Co musíte ráno vědět (23. března)
|

Co musíte ráno vědět (23. března)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak na americké těžaře břidličného plynu a ropy dopadnou nová pravidla pro frakování a čím se chystá milovníky hamburgerů uspokojit známý řetězec s rychlým občerstvením? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek i za celý týden solidně posílily a před víkendem zakotvily na dohled od historických maxim

Americké akciové trhy v závěru rozkolísaného týdne zpevňovaly a nakonec vzrostly o necelé procento. Vzhůru je táhl silný růst akcií společnosti Nike a pokračující vzestup cenných papírů ze sektoru biotechnologií. Wall Street také dále těží z opatrného postoje americké centrální banky ke zvyšování úrokových sazeb. Trhu tak v pátek pomohl i další pokles dolaru. Dow posílil o 0,94 % na 18 127,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,90 % na 2 108,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 026,42 bodu. Indexy se tak vrátily na dohled historických maxim. Index Nasdaq se nachází nejvýše od března 2000 a k pokoření rekordu mu chybí jen zhruba 22 bodů. Index volatility VIX v pátek spadl téměř o 7,5 % na 13,02 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o pět bazických bodů na 1,92 %. V zelených číslech v závěru týdne skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména cenným papírům ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a akciím z energetického odvětví. Relativně nejhůře si naopak vedly telekomunikační tituly, akcie technologických firem a cenné papíry z průmyslového odvětví. Za celý uplynulý týden Dow přidal 2,14 %, S&P 500 posílil o 2,68 % a Nasdaq zpevnil o 3,16 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Po třech červených svíčkách jedna sytě zelená, letošní pravidla hry stále platí

Jak reagují akcie na první zvýšení sazeb ze strany Fedu? Grafy řeknou vše

2. Evropské akcie v pátek zdražily zhruba o procento, slušné zisky braly i za celý týden

Hlavní evropské akciové trhy týden zakončily optimisticky. Burzy v Británii, Německu a Francii přidaly kolem procenta. V Británii nahoru trh táhly akcie firem z energetického odvětví a sektoru základních materiálů, ve Francii zase příznivě působila zpráva o velké fúzi výrobců stavebních materiálů. Britský FTSE 100 připsal 0,80 %, německý DAX vzrostl o 1,18 % a francouzský CAC 40 zpevnil o procento. Dařilo se akciím ze sektoru základních materiálů, odvětví ropy a zemního plynu a slušně rostly i bankovní tituly. Mírně pod nulou naopak skončily akcie z potravinářského odvětví, sektoru spotřebního zboží a nedařilo se ani mediálním titulům. Britský FTSE 100 vystoupil poprvé v historii nad psychologicky důležitou hladinu 7 000 bodů a intradenní maximum stanovil na 7 024,21 bodu. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 v pátek posílil o 1,51 % na 3 726,07 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,79 % na 404,01 bodu. Akcie mimo jiné podporoval i optimismus investorů na Wall Street. Hlavní index aténské burzy vzrostl téměř o tři procenta po vstřícných vyjádřeních předních činitelů Evropské unie vůči Řecku. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 4,11 % na 7 022,51 bodu, DAX vzrostl o 1,16 % na 12 039,37 bodu a CAC 40 připsal 1,74 % na 5 087,49 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní přidal 1,91 % na 3 726,07 bodu a index STOXX Europe 600 uzavřel silnější o 1,87 % na 404,01 bodu.

Měnový trh to přehání. Evropu už by neměl podceňovat

Jak chránit své peníze v době, kdy ECB ničí euro

3. Pražská burza zakončila týden růstem, během dne překonala dvouleté maximum. Za pět obchodních dní stoupla o necelé procento

Během pátečního obchodování dosáhla burza nejvyšší úrovně od ledna 2013. Nakonec index PX připsal 0,23 % na 1 044,90 bodu. Nejvýraznější růst v pátek zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které posílily o 2,65 % na 205,30 Kč. Přes procento přidaly cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (+1,19 %) a pojišťovny Vienna Insurance Group (+1,14 %). Do červených čísel spadlo 5 ze 14 hlavních emisí - Komerční banka (-1,18 %), CETV (-0,44 %), Pegas Nonwovens (-0,36 %), Philip Morris ČR (-0,13 %) a Fortuna (-0,05 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 0,8 %. Největší růst za pět obchodních dní vykázaly akcie energetické společnosti ČEZ (+3,7 % na 631,60 Kč), největší pokles naopak postihl akcie těžební firmy NWR (-13,2 % na 0,33 Kč).

Investiční večer: Reality - investice, která má váhu

O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata tradičně příliš bohaté nebude. V Evropě vyjde výsledek běžného účtu Řecka, německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu a z eurozóny přijde předběžný index spotřebitelské důvěry za březen. V Berlíně se navečer sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a řecký premiér Alexis Tsipras, aby hovořili o řecké dluhové krizi. V Evropském parlamentu bude před Hospodářským a měnovým výborem hovořit šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, v Bratislavě se bude konat setkání ministrů zahraničí Německa, Polska, České republiky, Maďarska a Slovenska a v černohorské Podgorici promluví francouzský člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré. Ve Spojených státech investory čekají index aktivity chicagského Fedu a prodeje starších domů. Se svými projevy vystoupí šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová, šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a v New Yorku promluví místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer. Izraelská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky a francouzská centrální banka uspořádá konferenci, na které mimo jiné promluví i její guvernér Christian Noyer. Hospodářské výsledky zveřejní COSCO Pacific, China International Marine Containers Group či National Bank of Greece. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Facebook se stal desátou největší firmou v indexu S&P 500

Tržní kapitalizace americké společnosti Facebook, která je provozovatelem stejnojmenné sociální sítě, se v uplynulém týdnu zvýšila na 231,6 miliardy dolarů. Facebook se tak stal desátou největší firmou, jejíž akcie jsou zařazeny do benchmarkového indexu S&P 500. Akcie společnosti se v pátek dostaly na nové historické maximum 84,60 USD a uzavřely na 83,80 USD. Za celý týden zpevnily o 7,4 %.

6. Kyjev: Rusko bude muset plyn výrazně zlevnit, jinak jej neprodá

Moskva bude muset Kyjevu dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie. Jinak Ukrajina ruský plyn odebírat nebude. Agentuře Reuters to po pátečních jednáních se svým ruským protějškem řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Schůzka, která se zabývala kontraktem na ruské dodávky plynu ve druhém a třetím čtvrtletí, skončila bez dohody, podle Demčyšyna ale jednání pokročila. Rozhovory mají pokračovat v polovině dubna v Berlíně.

7. Analytici: ČNB ve čtvrtek slovně zasáhne proti silné koruně

Bankovní rada ČNB podle analytiků nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat kurz české koruny nad hranicí 27 EUR/CZK beze změny. Zároveň ale ekonomové očekávají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v posledních dnech uvedené hranici přiblížila. Posilující kurz koruny komentovali členové bankovní rady již v uplynulých dnech. V pátek koruna uzavřela na 27,47 EUR/CZK.

8. Babiš: Evidence tržeb se nebude týkat drobných řemeslníků

Elektronická evidence tržeb se nebude týkat drobných řemeslníků. Vztahovat se bude zhruba na 300 tisíc živnostníků, mezi něž patří zejména restaurace, hotely a maloobchodní prodejci. V České televizi to v neděli uvedl ministr financí Andrej Babiš. Původně se hovořilo až o 600 tisících firem. Ministr zároveň připustil, že se zavedení systému může o pár měsíců zpozdit, původní start byl plánován na leden 2016.

9. USA vydaly pravidla pro těžbu pomocí frakování na federální půdě

Americká federální vláda v pátek zveřejnila pravidla pro těžbu ropy a plynu pomocí takzvaného hydraulického frakování, jímž se dobývá surovina z nepropustných hornin. Nová pravidla platná pro využívání federální půdy by měla rozptýlit obavy z toho, že by frakování mohlo poškodit životní prostředí. Těžaře by to ale významnějšími dodatečnými náklady zatížit nemělo, uvedla agentura Reuters.

10. Platové nůžky mezi vedením a řadovými pracovníky se prohlubují

Platové rozdíly mezi řadovými pracovníky a vedením firem se od roku 2008 ve všech regionech světa prohloubily. V Česku se platové nůžky rozevřely o 4,8 %, v celé Evropě o 2,2 % a v severní Americe o 7,2 %. Vyplývá to z průzkumu globální poradenské společnosti Hay Group. Celosvětově se rozdíly v odměňování řadových pracovníků a vysokého managementu ve 42 zemích zvětšují a ve 21 zemích se zmenšují.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Burger King bude prodávat voňavku s vůní grilovaného burgeru

Americký řetězec s rychlým občerstvením Burger King má údajně řešení pro milovníky hamburgerů, kteří se nemohou nabažit jejich vůně. Chystá pro ně voňavku s odérem grilovaného burgeru. Půjde ale jen o limitovanou edici, která se má prodávat pouze 1. dubna, a to jen v Japonsku. Firma podle agentury AP tvrdí, že nejde o aprílový žertík.

Burger King chce prý od nynějška slavit 1. duben v Japonsku jako "Den Whopperu", jak se jmenuje nejznámější produkt firmy. Voňavka s názvem "Flame Grilled" se bude prodávat spolu s hamburgerem za 5 tisíc jenů (zhruba tisíc korun) a dostane se prý jen na tisíc prvních zájemců.

Společnost na akci vyrobila i speciální reklamní spot, japonské zpravodajské weby ale zůstávají ohledně pravdivosti reklamy skeptické a připomínají, že "Whopper" znamená v angličtině mimo jiné "nehorázná lež".

Burger King už několikrát předvedl, že ve svých reklamách využívá šprýmů. V roce 2007 například na "apríla" přišel s reklamou na "Whopper pro leváky" a s další "kachnou" se vytasil v roce 2013, kdy nabízel "hands-free držák na Whopper".

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí…
včera v 19:48

Osamostatnění Katalánska podle tří čtvrtin šéfů firem poškodí španělskou ekonomiku

Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem ohrozit domácí ekonomiku. Ukázal to...
Španělsko Politika
Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu
včera v 17:36

Pilný s Babišem jednali v Lánech s prezidentem o rozpočtu

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští...
Rozpočet Politika Česká republika
Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M
včera v 15:47

Tisk: Britský řetězec Asda zvažuje koupi diskontní sítě B&M

Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních prodejen B&M European Value...
Spojené království Fúze a akvizice Maloobchod
Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem
včera v 13:50

Průzkum: Roboty využívá téměř čtvrtina českých menších firem

Roboty při výrobě využívá téměř čtvrtina českých menších firem. A téměř polovina z nich chce robotizaci rozšiřovat....
Česká republika Byznys a podnikání Technologie
Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než…
včera v 12:41

Studie: Nabídka kanceláří v Praze letos vzroste dvakrát více než poptávka

Nabídka nových kanceláří v Praze letos vzroste zhruba dvakrát více než poptávka. Zatímco nabídka se meziročně zvýší o...
Komerční reality Realitní trh Nemovitosti
Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
včera v 11:05

Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu

Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie...
Itálie Voda
Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
včera v 08:00

Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně....
Japonské akcie Auta Čína
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
22. 7. 2017 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
22. 7. 2017 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
22. 7. 2017 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
22. 7. 2017 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR