Jak nyní velké banky sázejí na americké akcie a dluhopisy: Je čas na defenzivu?
|

Jak nyní velké banky sázejí na americké akcie a dluhopisy: Je čas na defenzivu?

Americké akcie jsou na rekordních úrovních, státní dluhopisy vynášejí stále sotva tak, aby to pokrylo inflaci. Pozice velkých bank na trhu jsou velice důležité, protože mohou ovlivnit ceny a sentiment dalších investorů.

Americké státní dluhopisy Americké akcie S&P 500 Investiční tipy

Z vrcholu dolů, nebo do strany?

Typicky jsou růstová období indexu Dow (DJIA) doprovázena růstem LONG pozic malých obchodníků (v dolní části grafu červeně) a růstem SHORT pozic bank. Banky během růstu postupně likvidují své během poklesů nakoupené pozice a zajišťují se proti poklesům indexu Dow prodejem kontraktů. Před cenovými vrcholy již část drobných investorů začíná likvidovat své LONG pozice, protože už zřejmě nevěří dalšímu růstu indexu. Díky tomu klesá celkový open interest, tedy počet celkem otevřených kontraktů.

Aktuálně vzniká podobná situace. Podobně jako nyní to vypadalo před cenovými vrcholy v dubnu nebo květnu v letech 2010, 2011 a 2012. Net SHORT pozice bank se drží u maxim a již nerostou, Net SHORT pozice retailovách obchodníků pomalu rostou a open interest klesá.

Odhadují proto, že za zhruba 2-3 týdny se cena dostane na jarní vrchol. Mimochodem, pokles zájmu o americké akcie se projevuje i menším zájmem o americký dolar, open interest u kontraktu DX také aktuálně klesá.

S&P 500 - open interest a pozice bank a drobných investorů

Samozřejmě není jisté, že trh (index S&P 500) klasicky vyvrcholí a začne silněji korigovat. Je možné, že budeme svědky vývoje ceny do strany. Je totiž fakt, že v době, kdy výnosy státních dluhopisů v Evropě, Japonsku i USA jsou stlačeny k nule nebo pod ni, zůstávají akcie pro investory nejlepším řešením.

Čas na defenzivu?

Nabízí se tedy otázka, kam jinam by mohly téct peníze. Mohly by to být komodity (zlato, stříbro, ropa, kukuřice, pšenice) a opět americké státní dluhopisy, které od začátku února korigují. A pokud začnou opět růst ceny státních dluhopisů v USA, cílem investorů by se mohly stát akcie v sektorech citlivých na úrokové sazby, tedy veřejné služby (utility) a nemovitostní fondy (REIT), tedy typicky defenzivní skupiny akcií.

V grafu níže jsou nahoře ceny ETF s označením TLT a IYR. Dole jsou Net SHORT pozice bank v amerických 10letých vládních dluhopisech (TY). Pozice bank jsou nyní neutrální, nepřevažují SHORT ani LONG pozice. Je tedy možné, že korekce na trhu s dluhopisy ještě není u konce, ale řekl bych, že již nebude pokračovat dlouho.

Druhý poznatek je ten, že americké REIT jsou vysoce korelované s dluhopisy (k = 0,95 za 500 dní), a že by tedy mohly opět být v hledáčku investorů, pokud ceny dluhopisů začnou růst. A ty mohou začít růst proto, že tradeři budou mít pocit, že akcie obecně již nejsou to správné aktivum, že je bezpečnější "uklidit" peníze do dluhopisů.

V minulosti v době cenových vrcholů TLT držely banky extrémní množství SHORT pozic (červeně v dolním grafu). Logicky, když banky byly SHORT, spekulanti byli LONG. Banky jsou v rozhodujících okamžicích změn trendů vždy na té správné straně, a proto má smysl jejich chování sledovat.

ETF sledující americké REIT a dlouhodobé vládní dluhopisy a pozice bank v nich
před hodinou

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice