Co musíte ráno vědět (14. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Jak zahájily týden burzy v Evropě i zámoří, proč se podle jednoho z guvernérů Fedu nemusí centrální banka bát zvyšovat sazby a jak se cítí ženy, když se snaží přimět začít cvičit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pondělí přiblížily rekordům, zisky však neudržely

Americké akcie v úvodu týdne neudržely úvodní zisky a zamířily do červených čísel. Dow ztratil 0,45 %, S&P 500 0,46 % a technologický Nasdaq spadl s 0,15% ztrátou jen lehce pod nulu poté, co krátce překročil v průběhu dne hranici pěti tisíc bodů. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie JPMorgan Chase, UnitedHealth a Travelers, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry General Electric, Johnson & Johnson a Visa. S&P 500 a Nasdaq během obchodní seance posilovaly o 0,7 % na historická maxima, zisky však neudržely. Investoři vyhlížejí zveřejnění výsledků velkých firem v tomto týdnu a vyčkávají. Čísla za první kvartál by měly zveřejnit například JPMorgan Chase, Johnson & Johnson nebo Intel.

Pesimismus analytiků před výsledkovou sezónou jako býčí signál pro akcie

To jsou tedy miláčci! Manažeři tyto akcie milují, ty jim přitom kazí výsledky

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne úspěšně, španělský IBEX 35 se ocitl nejvýše od roku 2010

Evropské akcie v pondělí posouvaly rekordy, španělský index vyskočil nejvýše od roku 2010. Britský FTSE 100 ztratil 0,36 %, francouzský CAC 40 naopak 0,26 % připsal a německý DAX oslabil o 0,29 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,17 %, nejlépe si vedly telekomunikace a banky, ztrácely naopak sektor základních materiálů a automobilky. Nejlépe si mezi západoevropskými trhy vedly španělské akcie, IBEX 35 posiloval o procento a vyšplhal se na nejvyšší hladinu od roku 2010.

Akcie pohledem technické analýzy: Do Ameriky se vrací optimismus, růst v Evropě může pokračovat

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila, pomohly jí akcie skupiny ČEZ i bankovních titulů

Index PX v pondělí připsal 0,58 % na 1 058,44 bodu. Největší zobchodovaný objem v pondělí zaznamenaly akcie Komerční banky, které se však pohybovaly kolem nuly a zakončily jen 0,04 % v plusu. Druhý bankovní titul, Erste Group Bank, sice posílil o 1,30 %, zato však při nižším objemu. Na druhém místě co do zobchodovaného objemu se umístily akcie skupiny ČZ, které připsaly 1,40 %, což byl zároveň největší procentuální zisk na pražské burze. Největší procentuální ztrátu naopak vykázaly cenné papíry likérky Stock, které odepsaly 0,72 %, a oslabily i akcie znojemské Pegas Nonwovens, O2 C.R. a Unipetrolu.

4. Očekávané události

Španělsko a Spojené království v úterý zveřejní údaje o inflaci, Spojené království přidá také index cen výrobců. Eurostat odhalí únorovou průmyslovou produkci a Spojené státy odpoledne vydají zprávu o indexu cen výrobců, maloobchodních tržbách a podnikových zásobách. V USA naplno začíná výsledková sezóna, svá hospodářská čísla zveřejní například Johnson & Johnson, Intel, JPMorgan nebo Wells Fargo. Úterý je posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu Komerční banky (310 Kč). Mezinárodní měnový fond zveřejní nový pololetní výhled vývoje světové ekonomiky. Šéfka MMF Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že růst světové ekonomiky zůstává nevýrazný, nerovnoměrný a nedostatečný na to, aby dokázal zahladit šrámy z finanční a hospodářské krize. Varovala před ustrnutím světa ve slabém tempu provázeném vysokým zadlužením a nezaměstnaností. Výhled na události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Gazpromu varoval EU před kroky proti plynovodu do Turecka

Šéf ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexej Miller v pondělí varoval Evropskou unii před kroky, které by zablokovaly plán Ruska vybudovat plynovod do Turecka a případně dále do jižní Evropy. Projekt s názvem Turkish Stream nahrazuje plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.

6. Morgan Stanley: Euro letos klesne pod paritu s dolarem

Euro by v letošním roce mělo sestoupit pod paritu s americkým dolarem, předpověděla v pondělí americká investiční banka Morgan Stanley. Jednotná evropská měna by se podle nové prognózy měla ve čtvrtém čtvrtletí prodávat za 0,98 USD namísto dříve předpokládaných 1,05 USD.

Mazáka v dresu z hvězd a pruhů trh miluje, modrého jinocha s dvanácti hvězdami na hrudi trestá. Karty na trhu s EUR/USD drží v ruce ECB

Tento graf by si měl pověsit nad monitor každý investor

7. Podle člena Fedu se výrazně snížilo riziko toho, že by se Fed musel vrátit k nulovým sazbám

Podle šéfa pobočky Fedu v San Franciscu Johna Williamse se zlepšuje situace na trhu práce a spolu s tím se snižuje hrozba vykolejení ekonomiky v důsledku zvýšení úrokových sazeb Fedu. Obavy z toho, že by se Fed musel vrátit k nulovým sazbám, kdyby přistoupil k jejich zvyšování příliš brzy, prozatím držely centrální bankéře při zdi. Tato hrozba však už pomalu mizí, a proto se Fed může podle Williamse více soustředit na to, jak sazby postupně a vhodně zvyšovat.

Nejen sazbami živ je investor: Najde Fed odvahu k rozpuštění svého obřího portfolia?

8. Čína zvyšuje kontrolu nad velkými státními bankami

Čína zvyšuje kontrolu nad třemi velkými státními bankami, jejichž úkolem je pomáhat s uskutečňováním státní politiky. Změny mají zajistit lepší financování projektů během nynějšího zpomalování tempa růstu čínské ekonomiky, uvedla vláda. Reformní plány se týkají čínských finančních ústavů China Development Bank (CDB), Agricultural Development Bank of China (ADBC) a Export-Import Bank of China (EXIM).

9. Mnoho amerických států hodlá dále držet sankce proti Íránu i v případě, že USA dosáhnou dohody o jaderném programu

Spojené státy se blíží uzavření historické dohody s Íránem ohledně jeho jaderného programu, mnoho jednotlivých států Unie však hodlá držet nastavené sankce proti Íránu, což by mohlo případné oteplení vztahů mezi oběma státy výrazně zkomplikovat. Kromě sankcí, které USA na Írán uvalily jako celek, zhruba dva tucty států Unie jednaly samostatně a sankce proti Íránu zpřísnily nebo rozšířily. Ve více než polovině z nich může k odvolání sankcí dojít pouze v případě, kdy Írán nebude nadále nijak podporovat terorismus nebo že USA odstraní veškeré sankce proti Íránu. Ani jeden z těchto scénářů však není pravděpodobný, i pokud se podaří uzavřít dohodu o jaderném programu.

10. Předobjednávky chytrých hodinek od společnosti Apple podle odhadů dosáhly téměř milionu kusů

V pátek byl zahájen předprodej chytrých hodinek od společnosti Apple a podle prvních odhadů výzkumné společnosti Slice Intelligence si je ve Spojených státech objednalo 957 tisíc lidí. Na internetu se hodinky vyprodaly během několika hodin, v Číně dokonce již první hodinu po zahájení prodeje nebyla nikde dostupná nejdražší zlatá verze. Apple původně hlásil, že si zákazníci na hodinky počkají 4-6 týdnů, podle posledních informací si však někteří budou muset počkat dokonce až do července.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nike rozjíždí novou kampaň pro ženy

Společnost Nike odstartovala novou kampaň pro ženy, protože právě ženy vnímá jako významnou část své spotřebitelské základny. Společnost věří, že jí ženská kolekce do roku 2017 přinese dodatečné dvě miliardy dolarů tržeb, a proto odstartovala svou dosud největší kampaň pro ženy. Kampaň s názvem #BetterForIt byla oficiálně zahájena 60vteřinovým spotem v neděli večer. Na rozdíl od ostatních kampaní Nike, které se většinou soustředily na úspěšné sportovce, se nová kampaň soustředí především na to, aby povzbudila "obyčejné" ženy v jejich sportovním úsilí, ačkoli se nacházejí teprve v začátcích svého snažení a cítí se značně nepříjemně.

Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy
před 21 minutami

Automobilka Renault vykázala v pololetí rekordní zisk i příjmy

Francouzská automobilka Renault vykázala v prvním pololetí rekordní zisk i příjmy. Hospodaření podpořila konsolidace...
Francie Auta Evropské akcie
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva…
před 35 minutami

Ranní analytická poznámka (28. července): Investory zasypala salva hospodářských čísel, pomyslným čtvrtečním vítězem byl Verizon

Ve čtvrtek bylo na trzích pořádně živo, investory zasypala salva hospodářských čísel. Pomyslné vítězství si připsal...
Výsledková sezóna Daimler Volkswagen
Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM
před hodinou

Aerolinky China Eastern koupí deset procent v Air France-KLM

Letecká společnost China Eastern Airlines koupí 10% podíl v aerolinkách Air France-KLM. Je to vůbec první investice...
Čína Francie Doprava
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech
před hodinou

Asijské akcie uzavřely týden převážně v červených číslech

Asijské akciové trhy v pátek převážně klesly když se pozornost investorů soustředila na zpevňující dolar a na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo
před hodinou

Švýcarským bankám UBS a Credit Suisse se ve čtvrtletí dařilo

Největší švýcarské bance UBS nečekaně vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk díky divizi správy majetku bohatých...
Švýcarsko Evropské banky Banky
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta
09:00

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,5 procenta

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 procenta, tedy...
Francie HDP Hospodářský růst
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu
08:00

Výrobce hraček Mattel prohloubil ve čtvrtletí ztrátu

Americký výrobce hraček Mattel prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na 56,1 milionu USD z 19,1 milionu USD. Prodej...
Americké akcie Výsledková sezóna
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na…
07:10

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí stoupl čistý zisk na 2,6 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic hospodařila v první polovině letošního roku s čistým ziskem 2,6 miliardy...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly
včera v 22:40

Amazon má výrazně nižší čtvrtletní zisk, tržby mu ale vzrostly

Americké společnosti Amazon.com, která je největším internetovým prodejcem na světě, ve druhém čtvrtletí klesl čistý...
Amazon Výsledková sezóna
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy během dne přesto přepisovaly historii

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Index Dow skončil na novém zavíracím maximu, benchmarky S&P...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut
včera v 21:20

USA schválily plán VW na úpravu či odkup 326 000 naftových aut

Američtí regulátoři schválili plán německé automobilky Volkswagen na úpravu či odkup většiny naftových aut, kterých...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM
včera v 19:08

Adidas zvýšil čtvrtletní zisk, prodává hokejovou značku CCM

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas se dohodl na prodeji své hokejové značky CCM soukromému fondu...
Sport Evropské akcie Fúze a akvizice
Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém
včera v 18:08

Ve vozech Porsche Cayenne byl zjištěn nezákonný emisní systém

Německá automobilka Porsche musí v Evropě svolat do servisů asi 22 000 naftových vozů Cayenne. V automobilech byl...
Auta Podvod Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent
včera v 18:06

Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, AstraZeneca ztratila 15 procent

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy směřovaly během čtvrtečního obchodování shodně dolů. Na náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování