Co musíte ráno vědět (31. března)
|

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak zahájily týden akciové trhy v Evropě a Spojených státech, co navrhl Kyjev Rusku a jak vyděsila instruktory v autoškole automobilová závodnice? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí posilovaly nejvíce za poslední dva měsíce díky zprávám o akvizicích

Americké akcie v úvodu týdne posilovaly nejvíce za několik uplynulých týdnů a směřují k dalšímu úspěšnému kvartálu díky zprávám o akvizicích a optimismu ze stimulační politiky světových centrálních bank. Dow připsal 1,49 % a zakončil těsně pod 18 tisíci bodů. Všechny akcie v indexu Dow posilovaly kromě Microsoftu a Intelu. Cenné papíry Microsoftu zakončily jen lehce pod nulou, zato Intel ztratil přes 1,5 %. Nejvíce se naopak dařilo akciím společností Boeing, JPMorgan Chase a Chevron. Index S&P 500 připsal 1,22 % na 2 086 bodů a pravděpodobně prodlouží nejdelší řadu kvartálních zisků od roku 1998. Technologický Nasdaq zpevnil o 1,15 % na 4 947 bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hluboké ztráty neprovázel významný nárůst volatility a důležitá hladina podpory zůstala nedotčena, na nové rekordy si ale budeme muset počkat

2. Evropské akcie v úvodu týdne posílily nejvíce za poslední tři týdny

Evropské akcie v pondělí posílily nejvíce za téměř tři týdny a směřují k nejlepšímu kvartálu od roku 2009 díky optimismu z toho, že centrální banky budou nadále stimulovat světovou ekonomiku. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,53 %, francouzský CAC 40 o 0,98 % a německý DAX o 1,83 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o více než procento a v závěru seance rozšiřoval zisky poté, co byla ve Spojených státech zveřejněna zpráva o rozjednaných prodejích domů, které v únoru vzrostly o 3,1 % meziměsíčně, přestože se očekával pouze 0,3% růst. "Poznámky Janet Yellenové, stejně jako šéfa čínské centrální banky, opět vedou akciové trhy nahoru," říká Teis Knuthsen, investiční ředitel divize soukromého bankovnictví Saxo Bank. "Celému světu vládne uvolněná monetární politika a ekonomika postupně posiluje. Akciové trhy se prozatím stále zdají být docela zdravé, i po tak silném kvartálu. Korekce z minulého týdne se ukázala být krátkodobá," dodává.

Evropa se dostává do pohody. Ukazuje to těchto 5 grafů

Řecko na dalším rozcestí: SHORT, nebo LONG?

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila, nahoru jí pomohly především bankovní tituly

Index PX v pondělí zpevnil o 0,76 % na 1 031,25 bodu. Objem obchodování byl v úvodu týdne mírně utlumený. Největšího objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 0,34 %, přes sto milionů se však zobchodovalo i s bankovními tituly. Erste Group Bank přitom posílila o 1,38 % a Komerční banka o 2,37 %. Akcie společnosti Philip Morris ČR zakončily mírně pod nulou poté, co firma oznámila, že loni zvýšila tržby o 10 % na 14 miliard Kč, podíl na trhu v ČR jí však opět klesl. Cenné papíry Fortuny zakončily prakticky na nule a nijak výrazně nereagovaly na zprávu o tom, že analytici z České spořitelny budou revidovat svou cílovou cenu a doporučení na titul kvůli novému zdanění hazardních her, které by mělo začít platit již od příštího roku.

V čem tkví kouzlo dividendových akcií nejen na pražské burze

4. Očekávané události

Německo v úterý zveřejní maloobchodní tržby za únor a nezaměstnanost za březen. Eurostat k tomu přidá předběžné údaje o březnové inflaci a únorové nezaměstnanosti a ve Spojených státech se podíváme na březnový vývoj chicagského indexu nákupních manažerů. Zajímavá by také mohla být revize hrubého domácího produktu za čtvrtý kvartál loňského roku, kterou vydají statistici v Česku a Spojeném království. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kyjev navrhl Rusku prodloužit zimní dohodu o plynu o jeden rok

Ukrajinský státní plynárenský podnik Naftogaz navrhl ruskému monopolnímu vývozci zemního plynu Gazprom prodloužení nynější "zimní" dohody o dodávkách plynu z Ruska o celý jeden rok, tedy do 1. dubna 2016. Naftogaz to označil za návrh Evropské komise, která zprostředkovává jednání mezi Moskvou a Kyjevem o nové dohodě o dodávkách. Současný provizorní kontrakt vyprší 31. března.

6. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku eurozóny se v březnu opět zvýšila, lépe je na tom i důvěra v průmyslu a službách

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v březnu opět zvýšila. Index spotřebitelské důvěry vzrostl v souladu s odhady na -3,7 bodu z -6,7 bodu v únoru. Zlepšila se i důvěra v průmyslu a ve službách.

7. Berlín: EU stále čeká, až Řecko předloží kompletní plán reforem

Eurozóna stále čeká, až řecká vláda předloží zástupcům mezinárodních věřitelů úplný seznam reforem, které jsou podmínkou pro to, aby Řecko získalo zbytek slíbeného záchranného úvěru. Termín pro schůzku ministrů financí eurozóny o Řecku tak ještě není stanoven, řekl v pondělí mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.

8. Německo: Spotřebitelské ceny podle předběžných dat v březnu vzrostly o 0,3 % meziročně a 0,5 % meziměsíčně

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných dat v březnu vzrostly o 0,3 % meziročně a 0,5 % meziměsíčně. Trh očekával meziměsíční přírůstek 0,4 % po 0,9 % v únoru a meziroční inflace byla v souladu s odhady na 0,3 % po únorových 0,1 %. Inflace počítaná metodikou EU byla podle předběžných informací v březnu meziročně na 0,1 %, jak se očekávalo, po -0,1 % v únoru. Meziměsíčně pak ceny přepočítané touto metodikou vzrostly rovněž o 0,5 %, jak se očekávalo, po 1% růstu v únoru.

9. USA: Osobní výdaje v únoru vzrostly méně, než se čekalo, příjmy naopak více

Osobní výdaje ve Spojených státech v únoru vzrostly o 0,1 %. Trh očekával 0,2% růst po lednovém 0,2% poklesu. Osobní příjmy vzrostly naopak nad očekávání, a to o 0,4 %, analytici predikovali 0,3% růst po 0,4% růstu v lednu (revidováno z +0,3 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu naopak v únoru stagnovaly (odhad: +0,1 %) po lednových 0,1 % a meziročně se zvýšily o 1,4 % při očekávání 1,3% růstu po 1,3 % v lednu.

10. Přední banky v Evropě a USA zrušily za dva roky přes 160 tisíc míst

Dva tucty největších bank v Evropě a Spojených státech zrušily v posledních dvou letech v rámci restrukturalizace a snižování nákladů přes 160 tisíc pracovních míst, tedy kolem 15 % celkového počtu. Plyne to z údajů, které sestavila agentura Reuters. Analytici očekávají, že propouštění v bankách bude v zájmu posílení jejich ziskovosti pokračovat, a to zejména v Evropě, kde jsou banky stále nejméně ziskové na světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Profesionální závodnice téměř k smrti vyděsila instruktory v autoškole

včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
24. 3. 2017 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
24. 3. 2017 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
24. 3. 2017 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
24. 3. 2017 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
24. 3. 2017 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
24. 3. 2017 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
24. 3. 2017 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
24. 3. 2017 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika