Co musíte ráno vědět (29. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (29. dubna)

Jak si v úterý vedly akciové trhy v Evropě a Spojených státech, čeho se neobává šéfka kyperské centrální banky a koho před televizními kamerami zpacifikovala vlastní matka? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý převážně zpevňovaly, cenné papíry Twitteru se propadly po výsledkovém faux pas

Americké akcie se krátce po začátku úterního obchodování propadly do červených čísel, ze ztrát se ale brzy oklepaly a vrátily se nad nulu. Pokles akcií technologické firmy Apple vyrovnal růst akcií farmaceutické skupiny Merck. Akcie sociální sítě Twitter zlevnily téměř o pětinu poté, co se na internetu objevily hospodářské výsledky firmy zhruba hodinu před koncem obchodování, ačkoli měly být zveřejněny až po uzavření burz. Trh nyní netrpělivě čeká na středeční výstup z dvoudenního zasedání americké centrální banky. Dow posílil o 0,4 % na 18 110,14 bodu a S&P 500 přidal 0,28 % na 2 114,76 bodu, zatímco technologický Nasdaq klesl o 0,1 % na 5 055,42 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,41 % na 12,41 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA vyskočil o osm bazických bodů na 2 %. V zelených číslech uzavřelo sedm z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a cenným papírům z odvětví veřejných služeb. Pod nulou v úterý zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a odvětví zdravotní péče.

Americké banky svými výsledky příjemně překvapily. Blýská se ve finančním sektoru na lepší časy?

Nemusíte souhlasit: Tři argumenty pro nákup amerických akcií

2. Evropské akcie v úterý odevzdaly část dubnových zisků kvůli výsledkové sezóně

Evropské akcie v úterý oslabily po dvou dnech zisků, a to především kvůli sektoru zdravotní péče a hospodářským výsledkům firem. Britský FTSE 100 odepsal 1,03 %, francouzský CAC 40 1,81 % a německý DAX 1,89 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,49 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech v čele se sektorem zdravotní péče. Akcie na starém kontinentu prohloubily ztráty poté, co byla zveřejněna zpráva o spotřebitelské důvěře v USA, která v dubnu spadla na čtyřměsíční minimum. I přesto však evropské akcie za celý měsíc směřují k dvouprocentnímu zisku.

Čím hůře bude v Evropě a v Řecku, tím více na ně vsaďte

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza v úterý ztratila procento, akcionáři O2 Czech Republic schválili dividendu a rozdělení společnosti

Index PX v úterý odepsal 0,99 % na 1 031,33 bodu. Akcie O2 C.R. oslabily o 3,51 %. Akcionáři na valné hromadě v úterý schválili dividendu ve výši 13 Kč na akcii, ale k dalšímu bodu programu, tedy rozdělení firmy, se před závěrem obchodování na pražské burze nestihli dostat. Rozdělení O2 na dvě firmy nakonec bylo schváleno až po deseti hodinách od začátku valné hromady. Největší objem obchodů v úterý zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie odepsaly 1,38 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která naopak zpevnila o 0,6 %, zatímco druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, odevzdala 0,47 %. Významnějšího zobchodovaného objemu dosáhly také cenné papíry pojišťovny VIG, které zlevnily o více než tři procenta, naproti tomu Unipetrol více než tři procenta připsal.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

Středu zahájí obchodní bilance Nového Zélandu, španělské maloobchodní tržby a rozhodnutí švédské centrální banky o měnové politice. Později se přidají indikátory důvěry v eurozóně, německá inflace, březnové privátní úvěry sledované Eurostatem a v USA reporty o zásobách ropy, počtu žádostí o hypotéku a rozjednaných prodejích domů. Údajem dne ale budou předběžná čísla o vývoji amerického HDP v prvním kvartálu doplněná o výdaje na osobní spotřebu. Večer skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky. Změna měnové politiky Fedu se sice nečeká, trh ale vyhlíží jakékoli komentáře k dění v ekonomice a na to navázanému budoucímu zvyšování úrokových sazeb. Výsledky hospodaření vydají mimo jiné MasterCard, Time Warner, Eni, Volkswagen nebo Bank of China. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tsipras věří, že Řecko dosáhne dohody s věřiteli do 9. května

Dosažení dohody s věřiteli do 9. května je podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase možné. Pokud by se to nepodařilo, bude však prý nutné vypsat referendum. Předčasné volby naopak Tsipras v pondělním rozhovoru poskytnutém řecké televizní stanici Star TV vyloučil.

6. Šéfka kyperské centrální banky se neobává přelití krize z Řecka

Šéfka kyperské centrální banky Chrystalla Giorkatziová v úterý prohlásila, že se situace v Řecku a na Kypru vyvíjí různými směry, a tudíž se přelití krize z Řecka na Kypr neobává. Pevné vazby mezi finančními sektory se podle ní poslední dobou výrazně oslabily, což by mělo uklidnit investory, kteří se obávají vývoje v Řecku. "Finanční vývoj a nejistota v Řecku už Kypr nadále nijak výrazně neohrožují," prohlásila Giorkatziová. Podle ní se výnosy kyperských dluhopisů výrazně odchylují od výnosů řeckých bondů, což jasně ukazuje na to, že se obě země vyvíjejí jiným směrem.

7. Komodity zažívají druhý nejhorší roční propad cen za skoro 4 dekády

V 80. a 90. letech, kdy byly ceny komodit v postranním až medvědím trendu, nepřesáhl jejich roční propad 20 %. Po pádu Lehman Brothers ztratily komodity za rok polovinu hodnoty. Letos v dubnu index cen komodit ztrácel za rok zhruba 30 %. Otázkou zůstává, jaký scénář očekávat nyní. Jsou již ceny na dně nebo poblíž něj?

8. Fico: Slovensko požaduje od Enelu kompenzaci 492 milionů eur

Slovenská vláda požaduje od italského koncernu Enel coby majitele kontrolního podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elekrárne kompenzaci 492 milionů eur za zrušený pronájem vodní elektrárny Gabčíkovo. Novinářům to v úterý řekl premiér Robert Fico. SE tento měsíc naopak oznámily, že za ztrátu kontraktu na provoz zmiňované elektrárny budou požadovat po Slovensku odškodné 588,2 milionu eur.

9. Ekonomika Spojeného království v prvním kvartálu expandovala nejpomalejším tempem od konce roku 2012

Ekonomika Spojeného království v prvním kvartálu podle předběžných dat expandovala nejpomalejším tempem od čtvrtého čtvrtletí roku 2012. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil jen o 0,3 %, předpokládal se 0,5% růst po předchozím 0,6% růstu. Meziroční růst zpomalil na 2,4 % z předchozích 3 %, očekávalo se přitom mírnější zpomalení na +2,6 %.

10. Sentix: Skoro polovina investorů očekává odchod Řecka z eurozóny

Zhruba polovina investorů předpokládá, že Řecko během následujících 12 měsíců opustí eurozónu. Ukázaly to výsledky průzkumu německého institutu Sentix. Data podle agentury Reuters naznačují, že každý druhý investor příliš nevěří slibům udržet Atény v měnové unii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pro jednoho z protestujících v Baltimoru si přišla jeho matka

Protesty v Baltimoru vyvolané úmrtím Freddieho Graye se v úvodu týdne vystupňovaly. Nejméně 15 policistů bylo v potyčkách s protestujícími zraněno a více než dva tucty lidí skončily ve vazbě. Pro jednoho z protestujících si však nepřišla policie, ale jeho vlastní matka.

08:43

V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale...
Ropa Těžba Těžba z břidlic
07:03

Panama se od roku 2018 připojí k mezinárodní daňové dohodě

Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře AFP to sdělila její...
Daně
Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly
včera v 21:30

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:28

Reuters: EIB požádala o prošetření půjček poskytnutých Renaultu

Evropská investiční banka (EIB) požádala francouzské vyšetřovatele, aby zjistili, zda francouzská automobilka Renault...
Evropské banky Banky Francie
včera v 17:07

Chorvatsko má obavy z problémů potravinářského gigantu Agrokor

Chorvatská vláda uvažuje o přípravě zákona, který by ochránil ekonomiku před problémy obří potravinářské a...
Chorvatsko Zadlužení Maloobchod
Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:06

Mnuchin (ministr financí USA): Daňovou reformu chceme dokončit do srpna

Americký ministr financí Steven Mnuchin v pátek prohlásil, že kabinet Donalda Trumpa usilovně pracuje na slibované...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Daně
Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů
včera v 15:45

Vidina silnější koruny se projevuje na chování drobných investorů

Vidina silnější koruny se již začala projevovat v chování drobných investorů, část se proti tomu zajišťuje, menší se...
Česká republika ČNB Centrální banky
včera v 15:17

Portugalský rozpočtový deficit loni klesl na novodobé minimum

Portugalsko loni snížilo svůj rozpočtový deficit o více než polovinu na 2,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP)...
Portugalsko Rozpočet Deficit rozpočtu
včera v 14:50

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v březnu podle předběžných dat klesl na 53,4 bodu, snížilo se i tempo růstu sektoru služeb

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí
včera v 14:19

Deutsche Bank zůstane v Londýně, chystá tam nové ústředí

Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zůstane plně v Londýně i po odchodu Británie z Evropské unie. Banka...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (24. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Evropské akcie Americké akcie
včera v 13:40

Kanada: Index spotřebitelských cen v únoru meziročně vzrostl o 2 % (odhad: +2,1 %, leden: +2,1 %)

Meziměsíčně v únoru ceny vzrostly o 0,2 %. Jádrová inflace podle kanadské centrální banky v meziročním srovnání...
Kanada Inflace
včera v 13:32

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3%...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka
včera v 13:04

V Dukovanech potrvá neplánovaná odstávka druhého bloku do čtvrtka

Neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku Dukovan podle předpokladu firmy ČEZ potrvá do čtvrtka 30. března, kdy...
ČEZ Akcie ČR Elektřina
včera v 12:29

Británie za brexit podle Junckera zaplatí zhruba 50 miliard liber

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v pátečním interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude...
Spojené království Evropská unie
Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle
včera v 12:15

Shell prodává aktivity v Gabonu americkému fondu Carlyle

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell prodá za 587 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč) své těžební...
Spojené království Evropské akcie Nizozemsko
Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse
včera v 11:57

Reuters: Toshiba chystá příští týden bankrot divize Westinghouse

Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné...
Japonské akcie Spojené státy americké (USA) Jaderná energetika