Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě
|

Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě

V japonských firmách za poslední rok vzrostla důvěra v hospodářský růst nejvíce z celého světa. Ukazuje to nedávný průzkum "A Micro View on Macro Divergence" společnosti Fidelity Worldwide Investment. Analytici obecně očekávají lepší výsledky od vyspělých ekonomik než od emerging markets. V žebříčku podle regionů Japonsko vede před Evropou a USA.

Americká ekonomika Světová ekonomika Výhled na rok 2015 Evropská ekonomika

Průzkum, kterého se zúčastnilo celkem 159 akciových a investičních analytiků ze společnosti Fidelity Worldwide Investment, vznikl na základě rozhovorů analytiků s nejvyššími manažery v jednotlivých podnicích. Investiční experti z Fidelity absolvují takových jednání ročně přibližně 17 tisíc.

Téměř každý třetí analytik odpověděl, že jím zkoumané společnosti mají v současné době větší důvěru v podnikání, než měly před 12 měsíci. V loňském roce to bylo 43 %. Světový index nálady se tak mírně snížil, když klesl na 5,7 bodu z loňských 6,4 bodu. Index nálady sestává z pěti dílčích ukazatelů - indexu důvěry ve vývoj podnikání, plánovaných kapitálových investic, očekávaného výnosu, síly účetní uzávěrky a dividendové politiky. Odpovědi firem jsou hodnoceny na stupnici 1 až 10, desítka představuje nejpozitivnější hodnocení.

Světový index nálady podle regionů

Japonsko nadopované Abeho pilulkami optimismu

V Japonsku si světový index nálady se 7,1 bodu vede suverénně nejlépe. V Evropě index dosahuje jen 5,8 bodu a ve Spojených státech 5,6 bodu. "Skutečnost, že Japonsko je z tohoto pohledu nejsilnějším regionem, velice překvapila. Zdá se, že ekonomické reformy naordinované japonským premiérem Abem zabraly a že se šíří do reálné ekonomiky," říká Henk-Jan Rikkerink, šéf akciového výzkumu ve Fidelity. "Rovněž v Evropě převládá skromný optimismus vyplývající ze silných fundamentálních dat podniků, nízkých cen ropy a levného eura. V USA zaznamenali analytici celkově stabilní situaci podniků," pokračuje Rikkerink.

Každý druhý analytik v Japonsku zaznamenal v posledních dvanácti měsících v analyzovaných firmách růst důvěry ve vývoj podnikání, což je výrazně více než v USA (37 %) a Evropě (29 %). Japonsko je také lídrem v oblasti plánovaných kapitálových investic, 80 % japonských analytiků čeká v příštím roce stabilní nebo mírně se zvyšující kapitálové investice, zatímco v USA a Evropě totéž čeká jen 74 %, respektive 64 % analytiků. Také pokud jde o očekávaný výnos z investic, jsou japonští analytici optimističtí - vyšší návratnost investic ve firmách očekávají tři ze čtyř. V Evropě je to 36 % a v USA jen 23 % analytiků.

Světový index nálady - Japonsko

Podobně pozitivně se jeví Japonsko i z hlediska síly účetních rozvah. Sedm z deseti japonských analytiků zjistilo, že podniky vykazují zdravější rozvahy než v předchozím roce, což je o trochu lepší výsledek, než jaký vykázala Evropa (67 %). Ve Spojených státech tento trend zaznamenala pouze polovina analytiků. "U takto silných rozvah očekávají analytici rovněž rostoucí výplaty dividend. Tři ze čtyř analytiků předpokládají, že v příštích dvanácti měsících japonské společnosti zvýší dividendy," říká Rikkerink. Naproti tomu v USA čeká zvyšování dividend pouze 47 % analytiků a v Evropě 31 %.

Od rozvíjejících se ekonomik se zázraky nečekají

Výhled rozvíjejících se zemí je mnohem skromnější. Přestože 32 % analytiků z Fidelity uvedlo, že důvěra manažerů v rozvoj podnikání v Číně vzrostla, 69 % očekává pokles výnosů z kapitálu. Více než každý šestý analytik pak očekává silné nebo mírně klesající kapitálové investice. Z tohoto důvodu dosáhl index nálady v Číně pouze 4,4 bodu. "Ohledně Číny převažuje spíše opatrnost. Jedním z důvodů je pomalejší hospodářský růst. Ale negativní dopad mají také úvěrová rizika, ochlazení na trhu s nemovitostmi a obavy z možné deflace," vysvětluje Rikkerink.

Světový index nálady - Čína

K systémové krizi v Číně podle analytiků pravděpodobně v následujících dvanácti měsících nedojde, protože vláda přísně kontroluje poskytovatele i příjemce půjček. Navíc se většina kreditních aktivit velkých bank zaměřuje na státní podniky. "Paprskem naděje je to, že Čína stále nabízí příjmově orientovaným investorům velmi dobré podmínky," říká Rikkerink. Více než 80 % čínských analytiků očekává, že dividendy v letošním roce zůstanou stabilní.

Region EMEA, který zahrnuje východní Evropu, Blízký východ a Afriku, je s indexem nálady na úrovni 4,3 bodu společně s Latinskou Amerikou až na chvostu pořadí regionů. Celých 59 % analytiků uvedlo, že se manažerská důvěra ve zkoumaných podnicích výrazně, nebo dokonce velmi výrazně zhoršila.

Polovina analytiků z EMEA předpokládá, že budou společnosti v průběhu následujících dvanácti měsíců provádět nižší kapitálové investice. Pravděpodobným důvodem je tlak na energetické firmy vyvolaný poklesem cen ropy. Naopak zvyšující se kurz amerického dolaru způsobil růst nákladů na financování v tomto regionu.

Světový index nálady - Evropa

Táhne zdravotnictví, energetiku sráží levná ropa

Výzkum Fidelity Worldwide Investment neukázal pouze rozdíly mezi jednotlivými regiony, ale také mezi jednotlivými podnikatelskými sektory. Jasnou převahu mají inovační a znalostně náročná odvětví, což se zřetelně odráží v pořadí jednotlivých sektorů v žebříčku. Na pomyslném vrcholu se nachází sektor zdravotní péče, jehož index nálady dosahuje 6,8 bodu. Šest z deseti zdravotnických analytiků zaznamenalo růst podnikatelské důvěry a stejně velký počet očekává růst výnosů. Každý druhý analytik očekává zvýšení dividend, jejich případné snižování neočekává nikdo.

"Pozitivní výhled pro zdravotní péči je dán především celkovým vědeckým pokrokem v medicíně a výzkumem a inovacemi v oblasti onkologie, imunitní a genové terapie. Růst populace na rozvíjejících se trzích a stárnutí populace v rozvinutých zemích navíc způsobují boom zdravotní péče," říká k tomu Rikkerink.

Úplně jiný obrázek nabízí oblast energetiky, jejíž index nálady dosahuje pouze 2,1 bodu. Zhoršení manažerské důvěry zaznamenal sektor, který se nachází na samém chvostu žebříčku, podle 85 % energetických analytiků. Všichni dotázaní taktéž očekávají snížení kapitálových investic a 92 % dotázaných čeká klesající výnosy z kapitálu. "Tyto výsledky nijak nepřekvapují, protože energetický sektor výrazně utrpěl poklesem cen ropy," poznamenal Rikkerink.

Světový index nálady podle odvětví

Informace o fondech Fidelity naleznete ZDE.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment
Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky
včera v 20:10

Argentina musí poskytnout odškodnění za zestátněné aerolinky

Arbitrážní tribunál Světové banky nařídil Argentině odškodnit španělskou cestovní společnost Marsans za zestátnění...
Argentina Latinská Amerika Doprava
Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
včera v 18:04

Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR

Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat...
Lotyšsko Evropské banky KLDR
Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy
včera v 10:40

Česko nabízí pro sídlo EBA budovu blízko centra Prahy

Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně po odchodu Spojeného...
Česká republika Spojené království Evropská unie
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
včera v 09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
21. 7. 2017 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
21. 7. 2017 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
21. 7. 2017 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
21. 7. 2017 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
21. 7. 2017 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
21. 7. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
21. 7. 2017 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
21. 7. 2017 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
21. 7. 2017 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
21. 7. 2017 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
21. 7. 2017 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
21. 7. 2017 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
21. 7. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
21. 7. 2017 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
21. 7. 2017 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby