Eurozóna v současné podobě nemůže přežít, tvrdí dluhopisoví experti
|

Eurozóna v současné podobě nemůže přežít, tvrdí dluhopisoví experti

Eurozóna podle společnosti PIMCO nemůže přežít v současné formě. Měnová unie se musí stát "Spojenými státy evropskými", aby si zajistila budoucnost, tvrdí management největšího dluhopisového fondu na světě.

Eurozóna Centrální banky Euro

Pokud se členské země nevzdají své suverenity, je eurozóna v současné podobě neudržitelná, varuje PIMCO. Podle společnosti může blok přežít s Řeckem jako členskou zemí ve střednědobém horizontu, pokud ale státy nekývnou na hlubší integraci, dlouhodobě měnová unie problémy neustojí.

Přetrvávající slabý růst v eurozóně vede k nepokojům a rozmachu populistických stran, jako jsou Podemos ve Španělsku, SYRIZA v Řecku nebo Národní fronta ve Francii, tvrdí Andrew Bosomworth a Mike Amey, výkonní manažeři PIMCO.

"Z historických zkušeností vyplývá, že nynější status quo není udržitelná struktura," říká Bosomworth. "Neexistuje historický precedent, kdy by typ struktury s centralizovanou měnovou a decentralizovanou fiskální politikou vydržel více desetiletí."

Dluhová krize postihuje růst eurozóny

PIMCO se domnívá, že rostoucí podpora populistických stran ukazuje na to, jak nepohodlným se euro pro mnohé obyvatele eurozóny stalo. "Přetrvávající slabý hospodářský růst se projevuje v absenci podpory společné měny, což vede k posílení pozic politických stran, které chtějí projekt ukončit," říká Bosomworth. "V posledních několika letech jsme mohli pozorovat, že se populistické strany vypracovaly prakticky od nuly na subjekty s podstatným vlivem. V řeckém podání dokonce na vládní stranu. Jsme v kritické situaci, nemůžeme dát na obavy lidí prostě jen náplast, musí přijít politická odpověď, která zahrnuje řešení budoucnosti měnové unie."

PIMCO pro ilustraci toho, jak měnové unie nejsou slučitelné se suverenitou, upozorňuje na příklady celků vznikajících v 19. století. Ty vydržely v průměru 50 let, než se rozpadly.

"Je potřeba dosáhnout určité politické dohody ohledně toho, jak sdílet fiskální zdroje napříč unií. Ještě zbývá urazit hodně dlouhou cestu, než se způsob nadefinuje a získá politickou podporu," pokračuje Bosomworth. "Během čekání, kdy vás trápí nízký hospodářský růst a vysoká nezaměstnanost, podstupujete riziko, že se do popředí dostanou (euro)skeptické politické strany."

Přetrvávající vysoká nezaměstnanost eurozóny

Vzniknou Spojené státy evropské?

"Není to nemožné, ale může se také stát, že Evropa stráví několik dekád v hybridní formě politické a fiskální federace. I když stále nebudeme mít jednu vládu, jeden pas ani jednu armádu, můžeme na tom alespoň pracovat," radí Bosomworth.

Mario Monti, bývalý italský premiér, během března prohlásil, že největším problémem Evropy byla Francie, protože antievropský sentiment hrozil likvidací francouzsko-německé osy bloku. PIMCO viní francouzský nepružný pracovní trh ze zaostávání za ostatními zeměmi, jako jsou Španělsko či Irsko, které implementovaly strukturální reformy.

Bosomworth, šéf portfoliomanagementu PIMCO v Německu, řekl, že tlačit Řecko ven z měnové unie bylo pro eurozónu rizikové. "Je to jako jaderná válka. Provést ji je tak likvidační, že od toho raději upustíte," vysvětluje. Doplňuje ale, že Berlínu již s Aténami dochází trpělivost. "V Německu převládá nálada, kdy jsou lidé unavení probíhajícími jednáními a způsobem, jakým se proti nim staví nová řecká vláda. To vede k omezení solidarity, která v eurozóně byla třeba ještě v roce 2010."

Mike Amey předpokládá, že program odkupů dluhopisů ze strany ECB tempem 60 miliard eur měsíčně zatlačí euro na paritu s dolarem do konce roku. PIMCO navíc očekává, že Fed začne zvyšovat sazby v září. "Vzhledem k fázi ekonomického cyklu a měnové politice v obou regionech očekáváme euro na paritě s dolarem a níže," říká Amey.

Kvantitativní uvolňování v eurozóně by mělo také stáhnout níže výnosy dluhopisů v měnové unii. Přebytečné rezervy se pak stanou "horkým bramborem" a vytlačí investory do rizikovějších aktiv.

"Realokace směrem od negativních výnosů má tři hlavní dopady. Investoři se budou přesouvat do aktiv s delší durací, která stále poskytují pozitivní výnos, což zploští výnosovou křivku. Dále se posunou do rizikovějších aktiv, jako jsou nemovitosti a akcie, a odeberou se z měnového trhu, což dále oslabí euro," říká Bosomworth.

Hlavní problém? Divergence cen a mezd

Hlavní evropský komentátor deníku Financial Times Wolfgang Münchau se domnívá, že nejdůležitějším krokem je v eurozóně konvergence cen a mezd. Eurozóna řeší detaily, ale ignoruje fundamentální problémy, které dělají Evropanům ze života peklo.

Stačí se podívat na ceny v supermarketech v Německu a jižních zemích. Odhalíte, že v každé zemi má stejné euro jinou kupní sílu. Relativní ceny jsou ve vysokopříjmových severních ekonomikách vyšší než v nízkopříjmových jižních. Ve Spojených státech tak velké rozdíly nenajdete.

Něco tady nehraje. Německo loni mělo přebytek běžného účtu 7,5 % HDP, zatímco Řecko hospodařilo i přes drsné úsporné škrty s deficitem. Další ukazatele, například čistá investiční pozice (suma aktiv země mínus závazky, které země dluží do zahraničí) nebo jednotkové mzdové náklady, hovoří podobně. Vnitřní nerovnováhy mají na ekonomiku jako celek neblahý vliv.

V Řecku a většině periferních států eurozóny musejí ceny a mzdy v poměru k Německu poklesnout ještě o 10-30 %. Ideálně by konvergenční proces měl být symetrický, což znamená, že by se přebytkové a deficitní země měly potkat někde uprostřed. To se však v důsledku nízké inflace, kterou se ECB zoufale snaží zvýšit na 2 %, neděje. Proto by bylo lepší řešit zapeklitou situaci raději přizpůsobením cen (například Řecko by mohlo mít nulovou inflaci, zatímco Německo třeba 4%; po pěti letech by se ceny a mzdy srovnaly).

Strukturální změny politiky jsou ale v měnové unii blokovány, proto není alternativy než nadále umožňovat transfery peněz od daňových poplatníků ze silných zemí do zemí slabších. Pokud by se tak nedělo, zesílily by tlaky natolik, že by se situace stala neúnosnou. Řecko už do tohoto bodu možná dospělo.

Zdroj: Telegraph
20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie
11:35

Turecko chce s Tillersonem řešit i kauzu zatčeného bankéře Atilly

Jedním z témat čtvrtečního jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Ankaře bude i pondělní zadržení...
Turecko Spojené státy americké (USA) Írán