Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!
|

Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!

Data z eurozóny jsou sice v posledních týdnech lepší než očekávání analytiků, dlouhodobější optika ale ukazuje, že je hospodářství stále mimořádně slabé. Rostou obavy, že se ekonomický vývoj v Evropě stále více podobá tomu v Japonsku, píše britský ekonom, šéf Capital Economics a sloupkař Daily Telegraph Roger Bootle.

Eurozóna Japonsko Deflace Dluhová krize Evropská ekonomika

Pokud se podíváme na trh s dluhopisy zemí eurozóny, řekneme si možná, že se evropská ekonomika nemá čeho bát. Problém je v tom, že trhy byly v podobném režimu bezstarostnosti i těsně před tím, než vypukla pro eurozónu téměř existenční krize v roce 2012.

Finanční trhy jsou spolehlivé v posuzování a oceňování událostí či okolností, které jsou konkrétní a bezprostřední, ve světle těch nejistých a v čase vzdálenějších ale tuto funkci ztrácejí. Jejich typickou reakcí na prohlubování nejistoty je optimismus a přehlížení faktů.

Ekonomická katastrofa

Pokud porovnáme výkonnost v různých zemích od začátku roku 2008 do konce roku 2014, při zahrnutí období krize, recese a následného oživení začíná být ekonomická katastrofa eurozóny zřetelná. Od začátku roku 2008 do třetího kvartálu 2014 vzrostla americká ekonomika o 8,4 %. Ekonomika eurozóny naproti tomu klesla o 2,2 %. Německu se podařilo dosáhnout růstu o 3 %, poloviční tempo růstu vykázala Francie. Španělsko, Portugalsko, Itálie a Řecko ztratily 6,4 %, respektive 7,3 %, 9,5 % a 26 %.

Katastrofický vývoj řeckého HDP odpovídá zhruba poklesu, který zažily Spojené státy a Německo v 30. letech. Zajímavá jsou čísla pro ostatní kontinentální státy mimo EU. Za stejné období Norsko a Švýcarsko ekonomicky expandovaly o 6 %, respektive 8 %.

Rozsah evropské krize vykresluje srovnání s Čínou. Během sledovaného období necelých 7 let narostl HDP Číny o 70 %. Není to ale jen Čína, která je svým růstem světovým unikátem. Indický HDP vzrostl o 32 %. Je tedy cosi shnilého v (ne)státě evropském.

Kontrast mezi Německem a Francií

Po většinu doby fungování eurozóny se ekonomice Německa vcelku dařilo. Působilo to tak i v roce 2014, kdy jeho HDP rostl zhruba o 1,5 % (nad průměrem eurozóny, ale pomalu na celosvětové poměry).

Zajímavá je vedle toho situace Francie. V prvních letech fungování eurozóny její ekonomika podávala výkon srovnatelný s Německem. Ať už jste se podívali na jakýkoli ukazatel (růst, nezaměstnanost, inflaci nebo veřejné finance), dostali jste podobný obrázek. Německo hospodařilo sice s větším přebytkem běžného účtu, ale Francie také zůstávala přebytková. Od roku 2006 se ale situace začala měnit a relativní výkon Francie ve všech směrech klesal.

Má to dva fundamentální důvody. Zaprvé, reformy Hartz cílené na pracovní trh v Německu v letech 2003 až 2005 umožnily pokles míry nezaměstnanosti. Francie naproti tomu žádné takové reformy neprovedla. Zadruhé, německým firmám se neobvykle dařilo udržet nízké náklady a zvyšovat konkurenceschopnost.

Jak se výkonnost francouzské ekonomiky odchylovala od jejího velkého souseda, začala se stále více podobat spíše periferním ekonomikám než Německu a jádru eurozóny.

Problém periferií

Jedna periferní země se ze srovnání vymyká - Irsko. Jeho ekonomika začala nedávno opravdu oživovat. Stále má ale velké problémy, zejména ve veřejných financích a bankovním sektoru. Jako malá a otevřená ekonomika mohlo těžit ze zlepšení konkurenceschopnosti díky domácí deflaci, která zahrnovala obrovské škrty v platech ve veřejném sektoru. V roce 2014 vzrostl irský export o více než 12 %.

Vývoj ve čtyřech dalších periferních ekonomikách byl naoko rozdílný. Ve Španělsku, Portugalsku a Řecku došlo podle některých ukazatelů k celkem rychlému zlepšení konkurenceschopnosti, opět díky domácí deflaci zahrnující škrty ve mzdách. Ve skutečnosti ale situace tak růžová nebyla.

U řady zemí se běžné účty přehouply do přebytku. Stalo se tak ale jen částečně díky oživení exportu. Za změnou stál především pokles dovozu, který byl důsledkem propadu domácí poptávky. Když v roce 2014 začalo docházet k jejímu oživení, dovoz vzrostl a běžný účet se rychle zhoršil.

Ve všech okrajových zemích se ekonomická situace zlepšila. HDP mírně stoupal a nezaměstnanost poklesla. Snížení vládních deficitů bylo markantní, nic se ale nedělo s poměrem dluhu k HDP, který ve všech třech zemích (Španělsko, Portugalsko, Řecko) stoupal. V Řecku to už vedlo k nové krizi navzdory loňským signálům, že by již řecká ekonomika mohla obracet kurz (primární přebytek).

Zajímavý je osud Itálie. S růstem dluhu má stejnou zkušenost jako další periferní státy, nyní je jeho poměr k HDP 130 %. Na rozdíl od ostatních ale země neprodělala deflaci cen a mezd a nejeví známky zlepšení konkurenceschopnosti. Nedochází k reálnému zlepšení v exportu. HDP stagnuje a nezaměstnanost se drží na téměř 13 %. Vyhlídky reforem, které by zemi vrátily na správnou cestu, navíc nepůsobí realisticky. Podobně jako u Francie není ani italský systém schopen zajistit zemi to, co by potřebovala. Ekonomika tak ustrnula a tři hlavní italské opoziční strany jsou euroskeptické.

"Německou" cestou

O tom, že Němci více šetří než utrácejí, a proto hospodaří s přebytkem, se dlouhodobě ví. Po téměř celou dobu fungování eurozóny se přebytky jádra zrcadlí v deficitech periferie. Jako celek je eurozóna v rovnováze. Nicméně s poklesem poptávky v periferiích a zlepšením konkurenceschopnosti v některých zemích začíná docházet ke změně. Eurozóna hospodaří s přebytkem běžného účtu kolem 0,5 % světového HDP. V roce 2014 to odpovídalo zhruba součtu přebytků OPEC a Ruska. V roce 2015 tyto přebytky zajišťované ropou zmizí, takže eurozóna vykáže jeden z největších přebytků na světě.

Přebytek Japonska zmizel, ten čínský klesl na polovinu a přebytky ropných velmocí se s klesající cenou klíčové komodity vytratily. Objevil se ale nový zdroj nerovnováh - eurozóna samotná. Euro přetvořilo celou eurozónu do německé podoby, s tím rozdílem, že nyní je za přebytky slabá poptávka, ne lepší produktivita.

Vydá se eurozóna ve stopách Japonska?

Panují stále větší obavy, že eurozónu postihne katastrofický osud a bude muset vytrpět "ztracenou dekádu" ve stylu Japonska. Přitom v případě Japonska to dekáda nebyla zase až tak ztracená, produkce setrvale rostla. A byly to dekády dvě. Ve srovnání toho, jak na tom bylo Japonsko a kde je nyní eurozóna oproti roku 2008, je patrné, že japonský HDP ve stejném období první "ztracené dekády" vzrostl o 10 %, zatímco eurozóna se potýká s 2% poklesem. Co by tedy Evropa za japonský scénář dala.

Zdrojem i důsledkem japonských problémů během dvou "ztracených dekád" byla deflace. Svazovala ekonomickou aktivitu, vedla firmy a domácnosti k odkládání výdajů a zvyšovala hodnotu vládního dluhu. Podobně jako v Japonsku je i většina zemí v eurozóně velice zadlužená. Pokud tyto státy spadnou do deflace, zadlužení poroste a bude hrozit velká finanční krize.

Do konce roku 2014 eurozóna již deflaci vykázala. A to nejen v periferních ekonomikách, kde byla součástí plánu. Lze navíc očekávat, že region z deflace nevyjde ani v roce 2015. Nebezpečím poklesu cen je to, že nižší ceny vedou k očekávání dalšího propadu. Deflace v negativním scénáři ovlivní spotřebitele, přiměje je neutrácet a vznikne takzvaná deflační spirála. Stalo se to v Japonsku a dnes to hrozí v eurozóně. Uvidíme, zda vlády a ECB dokáží tento nepříznivý výhled zvrátit.

Zdroj: The Telegraph
20:03

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace
13:45

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
13:31

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks