Jan Vedral (Conseq): Z experimentů ECB mám obavy, v Americe bych sazby zvýšil co nejdříve. Akcie mají stále smysl
|

Jan Vedral (Conseq): Z experimentů ECB mám obavy, v Americe bych sazby zvýšil co nejdříve. Akcie mají stále smysl

Hlavní manažer investic ve společnosti Conseq a český investiční guru Jan Vedral nabídl exkluzivně Investičnímu webu své názory na současné tržní prostředí. Druhá část rozhovoru byla hlavně o centrálních bankách a akciích.

Investiční guru ČNB Úrokové sazby Alokace investic Světové akcie

Jako jedinou alternativu k dluhopisům, které jsou už dnes hodně drahé, vnímá většina investorů akcie. Jak na ně nahlížíte? Nejsou už valuace na vyspělých trzích přemrštěné?

Jan Vedral

Akciové trhy nejsou oproti vlastní historii předražené. Drahé jsou dluhopisy, a to státní i firemní investičního stupně ve vyspělých zemích. V Evropě ještě prostor pro růst cen akcií vidíme, ocenění zde zatím není přehnané, je na dlouhodobém průměru či lehce pod ním. V Americe jsou valuace mírně nad dlouhodobým průměrem a v Japonsku, kde byly P/E poměry na nesmyslných hodnotách 30 až 40, jsou cen akcií zhruba na 20násobku zisků. Akcie na rozvíjejících se trzích nyní delší dobu výrazněji nezpevňují, zhruba dva roky, a proto zůstáváme ohledně akcií optimisty.

Favoritem je pro vás tedy Evropa?

Loni na podzim jsme přesunuli část portfolia z amerických do evropských akcií. Evropský trh sice výrazně předčil ten americký, ale stálo proti tomu zhodnocení dolaru. Ve finále tak byla výkonnost očištěná o pohyb měn v podstatě stejná. Vedle Evropy dlouhodobě preferujeme rozvíjející se trhy.

Sázíte v rámci nich na region střední a východní Evropy?

Ano, líbí se nám hlavně Polsko, Maďarsko a Balkán. Ekonomickou výkonnost očekáváme dobrou, problémem ale zůstává to, že na burzách v regionu nejsou ty správné akcie. Například v české ekonomice je nejvýrazněji zastoupen automobilový průmysl, ale na burze nenajdete z tohoto sektoru ani jeden titul. Z makroekonomického pohledu je region zajímavý, když však jdete po jednotlivých společnostech, lze jen stěží něco vybrat. Snad kromě Polska, tam je výběr bohatší.

Vystačíte si obecně v portfoliích s akciemi a dluhopisy?

Dlouho jsme si mysleli, že vystačíme, nyní ale začínáme řešit alternativní aktiva, především nemovitosti. V Česku se po pádu Lehman Brothers realitní trh propadl. Ve srovnání se zahraničím sice nebyl propad tak markantní, ale trh každopádně zamrzl, protože se přestalo obchodovat. Ti, co drželi, nebyli ochotni prodávat za nižší ceny, a investoři zase nebyli ochotni nakupovat za vyšší ceny. Trh klesal až do roku 2013, kdy na něm teprve začalo být patrné oživení. To podle nás zatím není u konce, a proto věříme nemovitostem, v Česku hlavně těm komerčním.

Ceny akcií těží z prostředí nízkých sazeb vytvořeného centrálními bankami, které mimo jiné dělá z dluhopisů relativně málo atraktivní zboží. Kdy se podle vás začnou zvedat úroky? Spekuluje se, že první bude Fed, a to již letos. Jaký je váš názor na další politiku americké centrální banky?

V souvislosti se zvyšováním sazeb Fedu se hodně mluvilo o červnu, odsouvá se ale zřejmě až na podzim. Po silném loňském čtvrtém kvartálu chodila z USA na začátku letošního roku slabší čísla o ekonomické aktivitě, což ospravedlnilo - ne pro mě, ale pro většinu trhu ano - otálení Fedu, který cyklus zvyšování sazeb stále oddaluje. Celý proces také zpomalil propad cen komodit. Inflace se ale začne vracet k cíli a Fed bude mít plné ruce práce ji na této úrovni udržet. Trh práce v USA vykazuje oživení a brzy začne docházet k růstu mezd a průsakům do inflace. Osobně bych hlasoval pro rychlejší zvyšování sazeb, tedy při nejbližší možné příležitosti, tedy již v červnu. Fed se ale bude rozhodovat podle dat, zejména podle několika důležitých ukazatelů, které mají vyjít v příštích dvou měsících.

S kvantitativním uvolňováním začala se zpožděním i ECB. Jak její snahy nastartovat ekonomiku hodnotíte?

Opravdu nevím, jak program zvládne, ale bojím se tohoto experimentu. Současná akce ECB už v podstatě ničemu nepomáhá, možná tak nějakému sentimentu. 10letý německý státní dluhopis vynáší 0,2 %, do splatnosti 6 let jsou úroky záporné. Co ještě chce ECB se sazbami provádět? Kdyby vzala adresy a každému poslala 100 eur, dosáhla by svého vytouženého cíle mnohem lépe. Záporné sazby způsobují do budoucna problém mnoha odvětvím, zejména finančnímu sektoru (penzijním společnostem, bankám a pojišťovnám). Nutit násilím investory přesouvat peníze do rizikových aktiv podle mě není rozumné.

Kdy se poprvé zvednou sazby u nás v Česku?

V ČR to podle mě bude dříve než v eurozóně. Podívejte se na pracovní trh - když si řeknete o vyšší plat, dostanete ho. U nás už začíná být shánění lidí problém, minimálně v Praze je cítit nedostatek. Lze proto očekávat, že se mzdové tlaky začnou projevovat. Po dlouhé době pozorujeme, jak se v Německu probouzejí spotřebitelé. Tento vývoj by mohl být přerušen leda něčím takovým, jako by byla válka s Ruskem nebo odchod Řecka od eura, ale ani takové faktory by pravděpodobně nezastavily oživení. Spíše se obávám toho, že inflace vzroste příliš a teprve se zpožděním se začnou projevovat negativní důsledky nekonvenčních měnových politik aplikovaných v uplynulých letech.

Jak hodnotíte intervence ČNB na trhu s českou korunou?

V současnosti je koruna značně podhodnocená. Exportu to asi pomáhá, ale nechápu, proč je nutné zemi, která má takový přebytek zahraničního obchodu, ještě v této oblasti dále stimulovat. V ČR jsme měli problém s nízkou poptávkou domácností a nízkými investicemi, takže intervence podle mě nebyly cíleny úplně dobře. Nemyslím si, že nějak výrazně pomohly. Rozhodující je ekonomický cyklus. Lidé neustále odkládali spotřebu, až nakonec ani nevěděli proč. Nyní konečně začali opět utrácet a roste zaměstnanost. Podle mě to není "nakopnutím" od ČNB, protože již v kvartálu, kdy byly intervence oznámeny, bylo zřejmé, že domácí poptávka ožívá.

Pomohly kroky centrální banky alespoň proti deflaci?

Nemyslím si, že by deflace dovezená (způsobená externími faktory) byla až tak škodlivá. V inflaci se intervence ČNB musely matematicky projevit - udrželo ji to kladnou -, ale podle mého názoru by se mnoho nezměnilo, ani kdybychom pár měsíců pozorovali inflaci zápornou.

Půjde ČNB v otázce upouštění od měnových intervencí švýcarskou cestou?

Doufám, že nedojde k nakumulování rezerv do takové míry, že by to začalo působit nějaké problémy. Intervence ČNB sice byly mohutné - zatímco USA v rámci kvantitativního uvolňování nakoupily dluhopisy v objemu zhruba 4 % HDP ročně, naše centrální banka pustila na trh 7 % HDP během 14 dnů -, ale i tak si myslím, že k ukončení intervencí bude docházet postupně. ČNB může intervenovat neomezeně dlouho a držet pozice proti bance může spekulanty vyjít draho. Čím více se bude blížit termín konce intervencí (na trhu převládnou podmínky, které centrální bance nebudou dávat makroekonomický důvod, proč by v intervencích měla pokračovat), exportéři se začnou zajišťovat a tlaky samozřejmě porostou, protože nikdo nebude vědět, jak dlouho ještě bude centrální banka na trhu s intervencemi přítomna.

Rozhovor jsme pořídili na neformálním setkání s týmem společnosti Conseq.

Conseq tým & IW tým

Foto zleva: Petr Novotný (šéfredaktor IW), Michaela Toperczerová (redaktorka IW), Jan Schiller a Martin Pavlík (portfoliomanažeři z Consequ), Barbora Opatová (manažerka podpory distribučních sítí, Conseq) a Jan Vedral (předseda představenstva a hlavní investiční manažer společnosti Conseq)

včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
včera v 15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
včera v 15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
včera v 15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
včera v 14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
včera v 14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice