Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2015)

Zasedání ECB, ostrý start výsledkové sezóny v USA, setkání G20, MMF a Světové banky v pátek a v sobotu a makrodata v čele s inflací v USA, eurozóně, Německu a Británii, maloobchodními tržbami v Americe a průmyslovou výrobou v eurozóně. K tomu pokračující řecká sága, volatilní ceny ropy a pro investory na BCPP kompletní výsledková zpráva pojišťovny VIG. Polovina dubna na trzích nabízí spoustu zajímavého.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou úspěšný týden, a to navzdory očekávanému pondělnímu slabšímu zahájení pod dojmem slabých březnových dat z amerického trhu práce. Akcie v západní Evropě přidaly okolo 3 %, když německý index DAX opět vystoupal nad 12 000 bodů a uzavřel týden na historickém maximu, stejně jako londýnský FTSE 100. Nad psychologicky zajímavé hodnoty se vrátily také americké indexy S&P 500 (2 100 bodů) a Dow (18 000), když investory v pátek zaujaly plány změn ve firmě General Electric v hodnotě desítek miliard dolarů. Silná rally pokračuje na trzích v Číně (Hongkongská burza se dere na třetí místo na světě) a Japonsku (Nikkei 225 poprvé od roku 2000 otestoval hladinu 20 000 bodů). Dařilo se celkově i akciím v Praze, kde jedinou podstatnou firemní zprávou bylo oznámení o nevyplacení dividendy z loňského zisku ze strany Fortuny.

Zápis z březnového zasedání FOMC nic nového o vývoji měnové politiky v USA nenaznačil. Ve vedení Fedu panuje názorový rozkol, zda sazby zvýšit již v červnu, nebo později na konci letošního roku, druhá skupina má ovšem většinu, takže brzké zvyšování sazeb zřejmě není na pořadu dne. V Evropě lehké napětí panovalo opět kolem Řecka, to ale ve čtvrtek poslalo splátku půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu. Trhy jako kdyby na Řecko přestávaly reagovat, příští týdny a měsíce ale nabídnou nepochybně další díly zatím nekončícího příběhu řeckého dluhu.

Výhled

Určující pro vývoj cen akcií a kurzů hlavních měn jsou nadále centrální banky. Ta americká váhá ohledně termínu prvního zvýšení sazeb, ECB naopak zaplavuje trhy likviditou, skupuje dluhopisy a drží sazby na minimu. To tlačí níže euro v páru s dolarem, a pokud nebudou data z americké ekonomiky vyloženě slabá, analytici takřka jednotně hovoří o paritě EUR/USD ještě v tomto roce.

ECB ve středu vedle rozhodování o měnové politice bude hodnotit dosavadní průběh programu odkupu dluhopisů. Trh bude zajímat, zda je nabídka cenných papírů dostatečná, program je totiž naplánován minimálně do září 2016.

V USA se naplno rozjíždí výsledková sezóna. Svá kvartální čísla nabídnou firmy jako Intel, JPMorgan, Johnson & Johnson, Bank of America, Netflix, Citigroup nebo General Electric, kondici firem z ropného sektoru naznačí výsledky dodavatele zařízení Schlumberger. Z pohledu českých titulů bude zajímavý čtvrtek, kdy reportuje kvartální čísla Philip Morris International. Může zaznít něco k vývoji českého trhu.

"V týdnu jsme se dočkali několika celkem příznivých zpráv z oblasti fúzí a akvizic, především o zájmu Shellu o BG Group (69 miliard USD)," uvedl Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank. "Vyšlo také několik solidních makrodat, která svědčí o oživení globální ekonomiky. Navíc od Fedu stále více analytiků očekává spíše symbolické zvýšení sazeb v letošním roce, ne nějakou sérii zvýšení."

Výsledková sezóna v týdnu začala smíšeným reportem společnosti Alcoa, v rámci Dow jako první oznamují příští úterý společnosti JPMorgan a Intel. "Podle mě výsledky firem ještě mohou trh nepříjemně překvapit," varoval investory pro CNBC Adrian Day z Adrian Day Asset Management.

Protivítr pro akcie: Zisky amerických firem letos po šesti letech klesnou, varuje stratég
Zisky firem zahrnutých v indexu S&P 500 mají letos nakročeno k meziročnímu poklesu. Nižší roční zisk je někdy označován "zisková recese". Stratég Dan Suzuki snížil výhled zisku na akcii v rámci S&P 500 na 117,5 USD z dřívějších 119,5 USD. Podle něj tak zisky v rámci hlavního amerického indexu klesnou poprvé od roku 2009.
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna
Které americké firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. dubna? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

"Index S&P 500 se obchoduje nad 50denním klouzavým průměrem a v pátek se posunul nad psychologicky zajímavou hladinu 2 100. Bezprostředně následuje rezistence na historických maximech v rozmezí 2 110 až 2 120. Index volatility VIX je na letošních minimech. S&P 500 zůstává již déle než měsíc v rozpětí 2 040 až 2 120. Až další katalyzátor určí vývoj ve střednědobém horizontu. Negativním signálem je velice nízký objem obchodů, při pátečním růstu S&P 500 o 0,52 % se zobchodovalo jen asi 60 % letošního průměrného objemu," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Alcoa tradičně zahájila sezónu vyhlašování hospodářských výsledků za první čtvrtletí. V dalším týdnu již částečně vyjde najevo, zda jsou očekávání trhu správně nízká. To by mohl být impulz pro vytvoření nových historických maxim. V opačném případě by zřejmě přišel návrat ke spodní linii obchodního pásma, tedy k 2 040, případně 2 000."

V týdnu by Řecko mělo předložit k posouzení přepracovaný plán reforem, díky kterým by mělo získat přístup ke zbývajícím 7,2 miliardy EUR ze záchranného programu.

Makrodat sice v týdnu nevychází mnoho, ale o to důležitější mohou být. V USA budou zveřejněny například maloobchodní tržby za březen, průmyslová aktivita v oblasti New Yorku, průmyslová výroba, zahájená výstavba, inflace a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Ve středu (dva týdny před zasedáním FOMC) navíc vychází takzvaná Béžová kniha, tedy hodnocení stavu ekonomiky v jednotlivých oblastech připadajících jednotlivým pobočkám Fedu.

Čína oznámí v pondělí data o zahraničním obchodu, v týdnu pak také údaje z průmyslu a maloobchodu a vývoj HDP v prvním kvartálu. Eurozóna během příštích pěti dnů přidá data z průmyslu, inflaci (ta vychází zvlášť také v Británii, Španělsku, Itálii, Francii nebo Německu). Sledovaná bude také nezaměstnanost ve Spojeném království. V pátek a v sobotu se scházejí G20, MMF a Světová banka.

Na pražské burze je v týdnu očekávána pouze jedna významná událost. V úterý reportuje kompletní hospodářská čísla za rok 2014 pojišťovna VIG. "Na úrovni čistého zisku očekáváme výsledek 399 milionů EUR. Hrubé předepsané pojistné by mělo meziročně zůstat téměř beze změny (odhad: -0,2 % na 9 203 milionů EUR). Tento vývoj zhruba odpovídá nekonsolidovanému pojistnému, které společnost reportovala již v lednu. Kromě čísel budou investoři sledovat především návrh dividendy, který by měl být v souladu s trendem posledních 5 let. To znamená růst dividendy o 10 centů na 1,4 EUR na akcii (3,3 % hrubý dividendový výnos). Podle našeho názoru je v rámci zveřejnění výsledků nějaké překvapení (negativní či pozitivní) s výraznějším dopadem na akcie nepravděpodobné," napsal v týdenním výhledu analytik z J&T Banky Milan Lávička.

O výhled na celý obchodní týden jsme požádali analytika Ľuboše Mokráše z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Evropskou událostí týdne bude zasedání bankovní rady ECB. Ke změně měnové politiky prakticky jistě nedojde, trh však bude zajímat cokoli, co by mohlo být řečeno k dosavadnímu a budoucímu průběhu kvantitativního uvolňování, a také hodnocení stavu a perspektivy ekonomiky. Dopad na trhy může být citelný. V Evropě bude vedle toho nadále pozorně sledován vývoj kolem Řecka, především to, zda budou Řekové schopni plnit podmínky pro poskytování finanční pomoci od EU.

V USA se naplno rozběhne firemní výsledková sezóna, což bude patrně největší zdroj impulzů pro trh. Důležitá budou i data, inflace může ovlivnit očekávání ohledně postupu Fedu. Především nižší inflace by dále podpořila skepticismus ohledně brzkého zvyšování sazeb. Maloobchodní tržby (čeká se podstatný růst) a průmyslová produkce napoví, v jaké kondici je ekonomika. Překvapivá slabost by opět oddálila tržní očekávání růstu sazeb. Béžová kniha ukáže, jak vnímá Fed stav ekonomiky v jednotlivých oblastech, což opět může naznačit, jak by se mohla vyvíjet měnová politika. Promluví také řada představitelů Fedu, od kterých mohou přijít impulzy pro trh.

Dolar k euru se v uplynulém týdnu vrátil k posilování, nemusí však jít o definitivní obnovení trendu. Cokoli zpochybňující růst sazeb v USA nebo ukazující na lepší kondici ekonomiky v eurozóně může kurz vrátit do korekce.

Na trhu s dluhopisy se toho moc neděje. U německého desetiletého benchmarku stále vidíme spíš tendenci k (nepatrnému) poklesu výnosů, zatímco v USA desetiletý výnos opět jen velmi mírně rostl. V Evropě stále čekáme střednědobě stabilitu s malým rizikem růstu, v USA poměrně silný růst.

Záznam jednání FOMC, který ukázal, že stále může dojít k růstu sazeb v červnu, přiměl cenu zlata k poklesu. Vzhledem k trvající nejistotě ohledně časování změny sazeb Fedu nemusí být obrat k poklesu definitivní, v horizontu měsíců však s nižší cenou počítáme. Cena ropy kolísá v konsolidačním pásmu a zdá se, že již skutečně tvoří dno, ze kterého by se časem měla začít postupně zvedat.

Z hlediska regionálních makrodat bude týden s výjimkou Polska patřit spíše mezi ty chudší. V České republice bude zveřejněn pouze únorový běžný účet platební bilance a březnový index průmyslových výrobců, který stejně jako v předchozích měsících zůstane výrazněji v záporu, především s ohledem na pokračující výrazný pokles cen průmyslových komodit. V Polsku zasedá tento týden centrální banka, ta však již avizovala, že úrokové sazby v dohledné době snižovat nehodlá. Nic na tom s největší pravděpodobností nezmění ani pokračující posilování polského zlotého, který se v současné době vůči euru nachází na úrovni 3,5letého maxima.

Koruna vůči euru minulý týden mírně posílila z 27,50 na úroveň o desetník nižší. Po zveřejnění čtvrteční březnové inflace (růst na 0,2 % z únorových 0,1 %) sice došlo k jejímu posílení na úroveň 27,33 EUR/USD, v krátké době však došlo k návratu k 27,40. Do nejbližšího zasedání ČNB, které se koná počátkem května, nepočítáme s ohledem na předpokládanou převahu holubičích komentářů ze strany ČNB s posílením kurzu koruny výrazněji blíže k hranici 27 korun za euro.

Ekonomický kalendář (13.-19. dubna 2015) Ekonomický kalendář (13.-19. dubna 2015)
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby