Co musíte ráno vědět (5. března)
|

Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak ve středu dopadlo obchodování na trzích na obou stranách Atlantiku, jaký je názor šéfa chicagského Fedu na zvyšování sazeb v USA a kolikáté narozeniny se chystá oslavit nejstarší člověk na Zemi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu pokračovaly v sestupu z rekordů, makrodata investory nenadchla

Data z americké ekonomiky Wall Street ve středu k růstu neinspirovala. Přírůstek pracovních míst v soukromém sektoru byl v únoru o něco nižší, než se čekalo. Nevýrazný byl i nárůst aktivity v americkém sektoru služeb podle indexu ISM. Akcie tak druhý den v řadě sestupovaly z rekordních maxim a zakončily obchodování v červených číslech. Index Dow Jones Industrial Average ztratil 0,58 % na 18 096,90 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,44 % na 2 098,53 bodu, což je nejnižší úroveň za poslední dva týdny. Technologický index Nasdaq uzavřel obchodování se ztrátou 0,26 % na 4 967,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,67 % na 14,23 bodu. V červených číslech ve středu skončilo hned devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické odvětví, síťové služby a sektor základních materiálů. V plusu se udržel pouze sektor zdravotní péče.

Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu

Největší prohrané sázky: Krize a kolaps

2. Evropské akcie ve středu zdražily, trhy vyhlížejí zasedání ECB

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Investoři nyní vyčkávají, k jakému závěru ve čtvrtek na svém zasedání dojde Evropská centrální banka. Britský FTSE 100 přidal 0,44 %, německý DAX posílil o 0,98 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,99 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 středeční obchodní seanci uzavřel se ziskem 0,97 % na 3 583,44 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,76 % na 390,61 bodu. Dařilo se zejména akciím automobilek, telekomunikačním titulům a cenným papírům mediálních firem. Zaostaly naopak akcie z realitního odvětví, cenné papíry ze sektoru služeb a tituly z odvětví základních materiálů.

10 věcí, které byste měli vědět o záporných úrocích

Nedisciplinovanost jako největší nebezpečí pro vaše portfolio

3. Většina titulů na pražské burze ve středu zlevnila, posílily ale akcie ČEZ a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,30 % na 1 014,24 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena vzrostla o 2,90 % na 183 korun. Téměř o dvě procenta posílily i akcie energetické skupiny ČEZ (+1,89 %) a v plusu skončily ještě cenné papíry Pivovarů Lobkowicz (+0,63 %). Téměř o dvě procenta naopak zlevnily cenné papíry pojišťovny VIG (-1,83 %) a přes procento klesla cena akcií mediální společnosti CME (-1,30 %), bankovní skupiny Erste Group Bank (-1,24 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,56 %).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Austrálie v noci na čtvrtek zveřejní statistiku mezinárodního obchodu a údaje o maloobchodních tržbách za leden. V Číně začíná desetidenní výroční zasedání parlamentu. Z Francie dopoledne přijde zpráva o míře nezaměstnanosti ILO za poslední loňské čtvrtletí a z Německa čísla o podnikových objednávkách. Itálie přidá zprávu o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku a Řecko nezaměstnanost za prosinec. Britská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, stejně jako ECB, od které se očekává, že přidá podrobnosti o startu kvantitativního uvolňování, které oznámila po svém lednovém zasedání. Ve Spojených státech odpoledne vyjde pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zveřejněna budou také čísla o produktivitě práce a nákladech na práci za 4. čtvrtletí. Stejně jako Německo USA zveřejní ještě podnikové objednávky a s projevem vystoupí člen Fedu John Williams. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Charles Evans (Fed): Na zvyšování sazeb je stále příliš brzy, USA trápí nízká inflace a nejistý vývoj světové ekonomiky

Ekonomové vesměs očekávají, že americká centrální banka začne hýbat s úrokovými sazbami v polovině letošního roku. Šéf chicagského Fedu Charles Evans je nicméně toho názoru, že zvyšování sazeb ještě stále není na pořadu dne. Fed by podle něj měl počkat, až začne růst inflace a situace ve světové ekonomice se stabilizuje.

6. Slovensko vyčkává s projevením zájmu o akcie elektráren

Slovenská vláda hodlá vyčkat s případným projevením zájmu o navýšení svého podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne na vyhodnocení nabídek, které zájemci o vstup do SE předloží většinovému akcionáři firmy, italské společnosti Enel. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra hospodářství Pavla Pavlise. Enel vlastní v SE 66 % akcií a chce svůj podíl prodat, aby snížil zadlužení. Zájem o podíl Enelu už dříve projevily česká firma ČEZ, jakož i konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group. Dalšími dvěma zájemci jsou podle dřívějších informací Energetický a průmyslový holding a finská společnost Fortum.

7. Polská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,50 %

Polská centrální banka ve středu snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nové rekordní minimum 1,50 % a oznámila, že se snižováním úvěrových nákladů v tomto cyklu končí. Banka se uvolněnou měnovou politikou snaží podpořit ekonomiku a bojovat s prohlubující se deflací. Banka oznámila i snížení dalších úrokových sazeb. Lombardní sazbu srazila o půl procentního bodu na 2,50 %, depozitní sazbu na 0,50 % a rediskontní sazbu snížil měnový výbor banky na 1,75 %.

8. Levkovich: Obavy z dopadu zvyšování mezd na hospodářské výsledky firem jsou zbytečné

Situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje a mzdy po dlouhé době konečně začínají růst. V lednu se průměrná hodinová mzda v USA meziročně zvýšila o 0,5 %, tedy nejprudším tempem od roku 2008. Růst mezd ale euforií nenaplňuje úplně všechny. Zatímco ekonomové jásají, investoři se bojí, jak se zvyšování mezd podepíše na hospodaření firem.

9. Aktivita v sektoru služeb se v USA v únoru zvýšila

Index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics v USA v únoru vzrostl na 57,1 bodu z 54,2 bodu v lednu. Aktivita tak v meziměsíčním srovnání vzrostla nejrychleji od října 2014. Čekal se růst indexu na 54,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů stoupl na 57,2 bodu z 54,4 bodu v lednu. V eurozóně index nákupních manažerů v sektoru služeb v únoru vzrostl na 53,7 bodu a kompozitní index se zvýšil na 53,3 bodu.

10. Britská RBS prý hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst

Britská banka Royal Bank of Scotland hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst v divizi investičního bankovnictví. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách. Divize v současnosti zaměstnává zhruba 18 tisíc lidí. Generální ředitel RBS Ross McEwan nicméně později řekl, že zatím nerozhodl, kolik pracovních míst v divizi investičního bankovnictví se zruší.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejstaršímu člověku na Zemi je 117 let

Od roku 1898 se toho změnilo opravdu hodně. Paní Misao Okawaová z japonské Ósaky by o tom mohla vyprávět. Právě tento rok má totiž zapsaný ve svém rodném listu. Počítáte správně, paní Okawaové je již 117 let a svíčky z narozeninového dortu se chystá sfouknout již ve čtvrtek. Otandžóbi omedetó gozaimasu!

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl
včera v 20:46

Zaměstnanci největšího chilského dolu na měď ukončili stávku

Zaměstnanci chilského dolu Escondida, který je největším měděným dolem na světě, ve čtvrtek ukončili 43 dnů trvající...
Chile Těžba Měď
včera v 19:14

Automobilka Seat se loni vrátila do provozního zisku

Španělská automobilka Seat, která je součástí německého koncernu Volkswagen, loni poprvé od roku 2007 vykázala...
Auta Výsledková sezóna Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům
včera v 18:05

Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly díky firemním výsledkům a makrodatům

Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v plusu. Investoři čerpali optimismus především z...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:58

YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám z kontroverzních videí

Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s...
Alphabet (Google) Reklama
včera v 17:25

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude náměstek Jiří Havlíček

Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek...
Politika Česká republika Průmysl
včera v 16:44

MMF: Slovenská ekonomika bude pokračovat v solidním růstu

Hrubý domácí produkt (HDP) Slovenska se letos zvýší o 3,3 procenta, tedy stejným tempem jako v loňském roce....
Slovensko Hospodářský růst HDP
Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %
včera v 16:36

Pražská burza ve čtvrtek mírně stoupla, pojišťovna VIG po výsledcích přidala přes 3 %

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,19 % na 980,76 bodu.
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Britskému prodejci Next po osmi letech klesl zisk

Britskému prodejci oděvů Next klesl loni poprvé po osmi letech zisk, a to o 5,5 procenta na 836,1 milionu liber....
Evropské akcie Maloobchod Výsledková sezóna
včera v 16:07

Dukovany neplánovaně odstavují druhý blok, zřejmě v něm netěsní armatura

V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek večer energetici neplánovaně odstaví druhý reaktorový blok. Potřebují...
Jaderná energetika Česká republika
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v EU se v březnu zvýšila

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu zvýšila. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun
včera v 15:30

Seidler (ING): ČNB v březnu za intervence zřejmě utratila již kolem 300 miliard korun

Devizové intervence České národní banky pokračují v relativně vysokém tempu. Podle hlavního ekonoma ING pro ČR Jakuba...
ČNB Centrální banky Česká koruna
včera v 15:14

USA: Prodej nových rodinných domů v únoru zrychlil na anualizovaných 592 tisíc jednotek

Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu ...
Americká ekonomika Americký realitní trh Nemovitosti
včera v 15:08

BBC: Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování kvůli daním

Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset...
Apple Daně
včera v 15:04

Němci chtějí vybrat úložiště jaderného odpadu do roku 2031

Německý parlament ve čtvtek schválil zákon stanovující kritéria a postup volby lokality, kde země na milion let...
Německo Jaderná energetika
včera v 14:35

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Poptávka po nových dluhopisech německé automobilky Volkswagen byla nad očekávání vysoká, a firma tak původně...
Volkswagen Dluhopisový trh Firemní dluhopisy
včera v 14:28

Zisk finanční divize Volkswagenu loni vzrostl na nový rekord

Finanční divize německé automobilové skupiny Volkswagen loni i přes emisní skandál dosáhla rekordního zisku, stejně...
Volkswagen Výsledková sezóna Evropské akcie