Zachutnaly vám zpětné odkupy? Pár týdnů si počkejte a nakupujte při poklesech, radí Goldman Sachs
|

Zachutnaly vám zpětné odkupy? Pár týdnů si počkejte a nakupujte při poklesech, radí Goldman Sachs

Firmy si půjčí na dluhopisovém trhu peníze za rekordně nízké úroky a získané peníze použijí na zpětný odkup vlastních akcií. Zvyšují tak zisk na akcii pro zbývající akcionáře a pomáhají tímto mechanismem živit akciovou rally. Na tento obrázek už si investoři, především v USA, zvykli. V únoru byly odkupy akcií rekordně vysoké, od roku 2009 na ně firmy vynaložily přes dva biliony dolarů. V posledních týdnech je v souvislosti s odkupy akcií nebývalé ticho, podle Goldman Sachs je to ale dáno kalendářem událostí, ne změnou postoje firem.

Rally Zpětné odkupy akcií Americké akcie S&P 500 Investiční tipy

"Většina firem v těchto týdnech mlčí o dalších programech odkupů. Toto okno potrvá až do chvíle, než budou společnosti oznamovat své hospodářské výsledky za první kvartál," tvrdí Amanda Sneider ze strategického oddělení Goldman Sachs pro americký trh. "Zhruba 70 % firem z S&P 500 oznámí čísla o svém hospodaření od 13. dubna do 1. května."

Investiční banka očekává, že americké velké firmy navýší objem odkupů vlastních akcií pro letošní rok o 18 % na 604 miliard USD.

Do té doby Sneider na trhu předpokládá spíše vývoj "jižním směrem", což je podle ní příležitost pro ty, kdo drží v ruce hotovost a vyčkávají. "Investoři by měli tlaků na trzích využít k nákupům za lepší ceny," míní. "Chybějící poptávka po akciích ze strany firem v kombinaci s vysokým oceněním trhu mohou vyvolat krátkodobý sestupný trend."

V delším horizontu ale banka zůstává relativně optimistická. "Zhruba na přelomu pololetí podle nás index S&P 500 vystoupá k hladině 2 150 bodů. Po skončení výsledkové sezóny se ale trh začne opět více soustředit na blížící se zvýšení základní sazby Fedu," upozorňuje Sneider.

Zdroj: Goldman Sachs
09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice