Co musíte ráno vědět (22. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (22. dubna)

Jak se v úterý dařilo evropským a americkým trhům, jaká firma zanedlouho vstoupí na bratislavskou a pražskou burzu a jaký je rozdíl mezi krásou a průměrem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily úterní obchodování smíšeně

Americké akcie vstoupily do úterní obchodní seance v plusu, nakonec ale dva ze tří nejsledovanějších indexů skončily pod nulou. Investoři nadále sledovali výsledkovou sezónu a obchodníky zaujala i nabídka na akvizici ve farmaceutickém odvětví. Dow oslabil o 0,47 % na 17 949,59 bodu a S&P 500 odepsal 0,15 % na 2 097,29 bodu, zatímco technologický Nasdaq zpevnil o 0,39 % na 5 014,10 bodu. Index volatility VIX se prakticky nezměnil, klesl o 0,38 % na 13,25 bodu. Výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o dva bazické body na 1,91 %. V červených číslech skončila čtyři z deseti hlavních odvětví. Nedařilo se akciím ze sektoru základních materiálů, energetickým titulům, cenným papírům ze sektoru veřejných služeb a mírně kleslo i finanční odvětví. Téměř procento naopak přidal sektor zdravotní péče, který nahoru táhla nabídka izraelské farmaceutické firmy Teva Pharmaceutical Industries, s jejímiž akciemi se obchoduje na NYSE, na převzetí firmy Mylan.

Zmeškali jste akciovou rally? Nejste sami

Akcie umějí krvácet i při nízkých sazbách

2. Evropské akcie v úterý zpevnily díky firemním výsledkům a nadějím na posun v řecké krizi

Evropské akcie v úterý posilovaly díky solidním hospodářským výsledkům a povzbudivým slovům Jeroena Dijsselbloema ohledně jednání s Řeckem. Britský index FTSE 100 připsal 0,15 %, německý DAX posílil o 0,40 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,10 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel s mírným ziskem 0,04 % na 3 719,38 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,55 % na 409,12 bodu. Dařilo se zejména technologickým titulům, slušně ale rostly i finanční tituly a akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Naopak nejhůře dopadly akcie pojišťoven a cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu a odvětví základních materiálů.

Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, podržely ji akcie Erste Group Bank a skupiny ČEZ

Index PX v úterý připsal 0,51 % na 1 056,79 bodu. Téměř polovinu zobchodovaného objemu na burze v úterý zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které posílily o 1,11 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Erste Group Bank, která zpevnila o 1,72 %. Naproti tomu Komerční banka, která zaznamenala třetí největší objem, ztratila 0,27 %. Největší procentuální zisk si připsaly akcie NWR, které podražily na 29 haléřů, a přes pět procent připsaly i cenné papíry Tatry Mountain Resorts. Akcie Philip Morris ČR, které se v úterý obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu 880 Kč na akcii, připsaly 0,3 %.

ČEZ, Fortuna, O2 Czech Republic: Jaký kvartál mají za sebou významné firmy z pražské burzy?

Doženeme někdy Západ? Investování v Česku stále neodložilo dudlík

4. Očekávané události

Ve středu zveřejní Japonsko výsledek své obchodní bilance a Austrálie index spotřebitelských cen. Itálie na trh dopoledne pošle údaje o průmyslových objednávkách a maloobchodních tržbách, britská centrální banka odtajní, kolik jejích členů na posledním zasedání hlasovalo pro zachování úrokových sazeb na stávající úrovni, Portugalsko odhalí výsledek běžného účtu a trhy se také dozví, jak se změnila spotřebitelská důvěra ve společenství zemí platících eurem. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na území USA. Kromě toho budou investoři za oceánem sledovat index cen domů FHFA a údaje o prodejích starších domů. Výsledky za první čtvrtletí 2015 oznámí v USA mimo jiné Boeing, Coca-Cola, McDonald's, Bank of New York Mellon, QUALCOMM, AT&T, eBay či Facebook a v Evropě Tesco. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie Slovak Telekom stojí před branami burzy. Rozpětí nabídkové ceny bylo stanoveno na 17,7 až 23,6 EUR, titul vstoupí i na pražský parket

Cenové rozpětí pro uvedení akcií slovenské telekomunikační společnosti Slovak Telekom na trh bylo stanoveno na 17,7-23,6 EUR. Akcie Slovak Telekom budou retailovým klientům nabízeny od 22. dubna do 5. května 2015. Na trh bude uvedeno 49 % akcií firmy, tedy celý podíl, který dosud držel slovenský stát. Celou firmu by to mělo ocenit na 1,53-2,04 miliardy EUR. Titul se bude obchodovat i na burzách v Praze a Londýně. Celkem na trh bude uvedeno 42 341 537 kusů akcií. Hodnota nabízeného balíku akcií je zhruba 750 milionů až miliarda eur. Majoritní vlastník firmy, německý telekomunikační obr Deutsche Telekom, žádné akcie k prodeji nenabízí.

6. Singer (ČNB): Koruna by před přijetím eura měla posílit

Česká koruna by měla před přijetím eura posílit, uvedl na úterním Fóru Zlaté koruny guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem budou jako u jiných zemí včetně Slovenska spekulace investorů.

LN: Jiří Rusnok zdůraznil, že se ČNB nemůže řídit přáním politiků

7. ECB prý zkoumá omezení pomoci řeckým bankám

Evropská centrální banka zkoumá možnost omezit řeckým bankám přístup k programu nouzového financování (ELA), na němž jsou nyní bankovní instituce v těžce zadlužené zemi zcela závislé. Agentuře Bloomberg to v úterý sdělily zdroje informované o těchto diskuzích. Podle nich to souvisí s tím, že v bankovní radě ECB roste odpor proti další pomoci řeckým bankám.

Podpora řecké vlády podle průzkumu veřejného mínění za poslední měsíce prudce klesla

8. Vládní dluh zemí eurozóny v roce 2014 vzrostl, deficit rozpočtu naopak klesl

V roce 2014 klesl oproti roku 2013 deficit rozpočtu eurozóny i celé Evropské unie, zatímco zadlužení vzrostlo. Deficit v eurozóně se snížil na 2,4 % HDP z 2,9 % HDP v roce 2013 a v celé Evropské unii klesl na 2,9 % HDP z 3,2 % HDP. Naopak vládní dluh se v eurozóně zvýšil na 91,9 % HDP z 90,9 % HDP v roce 2013 a v celé EU na 86,8 % HDP z 85,5 % HDP.

9. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v dubnu mírně zhoršila, hodnocení současné situace vystřelilo prudce vzhůru

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v dubnu poprvé od loňského října nečekaně zhoršila. Náladu oslabily obavy o světovou ekonomiku, které snížily vyhlídky německého vývozu, sdělil v úterý institut ZEW. Index důvěry v německé hospodářství klesl na 53,3 bodu z březnové úrovně 54,8 bodu, která byla maximem za více než rok. Analytici v průzkumu agentury Reuters předpokládali naopak další zlepšení na 55,3 bodu.

10. Nowotny (ECB): Odchod Řecka z eurozóny by dominový efekt nevyvolal

Člen Výkonné rady Evropské centrální banky Ewald Nowotny v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že rizika případného odchodu Řecka z eurozóny (Grexitu) by byla udržitelná a nepřelila by se do dalších zemí. Podle Nowotnyho by tak Grexit v současnosti neměl tak tragický dopad, jaký by býval měl před dvěma lety.

Juncker pro Politico vyloučil odchod Řecka z eurozóny

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Krásná, nebo průměrná? Dove v kampani opět útočí na ženskou sebedůvěru

Značka kosmetiky Dove v rámci kampaně za skutečnou krásu v novém spotu opět zvolila cestu posilování ženského sebevědomí. Pozvala si ženy žijící v několika městech, aby se zúčastnily natáčení. Nad dva identické vstupy do budovy firma umístila transparenty "Průměrná" a "Krásná" a sledovala, kterými dveřmi ženy dobrovolně projdou. Jako vždy samozřejmě reklama vyvolala spekulace, do jaké míry jde značce skutečně o zlepšení povědomí žen o jejich vlastní vizáži, a do jaké se jim pouze agresivní cestou snaží prodat své produkty.

před 14 minutami

Italský soud zprostil obvinění ratingovou agenturu S&P

Italský soud ve čtvrtek zprostil mezinárodní ratingovou agenturu Standard & Poor's a pět jejích bývalých a současných...
Itálie Ratingové agentury
před 28 minutami

Srbsko nabízí investorům tři zadlužené petrochemické závody

Srbsko nabízí investorům tři silně zadlužené petrochemické závody. Prodejem státního majetku chce snížit státní dluh,...
Srbsko Petrochemie Zadlužení
Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK
před hodinou

Koruna kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí ČNB oslabila na 27,24 EUR/CZK

Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila po 15.30 až na 27,24...
Česká koruna Měny ČNB
15:15

Export z ČR do května poroste o 12 %, riziky jsou kurz koruny a politika USA

Export z České republiky by měl do května výrazně zrychlit tempo a meziročně růst o téměř 12 procent. Vyplývá to z...
Česká republika Česká ekonomika Mezinárodní obchod
14:58

Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu...
Polsko Norsko Dánsko
14:45

USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 1,3 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Osobní spotřeba
14:40

USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %
14:32

Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí podle finálních dat v celoročním přepočtu zpevnila o 2,1 %

Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
14:16

Kvůli silné konkurenci má H&M nižší zisk, založí novou značku

Švédská společnost Hennes & Mauritz (H&M) vytvořila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,5 miliardy švédských...
Švédsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %
14:03

Německo: Index spotřebitelských cen v březnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,5 %

Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie v březnu...
Německo Inflace
13:45

Ze světa investičních doporučení (30. března)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie Evropské akcie
13:31

Polské energetické firmy pomohou těžaři uhlí PGG

Polské státní energetické firmy PGNiG, PGE a Energa poskytnou finanční injekci 500 milionů zlotých největšímu...
Polsko Energetika Uhlí a koks
13:17

Izrael zkrátil letos podruhé platbu do pokladny OSN

Izrael letos sníží svůj příspěvek OSN o další dva miliony dolarů. Rozhodla o tom vláda premiéra Benjamina Netanjahua....
Izrael Politika
ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli
13:00

ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27...
Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby
12:41

Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590...
ČNB Česká republika Česká koruna
11:39

Pojišťovací trh Lloyd's of London si zřídí základnu v Bruselu

Britský pojišťovací trh Lloyd's of London si pro sídlo své dceřiné společnosti pro Evropskou unii vybral Brusel....
Spojené království Pojišťovny Pojištění
11:24

Průzkum PwC: Dvě třetiny firem jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny

Zhruba dvě třetiny firem v Česku jsou zajištěny proti výkyvům kurzu koruny. Přibližně třetina se domnívá, že je...
Česká republika Byznys a podnikání ČNB