Co musíte ráno vědět (3. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách na obou stranách Atlantského oceánu, co si investoři myslí o českých dluhopisech a co to znamená mít z pekla štěstí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na důležitá data z trhu práce. Ve zkráceném týdnu akcie převážně posílily

Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu na Wall Street podpořily příznivé dílčí údaje z trhu práce před páteční klíčovou zprávou o březnovém vývoji nezaměstnanosti v USA. Obchodováním s ropou hýbala pokračující jednání o íránském jaderném programu, která podle všeho spějí úspěšně do finále. V pátek zůstanou americké burzy kvůli velikonočním svátkům zavřené. Dow posílil o 0,37 % na 17 763,24 bodu, širší S&P 500 přidal 0,35 % na 2 066,96 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,14 % na 4 886,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,67 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,91 %. V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo telekomunikačním titulům, akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. Klesl pouze sektor základních materiálů. Za celý zkrácený obchodní týden americké akcie nepatrně posílily. Dow vzrostl o 0,3 % a S&P 500 přidal 0,31 %, zatímco Nasdaq o 0,09 % klesl.

Burzovní almanach: Co čekat od amerických akcií po slabém prvním kvartálu? Duben by měl být silný

Kulhající americká ekonomika aneb Proč nečekám výrazný růst sazeb v USA

2 Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně, za celý zkrácený týden převážně posílily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Burzy v Londýně a Paříži rostly, hlavní index frankfurtské burzy ale klesl. Čtvrtek byl posledním obchodním dnem tohoto týdne, v pátek zůstanou evropské burzy zavřené kvůli oslavám Velikonoc. Britský FTSE 100 ve čtvrtek vzrostl o 0,35 % a francouzský CAC 40 přidal 0,24 %, zatímco německý DAX 0,28 % odepsal. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel s minimálním ziskem 0,01 % na 3 715,27 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,18 % na 397,80 bodu. Dařilo se cenným papírům z potravinářského odvětví, maloobchodním titulům a akciím ze sektoru stavebnictví. Zaostaly naopak automobilky, akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a tituly ze sektoru základních materiálů. Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 0,52 % na 6 833,46 bodu, CAC 40 ale přidal 0,62 % na 5 074,14 bodu a DAX stoupl o 0,83 % na 11 967,39 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za čtyři obchodní dny přidal 0,99 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 0,48 %.

Největší akciové trhy světa: Evropa ustupuje Asii, v rámci mladých trhů jsou patrní velcí vítězové i poražení

Záporné sazby v eurozóně mají efekt. Na tento graf může být Draghi pyšný

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila přes půl procenta, za celý zkrácený obchodní týden přidala 2,5 %

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,51 % na 1 049,24 bodu. V pátek burza kvůli velikonočním svátkům zůstane po vzoru hlavních evropských trhů zavřená. Největšího zobchodovaného objemu ve čtvrtek dosáhly akcie Komerční banky. Jejich cena se ale výrazně nezměnila, snížila se o necelou desetinu procenta na 5 530 korun. Druhým nejobchodovanějším titulem byly akcie energetické společnosti ČEZ, které zdražily o 0,52 % na 639,80 Kč, a třetí v pořadí byly cenné papíry rakouské Erste Group Bank, jež zdražily o 1,22 % na 648,70 koruny. V procentuálním vyjádření nejvíce stoupla cena akcií uhelné společnosti NWR (+6,25 %) a o více než procento posílily ještě akcie petrochemického podniku Unipetrol (+1,51 %). V zelených číslech skončila naprostá většina titulů. Pod nulou zůstaly kromě akcií Komerční banky pouze cenné papíry likérky Stock Spirits (-0,45 %), mediální společnosti CME (-0,44 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (-0,05 %). Za celý uplynulý týden vzrostl hlavní index pražské burzy o 2,5 %. Nejvýrazněji od pondělí do čtvrtka zdražily akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank (+ 5 % na 648,70 Kč), nejhlouběji v červených číslech naopak skončily akcie likérky Stock Spirits (-5 % na 77,10 Kč). V předchozím týdnu akcie na pražské burze klesly o 2,1 %.

Na jaké dividendy se letos mohou těšit investoři na pražské burze?

Kompletní ekonomický výhled pro ČR na dva roky dopředu

4. Očekávané události

Hlavní burzy v Evropě zůstanou v pátek kvůli velikonočním svátkům zavřené. Obchodovat se nebude ani na pražské burze a volno budou mít i investoři ve Spojených státech. V Evropě nebudou vycházet ani žádná zásadní data, pouze Česká republika zveřejní statistiku maloobchodních tržeb za únor. V Japonsku a Číně vyjde index nákupních manažerů v sektoru služeb. Důležitá statistika ale odpoledne přijde ze Spojených států - zveřejněna bude měsíční zpráva o vývoji situace na trhu práce. Analytici v průměru očekávají, že americká ekonomika v březnu vytvořila 245 tisíc pracovních míst po únorovém přírůstku 295 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti by měla stagnovat na 5,5 %. Středeční zpráva agentury ADP nicméně naznačila, že by výsledek mohl za očekáváním zaostat. Podle ADP soukromý sektor v USA v březnu vytvořil 189 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 225 tisíc. Zaznamenal tak nejnižší přírůstek od loňského ledna, kdy pracovní trh i celou ekonomiku podkopalo nezvykle chladné počasí. Se svým projevem také v závěru týdne vystoupí šéf pobočky Fedu v Minneapolis a hlasitý kritik utahování měnové politiky americké centrální banky Narayana Kocherlakota. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výnos 2letého českého vládního dluhopisu se propadl pod nulu na historické minimum

Výnos 2letého českého vládního dluhopisu se ve čtvrtek dopoledne propadl pod nulu na -0,01 %. Následně se ale odrazil a vystoupil zpět do pozitivního pásma. Rovněž výnosy 10letých státních dluhopisů se v posledních dnech začaly přibližovat k rekordním minimům, když se dostaly až pod 0,5 %. Rekordně nízké výnosy přitom státu snižují náklady na obsluhu dluhu. "Takzvaný generický bond, tedy neexistující dluhopis, který má aproximovat z výnosové křivky dvouletku, k nule skutečně dorazil. Ale když se podíváme na skutečný dluhopis, zjistíme, že se situace má trochu jinak," píše David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. "Takzvaná ask cena je v záporu už nějaký ten pátek. A ask cena říká, za kolik je prodávající ochoten prodat. A protože dluhopisy jsou vzácným zbožím (vzhledem k přebytku likvidity), požadovaný výnos je v záporu. Ale takzvaná bid cena, za kterou je nakupující ochoten koupit, je nadále na asi 9 bazických bodech. Důležitou hranici v těchto obchodech vytyčuje ČNB se svou sazbou 0,05 %. Proč by se měly výnosy dlouhodobě dostat pod sazbu ČNB, když tam můžu zaparkovat své peníze? Neměly."

6. Goldman Sachs: Těžbu ropy musejí omezit Spojené státy, ne OPEC

Pokud se mají ceny ropy odrazit ode dna, musejí těžbu v první řadě snížit Spojené státy, ne OPEC. V rozhovoru pro televizi CNBC to ve čtvrtek řekl Michele Della Vigna z evropské divize americké investiční banky Goldman Sachs. Přebytek ropy na trzích je podle něj primárně důsledkem vysoké těžby v zemích mimo OPEC.

7. Citigroup: Hospodářské výsledky Applu i prodeje iPhonů opět rozdrtí odhady

Americká technologická firma Apple zveřejní své hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí 27. dubna. Podle analytiků z americké finanční skupiny Citigroup společnost opět představí velmi silná čísla, která strčí odhady trhu s přehledem do kapsy.

8. Řecko prý upozornilo, že mu za týden dojdou peníze. Později to ale dementovalo

Pokud Řecko neobdrží další peníze ze záchranného programu, dojdou mu přesně za týden finance. Vyplývá to z upozornění, se kterým se země ve čtvrtek obrátila na ministry financí eurozóny. Mluvčí řecké vlády ale později popřel, že je ve hře scénář, kdy země nedodrží své závazky vůči MMF. Pokud se Řecku podaří přesvědčit věřitele o efektivitě připraveného balíku reforem, může od eurozóny a MMF získat až 7,2 miliardy eur.

9. Objem ruských rezerv se minulý týden výrazně zvýšil

Ruské devizové a zlaté rezervy v minulém týdnu výrazně oživily z blízkosti minim za osm let a jejich hodnota vzrostla o 7,9 miliardy dolarů na 360,8 miliardy USD. Byl to jejich nejrychlejší nárůst za zhruba jeden a půl roku, sdělila ve čtvrtek ruská centrální banka.

10. Evropská komise prý chystá nové kroky v antimonopolním sporu s Googlem

Evropská komise se v příštích několika týdnech chystá učinit nové kroky v antimonopolním sporu s americkou internetovou společností Google. Listu The Wall Street Journal to řekl zdroj obeznámený se situací. Komise začala v roce 2010 vyšetřovat, zda Google nezneužívá svého dominantního postavení v oblasti internetového vyhledávání. Nyní podle listu žádá firmy, které si na Google stěžovaly, aby povolily zveřejnění některých důvěrně poskytnutých informací. To podle odborníků signalizuje, že komise připravuje oficiální obvinění Googlu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejšťastnější pár na světě vyhrál 2 miliony liber během dvou let

David a Kathleen Longovi z Velké Británie před dvěma roky vyhráli hlavní cenu v loterii EuroMillions. Málem si ji ale ani neužili. V domnění, že získali jen tři libry, lístek vyhodili do koše. Pak si chybu uvědomili a milion liber si vyzvedli. Tím nicméně jejich pohádkový příběh neskončil. Před několika dny manželé Longovi pokořili pravděpodobnost 283 miliard ku jedné a v loterii vyhráli opět milion liber.

Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby…
před 16 minutami

Evropské akcie zakončily čtvrtek smíšeně, když ECB ponechala sazby beze změn

Velké akciové trhy západní Evropy skončily čtvrteční obchodování se smíšenými výsledky, když investoři zvažovali...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence
před hodinou

Peking chce být do osmi let jedničkou umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020...
Čína Věda
Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku
před hodinou

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení sankcí vůči Rusku

Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost Exxon Mobil pokutou dvou milionů...
ExxonMobil Rusko
USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od…
před hodinou

USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru poklesla nejníže od listopadu

Index aktivity v americkém zpracovatelském sektoru, jejž sestavuje filadelfský Fed, dosáhl v červenci hodnoty 19,5...
Americká ekonomika Průmyslová výroba
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna
před hodinou

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra poklesla nejníže od dubna

Červencový index důvěry spotřebitelů v zemích eurozóny v tamní ekonomiku dosáhl podle prvních odhadů hodnoty -1,7...
Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra
Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky
před hodinou

Londýn odkládá rozhodnutí, zda povolit Murdochovi převzetí firmy Sky

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová bude potřebovat několik dalších týdnů k rozhodnutí, zda plán úplného...
Média Spojené království Fúze a akvizice
Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou…
17:13

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou Bamboru

Francouzská platební společnost Ingenico koupí konkurenční švédskou firmu Bambora od Nordic Capital za 1,5 miliardy...
Finanční sektor Fúze a akvizice
Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní
17:09

Pojišťovny: Objem odhalených podvodů klesl, ale loni byl rekordní

Objem odhalených pojistných podvodů v prvním pololetí 2017 dosáhl stovek milionů Kč. Meziročně klesl, ovšem loni byl...
Česká republika Pojištění
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ
16:32

Pražskou burzu udržely ve čtvrtek nad nulou akcie ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal minimální zisk 0,08 procenta, když zakončil seanci na...
Akcie ČR
Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů
16:09

Studie: Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů

Lidstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Většina se ho vyrobila v posledních 65 letech a může trvale zamořit...
Životní prostředí
Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé
15:11

Nízkonákladový přepravce Joon se zaměří hlavně na mladé

Nová nízkonákladová letecká společnost, kterou zakládají aerolinky Air France, ponese název Joon. Oslovit má...
Evropské akcie Doprava
USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233…
14:51

USA: Týdenní počet žádost o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 233 tisíc

V týdnu do 15. července si ve Spojených státech podalo 233 tisíc lidí počáteční žádost o podporu v nezaměstnanosti....
Americká ekonomika Pracovní trh
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9…
13:51

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu klesla na nové minimum 6,9 procenta

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v červnu snížila na 6,90 procenta ze 7,35 procenta v předchozím měsíci. Poprvé...
Slovensko Nezaměstnanost
EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu
13:48

EU chce od Britů vyjasnění postoje ke klíčovým bodům brexitu

Do příštího kola jednání o brexitu na konci srpna chce vyjednavač Evropské unie Michel Barnier od britské strany...
Evropská unie Spojené království
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze…
13:45

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Maria Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává...
ECB Centrální banky Eurozóna
Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR
13:35

Míra zadlužení v EU v prvním čtvrtletí rostla, nejvýrazněji v ČR

Míra zadlužení členských zemí Evropské unie se v prvním čtvrtletí zvýšila na 84,1 procenta hrubého domácího produktu...
Evropská unie