Největší mediální mýty o ropě
|

Největší mediální mýty o ropě

Těžba ropy není žádné mystérium. Mnohá tajemství, jimiž se zdá být zahalena, lze celkem snadno rozkrýt. Pokud ovšem nezačnou mlžit média. Jaká je budoucnost ropného odvětví, k jakým trendům v něm skutečně dochází a jaký by to mělo mít dlouhodobě dopad na ceny ropy?

Komodity Ropa

1. Goldman Sachs ví, která bije

Tato banka by neměla být tak často v souvislosti s výhledy cen ropy citována. Notoricky se mýlí při předpovídání vrcholu a dna trhu, umí leda naskočit do rozjetého vlaku nebo přitopit pod kotlem. Předpovídá podle zpětného zrcátka a v odhadech tržních výkyvů přehání. V červenci, kdy byla cena ropy WTI na vrcholu, volali její analytici po ještě větším růstu, a to i přes silný dolar a přebytek nabídky. Když se na trhu naopak začalo v lednu formovat dno (a v březnu byly úrovně opět otestovány), odhadovali ještě větší poklesy. A pak tu je zkušenost z roku 2008 - pamatujete si sázky na ropu za 200 USD za barel od Goldman Sachs a Morgan Stanley? Bylo to těsně před tím, než její ceny spadly k 40 USD.

2. Neproduktivní vrty zastavují výrobu jako první

Výrok je to trochu zavádějící, protože všechny vrty jsou produktivní. Některé jsou jen o trochu efektivnější. Třeba Flex 4 a Flex 5 společnosti Helmerich & Payne (H&P) jsou vyřazovány z provozu stejně rychle jako méně efektivní vrty, které jsou sice náročnější na pracovní sílu, ale zase z nich není těžba tak drahá. Jen se projeďte přes ropné pole H&P v Oděse - je plné vrtných souprav Flex 4, které jsou obrovské, takže by bylo velmi nákladné je přemisťovat zpět do Texasu. Vrty, které jsou provozovány v oblastech, kde nemohou být odstaveny, pokračují v produkci.

3. Nabídka roste díky inovacím ve frakování

Proces frakování se zdokonaluje v rozbíjení geologických formací, k největšímu pokroku ale už došlo, hlavně v posledních dvou letech. Firmy přešly k agresivnějšímu a rychlejšímu frakování. Nové chemikálie a vývoj softwaru stály jen za zlomkem přírůstku produkce. Od července 2014, kdy byla ropa za 100 USD, se objem produkce prakticky nezměnil.

4. Frakování je efektivnější a vede k velkým úsporám

Nejdůležitějším faktorem je konkurence, která v odvětví značně vzrostla. Ještě před několika lety bylo firem na trhu pomálu. Pak ale přišel boom a servisní firmy investice předimenzovaly. Usnadnila jim to záplava levných peněz, protože banky i private equity chtěly získat svůj podíl na tomto atraktivním sektoru. Třeba takový vrt Marcellus dnes produkuje dvojnásobnou rychlostí než v roce 2012. Došlo k inovacím v designu nebo implementaci, ale největší vliv na snížení ceny frakování měla silnější konkurence.

5. Statistika počtu vrtů Baker Hughes je irelevantní

Omyl. Počet vrtů podle Baker Hughes je vždy relevantní. Vzhledem k tomu, že nabídka nekopíruje vývoj počtu vrtů, analytici ztrácejí trpělivost. Nyní spekulují, že vrty jsou již tak "vydatné", že čísla o počtu vrtů už nemají takovou vypovídací hodnotu jako dříve. V říjnu se těžilo v 1 600 vrtech, nyní je jich polovina. Pravdou je, že těžařské konglomeráty nyní upřednostňují nejproduktivnější vrty, ale samo o sobě to nezpůsobuje 50% pokles v celkovém počtu vrtů. Těžba z břidlic se podobá průmyslovému procesu více než hledání konvenčních ropných nalezišť naslepo (takzvaný wildcatting). Při průzkumech břidlicových nalezišť už není mnoho "suchých" vrtů. Mikroseismické pokroky učinily wildcattingu přítrž, protože mají k dispozici data plná starých vrtných protokolů, která mapují potenciál břidlic. Většina aktuálních projektů na vrtání břidlicových studen má proto mnohem větší šanci na dosažení ziskovosti ve srovnání s průzkumnými vrty z minulosti. A protože je břidlice nepropustná, musí se nové studny vrtat překotným tempem, aby se produkce vůbec udržela na stávající úrovni.

6. Dochází kapacita skladů

Zatím není sebemenší problém. Objemy zásob sice vzrostly, zejména v Cushingu, ten ale představuje jen 10 % amerických skladovacích kapacit. Ostatní sklady také hlásí růst, ne však tak rapidní. Důvodem je, že tradeři obchodující s fyzickými komoditami rádi uskladňují zásoby poblíž trhu. A Cushing je blízko. Dále ale pokračují dlouhé ropovody, které ho spojují s Mexickým zálivem, kde jsou sklady volnější. S teplejším počasím lze očekávat, že budou zásoby mizet.

7. Břidlicové vrty jsou produktivní jen několik let

Břidlice jsou nepropustné, což právě vyžaduje frakovací proces, který uvolní ropu a zemní plyn uvězněný v prostorech vzájemně oddělených pórů. Frakování vytváří (a udržuje) propustnost a zachovává volnou cestu k vrtu. Stejně jako u kterékoli jiné nepropustné geologické formace jsou i zde ropa a zemní plyn "v první linii", což znamená, že se většina produkce uvolní hned po stimulaci. Vede to ke skvělým výsledkům na začátku (produkce z nejbližších vrstev), brzy však dochází k útlumu. Produkce sice někdy klesne až o 75 % v prvním roce, menší objem však lze těžit dalších 10 až 20 let. I tato zbytková produkce může být zisková, nicméně jedině v případě, že prvotní produkce zaplatila většinu investice do vrtu.

8. Břidlice lze snadno "vypnout" a "zapnout"

Břidlicová těžba je časově náročná stejně jako jiné průmyslové aktivity. Zpomalit proces je jako zastavit obří tanker. Můžete to udělat, ale potřebujete k tomu velký prostor. Většina těžařů musí mít nasmlouvané dlouhodobé kontrakty s přepravci nebo pronajímateli přepravních prostředků. Nedodržovat je může být nákladné. Když se písky začnou kupit na železničních vlečkách, znamená to sankce za nedodržení podmínek. Ty pak mohou nutit těžaře dále produkovat. Zdravější firmy se silnější rozvahou si mohou dovolit těžit bez ohledu na aktuální cenu nebo při těžbě vytvářet takzvaný "fracklog", zásobu vrtů připravených k frakování na dobu, až budou tržní podmínky opět příznivější.

9. Ropa není v negativní korelaci k dolaru

Omyl. Porovnejte vývoj dolarového indexu a ceny ropy WTI během posledních 12 měsíců. Odhalíte perfektní divergenci. Pokud chcete sázku na ropu, vsaďte na euro.

10. Síla OPEC je minulostí

Možná, ale neplatí to o Radě pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu (Gulf Cooperation Council). Čtyři členové GCC dohromady napumpují na trh přes polovinu ropné produkce OPEC. Mají také velmi nízké provozní náklady a veliké hotovostní rezervy. Nechybí jim vytrvalost, takže chtějí ustát období nízkých cen bez omezování produkce. Častokrát se stalo, že mezeru vzniklou snížením kvót vyplnilo Rusko. Tentokrát to GCC nedopustí. Kdyby Rusko souhlasilo s dodržováním kvót, mohlo by přijít omezení produkce v červnu. Je to ale nepravděpodobné, i kdyby souhlasilo. Saúdská Arábie chce navyšovat tržní podíl, a navíc má důvod k obavám, že by mohla její ropa nakonec zůstat nevyčerpaná v zemi, pokud svět ovládnou alternativní zdroje a energeticky úsporné technologie.

11. Američtí producenti z břidlic nově řídí trh s ropou

Ne, jsou to jejich banky.

12. Dohoda s Íránem sníží ceny

Íránu bude trvat rok nebo dva, než viditelně přispěje svou produkcí světovému trhu s ropou. Strach z jaderné hrozby ale vytvoří dostatečné tlaky na to, aby byla případná dodatečná nabídka Íránu vykompenzována.

Zdroj: Oilprice.com
18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR