Největší mediální mýty o ropě
|

Největší mediální mýty o ropě

Těžba ropy není žádné mystérium. Mnohá tajemství, jimiž se zdá být zahalena, lze celkem snadno rozkrýt. Pokud ovšem nezačnou mlžit média. Jaká je budoucnost ropného odvětví, k jakým trendům v něm skutečně dochází a jaký by to mělo mít dlouhodobě dopad na ceny ropy?

Komodity Ropa

1. Goldman Sachs ví, která bije

Tato banka by neměla být tak často v souvislosti s výhledy cen ropy citována. Notoricky se mýlí při předpovídání vrcholu a dna trhu, umí leda naskočit do rozjetého vlaku nebo přitopit pod kotlem. Předpovídá podle zpětného zrcátka a v odhadech tržních výkyvů přehání. V červenci, kdy byla cena ropy WTI na vrcholu, volali její analytici po ještě větším růstu, a to i přes silný dolar a přebytek nabídky. Když se na trhu naopak začalo v lednu formovat dno (a v březnu byly úrovně opět otestovány), odhadovali ještě větší poklesy. A pak tu je zkušenost z roku 2008 - pamatujete si sázky na ropu za 200 USD za barel od Goldman Sachs a Morgan Stanley? Bylo to těsně před tím, než její ceny spadly k 40 USD.

2. Neproduktivní vrty zastavují výrobu jako první

Výrok je to trochu zavádějící, protože všechny vrty jsou produktivní. Některé jsou jen o trochu efektivnější. Třeba Flex 4 a Flex 5 společnosti Helmerich & Payne (H&P) jsou vyřazovány z provozu stejně rychle jako méně efektivní vrty, které jsou sice náročnější na pracovní sílu, ale zase z nich není těžba tak drahá. Jen se projeďte přes ropné pole H&P v Oděse - je plné vrtných souprav Flex 4, které jsou obrovské, takže by bylo velmi nákladné je přemisťovat zpět do Texasu. Vrty, které jsou provozovány v oblastech, kde nemohou být odstaveny, pokračují v produkci.

3. Nabídka roste díky inovacím ve frakování

Proces frakování se zdokonaluje v rozbíjení geologických formací, k největšímu pokroku ale už došlo, hlavně v posledních dvou letech. Firmy přešly k agresivnějšímu a rychlejšímu frakování. Nové chemikálie a vývoj softwaru stály jen za zlomkem přírůstku produkce. Od července 2014, kdy byla ropa za 100 USD, se objem produkce prakticky nezměnil.

4. Frakování je efektivnější a vede k velkým úsporám

Nejdůležitějším faktorem je konkurence, která v odvětví značně vzrostla. Ještě před několika lety bylo firem na trhu pomálu. Pak ale přišel boom a servisní firmy investice předimenzovaly. Usnadnila jim to záplava levných peněz, protože banky i private equity chtěly získat svůj podíl na tomto atraktivním sektoru. Třeba takový vrt Marcellus dnes produkuje dvojnásobnou rychlostí než v roce 2012. Došlo k inovacím v designu nebo implementaci, ale největší vliv na snížení ceny frakování měla silnější konkurence.

5. Statistika počtu vrtů Baker Hughes je irelevantní

Omyl. Počet vrtů podle Baker Hughes je vždy relevantní. Vzhledem k tomu, že nabídka nekopíruje vývoj počtu vrtů, analytici ztrácejí trpělivost. Nyní spekulují, že vrty jsou již tak "vydatné", že čísla o počtu vrtů už nemají takovou vypovídací hodnotu jako dříve. V říjnu se těžilo v 1 600 vrtech, nyní je jich polovina. Pravdou je, že těžařské konglomeráty nyní upřednostňují nejproduktivnější vrty, ale samo o sobě to nezpůsobuje 50% pokles v celkovém počtu vrtů. Těžba z břidlic se podobá průmyslovému procesu více než hledání konvenčních ropných nalezišť naslepo (takzvaný wildcatting). Při průzkumech břidlicových nalezišť už není mnoho "suchých" vrtů. Mikroseismické pokroky učinily wildcattingu přítrž, protože mají k dispozici data plná starých vrtných protokolů, která mapují potenciál břidlic. Většina aktuálních projektů na vrtání břidlicových studen má proto mnohem větší šanci na dosažení ziskovosti ve srovnání s průzkumnými vrty z minulosti. A protože je břidlice nepropustná, musí se nové studny vrtat překotným tempem, aby se produkce vůbec udržela na stávající úrovni.

6. Dochází kapacita skladů

Zatím není sebemenší problém. Objemy zásob sice vzrostly, zejména v Cushingu, ten ale představuje jen 10 % amerických skladovacích kapacit. Ostatní sklady také hlásí růst, ne však tak rapidní. Důvodem je, že tradeři obchodující s fyzickými komoditami rádi uskladňují zásoby poblíž trhu. A Cushing je blízko. Dále ale pokračují dlouhé ropovody, které ho spojují s Mexickým zálivem, kde jsou sklady volnější. S teplejším počasím lze očekávat, že budou zásoby mizet.

7. Břidlicové vrty jsou produktivní jen několik let

Břidlice jsou nepropustné, což právě vyžaduje frakovací proces, který uvolní ropu a zemní plyn uvězněný v prostorech vzájemně oddělených pórů. Frakování vytváří (a udržuje) propustnost a zachovává volnou cestu k vrtu. Stejně jako u kterékoli jiné nepropustné geologické formace jsou i zde ropa a zemní plyn "v první linii", což znamená, že se většina produkce uvolní hned po stimulaci. Vede to ke skvělým výsledkům na začátku (produkce z nejbližších vrstev), brzy však dochází k útlumu. Produkce sice někdy klesne až o 75 % v prvním roce, menší objem však lze těžit dalších 10 až 20 let. I tato zbytková produkce může být zisková, nicméně jedině v případě, že prvotní produkce zaplatila většinu investice do vrtu.

8. Břidlice lze snadno "vypnout" a "zapnout"

Břidlicová těžba je časově náročná stejně jako jiné průmyslové aktivity. Zpomalit proces je jako zastavit obří tanker. Můžete to udělat, ale potřebujete k tomu velký prostor. Většina těžařů musí mít nasmlouvané dlouhodobé kontrakty s přepravci nebo pronajímateli přepravních prostředků. Nedodržovat je může být nákladné. Když se písky začnou kupit na železničních vlečkách, znamená to sankce za nedodržení podmínek. Ty pak mohou nutit těžaře dále produkovat. Zdravější firmy se silnější rozvahou si mohou dovolit těžit bez ohledu na aktuální cenu nebo při těžbě vytvářet takzvaný "fracklog", zásobu vrtů připravených k frakování na dobu, až budou tržní podmínky opět příznivější.

9. Ropa není v negativní korelaci k dolaru

Omyl. Porovnejte vývoj dolarového indexu a ceny ropy WTI během posledních 12 měsíců. Odhalíte perfektní divergenci. Pokud chcete sázku na ropu, vsaďte na euro.

10. Síla OPEC je minulostí

Možná, ale neplatí to o Radě pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu (Gulf Cooperation Council). Čtyři členové GCC dohromady napumpují na trh přes polovinu ropné produkce OPEC. Mají také velmi nízké provozní náklady a veliké hotovostní rezervy. Nechybí jim vytrvalost, takže chtějí ustát období nízkých cen bez omezování produkce. Častokrát se stalo, že mezeru vzniklou snížením kvót vyplnilo Rusko. Tentokrát to GCC nedopustí. Kdyby Rusko souhlasilo s dodržováním kvót, mohlo by přijít omezení produkce v červnu. Je to ale nepravděpodobné, i kdyby souhlasilo. Saúdská Arábie chce navyšovat tržní podíl, a navíc má důvod k obavám, že by mohla její ropa nakonec zůstat nevyčerpaná v zemi, pokud svět ovládnou alternativní zdroje a energeticky úsporné technologie.

11. Američtí producenti z břidlic nově řídí trh s ropou

Ne, jsou to jejich banky.

12. Dohoda s Íránem sníží ceny

Íránu bude trvat rok nebo dva, než viditelně přispěje svou produkcí světovému trhu s ropou. Strach z jaderné hrozby ale vytvoří dostatečné tlaky na to, aby byla případná dodatečná nabídka Íránu vykompenzována.

Zdroj: Oilprice.com
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby