Evropa: Cyklické akcie na vzestupu
|

Evropa: Cyklické akcie na vzestupu

Ačkoli je rok 2015 teprve ve svém třetím měsíci, dokázal již nabídnout řadu zvratů. Globální akciové trhy vzrostly o 14 %, nicméně lze očekávat významné posuny.

Světové akcie Akciové tipy Investiční a ekonomický výhled Evropské akcie Evropské banky

V lednu bylo hlavním investičním tématem hledání akcií firem se stabilními zisky a s předvídatelným dividendovým výnosem. Vítězi se staly sektory zdravotní péče, telekomunikací, necyklického spotřebního zboží (potraviny, nápoje atd.) a nemovitostí. Ve stejnou dobu byla výkonnost akcií v Evropě podpořena také vývojem kurzu eura, které oslabilo vůči dolaru téměř o 7 %.

Cyklické sektory překonaly zbytek trhu

Únor byl opět pro akcie silným měsícem. Měny byly stabilnější, nicméně k výkonnosti akcií moc nepřispěly. Došlo zejména k velkému sektorovému posunu. Po růstu výnosů amerických dluhopisů a stabilizaci cen ropy se téma hledání výnosů, které dominovalo zejména v lednu, posunulo více směrem k cyklickému přístupu.

Cyklické sektory překonaly svou výkonností zbytek trhu. Nejlepší výsledky vykázaly technologie, spotřební zboží a výroba materiálů. Typicky stabilní akcie firem ze sektoru služeb (elektřina, plyn, voda) a nemovitostní sektor ztratily půdu pod nohama.

Je na řadě finanční sektor?

V únoru vzrostla výkonnost finančního sektoru o 7,3 %, nicméně od začátku roku stále pokulhává za jinými cyklickými odvětvími. Je však zřetelné, že se prostředí v oblasti financí zlepšuje. Lze pozorovat první známky růstu objemu úvěrů. Zlepšování makroekonomických dat bude mít pozitivní dopad na tvorbu rezerv na nesplácené úvěry.

Sektor je atraktivně oceněn a nabízí dividendový výnos 2,8 %. Tento výnos je poměrně bezpečný, protože očekáváme obnovení růstu výnosů, kdy banky – dříve omezené státní pomocí – opět začínají vyplácet dividendy. Určitou nejistotu by mohlo představovat riziko právních sporů a stále přísnější kapitálové požadavky, které by mohly vést k dalšímu navyšovaní základního kapitálu. Aktuálně má ING IM na finanční sektor neutrální pohled.

Příznivý výhled pro Evropu

Po dohodě o řeckých reformních opatřeních stratégové z ING IM změnili svou pozici v evropských akciích ze středně do silně převážené. Výhled na evropské akcie je daný zlepšováním výnosů firem, lepšími než očekávanými ekonomickými výsledky a vysokou rizikovou přirážkou u akcií.

Tok kapitálu do Evropy pokračuje, především na úkor amerického trhu. Investoři by měli podle ING IM preferovat ty regiony, kde jsou trhy formovány rostoucími zisky a uvolněnou monetární politikou. Oba faktory působí příznivě jak v eurozóně, tak v Japonsku. Rok 2015 by tak měl po několika předchozích být poprvé méně o Americe.

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)
před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice