4 hvězdy investování představují své největší úspěchy i omyly
|

4 hvězdy investování představují své největší úspěchy i omyly

Dokonce i investorské superstar někdy chybují. Loni podle dat Morningstar 79 % aktivně řízených amerických akciových fondů zaostalo za svými benchmarky. Šlo o nejhorší rok v moderní historii, co se relativní výkonnosti fondů týče. Mnoho drobných investorů proto rezignovalo na snahy překonat trh. Investoři loni stáhli 99 miliard USD z aktivně řízených fondů a 71 miliard USD poslali do fondů indexových. 4 velcí investoři se i ve světle toho podělili o své "nej" obchody.

Investiční guru Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Nejbohatší investoři a byznysmeni

Rob Arnott: Držte se zuby nehty své strategie

Zakladatel a šéf Research Affiliates je známý díky své strategii kvantitativních investic, která dokáže v dlouhodobém horizontu překonat trh.

Úspěch: V únoru 2000 po více než ročním pečlivém sledování trhu, kdy investoři skupovali technologické akcie, Arnottův tým First Quadrant LP upravil investiční model podvážením hodnotových akcií (akcie firem, které se obchodují za nízkou cenu v poměru k ziskům) a zvýšil expozici vůči růstovým technologickým akciím.

O měsíc později, kdy se Arnott o kroku dozvěděl, přikázal model vrátit k původním alokacím a hodnotové orientaci. Technologické akcie brzy poté zažily "výplach", zatímco těm hodnotovým se dařilo. Firma vykázala vysoké výnosy a štědře odměnila klienty.

Ponaučení: "Pokud jde vaše strategie proti vám, je přirozenou reakcí začít hledat, kde se stala chyba. Je to ale nebezpečné," varuje Arnott, jehož Research Affiliates aktuálně nakupuje akcie z rozvíjejících se trhů, které mezi investory v posledních letech vyšly z módy.

Chyba: Arnott byl přesvědčen, že objevil skvělou příležitost. Index Dow 13. října 1989 v souvislosti s problémy aerolinek United Airlines klesl o 7 %. Arnott si byl jistý, že jsou propady neoprávněné, a zamířil proto k obchodníkům vyčkávajícím na správný okamžik pro nákup akcií. Byl na dealingu nezvyklou návštěvou. "Tak jsem je znervóznil, že se rozhodli s obchody vyčkat až na mé instrukce," tvrdí. Žádné jim ale od něho nepřišly, protože Arnott neviděl ten správný vstupní bod. Trh se nakonec zotavil dříve, než firma s nákupy začala. Příležitost byla promarněna.

Ponaučení: Platí pořekadlo: "Ševče, drž se svého kopyta." Arnott vysvětluje: "Mým šálkem čaje je čerpat výhody z nákupů podceněných akcií a vyhýbat se tomu, co je drahé. Neumím krátkodobý trading."

Jeremy Grantham: Hlavně se vyhnout spekulaci

Hlavní investiční stratég GMO se proslavil díky svým varováním před prasknutím technologické bubliny na konci 90. let a krizí z roku 2008.

Úspěch: Když Granthamova firma v roce 1999 zaujala opatrné stanovisko ohledně populárních, avšak drahých technologických akcií, výkonnost utrpěla a klienti byli rozčílení. Tým se ale strategie "držel a nepustil", což se mu vrátilo, když tituly z technologického odvětví zažily propad. Výnosy firmy se začátkem milénia rychle zlepšily.

"Příliš investičních profesionálů se obává kariérního rizika," domnívá se Grantham, "a proto se honí za trendy místo toho, aby cílili na dlouhodobé výnosy v levných a nepopulárních oblastech.:

Grantham spoluzaložil GMO, která byla první firmou kladoucí důraz na strategii alokace aktiv napříč různými třídami. Konkurenti se tomuto přístupu dlouho vyhýbali, protože sázky na více tříd aktiv znamenají vyšší rizika. Trh ale mnohem častěji špatně ocení právě celé třídy aktiv než jednotlivé akciové tituly, takže se nabízí více příležitostí.

Ponaučení: "V tocích mezi světovými třídami aktiv je patrná neefektivnost," tvrdí Grantham. "Čím větší výběr aktiv vhodných k investici, tím menší konkurence a lepší příležitosti."

Chyba: Grantham se začal zajímat o akcie v 16 letech, když v něm rodinný přítel vyvolal nadšení pro svou společnost. Grantham akcie firmy rychle koupil. Netrvalo to ale ani rok, firma prošla účetním skandálem a akcie byly bezcenné.

Nepoučil se, po 14 letech uslyšel o American Raceways, firmě, která měla představit závody formule 1 v USA. Ihned se do ní zamiloval a propočítával, jak s jejími akciemi vydělá peníze snů. Koupil si pro sebe 300 akcií po 7 USD a odjel na dovolenou se ženou. Když se vrátil, akcie už stály 21 USD za kus. Rychle se zbavil všech ostatních cenných papírů, vypůjčil si peníze a už brzy vlastnil 900 akcií firmy. O měsíce později stály American Raceways 100 USD. "Jako bych měl zlatou ruku," usmíval se Grantham. A co se s miliony dolarů nakonec stalo? Cena akcií náhle začala padat, k nelibosti Granthama každým dnem více. Američané na uvedení Formule 1 nebyli připraveni. Akcie ztrácely tak rychle, že si Grantham nebyl vůbec jistý, zda bude schopen splatit dluhy svým věřitelům. Nakonec se mu podařilo z pozice vystoupit a získat dost peněz alespoň na splacení těchto dluhů.

Ponaučení: "Pochopil jsem, že investování není hra. Zapřisáhl jsem se, že už ve svém životě nepřipustím žádnou spekulaci. Stal jsem se obezřetným hodnotovým investorem," prohlásila investorská legenda.

Howard Marks: Ani kvalita není zárukou

Jeden ze šéfů Oaktree Capital Management, dluhopisové firmy se silnými výnosy, si zasloužil pozornost investorů především svou kontrariánskou investiční filosofií.

Úspěch: V roce 2004 Howard Marks a spoluzakladatel Oaktree Capital Management Bruce Karsh pozorovali bublinu tvořící se na rizikových dluhopisových trzích. Vstoupili do krátkých pozic, takže když ceny dluhopisů rostly, vykazovali ztráty. Když ale nakonec trh s nekvalitními hypotečními úvěry zkrachoval a stáhl dolů celý systém, ukázal se krok jako rozumný.

Ponaučení: "Nejdůležitější rozhodnutí investora je, zda být v ofenzivě, nebo defenzivě." Příliš brzký přechod ke konzervativní strategii je cena, kterou musejí investoři občas zaplatit.

Chyba: Jako mladý analytik v Citibank v roce 1968 nakupoval rychle rostoucí akcie, takzvané "Nifty Fifty". Mnohé z těchto firem měly skvělé managementy a globální působnost. Několik z nich, včetně podniků jako IBM, Hewlett-Packard, Merck či Coca-Cola, přežilo dekády. Navzdory tomu tyto akcie zažily propad, některé až o 90 %, když začátkem 70. let udeřil medvědí trh. Šéfové Markse přišli o práci a on si uvědomil, že platit vysoké ceny znamená potenciálně ohrozit výnosy i tehdy, když se jedná o velmi silný byznys.

Ponaučení: "Nakupovat kvalitní aktiva automaticky neznamená úspěšnou investici nebo bezpečí," upozorňuje Marks.

Jeffrey Gundlach: Opusťte svou zónu pohodlí

Šéf DoubleLine Capital se proslavil díky svým jasnozřivým tržním predikcím. V červnu 2007 varoval, že trh s nekvalitními hypotékami znamená "naprostou katastrofu" a že "bude hůře". V roce 2014 jako jeden z mála předpověděl další posílení amerických vládních dluhopisů.

Úspěch: V březnu 2008 Jeffrey Gundlach v krizi otestoval své nervy. I když očekával vlnu firemních bankrotů a další špatné zprávy, dluhopisové investice oceněné 65 centy k dolaru působily lákavě. Začal nakupovat, i když věděl, že existují značná rizika. "Pokud na vás působí fundamentální hodnota atraktivně, měli byste nakupovat," doporučuje. "Je v pořádku utrpět určité krátkodobé ztráty."

Gundlach měl pravdu. Ceny pokračovaly v propadu celý další rok, až nakonec spadly na 45 centů k dolaru. Jeden velký klient už nevydržel a peníze z fondu vybral. Gundlachovi tak došel kapitál a nemohl pokračovat v nákupech. Začátkem března 2009 zažil trh masivní comeback. Gundlachova firma nakonec vydělala kolem 20 miliard USD jen díky honbě za nákupy při dumpingových cenách.

Ponaučení: Když cena akcie nebo dluhopisu padá, znamená to nízká očekávání. Investoři se soustředí na problémy, ne na možná řešení. Gundlach říká: "Identifikovatelné problémy nejsou důvodem, proč zůstat mimo trh. Jsou naopak důvodem, proč se na investici zaměřit," vysvětluje. "Celý trik investování spočívá v tom dokázat rozpoznat, kdy jsou problémy již promítnuty v ceně."

Chyba: Mezi lety 2000 a 2002 zažily spekulativní dluhopisy propad kvůli účetním skandálům Enronu, WorldComu a dalších. Gundlach byl tehdy manažerem TCW Group a provozoval fond specializovaný na hypotéky a několik dalších šířeji zaměřených dluhopisových fondů. Čísla napovídala, že jsou investice podhodnocené i pro případ toho nejhoršího scénáře. Měl nutkání nakupovat napříč všemi třídami aktiv. "Klienti byli nadšení a sdíleli můj (optimistický) výhled," vzpomíná.

Gundlach nakoupil spekulativní dluhopisy do šířeji zaměřených fondů, ale ve svém velkém fondu se držel jen hypoték, ačkoli měl povoleno nakupovat i jiné druhy investic včetně spekulativních dluhopisů. Když dluhopisový trh zažil oživení, rval si vlasy, že nenakoupil více.

Ponaučení: Většina investorů promarní velké příležitosti tím, že nevyjde ze své "zóny pohodlí". "O investování jsem uvažoval příliš svázaně. Zařekl jsem se, že už to příště neudělám," tvrdí Gundlach. "Většina Američanů má například roztřesené ruce, když má investovat mimo Spojené státy."

Zdroj: WSJ
Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč
před 6 minutami

Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11...
Philip Morris ČR Tabák Akcie ČR
před hodinou

Čínská firma HNA prý jedná o získání kontroly nad listem Forbes

Čínský konglomerát HNA Group jedná o koupi kontrolního podílu v majiteli vydavatele amerického ekonomického časopisu...
Fúze a akvizice Média Čína
04:57

American Airlines koupí podíl v aerolinkách China Southern

Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern...
Asijské akcie Čína Doprava
03:13

Premiéři V4 budou ve Varšavě jednat o inovacích a digitalizaci

Spolupráci v inovacích a digitalizaci má být věnováno úterní varšavské jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4),...
Technologie Inovace Politika
02:04

Ruská banka Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi

Největší ruská bankovní společnost Sberbank prodává svou ukrajinskou divizi skupině investorů, která zahrnuje podniky...
Banky Evropské banky Rusko
00:53

Uber obnovil provoz svých samořízených automobilů

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v pondělí obnovil provoz svých samořízených...
Uber Doprava Technologie
včera v 23:44

Výrobu vozů Audi A4 a A5 narušil nedostatek součástek

Německá automobilka Audi byla ve své továrně v Ingolstadtu nucena na čtyři dny přerušit výrobu luxusních vozů A4 a A5...
Volkswagen Auta
Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě
včera v 22:30

Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 22:01

Chytré telefony Galaxy Note 7 by se mohly vrátit na trh

Chytré telefony Galaxy Note 7, které loni jejich výrobce Samsung Electronics stáhl kvůli problémům s bateriemi, by se...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
včera v 21:08

Německo pociťuje odliv velkých průmyslových zakázek

Němečtí dodavatelé velkých průmyslových celků loni zaznamenali nejnižší úroveň zakázek za 12 let. Důvodem jsou slabé...
Německo Průmysl
včera v 19:34

Francouzský státní holding prodal podíl v automobilce PSA

Hlavní francouzská státní holdingová agentura Agence des Participations de l'État (APE) prodala 12,7 % v automobilce...
Auta Francie
včera v 19:23

Francouzská společnost Total plánuje obří investici v USA

Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly...
Ropa Evropské akcie Francie
včera v 19:07

EDF dostala první souhlas k výstavbě jaderné elektrárny Hinkley

Britský úřad pro jadernou regulaci (ONR) udělil francouzské energetické společnosti EDF první souhlas se zahájením...
Spojené království Jaderná energetika Energetika
CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD
včera v 19:00

CNBC: Gross urovnal žalobu na Pimco, dostane jen 81 milionů USD

Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je...
Bill Gross Investiční guru
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
včera v 18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
včera v 17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice