Co musíte ráno vědět (5. března)
|

Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak ve středu dopadlo obchodování na trzích na obou stranách Atlantiku, jaký je názor šéfa chicagského Fedu na zvyšování sazeb v USA a kolikáté narozeniny se chystá oslavit nejstarší člověk na Zemi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu pokračovaly v sestupu z rekordů, makrodata investory nenadchla

Data z americké ekonomiky Wall Street ve středu k růstu neinspirovala. Přírůstek pracovních míst v soukromém sektoru byl v únoru o něco nižší, než se čekalo. Nevýrazný byl i nárůst aktivity v americkém sektoru služeb podle indexu ISM. Akcie tak druhý den v řadě sestupovaly z rekordních maxim a zakončily obchodování v červených číslech. Index Dow Jones Industrial Average ztratil 0,58 % na 18 096,90 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,44 % na 2 098,53 bodu, což je nejnižší úroveň za poslední dva týdny. Technologický index Nasdaq uzavřel obchodování se ztrátou 0,26 % na 4 967,14 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,67 % na 14,23 bodu. V červených číslech ve středu skončilo hned devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce ztrácely energetické odvětví, síťové služby a sektor základních materiálů. V plusu se udržel pouze sektor zdravotní péče.

Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu

Největší prohrané sázky: Krize a kolaps

2. Evropské akcie ve středu zdražily, trhy vyhlížejí zasedání ECB

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Investoři nyní vyčkávají, k jakému závěru ve čtvrtek na svém zasedání dojde Evropská centrální banka. Britský FTSE 100 přidal 0,44 %, německý DAX posílil o 0,98 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,99 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 středeční obchodní seanci uzavřel se ziskem 0,97 % na 3 583,44 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,76 % na 390,61 bodu. Dařilo se zejména akciím automobilek, telekomunikačním titulům a cenným papírům mediálních firem. Zaostaly naopak akcie z realitního odvětví, cenné papíry ze sektoru služeb a tituly z odvětví základních materiálů.

10 věcí, které byste měli vědět o záporných úrocích

Nedisciplinovanost jako největší nebezpečí pro vaše portfolio

3. Většina titulů na pražské burze ve středu zlevnila, posílily ale akcie ČEZ a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,30 % na 1 014,24 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena vzrostla o 2,90 % na 183 korun. Téměř o dvě procenta posílily i akcie energetické skupiny ČEZ (+1,89 %) a v plusu skončily ještě cenné papíry Pivovarů Lobkowicz (+0,63 %). Téměř o dvě procenta naopak zlevnily cenné papíry pojišťovny VIG (-1,83 %) a přes procento klesla cena akcií mediální společnosti CME (-1,30 %), bankovní skupiny Erste Group Bank (-1,24 %) a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,56 %).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Austrálie v noci na čtvrtek zveřejní statistiku mezinárodního obchodu a údaje o maloobchodních tržbách za leden. V Číně začíná desetidenní výroční zasedání parlamentu. Z Francie dopoledne přijde zpráva o míře nezaměstnanosti ILO za poslední loňské čtvrtletí a z Německa čísla o podnikových objednávkách. Itálie přidá zprávu o vývoji HDP v posledních třech měsících loňského roku a Řecko nezaměstnanost za prosinec. Britská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, stejně jako ECB, od které se očekává, že přidá podrobnosti o startu kvantitativního uvolňování, které oznámila po svém lednovém zasedání. Ve Spojených státech odpoledne vyjde pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zveřejněna budou také čísla o produktivitě práce a nákladech na práci za 4. čtvrtletí. Stejně jako Německo USA zveřejní ještě podnikové objednávky a s projevem vystoupí člen Fedu John Williams. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Charles Evans (Fed): Na zvyšování sazeb je stále příliš brzy, USA trápí nízká inflace a nejistý vývoj světové ekonomiky

Ekonomové vesměs očekávají, že americká centrální banka začne hýbat s úrokovými sazbami v polovině letošního roku. Šéf chicagského Fedu Charles Evans je nicméně toho názoru, že zvyšování sazeb ještě stále není na pořadu dne. Fed by podle něj měl počkat, až začne růst inflace a situace ve světové ekonomice se stabilizuje.

6. Slovensko vyčkává s projevením zájmu o akcie elektráren

Slovenská vláda hodlá vyčkat s případným projevením zájmu o navýšení svého podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne na vyhodnocení nabídek, které zájemci o vstup do SE předloží většinovému akcionáři firmy, italské společnosti Enel. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra hospodářství Pavla Pavlise. Enel vlastní v SE 66 % akcií a chce svůj podíl prodat, aby snížil zadlužení. Zájem o podíl Enelu už dříve projevily česká firma ČEZ, jakož i konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group. Dalšími dvěma zájemci jsou podle dřívějších informací Energetický a průmyslový holding a finská společnost Fortum.

7. Polská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,50 %

Polská centrální banka ve středu snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na nové rekordní minimum 1,50 % a oznámila, že se snižováním úvěrových nákladů v tomto cyklu končí. Banka se uvolněnou měnovou politikou snaží podpořit ekonomiku a bojovat s prohlubující se deflací. Banka oznámila i snížení dalších úrokových sazeb. Lombardní sazbu srazila o půl procentního bodu na 2,50 %, depozitní sazbu na 0,50 % a rediskontní sazbu snížil měnový výbor banky na 1,75 %.

8. Levkovich: Obavy z dopadu zvyšování mezd na hospodářské výsledky firem jsou zbytečné

Situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje a mzdy po dlouhé době konečně začínají růst. V lednu se průměrná hodinová mzda v USA meziročně zvýšila o 0,5 %, tedy nejprudším tempem od roku 2008. Růst mezd ale euforií nenaplňuje úplně všechny. Zatímco ekonomové jásají, investoři se bojí, jak se zvyšování mezd podepíše na hospodaření firem.

9. Aktivita v sektoru služeb se v USA v únoru zvýšila

Index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics v USA v únoru vzrostl na 57,1 bodu z 54,2 bodu v lednu. Aktivita tak v meziměsíčním srovnání vzrostla nejrychleji od října 2014. Čekal se růst indexu na 54,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů stoupl na 57,2 bodu z 54,4 bodu v lednu. V eurozóně index nákupních manažerů v sektoru služeb v únoru vzrostl na 53,7 bodu a kompozitní index se zvýšil na 53,3 bodu.

10. Britská RBS prý hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst

Britská banka Royal Bank of Scotland hodlá zrušit až 14 tisíc pracovních míst v divizi investičního bankovnictví. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách. Divize v současnosti zaměstnává zhruba 18 tisíc lidí. Generální ředitel RBS Ross McEwan nicméně později řekl, že zatím nerozhodl, kolik pracovních míst v divizi investičního bankovnictví se zruší.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejstaršímu člověku na Zemi je 117 let

Od roku 1898 se toho změnilo opravdu hodně. Paní Misao Okawaová z japonské Ósaky by o tom mohla vyprávět. Právě tento rok má totiž zapsaný ve svém rodném listu. Počítáte správně, paní Okawaové je již 117 let a svíčky z narozeninového dortu se chystá sfouknout již ve čtvrtek. Otandžóbi omedetó gozaimasu!

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice