Co musíte ráno vědět (3. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantského oceánu, co si investoři myslí o českých dluhopisech a co to znamená mít z pekla štěstí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na důležitá data z trhu práce. Ve zkráceném týdnu akcie převážně posílily

Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu na Wall Street podpořily příznivé dílčí údaje z trhu práce před páteční klíčovou zprávou o březnovém vývoji nezaměstnanosti v USA. Obchodováním s ropou hýbala pokračující jednání o íránském jaderném programu, která podle všeho spějí úspěšně do finále. V pátek zůstanou americké burzy kvůli velikonočním svátkům zavřené. Dow posílil o 0,37 % na 17 763,24 bodu, širší S&P 500 přidal 0,35 % na 2 066,96 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,14 % na 4 886,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,67 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,91 %. V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. Klesl pouze sektor základních materiálů. Za celý zkrácený obchodní týden americké akcie nepatrně posílily. Dow vzrostl o 0,3 % a S&P 500 přidal 0,31 %, zatímco Nasdaq o 0,09 % klesl.

Burzovní almanach: Co čekat od amerických akcií po slabém prvním kvartálu? Duben by měl být silný

Kulhající americká ekonomika aneb Proč nečekám výrazný růst sazeb v USA

2 Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně, za celý zkrácený týden převážně posílily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Burzy v Londýně a Paříži rostly, hlavní index frankfurtské burzy ale klesl. Čtvrtek byl posledním obchodním dnem tohoto týdne, v pátek zůstanou evropské burzy zavřené kvůli oslavám Velikonoc. Britský FTSE 100 ve čtvrtek vzrostl o 0,35 % a francouzský CAC 40 přidal 0,24 %, zatímco německý DAX 0,28 % odepsal. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 3 715,27 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,18 % na 397,80 bodu. Dařilo se cenným papírům z potravinářského odvětví, maloobchodním titulům a akciím ze sektoru stavebnictví. Zaostaly naopak automobilky, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a tituly ze sektoru základních materiálů. Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 0,52 % na 6 833,46 bodu, CAC 40 ale přidal 0,62 % na 5 074,14 bodu a DAX stoupl o 0,83 % na 11 967,39 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za čtyři obchodní dny přidal 0,99 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 0,48 %.

Největší akciové trhy světa: Evropa ustupuje Asii, v rámci mladých trhů jsou patrní velcí vítězové i poražení

Záporné sazby v eurozóně mají efekt. Na tento graf může být Draghi pyšný

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila přes půl procenta, za celý zkrácený obchodní týden přidala 2,5 %

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,51 % na 1 049,24 bodu. V pátek burza kvůli velikonočním svátkům zůstane po vzoru hlavních evropských trhů zavřená. Největšího zobchodovaného objemu ve čtvrtek dosáhly akcie Komerční banky. Jejich cena se ale výrazně nezměnila, snížila se o necelou desetinu procenta na 5 530 korun. Druhým nejobchodovanějším titulem byly akcie energetické společnosti ČEZ, které zdražily o 0,52 % na 639,80 Kč, a třetí v pořadí byly cenné papíry rakouské Erste Group Bank, jež zdražily o 1,22 % na 648,70 koruny. V procentuálním vyjádření nejvíce stoupla cena akcií uhelné společnosti NWR (+6,25 %) a o více než procento posílily ještě akcie petrochemického podniku Unipetrol (+1,51 %). V zelených číslech skončila naprostá většina titulů. Pod nulou zůstaly kromě akcií Komerční banky pouze cenné papíry likérky Stock Spirits (-0,45 %), mediální společnosti CME (-0,44 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (-0,05 %). Za celý uplynulý týden vzrostl hlavní index pražské burzy o 2,5 %. Nejvýrazněji od pondělí do čtvrtka zdražily akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank (+ 5 % na 648,70 Kč), nejhlouběji v červených číslech naopak skončily akcie likérky Stock Spirits (-5 % na 77,10 Kč). V předchozím týdnu akcie na pražské burze klesly o 2,1 %.

Na jaké dividendy se letos mohou těšit investoři na pražské burze?

Kompletní ekonomický výhled pro ČR na dva roky dopředu

4. Očekávané události

Hlavní burzy v Evropě zůstanou v pátek kvůli velikonočním svátkům zavřené. Obchodovat se nebude ani na pražské burze a volno budou mít i investoři ve Spojených státech. V Evropě nebudou vycházet ani žádná zásadní data, pouze Česká republika zveřejní statistiku maloobchodních tržeb za únor. V Japonsku a Číně vyjde index nákupních manažerů v sektoru služeb. Důležitá statistika ale odpoledne přijde ze Spojených států - zveřejněna bude měsíční zpráva o vývoji situace na trhu práce. Analytici v průměru očekávají, že americká ekonomika v březnu vytvořila 245 tisíc pracovních míst po únorovém přírůstku 295 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 5,5 %. Středeční zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by výsledek mohl za očekáváním zaostat. Podle ADP soukromý sektor v USA v březnu vytvořil 189 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 225 tisíc. Zaznamenal tak nejnižší přírůstek od loňského ledna, kdy pracovní trh i celou ekonomiku podkopalo nezvykle chladné počasí. Se svým projevem také v závěru týdne vystoupí šéf pobočky Fedu v Minneapolis a hlasitý kritik utahování měnové politiky americké centrální banky Narayana Kocherlakota. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výnos 2letého českého vládního dluhopisu se propadl pod nulu na historické minimum

Výnos 2letého českého vládního dluhopisu se ve čtvrtek dopoledne propadl pod nulu na -0,01 %. Následně se ale odrazil a vystoupil zpět do pozitivního pásma. Rovněž výnosy 10letých státních dluhopisů se v posledních dnech začaly přibližovat k rekordním minimům, když se dostaly až pod 0,5 %. Rekordně nízké výnosy přitom státu snižují náklady na obsluhu dluhu. "Takzvaný generický bond, tedy neexistující dluhopis, který má aproximovat z výnosové křivky dvouletku, k nule skutečně dorazil. Ale když se podíváme na skutečný dluhopis, zjistíme, že se situace má trochu jinak," píše David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. "Takzvaná ask cena je v záporu už nějaký ten pátek. A ask cena říká, za kolik je prodávající ochoten prodat. A protože dluhopisy jsou vzácným zbožím (vzhledem k přebytku likvidity), požadovaný výnos je v záporu. Ale takzvaná bid cena, za kterou je nakupující ochoten koupit, je nadále na asi 9 bazických bodech. Důležitou hranici v těchto obchodech vytyčuje ČNB se svou sazbou 0,05 %. Proč by se měly výnosy dlouhodobě dostat pod sazbu ČNB, když tam můžu zaparkovat své peníze? Neměly."

6. Goldman Sachs: Těžbu ropy musejí omezit Spojené státy, ne OPEC

Pokud se mají ceny ropy odrazit ode dna, musejí těžbu v první řadě snížit Spojené státy, ne OPEC. V rozhovoru pro televizi CNBC to ve čtvrtek řekl Michele Della Vigna z evropské divize americké investiční banky Goldman Sachs. Přebytek ropy na trzích je podle něj primárně důsledkem vysoké těžby v zemích mimo OPEC.

7. Citigroup: Hospodářské výsledky Applu i prodeje iPhonů opět rozdrtí odhady

Americká technologická firma Apple zveřejní své hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí 27. dubna. Podle analytiků z americké finanční skupiny Citigroup společnost opět představí velmi silná čísla, která strčí odhady trhu s přehledem do kapsy.

8. Řecko prý upozornilo, že mu za týden dojdou peníze. Později to ale dementovalo

Pokud Řecko neobdrží další peníze ze záchranného programu, dojdou mu přesně za týden finance. Vyplývá to z upozornění, se kterým se země ve čtvrtek obrátila na ministry financí eurozóny. Mluvčí řecké vlády ale později popřel, že je ve hře scénář, kdy země nedodrží své závazky vůči MMF. Pokud se Řecku podaří přesvědčit věřitele o efektivitě připraveného balíku reforem, může od eurozóny a MMF získat až 7,2 miliardy eur.

9. Objem ruských rezerv se minulý týden výrazně zvýšil

Ruské devizové a zlaté rezervy v minulém týdnu výrazně oživily z blízkosti minim za osm let a jejich hodnota vzrostla o 7,9 miliardy dolarů na 360,8 miliardy USD. Byl to jejich nejrychlejší nárůst za zhruba jeden a půl roku, sdělila ve čtvrtek ruská centrální banka.

10. Evropská komise prý chystá nové kroky v antimonopolním sporu s Googlem

Evropská komise se v příštích několika týdnech chystá učinit nové kroky v antimonopolním sporu s americkou internetovou společností Google. Listu The Wall Street Journal to řekl zdroj obeznámený se situací. Komise začala v roce 2010 vyšetřovat, zda Google nezneužívá svého dominantního postavení v oblasti internetového vyhledávání. Nyní podle listu žádá firmy, které si na Google stěžovaly, aby povolily zveřejnění některých důvěrně poskytnutých informací. To podle odborníků signalizuje, že komise připravuje oficiální obvinění Googlu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejšťastnější pár na světě vyhrál 2 miliony liber během dvou let

David a Kathleen Longovi z Velké Británie před dvěma roky vyhráli hlavní cenu v loterii EuroMillions. Málem si ji ale ani neužili. V domnění, že získali jen tři libry, lístek vyhodili do koše. Pak si chybu uvědomili a milion liber si vyzvedli. Tím nicméně jejich pohádkový příběh neskončil. Před několika dny manželé Longovi pokořili pravděpodobnost 283 miliard ku jedné a v loterii vyhráli opět milion liber.

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu

Americké akciové indexy ve čtvrtek mírně vzrostly a technologický trh Nasdaq vystoupil na nové rekordní maximum....
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 21:19

Prezident Zeman věří, že intervence ČNB brzy skončí a vývozci přestanou lenošit

Prezident Miloš Zeman je rád, že "snad v nejbližší době" skončí intervence České národní banky proti silné koruně. Za...
ČNB Česká ekonomika Česká koruna
včera v 20:03

Italskou Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo rodinu vlastníků

Italskou firmu na výrobu cukrovinek Ferrero bude poprvé řídit člověk mimo zakladatelskou rodinu Ferrerů. Novým...
Itálie Evropské akcie Management
včera v 18:47

Bankovní regulátor EU se možná přesune do Lucemburska

Evropský bankovní úřad (EBA) by se po vystoupení Británie z Evropské unie (EU) mohl přestěhovat z Londýna do...
Evropské banky Evropská unie Spojené království
Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii
včera v 18:28

Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě, která bude 10. května,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy Akcie ČR
včera v 18:16

Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního...
Spojené státy americké (USA) Zadlužení Americká ekonomika
Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %
včera v 18:00

Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:11

AFP: Rúháního znovuzvolení ohrožuje stav íránské ekonomiky

Íránská ekonomika sice už nestojí nad propastí, je však otázkou, zda se prezidentovi Hasanovi Rúhánímu podařilo...
Írán Blízký a Střední východ Politika
Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:31

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
včera v 16:17

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
včera v 15:54

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
včera v 15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
včera v 14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
včera v 14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
včera v 14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
včera v 14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
včera v 14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
včera v 14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace