Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě
|

Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě

V japonských firmách za poslední rok vzrostla důvěra v hospodářský růst nejvíce z celého světa. Ukazuje to nedávný průzkum "A Micro View on Macro Divergence" společnosti Fidelity Worldwide Investment. Analytici obecně očekávají lepší výsledky od vyspělých ekonomik než od emerging markets. V žebříčku podle regionů Japonsko vede před Evropou a USA.

Americká ekonomika Světová ekonomika Výhled na rok 2015 Evropská ekonomika

Průzkum, kterého se zúčastnilo celkem 159 akciových a investičních analytiků ze společnosti Fidelity Worldwide Investment, vznikl na základě rozhovorů analytiků s nejvyššími manažery v jednotlivých podnicích. Investiční experti z Fidelity absolvují takových jednání ročně přibližně 17 tisíc.

Téměř každý třetí analytik odpověděl, že jím zkoumané společnosti mají v současné době větší důvěru v podnikání, než měly před 12 měsíci. V loňském roce to bylo 43 %. Světový index nálady se tak mírně snížil, když klesl na 5,7 bodu z loňských 6,4 bodu. Index nálady sestává z pěti dílčích ukazatelů - indexu důvěry ve vývoj podnikání, plánovaných kapitálových investic, očekávaného výnosu, síly účetní uzávěrky a dividendové politiky. Odpovědi firem jsou hodnoceny na stupnici 1 až 10, desítka představuje nejpozitivnější hodnocení.

Světový index nálady podle regionů

Japonsko nadopované Abeho pilulkami optimismu

V Japonsku si světový index nálady se 7,1 bodu vede suverénně nejlépe. V Evropě index dosahuje jen 5,8 bodu a ve Spojených státech 5,6 bodu. "Skutečnost, že Japonsko je z tohoto pohledu nejsilnějším regionem, velice překvapila. Zdá se, že ekonomické reformy naordinované japonským premiérem Abem zabraly a že se šíří do reálné ekonomiky," říká Henk-Jan Rikkerink, šéf akciového výzkumu ve Fidelity. "Rovněž v Evropě převládá skromný optimismus vyplývající ze silných fundamentálních dat podniků, nízkých cen ropy a levného eura. V USA zaznamenali analytici celkově stabilní situaci podniků," pokračuje Rikkerink.

Každý druhý analytik v Japonsku zaznamenal v posledních dvanácti měsících v analyzovaných firmách růst důvěry ve vývoj podnikání, což je výrazně více než v USA (37 %) a Evropě (29 %). Japonsko je také lídrem v oblasti plánovaných kapitálových investic, 80 % japonských analytiků čeká v příštím roce stabilní nebo mírně se zvyšující kapitálové investice, zatímco v USA a Evropě totéž čeká jen 74 %, respektive 64 % analytiků. Také pokud jde o očekávaný výnos z investic, jsou japonští analytici optimističtí - vyšší návratnost investic ve firmách očekávají tři ze čtyř. V Evropě je to 36 % a v USA jen 23 % analytiků.

Světový index nálady - Japonsko

Podobně pozitivně se jeví Japonsko i z hlediska síly účetních rozvah. Sedm z deseti japonských analytiků zjistilo, že podniky vykazují zdravější rozvahy než v předchozím roce, což je o trochu lepší výsledek, než jaký vykázala Evropa (67 %). Ve Spojených státech tento trend zaznamenala pouze polovina analytiků. "U takto silných rozvah očekávají analytici rovněž rostoucí výplaty dividend. Tři ze čtyř analytiků předpokládají, že v příštích dvanácti měsících japonské společnosti zvýší dividendy," říká Rikkerink. Naproti tomu v USA čeká zvyšování dividend pouze 47 % analytiků a v Evropě 31 %.

Od rozvíjejících se ekonomik se zázraky nečekají

Výhled rozvíjejících se zemí je mnohem skromnější. Přestože 32 % analytiků z Fidelity uvedlo, že důvěra manažerů v rozvoj podnikání v Číně vzrostla, 69 % očekává pokles výnosů z kapitálu. Více než každý šestý analytik pak očekává silné nebo mírně klesající kapitálové investice. Z tohoto důvodu dosáhl index nálady v Číně pouze 4,4 bodu. "Ohledně Číny převažuje spíše opatrnost. Jedním z důvodů je pomalejší hospodářský růst. Ale negativní dopad mají také úvěrová rizika, ochlazení na trhu s nemovitostmi a obavy z možné deflace," vysvětluje Rikkerink.

Světový index nálady - Čína

K systémové krizi v Číně podle analytiků pravděpodobně v následujících dvanácti měsících nedojde, protože vláda přísně kontroluje poskytovatele i příjemce půjček. Navíc se většina kreditních aktivit velkých bank zaměřuje na státní podniky. "Paprskem naděje je to, že Čína stále nabízí příjmově orientovaným investorům velmi dobré podmínky," říká Rikkerink. Více než 80 % čínských analytiků očekává, že dividendy v letošním roce zůstanou stabilní.

Region EMEA, který zahrnuje východní Evropu, Blízký východ a Afriku, je s indexem nálady na úrovni 4,3 bodu společně s Latinskou Amerikou až na chvostu pořadí regionů. Celých 59 % analytiků uvedlo, že se manažerská důvěra ve zkoumaných podnicích výrazně, nebo dokonce velmi výrazně zhoršila.

Polovina analytiků z EMEA předpokládá, že budou společnosti v průběhu následujících dvanácti měsíců provádět nižší kapitálové investice. Pravděpodobným důvodem je tlak na energetické firmy vyvolaný poklesem cen ropy. Naopak zvyšující se kurz amerického dolaru způsobil růst nákladů na financování v tomto regionu.

Světový index nálady - Evropa

Táhne zdravotnictví, energetiku sráží levná ropa

Výzkum Fidelity Worldwide Investment neukázal pouze rozdíly mezi jednotlivými regiony, ale také mezi jednotlivými podnikatelskými sektory. Jasnou převahu mají inovační a znalostně náročná odvětví, což se zřetelně odráží v pořadí jednotlivých sektorů v žebříčku. Na pomyslném vrcholu se nachází sektor zdravotní péče, jehož index nálady dosahuje 6,8 bodu. Šest z deseti zdravotnických analytiků zaznamenalo růst podnikatelské důvěry a stejně velký počet očekává růst výnosů. Každý druhý analytik očekává zvýšení dividend, jejich případné snižování neočekává nikdo.

"Pozitivní výhled pro zdravotní péči je dán především celkovým vědeckým pokrokem v medicíně a výzkumem a inovacemi v oblasti onkologie, imunitní a genové terapie. Růst populace na rozvíjejících se trzích a stárnutí populace v rozvinutých zemích navíc způsobují boom zdravotní péče," říká k tomu Rikkerink.

Úplně jiný obrázek nabízí oblast energetiky, jejíž index nálady dosahuje pouze 2,1 bodu. Zhoršení manažerské důvěry zaznamenal sektor, který se nachází na samém chvostu žebříčku, podle 85 % energetických analytiků. Všichni dotázaní taktéž očekávají snížení kapitálových investic a 92 % dotázaných čeká klesající výnosy z kapitálu. "Tyto výsledky nijak nepřekvapují, protože energetický sektor výrazně utrpěl poklesem cen ropy," poznamenal Rikkerink.

Světový index nálady podle odvětví

Informace o fondech Fidelity naleznete ZDE.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment
18:31

Fuest (Ifo): Německé podniky se obávají zhoršení ekonomických podmínek

Řada německých podniků se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s německým listem Südkurier to řekl šéf...
Německo Ekonomika Politika
17:39

Petrochemický gigant Sinopec loni zvýšil zisk o 44 %

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 % na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169...
Asijské akcie Výsledková sezóna Čína
OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby
16:46

OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat, zda by měla...
Ropa Těžba Komodity
16:28

IS varuje před kolapsem přehrady Tabka, nařídil evakuaci Rakky

Organizace Islámský stát (IS) v neděli varovala před bezprostředně hrozícím kolapsem největší syrské přehrady Tabka v...
Sýrie Voda Blízký a Střední východ
15:26

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem

Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a "teroristických akcí tohoto...
Írán Spojené státy americké (USA) Politika
14:46

Finanční správa vybrala do konce března na DPH meziročně o 15 % více

Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun...
Daně Česká republika Byznys a podnikání
14:44

Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co...
Uber Technologie Doprava
14:18

Transformované fondy loni vydělaly klientům v průměru 0,8 %

Transformované penzijní fondy v roce 2016 vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,8 %, jen tři z osmi...
Penzijní fondy Spoření Česká republika
Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy
13:07

Výbor zemí OPEC a nečlenů doporučil prodloužit dohodu o omezení těžby ropy

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest...
Ropa Těžba Komodity
včera v 20:33

Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu...
Ropa Kanada Komodity
včera v 17:55

Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
včera v 16:10

Sky: Tesku hrozí kvůli účetnímu skandálu značná pokuta

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných...
Spojené království Evropské akcie Maloobchod
včera v 15:01

Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká...
Řecko Privatizace
včera v 08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
včera v 07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
24. 3. 2017 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
24. 3. 2017 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
24. 3. 2017 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
24. 3. 2017 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
24. 3. 2017 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR