Co musíte ráno vědět (26. března)
|

Co musíte ráno vědět (26. března)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě i Americe, jakou další firmu kupuje Warren Buffett a jaký ne zcela podařený trik předvedl známý kouzelník David Copperfield? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ztrácely třetí den v řadě. Sektor technologií zasáhly výprodeje

Pokles na americkém akciovém trhu pokračoval i ve středu. Akcie táhly dolů výrazné výprodeje v sektorech technologií a biotechnologií. Wall Street k oživení nepomohla ani ekonomická data, která byla pro trh zklamáním. Index Dow oslabil o 1,62 % na 17 718,54 bodu a širší S&P 500 odepsal 1,46 % na 2 061,05 bodu. Největší ztrátu ve středu zaznamenal technologický Nasdaq, který přišel o 2,37 % na 4 876,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 13,36 % na 15,44 bodu. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. V plusu se udržel pouze energetický sektor (+0,85 %). Naopak nejvíce ztratily odvětví technologií (-2,71 %), průmyslový sektor (-1,63 %) a firmy z oboru cyklického spotřebního zboží (-1,60 %).

Ztrácejí snad americké akcie po 6leté rally pevnou půdu pod nohama?

Jaké akcie držet, až Fed začne hýbat se sazbami?

2. Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, nepomohla ani německá makrodata

Hlavní evropské akciové indexy ve středu uzavřely pod nulou. Burzám v pádu nezabránil ani výsledek německého indexu podnikatelského klimatu Ifo, který ukázal, že se evropskému motoru stále daří. Britský FTSE 100 klesl o 0,41 %, německý DAX odepsal 1,17 % a francouzský CAC 40 ztratil 1,32 %. V zelených číslech skončily pouze odvětví ropy a zemního plynu a sektor základních materiálů. Nejvíce zlevnily technologické tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z potravinářského odvětví. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 oslabil o 1,27 % na 3 684,04 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,13 % na 397,95 bodu.

Petr Jakubík (EIOPA): Strukturální problémy, fragmentace ekonomik, nízké sazby a dluh? Evropský finanční systém je zranitelný

Evropa: Cyklické akcie na vzestupu

3. Pražská burza ve středu klesla o půl procenta, stáhly ji akcie ČEZ, Erste a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,53 % na 1 043,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu na burze ve středu dosáhly akcie energetické společnosti ČEZ, jejichž cena klesla o 1,11 % na 633 korun. Akcie před zlevněním nezachránilo ani zvýšení investičního doporučení a cílové ceny na "koupit" a 635 Kč od analytiků z Komerční banky. Druhou nejoblíbenější emisí ve středu podle zobchodovaného objemu byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 0,11 % na 5 552 Kč, a třetici nejobchodovanějších titulů doplnily cenné papíry druhého bankovního titulu na pražské burze, Erste Group Bank (-1,04 % na 636,30 Kč). Přes procento odepsaly také akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, likérky Stock Spirits a petrochemického podniku Unipetrol. Ceny ostatních titulů se výrazně nezměnily.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vše o české ekonomice a koruně, co byste měli vědět

Přidušené české stavebnictví: Kritizujeme evropská pravidla, ale pak si je zpřísníme. Slabší koruna nemá významný vliv

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek oznámí, kolik peněz zahraniční investoři v týdnu do 20., respektive 21. března vložili do jeho dluhopisů a akcií. V Německu bude dopoledne odtajněn výsledek průzkumu nálady mezi německými spotřebiteli společnosti GfK, Francie se pochlubí zprávou o HDP za čtvrté čtvrtletí 2014, eurozóna údaji o půjčkách soukromému sektoru a Spojené království maloobchodními tržbami. Výbor finanční politiky britské centrální banky zveřejní prohlášení ze svého úterního zasedání a Česká národní banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, stejně jako centrální banky v Mexiku, na Filipínách a v Jihoafrické republice. Ve Spojených státech vyjdou týdenní zpráva o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index nákupních manažerů v sektoru služeb, index aktivity kansaského Fedu a s projevem vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Hospodářské výsledky zveřejní Industrial & Commercial Bank of China, Air China, Accenture, lululemon athletica či Sberbank. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici z Komerční banky nově radí kupovat akcie ČEZ a zvyšují cílovou cenu

Analytici z Komerční banky ve středu zvýšili investiční doporučení na akcie energetické společnosti ČEZ na "koupit" z "držet". Roční cílovou cenu zvýšili na 719 Kč z 635 Kč. Banka uvedla, že podle ní ČEZ bude v následujících letech vyplácet dividendu kolem 35 korun na akcii. "Podle našich odhadů má ČEZ většinu poklesu zisků již za sebou a z pohledu čistého zisku včetně všech jednorázových položek by mohl být dlouhodobým dnem už rok 2014," napsal analytik Josef Němý.

6. Potravinářská společnost Kraft Foods Group se spojí s výrobcem kečupů H.J. Heinz

Americká potravinářská skupina Kraft Foods Group jedná o svém převzetí s brazilskou investiční společností 3G Capital, která stojí za firmami Burger King či H.J. Heinz. Napsala to ve středu agentura Reuters. 3G informaci později potvrdila a doplnila, že se v rámci transakce spojí s investičním konglomerátem Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, výsledkem čehož má být sloučení Kraftu s výrobcem kečupů H.J. Heinz. Spojením skupiny Kraft Foods Group se společností Heinz vznikne pátá největší potravinářská skupina na světě a třetí v Severní Americe s názvem The Kraft Heinz. Současní akcionáři firmy Kraft budou mít po dokončení spojení v nové firmě podíl 49 % a akcionáři firmy Heinz 51 %. Akcionáři Kraftu také získají mimořádnou dividendu v celkové výši deset miliard USD, jejíž výplatu budou financovat 3G a Berkshire.

7. Charles Evans (Fed v Chicagu): Se zvyšováním sazeb bychom neměli spěchat, silný dolar může narušit inflační plány

Fed by si měl být téměř jist, že se míra inflace dostane na 2 % meziročně, než začne zvyšovat základní úrok. Na okraj londýnského Official Monetary and Financial Institutions Forum to ve středu uvedl šéf chicagského Fedu Charles Ecans. Náklady možného příliš brzkého zvýšení sazeb podle Charlese Evanse výrazně převyšují rizika plynoucí z příliš pozdní reakce měnové politiky na zlepšování stavu ekonomiky.

8. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v březnu vzrostl na 107,9 bodu ze 106,8 bodu v únoru (odhad: 107,3 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v březnu zvýšil pátý měsíc v řadě, vzrostl na 107,9 bodu z únorových 106,8 bodu, čekal se růst na 107,3 bodu. Index tak dosahuje nejvyšší úrovně od od července 2014. Hodnocení současné situace vzrostlo na 112 bodů ze 111,3 bodu, čekal se růst na 112 bodů. Index očekávání vyskočil na 103,9 bodu ze 102,5 bodu, konsenzus počítal se 103 body. Zpráva mnichovského výzkumného institutu Ifo naznačuje, že se největší evropská ekonomika v prvním čtvrtletí pohybuje plnou parou vpřed.

9. ČS: Růst české ekonomiky letos nabere na síle

Růst české ekonomiky by měl v letošním roce zrychlit na 2,6 % a v roce 2016 zpomalit na 2,2 %. Vyplývá to z odhadů České spořitelny (ČS), o kterých ve středu informovali analytici banky na setkání s novináři. Akci jsme sledovali živě. Ekonomický růst by měl být podle ČS letos i příští rok tažen domácí i zahraniční poptávkou. "Významnou roli budou letos hrát také vládní investice spojené s dočerpáním prostředků z fondů EU za minulé rozpočtové období 2007 až 2013," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Zpomalení odhadované bankou pro rok 2016 pak bude souviset právě se snížením růstu investic, kdy dojde ke standardnímu čerpání evropských peněz.

10. ECB zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky na více než 71 miliard eur

Evropská centrální banka opět zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky, tentokrát na více než 71 miliard eur. S odvoláním na zdroj obeznámený s jednáním ECB to uvedla agentura Bloomberg. Dosavadní strop programu ELA byl 69,8 miliardy eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Davidu Copperfieldovi zmizela voda v bazénu

Na první pohled to mohlo vypadat jako nejnovější trik slavného mága a iluzionisty Davida Copperfielda. Z bazénu v nejvyšším patře jeho mnohapodlažního domu na Manhattanu začátkem března zmizela všechna voda. Bohužel ale šlo jen o závadu čerpadla, kvůli které voda vyplavila nejen Copperfieldův byt, ale i 30 pater pod ním.

Voda prosákla z 57. patra skrz čtyřpodlažní byt patřící Davidu Copperfieldovi, pokračovala zdmi a podlahami do mnoha podlaží pod ním a vyřadila z provozu dva výtahy.

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
včera v 11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
včera v 11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod