Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání
|

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

Němci mají opodstatněné obavy z inflačního strašidla obcházejícího Evropu. Roger Bootle z Daily Telegraph v novém vydání své knihy The Trouble with Europe vysvětluje, jaké důsledky může mít intenzivnější kvantitativní uvolňování prosazené i přes odpor Německa.

ECB Centrální banky Podpora ekonomiky Kvantitativní uvolňování Evropská ekonomika

Aby oživení v eurozóně vydrželo, potřebovalo by významnou podporu makroekonomické politiky. Vzhledem k typické německé fiskální přísnosti má ECB ztíženou pozici. Měnová politika navíc nemůže dosáhnout kýženého výsledku, když je špatně nastavený celý projekt eura.

Na aktuálně panující tržní podmínky v eurozóně je klasickou anglosaskou odpovědí takzvané "tištění peněz", tedy zaplavení trhu penězi z centrálních bank. Tuto strategii zvolily jak Fed a Bank of England, tak Bank of Japan jako součást politiky zvané "Abenomika". ECB se tištění peněz dlouho vyhýbala, v lednu ale podlehla a QE spustila.

Jak probíhá QE

Kvantitativní uvolňování se má do reálné ekonomiky promítat skrze několik kanálů:

1. Zaplavuje banky likviditou s téměř nulovými úroky. Za normálních podmínek finanční domy omezují své rezervy uložené u centrální banky a půjčují je, což vede k růstu agregátní poptávky v ekonomice. Centrální banky ale bohužel ke QE přistupují právě v situaci, kdy na trhu normální podmínky nepanují. Ty současné jsou například tak abnormální, že banky raději na penězích sedí (i když z toho nic nemají), než aby riskovaly ztráty z poskytování úvěrů. Je to realita Spojených států, Spojeného království i Japonska.

2. QE mívá tendenci k nafukování cen nakupovaných aktiv, a tím pádem stlačování jejich výnosů. Zvyšuje to bohatství a snižuje náklady financování.

3. QE mění rovnováhu portfolia. Ekonomické subjekty zjišťují, že mají přebytek peněz, a dokupují tak větší podíl (rizikovějších) aktiv. Na ekonomiku to má mít stimulační efekt.

4. Protože je v domácí ekonomice ve srovnání se sousedními státy více peněz, investoři na vzniklou situaci reagují rebalancováním portfolií do cizí měny. Na kurz lokální měny to má negativní účinky (měna oslabuje), což podporuje konkurenceschopnost exportérů a vede k růstu cenové hladiny (inflaci).

V praxi ale v ekonomice, jejíž finanční systém prodělal závažnou krizi, první až třetí transmisní mechanismus nefungují efektivně, a autority se tak musejí spoléhat na čtvrtý kanál, tedy znehodnocení domácí měny. Efekt může být silný, jak je vidět na vývoji kurzu eurodolaru od spuštění evropského QE.

Jsou tu ale dva problémy:

  1. Bude Německu vyhovovat umělé znehodnocování eura, které je koneckonců i jeho měnou?
  2. Dovolí země mimo eurozónu, jako jsou Spojené státy, Čína, Japonsko a Spojené království, měnové unii "vyrůst" z jejích problémů za pomoci oslabeného kurzu?

Efektivně to totiž znamená "vývoz" evropské slabé poptávky a deflačních tlaků do ostatních zemí. Logickou odvetou může být obnova programů QE v ostatních zemích do té míry, aby bylo nespravedlivé měnové zvýhodnění jednoho regionu vůči ostatním eliminováno.

V měnové válce ale nemohou všechny země podporovat své exportéry oslabováním měny. Vždy půjde o hru s nulovým součtem. Evropské QE tak může být buď extrémně mocné, nebo zcela neúčinné. Záležet bude hlavně na podmínkách, v jakých bude používáno.

Německá finanční ortodoxie

Popsané efekty QE by mohly eurozónu opět rozpohybovat. ECB ale s programem odkupů aktiv dlouho otálela, protože narážela na německou finanční ortodoxii. Německo vnímá kvantitativní uvolňování jako proinflační a inflace je veřejný nepřítel číslo jedna. Bojí se, že pokud se vlády budou schopny dostávat k penězům skrze centrální banku, omezí to jejich fiskální disciplínu a pošle je to na cestu hyperinflace.

I když centrální banka nakupuje dluhopisy na sekundárním trhu, a nezásobuje tak vlády penězi přímo, efektivně jde o stejný princip. Monetární financování vlády je podle Němců cestou do záhuby. Jens Weidmann, prezident Bundesbank, v říjnu 2014 prohlásil: "Monetární financování je zakázané z dobrého důvodu a tento zákaz by neměl být obcházen prostřednictvím nákupů dluhopisů na sekundárním trhu. Nákupy aktiv mohou pro vlády fungovat jako sladký jed. Kruté probuzení může přijít ve chvíli, kdy budou nákupy omezeny nebo zastaveny."

Kvůli silné německé opozici měla ECB dlouho svázané ruce. Ještě před konečným rozhodnutím o spuštění programu banka podnikala kroky QE velmi podobné, které měly mít prakticky stejný efekt, tedy nafouknutí její rozvahy. Aby ale vyhověla Bundesbank, dělala něco "trošku jiného" a v menších objemech. V praxi se od roku 2012 rozvaha ECB smršťovala, což je opak efektu QE.

Letos v lednu se ECB konečně odhodlala využít měnovou bazuku a začátkem března spustila program zahrnující nákupy aktiv za 60 miliard EUR za měsíc, které by do září 2016 měly její rozvahu nafouknout o bilion eur.

ECB udělala Němcům dva ústupky:

  1. Podíl ECB na dluhu jedné země nesmí přesáhnout 33 %. To by mělo zabránit skupování řeckého dluhu, alespoň prozatím.
  2. V 80 % nákupů nesou kreditní riziko jednotlivé centrální banky členských států, rizika tak nejsou sdílena.

Může eurozónu zachránit masivní QE?

Bilion eur působí jako hodně velká suma peněz. Pokud QE proběhne, jak je naplánované, rozvaha ECB by se měla dostat na úroveň z roku 2012, tedy narůst o 150 % od roku 2008. Rozvaha Bank of England se ale nafoukla o 300 % a rozvaha Fedu o 400 %. Plánovaná expanze ECB je tak v porovnání s tím zanedbatelná, ačkoli problém eurozóny je ve srovnání s USA nebo Spojeným královstvím mnohem větší a nebezpečí deflace vážnější.

Způsob, jakým bylo QE v Evropě přijato, bude navíc téměř jistě minimalizovat dopady této politiky. Dokonce ani v USA a Spojeném království není jisté, zda mělo QE tak pozitivní efekt, jak prezentují mnohé studie.

Problém je v tom, že v extrémních podmínkách, při nichž je QE aplikováno, normální monetární vztahy selhávají. Takzvaná rychlost oběhu peněz (peněžní poměr HDP k množství peněz v ekonomice) klesá, a nikdo si tak nemůže být jist, jak velké QE bude potřeba pro dosažení určitého růstu peněžního HDP.

Podle teorie má QE potenciál být velmi efektivní, protože teoreticky neexistuje limit na sumu peněz, které centrální banka může vytvořit. Jinými slovy, pokud nebude stačit menší dávka, "přitopí se pod kotlem". A trhy o tom vědí.

Rozhoduje odhodlání centrální banky

Centrální banka může přimět soukromý sektor k takovému chování, jaké si autority přejí, tedy k masivnímu utrácení natištěných peněz. Když navíc hraje hru správně a trhy přesvědčí o své vůli, odhodlání a sebedůvěře, nemusí být QE ani nijak velké.

Přesně opačně řídila své QE Bank of Japan v 90. letech. Ekonomice dopřávala injekce s jen malým množstvím peněz a své chování komentovala tak, že si není jistá, zda bude program fungovat, čímž trh přesvědčila, že je potřeba dělat mnohem více. Proto není divu, že mělo první kolo japonského QE na tamní ekonomiku jen limitovaný dopad.

Po porodních bolestech v eurozóně se od zdejšího QE také nedají čekat zázraky. Program bude probíhat jen v omezených částkách a ECB bude kvůli Německu váhavá. Trhy budou mít tudíž neustále obavy, že bude program pozastaven nebo zcela ukončen. Lze si snad představit vhodnější podmínky pro to, aby QE selhalo?

Zdroj: Telegraph
Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé
09:36

Ferrero zvažuje koupi americké divize švýcarského Nestlé

Italský výrobce cukrovinek Ferrero hodlá koupit americkou divizi švýcarské firmy Nestlé. Chce tak posílit svou pozici...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly

Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera
včera v 21:39

Wells Fargo musí znovu přijmout propuštěného whistleblowera

Americká banka Wells Fargo musí zaplatit pokutu 575 000 dolarů a znovu zaměstnat propuštěného whistleblowera. Úřad...
Americké banky
Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek
včera v 21:29

Reuters: Krachující Alitalia dostala deset nezávazných nabídek

Krachující italská letecká společnost Alitalia obdržela deset nezávazných nabídek k převzetí. Agentuře Reuters to...
Itálie Doprava
S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu
včera v 19:25

S&P naznačila zlepšení řeckého úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek změnila výhled hlavního řeckého úvěrového hodnocení ze...
Řecko PIIGS Rating
S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy
včera v 18:29

S&P Česku znovu potvrdila hlavní úvěrové ratingy

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v pátek znovu potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České...
Česká ekonomika Česká republika Rating
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá…
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly necelá dvě procenta

Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry....
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí
včera v 17:32

Koruna k euru zpevnila na novou nejsilnější úroveň od intervencí

Česká měna v pátek uzavřela obchodování na nové nejsilnější úrovni k euru od začátku měnových intervencí v roce 2013....
Česká koruna EUR/CZK USD/CZK
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
včera v 17:05

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu...
Bank of America Spojené království Americké banky
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX…
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však podle indexu PX zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe
včera v 16:20

Investoři nabídli 2,9 miliardy GBP za platební firmu Paysafe

Globální společnosti soukromého kapitálu Blackstone a CVC Capital Partners nabídly britskému zprostředkovateli...
Fúze a akvizice Spojené království Internet
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů
včera v 16:02

Spiegel: VW, BMW a další se domlouvaly na cenách komponentů

Německé automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a...
Volkswagen BMW Německo
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC
včera v 15:19

Americký Schlumberger koupí většinový podíl v ruské EDC

Americká společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb těžařům ropy, se dohodla na...
Spojené státy americké (USA) Americké akcie Rusko
Ze světa investičních doporučení (21. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (21. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč
včera v 14:45

Český státní dluh v pololetí stoupl o 175 miliard na 1,79 bilionu Kč

Český státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za růstem je prodej...
Česká republika Zadlužení Česká ekonomika
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu stouply o 0,6 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po růstu o 0,7 % v dubnu (revidováno z +0,8 %)....
Kanada Maloobchod Tržby
Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně…
včera v 14:30

Kanada: Index spotřebitelských cen v červnu podle očekávání meziročně vzrostl o 1 % (květen: +1,3 %)

Inflace v Kanadě v červnu klesla na 1 % z 1,3 % v květnu. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po růstu...
Kanada Inflace
ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký
včera v 14:14

ECB: Počet padělků eurobankovek zůstal v pololetí nízký

V prvním pololetí bylo staženo z oběhu 331 000 padělaných eurobankovek. To je o šest procent méně než v předchozích...
Euro ECB
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD
včera v 13:58

Reuters: China Unicom má slíbeno od investorů 12 miliard USD

Zájem o investici do čínského státního mobilního operátora China Unicom projevilo několik velkých technologických...
Čína Technologie Investice