Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu
|

Zodpovědnost za celý svět aneb Jak řešit dilema Fedu

Až začne Fed během letošního roku zvyšovat úrokové sazby, čekejte ve světovém finančním systému tektonické změny. Přestože se předseda sanfranciského Fedu John Williams snaží popřít, že by kroky americké centrální banky měly vést ke zpřísňování monetárních podmínek v USA, neznějí jeho slova příliš přesvědčivě.

Emerging Markets Úrokové sazby Fed Centrální banky Firemní dluhopisy

Měli by se investoři obávat údajně jen pozvolné změny politiky Fedu?

Strach z utahování politiky, který ovládl trhy v roce 2013, a flash crash na grafu výnosů dluhopisů z loňského října byly varovnými signály toho, že rozbouřené trhy mohou reagovat přehnaně i na velmi mírné změny ekonomických fundamentů.

Trhy nyní netrápí přemíra dluhů a regulátoři jsou nezvykle ostražití vzhledem ke svým dřívějším selháním, která zapříčinila finanční krizi. Riziko tržní paniky původem z amerického finančního trhu v současnosti působí jako limitované.

Rizika plynoucí z vývoje na rozvíjejících se trzích mohou být ale mnohem nebezpečnější. Krize na finančních trzích přicházejí v dobách neudržitelných úvěrových expanzí a historie napovídá, že k tomu často dochází, když Fed utahuje měnovou politiku a když posiluje dolar. Trh s korporátními dluhopisy mladých trhů, jenž se od roku 2010 významně nafoukl, představuje nejcitlivější místo světového finančního systému v kontextu utahování měnové politiky Fedu.

Na rozdíl od období před rokem 2010 došlo k růstu úvěrů na dluhopisovém trhu, ne v bankovním sektoru. To je jasný důkaz toho, že je trh poháněn kvantitativním uvolňováním Fedu způsobujícím snižování rizikové prémie k výnosům vládních dluhopisů. Na světových úvěrových trzích vypukla honba za výnosy a vznikl pohotovostní zdroj pro financování firemních dluhů na rozvíjejících se trzích. Celkový "úvěr" v dolarech poskytnutý nefinančnímu sektoru na mladých trzích vzrostl v posledních pěti letech z 6 na 9 bilionů USD.

Dolarové úvěry nebankovním institucím mimo Spojené státy (v bilionech USD) Dolarové úvěry nebankovním institucím mimo Spojené státy (meziroční růst v procentech)

Zhruba 80 % z toho připadá na dolarové výpůjčky mimo USA a není spojeno s tradičně "dolarizovanými" ekonomikami. Ani zpětně nelze najít smysluplnou politickou alternativu pro mladé trhy, než jsou těžkopádné kapitálové kontroly, které izolují ekonomiky rozvíjejících se trhů od nekonvenčního kvantitativního uvolňování Fedu.

Americká centrální banka je dnes více než kdy dříve určující světovou centrální bankou. Dolar se stal zúčtovací jednotkou na zahraničním úvěrovém trhu, který svou velikostí o polovinu převyšuje americký HDP. Vývoj na dluhopisových trzích hlavních rozvíjejících se ekonomik včetně Číny, Brazílie a Indie je alarmující. Trh je navíc dost velký na to, aby v případě nějaké nepředvídatelné události způsobil problémy americké ekonomice.

Dolarové úvěry nebankovním dlužníkům z Brazílie, Číny a Indie (v miliardách USD)

Černou labuť nelze vyloučit

Firmy v regionu mladých trhů podle všeho využívaly dolarové výpůjčky k budování depozit v domácích měnách ve zdejších bankách. Existuje tak riziko, že může dojít k vážným nerovnováhám na měnovém trhu kvůli spekulativním obchodům, takzvaným carry trades. Pokud bude dolar nadále posilovat, břemeno korporátního dluhu měřeného v domácích měnách bude růst s ním.

Dolarové dluhy jsou stále větší měrou dlouhodobější povahy (v poslední době jde o zhruba 10letou duraci), takže riziko refinancování nepůsobí jako hlavní problém. Také platí, že některé z dolarových úvěrů byly použity k zajištění budoucích dolarových zisků dotčených korporací, zejména v energetickém sektoru. Banka pro mezinárodní platby (BIS) ale varuje, že míra a distribuce nezajištěného měnového rizika není známa.

Za těchto podmínek by růst amerických úrokových sazeb a dolaru mohl ztížit podmínky financování (zejména na rozvíjejících se trzích) mnohem více, než v současnosti Fed očekává. Profesor Hyun Song Shin z BIS se obává, že může vzniknout začarovaný kruh. Jakmile začnou úrokové míry růst, mohou portfoliomanažeři na světovém dluhopisovém trhu začít velmi rychle vyprodávat dluhopisy z emerging markets, což bude některé firmy na rozvíjejících se trzích nutit nakupovat dolary kvůli refinancování splatných dluhopisů. Dolar to bude tlačit výše, což dále ztíží podmínky financování. Povede to k omezení přílivu kapitálových investic na rozvíjející se trhy, růstu rizika recese a dluhopisoví manažeři budou nasycovat trh dalšími dluhopisy.

BIS má obavy z možného splasknutí úvěrové bubliny v bankovním sektoru, i když by ingredience nové krize byly odlišné od krize minulé. Shin také varuje, že centrální banky nemají připravenou politickou odpověď. Jistě to bude vyžadovat mnohem více přeshraniční koordinace, než bude Fedu příjemné.

Uklidňujícím faktorem je nízké celkové dolarové zadlužení rozvíjejících se trhů, zejména ve vztahu k devizovým rezervám. Státní dluhy mladých trhů byly na rozdíl od těch korporátních v minulých letech významně omezovány a země si budovaly velké rezervy.

Tým Jense Nordviga z Nomury se u každé země zaměřil na "stínové dluhy" (domácí i zahraniční). S celkově nízkými úrovněmi zadlužení není hlavním problémem úvěrová kredibilita hlavních rozvíjejících se trhů, ale může být velmi obtížné najít politicky akceptovatelné způsoby přelévání oficiálních rezerv směrem k problémovým dlužníkům mezi firmami. Vlády budou jednat příliš pomalu, nebo se raději obrátí s žádostí o odpisy špatných úvěrů na zahraniční věřitele, než aby čerpaly úzkostlivě chráněné státní rezervy.

Dluhy v historickém kontextu podle ukazatele FX dluhu

BIS před riziky oprávněně varuje, nenabízí však jasný a jednoduchý návod k řešení. Krize možná není nevyhnutelná, investoři by se nicméně měli mít stále na pozoru. Jakmile jsou v systému dluhy, jediné akceptovatelné řešení je nechat pozvolna z bubliny upouštět vzduch, a to i za cenu toho, že to bude proces velmi dlouhodobý.

Ve zprávě za loňský rok BIS píše: "Zejména země v pozdních stadiích finančního boomu si musejí vybrat mezi dřívějším poklesem tempa ekonomiky a rizikem většího krachu v budoucnu. Upřednostňujeme postupné kroky." BIS dále doporučuje další zpřísňování kontrol v zemích, kterých se týkají uvedená rizika.

Zdroj: Financial Times
Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu
před 26 minutami

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení pod kanálem La Manche, v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA...
Francie Výsledková sezóna
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie
před hodinou

Toyota chystá elektromobil s novým typem baterie

Japonská automobilka Toyota vyvíjí nový typ baterie, kterou lze nabít během několika minut a která umožní podstatně...
Japonské akcie Asijské akcie Auta
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED
před hodinou

LG Display prudce zvýšila zisk, chce investovat do obrazovek OLED

Jihokorejská společnost LG Display plánuje v příštích třech letech investovat 13,5 miliardy dolarů do zvýšení výroby...
Asijské akcie Jižní Korea Technologie
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem
11:20

V tempu shromažďování zlata vede Rusko před Tureckem

V tempu shromažďování zlata v devizových rezervách vede Rusko před Tureckem a Kazachstánem. Český zlatý poklad se...
Zlato Komodity Rusko
Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %,…
11:00

Itálie: Tržby v průmyslu v květnu meziměsíčně stouply o 1,5 %, meziročně vzrostly o 7,6 %

Italské průmyslové objednávky v květnu meziročně stouply o 13,7 % (duben: -2,2 %), meziměsíčně se zvýšily o 4,3 % ...
Itálie Průmysl Průmyslová výroba
Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii
10:50

Giorgio Armani kvůli poklesu tržeb změní obchodní strategii

Italský výrobce luxusního zboží Giorgio Armani hodlá zredukovat počet svých obchodních značek a restrukturalizovat...
Itálie Móda a design Luxus
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti…
10:41

Výrobce čokolád Lindt & Sprüngli zvýšil zisk, v USA se společnosti nedařilo

Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli v prvním pololetí zvýšil čistý zisk o 5,7 procenta na 76,3 milionu franků...
Švýcarsko Výsledková sezóna
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským…
10:30

Asijské trhy v úterý uzavřely smíšeně, dařilo se japonským automobilkám

Asijské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Investoři se nyní nepouštějí do výraznějšího rizika před výsledkem...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady
10:14

Akzo Nobel má nižší zisk, firmu opustí šéf správní rady

Nizozemský výrobce barev a nátěrů Akzo Nobel ve druhém čtvrtletí hospodařil s provozním ziskem bez zahrnutí...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116…
10:00

Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červenci stoupl na 116 bodů ze 115,2 bodu (odhad: 114,9 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu v červenci nečekaně stoupla na nový rekord. Index podnikatelského klimatu Ifo se...
Německo Index Ifo
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou
09:40

Důkazy o mučení zaměstnanců VW v Brazílii za diktatury prý rostou

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních...
Volkswagen Evropské akcie Latinská Amerika
Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo
09:39

Michael Kors koupí za 896 milionů liber firmu Jimmy Choo

Americký výrobce módních doplňků Michael Kors Holdings převezme za 896 milionů liber britského výrobce luxusní obuvi...
Móda a design Americké akcie Fúze a akvizice
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28…
08:05

Mediální CME se ve druhém čtvrtletí přehoupla do zisku téměř 28 milionů USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní druhé...
CME CETV CME (USA)
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %
07:00

Čtvrtletní zisk majitele Googlu kvůli pokutě z EU klesl o 28 %

Americké internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 28 % na...
Alphabet (Google) Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index…
včera v 22:30

Americké akcie se v pondělí na směru neshodly, technologický index Nasdaq Composite skončil na novém maximu

Akcie na trzích ve Spojených státech v pondělí klesaly pod vlivem ztrát farmaceutického gigantu Johnson & Johnson,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %
včera v 21:20

Fiat zvýší ve své srbské divizi mzdy o 9,5 %

Italská automobilka Fiat zvýší o 9,5 % mzdy zaměstnanců ve své srbské divizi. Je to výsledek dohody s odbory, které v...
Evropské akcie Auta Platy a osobní ohodnocení