Co musíte ráno vědět (30. března)
|

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak dopadlo v uplynulém týdnu obchodování na světových burzách, kolik ropných vrtů je aktuálně aktivních v USA a jak umí dostat to nejlepší ze zemědělské půdy Buffettovic rodina? I to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek přerušily sérii poklesů a mírně posílily. Týdenní skóre ale bylo výrazně negativní

Investoři nechali americké akciové indexy napravit část ztrát z průběhu týdne. Ty i tak přesáhly dvě procenta. V pátek byla opět pod tlakem ropa, která zlevnila o 5 % a vrátila čtvrteční zisky. Dow přidal v pátek 0,19 % na 17 712,66 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,24 % na 2 061,02 bodu a Nasdaq vyrostl o 0,57 % na 4 891,22 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 15,07 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 4 bazické body na 1,93 %. Za celý týden Dow ztratil 2,31 %, S&P 500 2,25 % a Nasdaq 2,69 %. Wall Street podpořil v pátek i nárůst cen akcií biotechnologických firem. Relativně chladnými naopak trhy nechalo vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, podle níž by centrální banka mohla později v tomto roce přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Případný pokles jádrové inflace nebo růstu mezd by ji ale mohl přimět tento krok ještě odložit.

WSJ: Čipový obr Intel jedná o koupi společnosti Altera

Google a Johnson & Johnson budou spolupracovat v robotické chirurgii

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hluboké ztráty neprovázel významný nárůst volatility a důležitá hladina podpory zůstala nedotčena, na nové rekordy si ale budeme muset počkat

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily v červených číslech

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Investoři před víkendem vyčkávali, jak se vyvine situace v Jemenu, kde ve čtvrtek Saúdská Arábie spolu se svými regionálními spojenci zahájila vojenskou akci proti šíitským povstalcům. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,58 %, německý DAX ale o 0,21 % vzrostl a francouzský CAC 40 přidal 0,55 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 připsal 0,55 % na 5 034,06 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,25 % na 395,54 bodu. Dařilo se zejména akciím z odvětví zdravotní péče, titulům ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a posilovaly také cenné papíry z realitního sektoru. Zaostaly telekomunikační tituly, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a cenné papíry z odvětví základních materiálů. Za celý týden FTSE 100 odepsal 2,39 % na 6 855,02 bodu, DAX klesl o 1,42 % na 11 868,33 bodu a CAC 40 ztratil 1,02 % na 5 034,06 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní odepsal 1,26 % a STOXX Europe 600 oslabil o 2,10 %.

Evropa se dostává do pohody. Ukazuje to těchto 5 grafů

3. Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, stejně jako za celý týden

Index PX v pátek oslabil o 0,80 % na 1 023,47 bodu. Za celý týden klesl o 2,1 %. Páteční obchodování zakončilo v červených číslech 8 ze 14 hlavních titulů pražské burzy. Nejvíce zlevnily akcie bankovních domů, cenné papíry Komerční banky oslabily o 1,73 % na 5 400 Kč a akcie Erste Group Bank odepsaly 1,27 % na 616,50 Kč. Akcie Unipetrolu zakončily týden poklesem o 0,74 % na 127 korun. Polská PKN Orlen, která je vlastníkem českého Unipetrolu, by mohla zastavit zpracování ropy v České republice. Na páteční konferenci o budoucnosti české petrochemie to řekl předseda představenstva státního správce ropovodů MERO ČR Stanislav Bruna. Generální ředitel Unipetrol Marek Świtajewski v následném vystoupení nechtěl budoucí vývoj české petrochemie komentovat. Uvedl, že nemůže mluvit za PKN Orlen, Unipetrol ale podle něj plní svoji strategii, která platí do roku 2017 a která se žádným zastavením zpracování ropy nepočítá. Dařilo se naopak akciím těžařské společnosti NWR, které posílily přes šest procent na 0,35 Kč. Zpevnily také akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,50 %) nebo Pivovarů Lobkowicz (+1,48 %). Akcie ČEZ zaznamenaly i přes mírně rostoucí ceny elektřiny třetí ztrátovou seanci za sebou a pohoršily si o 0,48 % na 623 korun. Za celý týden pražská burza klesla o 2,1 %. Hlavní index PX tak sestoupil z dvouletého maxima, na které se dostal na konci předchozího týdne. Největší růst v týdnu vykázaly akcie těžební společnosti NWR, největší pokles naopak postihl akcie výrobce nápojů Stock Spirits.

ČEZ: Dohoda o prodeji Slovenských elektráren musí být trojstranná

Akcionáři O2 rozhodnou o rozdělení a dividendě 28. dubna

V čem tkví kouzlo dividendových akcií nejen na pražské burze

4. Očekávané události

Na úvod týdne budou zveřejněny průmyslová výroba v Japonsku, ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra v eurozóně a předběžná inflační data v Německu. Odpoledne z USA dorazí statistiky osobních příjmů a výdajů včetně PCE, tedy výdajů na osobní spotřebu, ukazatel sledovaný Fedem při stanovování měnové politiky. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Na pražské burze zveřejní hospodářské výsledky za rok 2014 tabáková společnost Philip Morris ČR. "Očekáváme solidní set výsledků s čistým nekonsolidovaným ziskem na úrovni 941 Kč na akcii (+14,8 % meziročně). Za solidním růstem by měl stát zvýšený export na Slovensko a ostatních zemí v rámci EU spolu s předzásobením v ČR před faktickým zvýšením daní. Očekáváme, že firma vyplatí celý čistý zisk jako hrubou dividendu. Pokud se tato projekce naplní, přijde asi kladná reakce trhu, protože jsme ohledně dividendy mírně optimističtější než trh," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Philip Morris ČR by za druhé pololetí loňského roku měla vykázat meziroční nárůst tržeb o 8,7 % z 6,742 miliardy Kč na 7,326 miliardy Kč. Zisk EBITDA by se nicméně měl v 2H2014 snížit z 1,944 miliardy Kč na 1,773 miliardy Kč a čistý zisk by měl klesnout z 1,376 miliardy Kč na 1,243 miliardy Kč. Na poklesu zisku by se měl podepsat nepříznivý vývoj měnových kurzů a horší produktový mix. Zlepšit by se naopak měl export cigaret," uvedli ve svém výhledu na českou výsledkovou sezónu analytici z České spořitelny.

Analytici: Společnosti Philip Morris ČR loni vzrostly tržby i zisk

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fitch snížila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativního pásma na stupeň CCC z dosavadní známky B. Agentura v doprovodném prohlášení sdělení upozornila na "extrémní tlak" na financování řecké vlády.

Zástupci Řecka jednají v Bruselu s věřiteli o reformách, čas je tlačí

6. Aktivních ropných vrtů v USA stále ubývá, ale pomaleji

Počet aktivních ropných vrtů v USA v týdnu opět klesl, ale nejméně za poslední téměř čtyři měsíce. Společnost Baker Hughes oznámila, že ubylo 12 aktivních zařízení na celkem 813. Před rokem se těžila ropa na 1 487 vrtech.

7. Provozovatel obchodů na letištích Dufry koupí rivala WDF

Švýcarská společnost Dufry se dohodla na koupi většinového podílu v italské společnosti World Duty Free. Sloučená společnost se stane největším světovým provozovatelem obchodů na letištích, v přístavech a v turistických lokalitách, napsala agentura Reuters. World Duty Free (WDF) v současnosti ovládá holdingová společnost Edizione, kterou vlastní rodina Benettonů.

8. Británie a Švýcarsko byly přijaty mezi zakládající členy mezinárodní rozvojové banky pro Asii AIIB, projektu se účastní také Rusko, Brazílie nebo Nizozemsko

Mezi zakládající členy čínského projektu mezinárodní rozvojové banky pro Asii byly formálně přijaty Británie a Švýcarsko. Informovalo o tom čínské ministerstvo financí, a to jen den poté, co čínské pozvání připojit se do Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) přijala Brazílie.

9. ECB umožní britským clearingovým domům dělat transakce v eurech

Evropská centrální banka a Bank of England v neděli uzavřely dohodu, která britským clearingovým bankám umožní vypořádávat nadále velké burzovní transakce uskutečňované v eurech. Dohoda navazuje na nedávné rozhodnutí evropského soudu, který zamítl požadavek Evropské centrální banky, aby clearingové banky pro velké transakce v evropské měně sídlily jen v zemích eurozóny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak farmaří Buffettovi?

Kdo by to byl řekl, i na poli se Buffettovým daří. Za tři roky o 20 % lepší výnosy. Autorem videa je Warrenův vnuk Howard.

před 9 minutami

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
před 22 minutami

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
před hodinou

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
před hodinou

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace
13:45

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
13:31

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks
13:17

Izrael zkrátil letos podruhé platbu do pokladny OSN

Izrael letos sníží svůj příspěvek OSN o další dva miliony dolarů. Rozhodla o tom vláda premiéra Benjamina Netanjahua....
Izrael Politika
ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli
13:00

ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27...
Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby
12:41

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
11:39

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
11:24

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB