: Jednou věcí je to, zda je o co se v oblasti prát, a druhou to, do jaké míry je to nyní užitečné. Pokud se vrátím k oněm dvěma věcem, kvůli kterým stoupá napětí v oblasti Arktidy, ona námořní cesta se na první pohled zdá být velice atraktivní. To se týká jak Severozápadní cesty, tak Severní mořské cesty, která kopíruje ruské pobřeží. Na tři věci se ale často zapomíná. Zaprvé, je to naprostá pustina, která je na rozdíl od Indického nebo Tichého oceánu nezmapovaná, zejména pokud jde o hloubku vody, mořské proudy a podobně. Zadruhé, prostor je neobydlený, což znamená, že se v případě jakýchkoli problémů bude složitě řešit, odkud případně dopravit pomoc. Jedna věc je pomoc lidem – předpokládejme, že by se tam plavily nákladní lodě, které nemají tak velké posádky, takže by stačily tak dva, tři vrtulníky –, ale druhá pak, co s nákladem, respektive s případnými ekologickými škodami. Ty Rusko nebudou příliš trápit, ale je tu zbytek světa.

Zbytek světa může trápit nejen případná ekologická katastrofa u ruského pobřeží, ale i narůstající asertivita Moskvy v tématu Arktidy. Už v roce 2007 s pomocí miniponorky Mir zakotvilo Rusko na dno pod Severní pól svoji vlajku a symbolicky zabralo toto místo pro sebe. Kanaďané na to reagovali prohlášením, že nežijeme v 15. století, takže nelze jen tak někam zapíchnout vlajku a prohlásit dané území za své. Sami si přitom, podobně jako Dánové, s odvoláním na kontinentální výběžky, které mezinárodní právo bere v potaz, tuto oblast nárokují. Stejně tak si Kanaďané dělají nárok na Severozápadní cestu, což Amerika od dob Reagana odmítá s tím, že jde o mezinárodní vody. Mimochodem, právě proto se americké ponorky prohánějí těmito vodami a obě strany o tom raději mlčí. Vzhledem k tomu, že se Severozápadní cesta pravidelně otevírá a i Severní cestou už se povedlo proplout, navíc hrozí, že by diplomatické spory mohly doplnit střety neopatrných nebo příliš horlivých posádek lodí jednotlivých mocností, které jsou v oblasti aktivní.

Michael Romancov: I v této souvislosti bych zmínil třetí fenomén, který je relevantní zejména pro nákladní dopravu. Ono se často zapomíná na to, že v oblasti sice může být v dohledné době výrazně tepleji než kdykoli v nedávné minulosti, ale půl roku tam stále bude tma. To by znamenalo obrovské nároky na posádky. Je totiž jedna věc plavit se novou trasou, a druhá, že na ni vůbec nevidíš. Ve velké části Arktidy přitom nejsou radarové odražeče a podobně. Protože je území neobydlené, je podle mě myšlenka, že by se jím v dohledné době plavilo větší množství lodí, spíše utopií než čímkoli jiným.

V tom s tebou souhlasím. Přesto podle mě může v oblasti dojít k nějakému střetu nebo střetům. Půjde o symboliku, která má v době stále intenzivnějšího soupeření mocností svoji nespornou váhu a význam, zejména proto, že části Arktidy jsou jedněmi z mála míst, která si mocnosti ještě de facto ani de iure nerozparcelovaly. Navíc jsou zde dlouhodobé strategické zájmy. Současný zábor ložisek surovin nebo dopravních cest mocnosti nemusejí využít hned; stačí, když si oblast vykolíkují a přesvědčí mezinárodní společenství o tom, že to bylo v souladu se zákonem. Těžit suroviny a využívat dopravní cesty v Arktidě mohou začít, až se to vyplatí, tedy v horizontu řady let.

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
před 12 minutami

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
před 23 minutami

CBO: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
před 39 minutami

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
před hodinou

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace
13:45

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
13:31

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks
13:17

Izrael zkrátil letos podruhé platbu do pokladny OSN

Izrael letos sníží svůj příspěvek OSN o další dva miliony dolarů. Rozhodla o tom vláda premiéra Benjamina Netanjahua....
Izrael Politika
ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli
13:00

ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27...
Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby