Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu
|

Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu

Až začne Fed během letošního roku zvyšovat úrokové sazby, čekejte ve světovém finančním systému tektonické změny. Přestože se předseda sanfranciského Fedu John Williams snaží popřít, že by kroky americké centrální banky měly vést ke zpřísňování monetárních podmínek v USA, neznějí jeho slova příliš přesvědčivě.

Emerging Markets Úrokové sazby Fed Centrální banky Firemní dluhopisy

Měli by se investoři obávat údajně jen pozvolné změny politiky Fedu?

Strach z utahování politiky, který ovládl trhy v roce 2013, a flash crash na grafu výnosů dluhopisů z loňského října byly varovnými signály toho, že rozbouřené trhy mohou reagovat přehnaně i na velmi mírné změny ekonomických fundamentů.

Trhy nyní netrápí přemíra dluhů a regulátoři jsou nezvykle ostražití vzhledem ke svým dřívějším selháním, která zapříčinila finanční krizi. Riziko tržní paniky původem z amerického finančního trhu v současnosti působí jako limitované.

Rizika plynoucí z vývoje na rozvíjejících se trzích mohou být ale mnohem nebezpečnější. Krize na finančních trzích přicházejí v dobách neudržitelných úvěrových expanzí a historie napovídá, že k tomu často dochází, když Fed utahuje měnovou politiku a když posiluje dolar. Trh s korporátními dluhopisy mladých trhů, jenž se od roku 2010 významně nafoukl, představuje nejcitlivější místo světového finančního systému v kontextu utahování měnové politiky Fedu.

Na rozdíl od období před rokem 2010 došlo k růstu úvěrů na dluhopisovém trhu, ne v bankovním sektoru. To je jasný důkaz toho, že je trh poháněn kvantitativním uvolňováním Fedu způsobujícím snižování rizikové prémie k výnosům vládních dluhopisů. Na světových úvěrových trzích vypukla honba za výnosy a vznikl pohotovostní zdroj pro financování firemních dluhů na rozvíjejících se trzích. Celkový "úvěr" v dolarech poskytnutý nefinančnímu sektoru na mladých trzích vzrostl v posledních pěti letech z 6 na 9 bilionů USD.

Dolarové úvěry nebankovním institucím mimo Spojené státy (v bilionech USD) Dolarové úvěry nebankovním institucím mimo Spojené státy (meziroční růst v procentech)

Zhruba 80 % z toho připadá na dolarové výpůjčky mimo USA a není spojeno s tradičně "dolarizovanými" ekonomikami. Ani zpětně nelze najít smysluplnou politickou alternativu pro mladé trhy, než jsou těžkopádné kapitálové kontroly, které izolují ekonomiky rozvíjejících se trhů od nekonvenčního kvantitativního uvolňování Fedu.

Americká centrální banka je dnes více než kdy dříve určující světovou centrální bankou. Dolar se stal zúčtovací jednotkou na zahraničním úvěrovém trhu, který svou velikostí o polovinu převyšuje americký HDP. Vývoj na dluhopisových trzích hlavních rozvíjejících se ekonomik včetně Číny, Brazílie a Indie je alarmující. Trh je navíc dost velký na to, aby v případě nějaké nepředvídatelné události způsobil problémy americké ekonomice.

Dolarové úvěry nebankovním dlužníkům z Brazílie, Číny a Indie (v miliardách USD)

Černou labuť nelze vyloučit

Firmy v regionu mladých trhů podle všeho využívaly dolarové výpůjčky k budování depozit v domácích měnách ve zdejších bankách. Existuje tak riziko, že může dojít k vážným nerovnováhám na měnovém trhu kvůli spekulativním obchodům, takzvaným carry trades. Pokud bude dolar nadále posilovat, břemeno korporátního dluhu měřeného v domácích měnách bude růst s ním.

Dolarové dluhy jsou stále větší měrou dlouhodobější povahy (v poslední době jde o zhruba 10letou duraci), takže riziko refinancování nepůsobí jako hlavní problém. Také platí, že některé z dolarových úvěrů byly použity k zajištění budoucích dolarových zisků dotčených korporací, zejména v energetickém sektoru. Banka pro mezinárodní platby (BIS) ale varuje, že míra a distribuce nezajištěného měnového rizika není známa.

Za těchto podmínek by růst amerických úrokových sazeb a dolaru mohl ztížit podmínky financování (zejména na rozvíjejících se trzích) mnohem více, než v současnosti Fed očekává. Profesor Hyun Song Shin z BIS se obává, že může vzniknout začarovaný kruh. Jakmile začnou úrokové míry růst, mohou portfoliomanažeři na světovém dluhopisovém trhu začít velmi rychle vyprodávat dluhopisy z emerging markets, což bude některé firmy na rozvíjejících se trzích nutit nakupovat dolary kvůli refinancování splatných dluhopisů. Dolar to bude tlačit výše, což dále ztíží podmínky financování. Povede to k omezení přílivu kapitálových investic na rozvíjející se trhy, růstu rizika recese a dluhopisoví manažeři budou nasycovat trh dalšími dluhopisy.

BIS má obavy z možného splasknutí úvěrové bubliny v bankovním sektoru, i když by ingredience nové krize byly odlišné od krize minulé. Shin také varuje, že centrální banky nemají připravenou politickou odpověď. Jistě to bude vyžadovat mnohem více přeshraniční koordinace, než bude Fedu příjemné.

Uklidňujícím faktorem je nízké celkové dolarové zadlužení rozvíjejících se trhů, zejména ve vztahu k devizovým rezervám. Státní dluhy mladých trhů byly na rozdíl od těch korporátních v minulých letech významně omezovány a země si budovaly velké rezervy.

Tým Jense Nordviga z Nomury se u každé země zaměřil na "stínové dluhy" (domácí i zahraniční). S celkově nízkými úrovněmi zadlužení není hlavním problémem úvěrová kredibilita hlavních rozvíjejících se trhů, ale může být velmi obtížné najít politicky akceptovatelné způsoby přelévání oficiálních rezerv směrem k problémovým dlužníkům mezi firmami. Vlády budou jednat příliš pomalu, nebo se raději obrátí s žádostí o odpisy špatných úvěrů na zahraniční věřitele, než aby čerpaly úzkostlivě chráněné státní rezervy.

Dluhy v historickém kontextu podle ukazatele FX dluhu

BIS před riziky oprávněně varuje, nenabízí však jasný a jednoduchý návod k řešení. Krize možná není nevyhnutelná, investoři by se nicméně měli mít stále na pozoru. Jakmile jsou v systému dluhy, jediné akceptovatelné řešení je nechat pozvolna z bubliny upouštět vzduch, a to i za cenu toho, že to bude proces velmi dlouhodobý.

Ve zprávě za loňský rok BIS píše: "Zejména země v pozdních stadiích finančního boomu si musejí vybrat mezi dřívějším poklesem tempa ekonomiky a rizikem většího krachu v budoucnu. Upřednostňujeme postupné kroky." BIS dále doporučuje další zpřísňování kontrol v zemích, kterých se týkají uvedená rizika.

Zdroj: Financial Times
před hodinou

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
před hodinou

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
před hodinou

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod
Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL
10:50

Trumpova administrativa vydá souhlas s ropovodem Keystone XL

Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v pátek vydá souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Ropa
Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu
10:30

Asijské akcie v závěru týdne uzavřely převážně v plusu

Asijským akciovým trhům se v pátek dařilo. Investoři sledovali dění na trhu s ropou a čekali na hlasování o zrušení...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
10:14

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta

Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Česká republika Centrální banky
Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu
10:05

Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 56,2 bodu, sektor služeb stoupl na 56,5 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu podle předběžných dat stoupla nejvíce od dubna 2011. Index nákupních...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů
Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu
09:46

Důvěra v českou ekonomiku v březnu klesla o 1,4 bodu na 96,6 bodu

Důvěra v českou ekonomiku v březnu opět klesla. Meziměsíčně se souhrnný indikátor důvěry snížil o 1,4 bodu na 96,6...
Česká republika Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku
09:35

Rozpočet Nizozemska byl loni poprvé od finanční krize v přebytku

Rozpočet nizozemské vlády se loni poprvé od finanční krize v roce 2008 dostal do přebytku. Nizozemský statistický...
Nizozemsko Rozpočet
09:30

Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat vzrostl na 58,3 bodu, zrychlil i růst v sektoru služeb

Německému zpracovatelskému sektoru se v březnu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 58...
Německo Indexy nákupních manažerů
Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele
08:52

Twitter poprvé zvažuje předplatné pro některé uživatele

Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck....
Twitter Americké akcie Sociální sítě
Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání
08:40

Poptávka evropských bank po penězích v poslední aukci programu TLTRO II výrazně překonala očekávání

Ve čtvrtek se konala poslední aukce v rámci programu TLTRO II, který ECB zavedla, aby podpořila likviditu evropského...
Evropské banky Banky ECB
Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, index Dow skončil v červených číslech již pošesté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám z průtahů při schvalování reformy zdravotní péče. Ta je...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
včera v 21:01

Zeman řekl, že téměř jistě jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností....
Politika Česká republika Průmysl