Co musíte ráno vědět (26. března)
|

Co musíte ráno vědět (26. března)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě i Americe, jakou další firmu kupuje Warren Buffett a jaký ne zcela podařený trik předvedl známý kouzelník David Copperfield? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ztrácely třetí den v řadě. Sektor technologií zasáhly výprodeje

Pokles na americkém akciovém trhu pokračoval i ve středu. Akcie táhly dolů výrazné výprodeje v sektorech technologií a biotechnologií. Wall Street k oživení nepomohla ani ekonomická data, která byla pro trh zklamáním. Index Dow oslabil o 1,62 % na 17 718,54 bodu a širší S&P 500 odepsal 1,46 % na 2 061,05 bodu. Největší ztrátu ve středu zaznamenal technologický Nasdaq, který přišel o 2,37 % na 4 876,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 13,36 % na 15,44 bodu. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. V plusu se udržel pouze energetický sektor (+0,85 %). Naopak nejvíce ztratily odvětví technologií (-2,71 %), průmyslový sektor (-1,63 %) a firmy z oboru cyklického spotřebního zboží (-1,60 %).

Ztrácejí snad americké akcie po 6leté rally pevnou půdu pod nohama?

Jaké akcie držet, až Fed začne hýbat se sazbami?

2. Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, nepomohla ani německá makrodata

Hlavní evropské akciové indexy ve středu uzavřely pod nulou. Burzám v pádu nezabránil ani výsledek německého indexu podnikatelského klimatu Ifo, který ukázal, že se evropskému motoru stále daří. Britský FTSE 100 klesl o 0,41 %, německý DAX odepsal 1,17 % a francouzský CAC 40 ztratil 1,32 %. V zelených číslech skončily pouze odvětví ropy a zemního plynu a sektor základních materiálů. Nejvíce zlevnily technologické tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z potravinářského odvětví. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 oslabil o 1,27 % na 3 684,04 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,13 % na 397,95 bodu.

Petr Jakubík (EIOPA): Strukturální problémy, fragmentace ekonomik, nízké sazby a dluh? Evropský finanční systém je zranitelný

Evropa: Cyklické akcie na vzestupu

3. Pražská burza ve středu klesla o půl procenta, stáhly ji akcie ČEZ, Erste a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,53 % na 1 043,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu na burze ve středu dosáhly akcie energetické společnosti ČEZ, jejichž cena klesla o 1,11 % na 633 korun. Akcie před zlevněním nezachránilo ani zvýšení investičního doporučení a cílové ceny na "koupit" a 635 Kč od analytiků z Komerční banky. Druhou nejoblíbenější emisí ve středu podle zobchodovaného objemu byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 0,11 % na 5 552 Kč, a třetici nejobchodovanějších titulů doplnily cenné papíry druhého bankovního titulu na pražské burze, Erste Group Bank (-1,04 % na 636,30 Kč). Přes procento odepsaly také akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, likérky Stock Spirits a petrochemického podniku Unipetrol. Ceny ostatních titulů se výrazně nezměnily.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vše o české ekonomice a koruně, co byste měli vědět

Přidušené české stavebnictví: Kritizujeme evropská pravidla, ale pak si je zpřísníme. Slabší koruna nemá významný vliv

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek oznámí, kolik peněz zahraniční investoři v týdnu do 20., respektive 21. března vložili do jeho dluhopisů a akcií. V Německu bude dopoledne odtajněn výsledek průzkumu nálady mezi německými spotřebiteli společnosti GfK, Francie se pochlubí zprávou o HDP za čtvrté čtvrtletí 2014, eurozóna údaji o půjčkách soukromému sektoru a Spojené království maloobchodními tržbami. Výbor finanční politiky britské centrální banky zveřejní prohlášení ze svého úterního zasedání a Česká národní banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, stejně jako centrální banky v Mexiku, na Filipínách a v Jihoafrické republice. Ve Spojených státech vyjdou týdenní zpráva o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index nákupních manažerů v sektoru služeb, index aktivity kansaského Fedu a s projevem vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Hospodářské výsledky zveřejní Industrial & Commercial Bank of China, Air China, Accenture, lululemon athletica či Sberbank. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici z Komerční banky nově radí kupovat akcie ČEZ a zvyšují cílovou cenu

Analytici z Komerční banky ve středu zvýšili investiční doporučení na akcie energetické společnosti ČEZ na "koupit" z "držet". Roční cílovou cenu zvýšili na 719 Kč z 635 Kč. Banka uvedla, že podle ní ČEZ bude v následujících letech vyplácet dividendu kolem 35 korun na akcii. "Podle našich odhadů má ČEZ většinu poklesu zisků již za sebou a z pohledu čistého zisku včetně všech jednorázových položek by mohl být dlouhodobým dnem už rok 2014," napsal analytik Josef Němý.

6. Potravinářská společnost Kraft Foods Group se spojí s výrobcem kečupů H.J. Heinz

Americká potravinářská skupina Kraft Foods Group jedná o svém převzetí s brazilskou investiční společností 3G Capital, která stojí za firmami Burger King či H.J. Heinz. Napsala to ve středu agentura Reuters. 3G informaci později potvrdila a doplnila, že se v rámci transakce spojí s investičním konglomerátem Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, výsledkem čehož má být sloučení Kraftu s výrobcem kečupů H.J. Heinz. Spojením skupiny Kraft Foods Group se společností Heinz vznikne pátá největší potravinářská skupina na světě a třetí v Severní Americe s názvem The Kraft Heinz. Současní akcionáři firmy Kraft budou mít po dokončení spojení v nové firmě podíl 49 % a akcionáři firmy Heinz 51 %. Akcionáři Kraftu také získají mimořádnou dividendu v celkové výši deset miliard USD, jejíž výplatu budou financovat 3G a Berkshire.

7. Charles Evans (Fed v Chicagu): Se zvyšováním sazeb bychom neměli spěchat, silný dolar může narušit inflační plány

Fed by si měl být téměř jist, že se míra inflace dostane na 2 % meziročně, než začne zvyšovat základní úrok. Na okraj londýnského Official Monetary and Financial Institutions Forum to ve středu uvedl šéf chicagského Fedu Charles Ecans. Náklady možného příliš brzkého zvýšení sazeb podle Charlese Evanse výrazně převyšují rizika plynoucí z příliš pozdní reakce měnové politiky na zlepšování stavu ekonomiky.

8. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v březnu vzrostl na 107,9 bodu ze 106,8 bodu v únoru (odhad: 107,3 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v březnu zvýšil pátý měsíc v řadě, vzrostl na 107,9 bodu z únorových 106,8 bodu, čekal se růst na 107,3 bodu. Index tak dosahuje nejvyšší úrovně od od července 2014. Hodnocení současné situace vzrostlo na 112 bodů ze 111,3 bodu, čekal se růst na 112 bodů. Index očekávání vyskočil na 103,9 bodu ze 102,5 bodu, konsenzus počítal se 103 body. Zpráva mnichovského výzkumného institutu Ifo naznačuje, že se největší evropská ekonomika v prvním čtvrtletí pohybuje plnou parou vpřed.

9. ČS: Růst české ekonomiky letos nabere na síle

Růst české ekonomiky by měl v letošním roce zrychlit na 2,6 % a v roce 2016 zpomalit na 2,2 %. Vyplývá to z odhadů České spořitelny (ČS), o kterých ve středu informovali analytici banky na setkání s novináři. Akci jsme sledovali živě. Ekonomický růst by měl být podle ČS letos i příští rok tažen domácí i zahraniční poptávkou. "Významnou roli budou letos hrát také vládní investice spojené s dočerpáním prostředků z fondů EU za minulé rozpočtové období 2007 až 2013," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Zpomalení odhadované bankou pro rok 2016 pak bude souviset právě se snížením růstu investic, kdy dojde ke standardnímu čerpání evropských peněz.

10. ECB zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky na více než 71 miliard eur

Evropská centrální banka opět zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky, tentokrát na více než 71 miliard eur. S odvoláním na zdroj obeznámený s jednáním ECB to uvedla agentura Bloomberg. Dosavadní strop programu ELA byl 69,8 miliardy eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Davidu Copperfieldovi zmizela voda v bazénu

Na první pohled to mohlo vypadat jako nejnovější trik slavného mága a iluzionisty Davida Copperfielda. Z bazénu v nejvyšším patře jeho mnohapodlažního domu na Manhattanu začátkem března zmizela všechna voda. Bohužel ale šlo jen o závadu čerpadla, kvůli které voda vyplavila nejen Copperfieldův byt, ale i 30 pater pod ním.

Voda prosákla z 57. patra skrz čtyřpodlažní byt patřící Davidu Copperfieldovi, pokračovala zdmi a podlahami do mnoha podlaží pod ním a vyřadila z provozu dva výtahy.

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby