Co musíte ráno vědět (14. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (14. dubna)

Jak zahájily týden burzy v Evropě i zámoří, proč se podle jednoho z guvernérů Fedu nemusí centrální banka bát zvyšovat sazby a jak se cítí ženy, když se snaží přimět začít cvičit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pondělí přiblížily rekordům, zisky však neudržely

Americké akcie v úvodu týdne neudržely úvodní zisky a zamířily do červených čísel. Dow ztratil 0,45 %, S&P 500 0,46 % a technologický Nasdaq spadl s 0,15% ztrátou jen lehce pod nulu poté, co krátce překročil v průběhu dne hranici pěti tisíc bodů. V indexu Dow si nejlépe vedly akcie JPMorgan Chase, UnitedHealth a Travelers, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry General Electric, Johnson & Johnson a Visa. S&P 500 a Nasdaq během obchodní seance posilovaly o 0,7 % na historická maxima, zisky však neudržely. Investoři vyhlížejí zveřejnění výsledků velkých firem v tomto týdnu a vyčkávají. Čísla za první kvartál by měly zveřejnit například JPMorgan Chase, Johnson & Johnson nebo Intel.

Pesimismus analytiků před výsledkovou sezónou jako býčí signál pro akcie

To jsou tedy miláčci! Manažeři tyto akcie milují, ty jim přitom kazí výsledky

2. Evropské akcie vykročily do nového týdne úspěšně, španělský IBEX 35 se ocitl nejvýše od roku 2010

Evropské akcie v pondělí posouvaly rekordy, španělský index vyskočil nejvýše od roku 2010. Britský FTSE 100 ztratil 0,36 %, francouzský CAC 40 naopak 0,26 % připsal a německý DAX oslabil o 0,29 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,17 %, nejlépe si vedly telekomunikace a banky, ztrácely naopak sektor základních materiálů a automobilky. Nejlépe si mezi západoevropskými trhy vedly španělské akcie, IBEX 35 posiloval o procento a vyšplhal se na nejvyšší hladinu od roku 2010.

Akcie pohledem technické analýzy: Do Ameriky se vrací optimismus, růst v Evropě může pokračovat

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila, pomohly jí akcie skupiny ČEZ i bankovních titulů

Index PX v pondělí připsal 0,58 % na 1 058,44 bodu. Největší zobchodovaný objem v pondělí zaznamenaly akcie Komerční banky, které se však pohybovaly kolem nuly a zakončily jen 0,04 % v plusu. Druhý bankovní titul, Erste Group Bank, sice posílil o 1,30 %, zato však při nižším objemu. Na druhém místě co do zobchodovaného objemu se umístily akcie skupiny ČZ, které připsaly 1,40 %, což byl zároveň největší procentuální zisk na pražské burze. Největší procentuální ztrátu naopak vykázaly cenné papíry likérky Stock, které odepsaly 0,72 %, a oslabily i akcie znojemské Pegas Nonwovens, O2 C.R. a Unipetrolu.

4. Očekávané události

Španělsko a Spojené království v úterý zveřejní údaje o inflaci, Spojené království přidá také index cen výrobců. Eurostat odhalí únorovou průmyslovou produkci a Spojené státy odpoledne vydají zprávu o indexu cen výrobců, maloobchodních tržbách a podnikových zásobách. V USA naplno začíná výsledková sezóna, svá hospodářská čísla zveřejní například Johnson & Johnson, Intel, JPMorgan nebo Wells Fargo. Úterý je posledním obchodním dnem s nárokem na dividendu Komerční banky (310 Kč). Mezinárodní měnový fond zveřejní nový pololetní výhled vývoje světové ekonomiky. Šéfka MMF Christine Lagardeová minulý týden uvedla, že růst světové ekonomiky zůstává nevýrazný, nerovnoměrný a nedostatečný na to, aby dokázal zahladit šrámy z finanční a hospodářské krize. Varovala před ustrnutím světa ve slabém tempu provázeném vysokým zadlužením a nezaměstnaností. Výhled na události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 13. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Gazpromu varoval EU před kroky proti plynovodu do Turecka

Šéf ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexej Miller v pondělí varoval Evropskou unii před kroky, které by zablokovaly plán Ruska vybudovat plynovod do Turecka a případně dále do jižní Evropy. Projekt s názvem Turkish Stream nahrazuje plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.

6. Morgan Stanley: Euro letos klesne pod paritu s dolarem

Euro by v letošním roce mělo sestoupit pod paritu s americkým dolarem, předpověděla v pondělí americká investiční banka Morgan Stanley. Jednotná evropská měna by se podle nové prognózy měla ve čtvrtém čtvrtletí prodávat za 0,98 USD namísto dříve předpokládaných 1,05 USD.

Mazáka v dresu z hvězd a pruhů trh miluje, modrého jinocha s dvanácti hvězdami na hrudi trestá. Karty na trhu s EUR/USD drží v ruce ECB

Tento graf by si měl pověsit nad monitor každý investor

7. Podle člena Fedu se výrazně snížilo riziko toho, že by se Fed musel vrátit k nulovým sazbám

Podle šéfa pobočky Fedu v San Franciscu Johna Williamse se zlepšuje situace na trhu práce a spolu s tím se snižuje hrozba vykolejení ekonomiky v důsledku zvýšení úrokových sazeb Fedu. Obavy z toho, že by se Fed musel vrátit k nulovým sazbám, kdyby přistoupil k jejich zvyšování příliš brzy, prozatím držely centrální bankéře při zdi. Tato hrozba však už pomalu mizí, a proto se Fed může podle Williamse více soustředit na to, jak sazby postupně a vhodně zvyšovat.

Nejen sazbami živ je investor: Najde Fed odvahu k rozpuštění svého obřího portfolia?

8. Čína zvyšuje kontrolu nad velkými státními bankami

Čína zvyšuje kontrolu nad třemi velkými státními bankami, jejichž úkolem je pomáhat s uskutečňováním státní politiky. Změny mají zajistit lepší financování projektů během nynějšího zpomalování tempa růstu čínské ekonomiky, uvedla vláda. Reformní plány se týkají čínských finančních ústavů China Development Bank (CDB), Agricultural Development Bank of China (ADBC) a Export-Import Bank of China (EXIM).

9. Mnoho amerických států hodlá dále držet sankce proti Íránu i v případě, že USA dosáhnou dohody o jaderném programu

Spojené státy se blíží uzavření historické dohody s Íránem ohledně jeho jaderného programu, mnoho jednotlivých států Unie však hodlá držet nastavené sankce proti Íránu, což by mohlo případné oteplení vztahů mezi oběma státy výrazně zkomplikovat. Kromě sankcí, které USA na Írán uvalily jako celek, zhruba dva tucty států Unie jednaly samostatně a sankce proti Íránu zpřísnily nebo rozšířily. Ve více než polovině z nich může k odvolání sankcí dojít pouze v případě, kdy Írán nebude nadále nijak podporovat terorismus nebo že USA odstraní veškeré sankce proti Íránu. Ani jeden z těchto scénářů však není pravděpodobný, i pokud se podaří uzavřít dohodu o jaderném programu.

10. Předobjednávky chytrých hodinek od společnosti Apple podle odhadů dosáhly téměř milionu kusů

V pátek byl zahájen předprodej chytrých hodinek od společnosti Apple a podle prvních odhadů výzkumné společnosti Slice Intelligence si je ve Spojených státech objednalo 957 tisíc lidí. Na internetu se hodinky vyprodaly během několika hodin, v Číně dokonce již první hodinu po zahájení prodeje nebyla nikde dostupná nejdražší zlatá verze. Apple původně hlásil, že si zákazníci na hodinky počkají 4-6 týdnů, podle posledních informací si však někteří budou muset počkat dokonce až do července.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Nike rozjíždí novou kampaň pro ženy

Společnost Nike odstartovala novou kampaň pro ženy, protože právě ženy vnímá jako významnou část své spotřebitelské základny. Společnost věří, že jí ženská kolekce do roku 2017 přinese dodatečné dvě miliardy dolarů tržeb, a proto odstartovala svou dosud největší kampaň pro ženy. Kampaň s názvem #BetterForIt byla oficiálně zahájena 60vteřinovým spotem v neděli večer. Na rozdíl od ostatních kampaní Nike, které se většinou soustředily na úspěšné sportovce, se nová kampaň soustředí především na to, aby povzbudila "obyčejné" ženy v jejich sportovním úsilí, ačkoli se nacházejí teprve v začátcích svého snažení a cítí se značně nepříjemně.

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
18:00

Evropské akciové trhy v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika
Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %
11:38

Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu na 9,75 % z 10 %

Ruská centrální banka na svém pátečním zasedání nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 9...
Rusko Centrální banky Úrokové sazby
11:21

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou

Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera....
Slovensko Čína Mezinárodní obchod