Co musíte ráno vědět (23. března)
|

Co musíte ráno vědět (23. března)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak na americké těžaře břidličného plynu a ropy dopadnou nová pravidla pro frakování a čím se chystá milovníky hamburgerů uspokojit známý řetězec s rychlým občerstvením? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek i za celý týden solidně posílily a před víkendem zakotvily na dohled od historických maxim

Americké akciové trhy v závěru rozkolísaného týdne zpevňovaly a nakonec vzrostly o necelé procento. Vzhůru je táhl silný růst akcií společnosti Nike a pokračující vzestup cenných papírů ze sektoru biotechnologií. Wall Street také dále těží z opatrného postoje americké centrální banky ke zvyšování úrokových sazeb. Trhu tak v pátek pomohl i další pokles dolaru. Dow posílil o 0,94 % na 18 127,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,90 % na 2 108,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 026,42 bodu. Indexy se tak vrátily na dohled historických maxim. Index Nasdaq se nachází nejvýše od března 2000 a k pokoření rekordu mu chybí jen zhruba 22 bodů. Index volatility VIX v pátek spadl téměř o 7,5 % na 13,02 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o pět bazických bodů na 1,92 %. V zelených číslech v závěru týdne skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména cenným papírům ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a akciím z energetického odvětví. Relativně nejhůře si naopak vedly telekomunikační tituly, akcie technologických firem a cenné papíry z průmyslového odvětví. Za celý uplynulý týden Dow přidal 2,14 %, S&P 500 posílil o 2,68 % a Nasdaq zpevnil o 3,16 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Po třech červených svíčkách jedna sytě zelená, letošní pravidla hry stále platí

Jak reagují akcie na první zvýšení sazeb ze strany Fedu? Grafy řeknou vše

2. Evropské akcie v pátek zdražily zhruba o procento, slušné zisky braly i za celý týden

Hlavní evropské akciové trhy týden zakončily optimisticky. Burzy v Británii, Německu a Francii přidaly kolem procenta. V Británii nahoru trh táhly akcie firem z energetického odvětví a sektoru základních materiálů, ve Francii zase příznivě působila zpráva o velké fúzi výrobců stavebních materiálů. Britský FTSE 100 připsal 0,80 %, německý DAX vzrostl o 1,18 % a francouzský CAC 40 zpevnil o procento. Dařilo se akciím ze sektoru základních materiálů, odvětví ropy a zemního plynu a slušně rostly i bankovní tituly. Mírně pod nulou naopak skončily akcie z potravinářského odvětví, sektoru spotřebního zboží a nedařilo se ani mediálním titulům. Britský FTSE 100 vystoupil poprvé v historii nad psychologicky důležitou hladinu 7 000 bodů a intradenní maximum stanovil na 7 024,21 bodu. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 v pátek posílil o 1,51 % na 3 726,07 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,79 % na 404,01 bodu. Akcie mimo jiné podporoval i optimismus investorů na Wall Street. Hlavní index aténské burzy vzrostl téměř o tři procenta po vstřícných vyjádřeních předních činitelů Evropské unie vůči Řecku. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 4,11 % na 7 022,51 bodu, DAX vzrostl o 1,16 % na 12 039,37 bodu a CAC 40 připsal 1,74 % na 5 087,49 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní přidal 1,91 % na 3 726,07 bodu a index STOXX Europe 600 uzavřel silnější o 1,87 % na 404,01 bodu.

Měnový trh to přehání. Evropu už by neměl podceňovat

Jak chránit své peníze v době, kdy ECB ničí euro

3. Pražská burza zakončila týden růstem, během dne překonala dvouleté maximum. Za pět obchodních dní stoupla o necelé procento

Během pátečního obchodování dosáhla burza nejvyšší úrovně od ledna 2013. Nakonec index PX připsal 0,23 % na 1 044,90 bodu. Nejvýraznější růst v pátek zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které posílily o 2,65 % na 205,30 Kč. Přes procento přidaly cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (+1,19 %) a pojišťovny Vienna Insurance Group (+1,14 %). Do červených čísel spadlo 5 ze 14 hlavních emisí - Komerční banka (-1,18 %), CETV (-0,44 %), Pegas Nonwovens (-0,36 %), Philip Morris ČR (-0,13 %) a Fortuna (-0,05 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 0,8 %. Největší růst za pět obchodních dní vykázaly akcie energetické společnosti ČEZ (+3,7 % na 631,60 Kč), největší pokles naopak postihl akcie těžební firmy NWR (-13,2 % na 0,33 Kč).

Investiční večer: Reality - investice, která má váhu

O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata tradičně příliš bohaté nebude. V Evropě vyjde výsledek běžného účtu Řecka, německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu a z eurozóny přijde předběžný index spotřebitelské důvěry za březen. V Berlíně se navečer sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a řecký premiér Alexis Tsipras, aby hovořili o řecké dluhové krizi. V Evropském parlamentu bude před Hospodářským a měnovým výborem hovořit šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, v Bratislavě se bude konat setkání ministrů zahraničí Německa, Polska, České republiky, Maďarska a Slovenska a v černohorské Podgorici promluví francouzský člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré. Ve Spojených státech investory čekají index aktivity chicagského Fedu a prodeje starších domů. Se svými projevy vystoupí šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová, šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a v New Yorku promluví místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer. Izraelská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky a francouzská centrální banka uspořádá konferenci, na které mimo jiné promluví i její guvernér Christian Noyer. Hospodářské výsledky zveřejní COSCO Pacific, China International Marine Containers Group či National Bank of Greece. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Facebook se stal desátou největší firmou v indexu S&P 500

Tržní kapitalizace americké společnosti Facebook, která je provozovatelem stejnojmenné sociální sítě, se v uplynulém týdnu zvýšila na 231,6 miliardy dolarů. Facebook se tak stal desátou největší firmou, jejíž akcie jsou zařazeny do benchmarkového indexu S&P 500. Akcie společnosti se v pátek dostaly na nové historické maximum 84,60 USD a uzavřely na 83,80 USD. Za celý týden zpevnily o 7,4 %.

6. Kyjev: Rusko bude muset plyn výrazně zlevnit, jinak jej neprodá

Moskva bude muset Kyjevu dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie. Jinak Ukrajina ruský plyn odebírat nebude. Agentuře Reuters to po pátečních jednáních se svým ruským protějškem řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Schůzka, která se zabývala kontraktem na ruské dodávky plynu ve druhém a třetím čtvrtletí, skončila bez dohody, podle Demčyšyna ale jednání pokročila. Rozhovory mají pokračovat v polovině dubna v Berlíně.

7. Analytici: ČNB ve čtvrtek slovně zasáhne proti silné koruně

Bankovní rada ČNB podle analytiků nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat kurz české koruny nad hranicí 27 EUR/CZK beze změny. Zároveň ale ekonomové očekávají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v posledních dnech uvedené hranici přiblížila. Posilující kurz koruny komentovali členové bankovní rady již v uplynulých dnech. V pátek koruna uzavřela na 27,47 EUR/CZK.

8. Babiš: Evidence tržeb se nebude týkat drobných řemeslníků

Elektronická evidence tržeb se nebude týkat drobných řemeslníků. Vztahovat se bude zhruba na 300 tisíc živnostníků, mezi něž patří zejména restaurace, hotely a maloobchodní prodejci. V České televizi to v neděli uvedl ministr financí Andrej Babiš. Původně se hovořilo až o 600 tisících firem. Ministr zároveň připustil, že se zavedení systému může o pár měsíců zpozdit, původní start byl plánován na leden 2016.

9. USA vydaly pravidla pro těžbu pomocí frakování na federální půdě

Americká federální vláda v pátek zveřejnila pravidla pro těžbu ropy a plynu pomocí takzvaného hydraulického frakování, jímž se dobývá surovina z nepropustných hornin. Nová pravidla platná pro využívání federální půdy by měla rozptýlit obavy z toho, že by frakování mohlo poškodit životní prostředí. Těžaře by to ale významnějšími dodatečnými náklady zatížit nemělo, uvedla agentura Reuters.

10. Platové nůžky mezi vedením a řadovými pracovníky se prohlubují

Platové rozdíly mezi řadovými pracovníky a vedením firem se od roku 2008 ve všech regionech světa prohloubily. V Česku se platové nůžky rozevřely o 4,8 %, v celé Evropě o 2,2 % a v severní Americe o 7,2 %. Vyplývá to z průzkumu globální poradenské společnosti Hay Group. Celosvětově se rozdíly v odměňování řadových pracovníků a vysokého managementu ve 42 zemích zvětšují a ve 21 zemích se zmenšují.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Burger King bude prodávat voňavku s vůní grilovaného burgeru

Americký řetězec s rychlým občerstvením Burger King má údajně řešení pro milovníky hamburgerů, kteří se nemohou nabažit jejich vůně. Chystá pro ně voňavku s odérem grilovaného burgeru. Půjde ale jen o limitovanou edici, která se má prodávat pouze 1. dubna, a to jen v Japonsku. Firma podle agentury AP tvrdí, že nejde o aprílový žertík.

Burger King chce prý od nynějška slavit 1. duben v Japonsku jako "Den Whopperu", jak se jmenuje nejznámější produkt firmy. Voňavka s názvem "Flame Grilled" se bude prodávat spolu s hamburgerem za 5 tisíc jenů (zhruba tisíc korun) a dostane se prý jen na tisíc prvních zájemců.

Společnost na akci vyrobila i speciální reklamní spot, japonské zpravodajské weby ale zůstávají ohledně pravdivosti reklamy skeptické a připomínají, že "Whopper" znamená v angličtině mimo jiné "nehorázná lež".

Burger King už několikrát předvedl, že ve svých reklamách využívá šprýmů. V roce 2007 například na "apríla" přišel s reklamou na "Whopper pro leváky" a s další "kachnou" se vytasil v roce 2013, kdy nabízel "hands-free držák na Whopper".

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika