Proč Německu nevoní evropské kvantitativní uvolňování?
|

Proč Německu nevoní evropské kvantitativní uvolňování?

Němci mají s inflací špatné zkušenosti. Roger Bootle z Daily Telegraph vysvětluje důvody pro německý vyhraněný názor na kvantitativní uvolňování v eurozóně.

Eurozóna Německo ECB Centrální banky Kvantitativní uvolňování

Německý postoj je důležitý pro stanovování politiky ECB. Německo sice nemá formálně právo veta, ale jen jeden hlas, nicméně je podporováno severskými spojenci.

Kdyby chtěl Mario Draghi prosadit více kvantitativního uvolňování (QE) i přes německý odpor, byly by důsledky vážné. Jens Weidmann, šéf Bundesbank, by pravděpodobně rezignoval, stejně jako jeho předchůdce. Tato kauza by destabilizovala trhy a otřásla důvěrou ve stabilitu eura.

ECB potřebuje silné zapojení Německa ve finančních programech na podporu problémových zemí jihu unie. Participace Bundesbank v nich je pod drobnohledem německého ústavního soudu. Další rezignace prezidenta Bundesbank už by byla na hraně.

Největším rizikem pro Draghiho tkví v tom, že by Německo pod tlakem stále silnějších euroskeptických stran opustilo eurozónu. Skončil by pak s ECB jako loďka vypuštěná na moře bez jediného vesla a plachty. Proto Draghi musí směrem ke svému cíli postupovat pozvolna a šibalsky a doufat, že Německo "zaspí".

Monetární teorie a politická realita

QE ve velkém formátu aplikovaly Fed i Bank of England. Má se za to, že bylo celkem úspěšné. Zapůsobilo jako stimul ekonomického oživení, aniž by nastartovalo nežádoucí inflační očekávání. Proč je tedy Bundesbank proti jeho používání v eurozóně?

Odlišný názor Bundesbank vychází z kritiky samotné podstaty projektu evropské integrace. Bundesbank vadí riziko přehnaného utrácení, jež by bylo vládám umožněno financováním natištěnými penězi. Němci mají hyperinflaci stále v paměti, prošli si jí v roce 1923 a znovu na začátku druhé světové války.

V dalších zemích, kde bylo QE využito, tedy v USA, Spojeném království a Japonsku, takový problém nemají. Dluhy těchto zemí byly emitovány jejich vlastními vládami, ne jejich nezodpovědnými sousedy.

Němci se obávají, že by se v Evropě kvůli QE mohly podobně "utrhnout ze řetězu" vlády Itálie, Španělska, Portugalska, Řecka a Francie, a účty by pak byly vystaveny německým daňovým poplatníkům. Německá neochota vychází z absence fiskální a politické unie. Euro je v současnosti pouze polovičatý projekt.

Obavy z inflace

Rozpoutání inflace je podle některých ekonomů dříve nebo později nevyhnutelné, protože se ohromné množství peněz, které centrální banka natiskla, jednoho dne "aktivuje". Teorie nebyla nikdy prokázána. Odpůrci totiž tvrdí, že jak byly peníze jednou vytvořeny, mohou být také v budoucnu zlikvidovány. Dluhopisy nakoupené centrální bankou lze buď opět prodat, nebo je nechat maturovat (vláda pak pro refinancování dluhu emituje nové dluhopisy soukromému sektoru, čímž nahradí ty stávající).

Alternativou může být zmrazení depozit komerčních bank, aby nemohly využít přebytečnou hotovost na úvěrování. Technicky je problém v tom, že by centrální banky musely být schopny zachytit vznik inflačních tlaků včas a prosadit ve správný okamžik adekvátní politiku, aby se inflace v ekonomice nezačala šířit. Je to téměř neproveditelný úkol, nicméně takových má centrální banka celou řadu.

ECB není méně zdatná než Fed nebo Bank of England v identifikaci počínajících inflačních tlaků a stanovení efektivní reakce měnové politiky. Problém je politický, a sice zda centrální banka a vláda, která jí stojí za zády, budou ochotny ukončit nalévání peněz do ekonomiky z důvodu rizika inflace. Vláda bude mít odlišný zájem než centrální banka - proč zavírat kohouty, když je země předlužená a inflace by jí pomohla se dluhů elegantně zbavit?

I s tímto "rizikem podnikání" kalkulovaly při spuštění QE Fed a Bank of England. Jsou si ale tak jisté integritou svých institucí a postoji vlád, že ani tato obava nebyla překážkou pro nekonvenční akce. Demokraticky zvolení politici nakonec rozhodnou, zda je inflaci vhodné tolerovat (nebo ji dokonce ještě stimulovat) a snížit skrze to dluhové břemeno země.

Pozice Bundesbank je zcela odlišná. Představme si, že by povolila monetizaci dluhů na způsob USA nebo Spojeného království. Na začátku by nepozorovala výrazné důsledky, nicméně ve chvíli, kdy by QE začalo fungovat, by jeho dopady byly přínosné - poptávka by se zvedla a ekonomika začala procházet oživením, a to bez zvýšení inflace. Postupně by ale inflace začala růst, takže by přišel čas na stažení peněz. Členové rady ECB by se ale na věc dívali odlišně. Někteří by byli toho názoru, že nejlepší cestou z evropských problémů s předlužeností veřejných financí je právě vyšší inflace. Německo ale se zadlužením problém nemá, takže by sotva kývlo na inflační řešení krize eurozóny.

Pro německé politiky je inflace největší noční můrou. Po tom všem, čím si Německo prošlo, by mělo napomáhat přifukování destruktivní inflace, aby ulevilo od dluhů jižním ekonomikám eurozóny, které navíc jako členy měnové unie vůbec nechtělo?

Euro jako příčina problémů

Ještě před založením eura, když řídila kurz německé marky a de facto fungovala jako centrální banka pro většinu Evropy, byla Bundesbank mnohem flexibilnější, než by její rétorika naznačovala. Mluvila sice o monetární ortodoxii, její aktivity však byly čistým pragmatismem. S kredibilitou, jakou měla, se mohla v případě potřeby od ortodoxie odchýlit.

Představme si, že by euro nikdy nevzniklo. Těžko by Německo zasažené složitými podmínkami v eurozóně a hrozbou deflace zvolilo jako řešení problému QE jako v posledních letech Fed nebo Bank of England. Pokud by Bundesbank spustila kvantitativní uvolňování, vzhledem k její dominantní pozici mezi evropskými centrálními bankami by to vlastně znamenalo QE pro celou Evropu.

Euro, výmysl evropských elit a naděje pro evropskou prosperitu, nejdříve přispělo ke slabému výkonu evropské ekonomiky a nyní stojí v cestě efektivní akci na prevenci deflační katastrofy. Eurozóna zůstává nedokonalou unií různorodých suverénních států s odlišnými problémy a hodnotami. Lze jen doufat, že eurozóně pomůže celkové oživení světové ekonomiky, tedy že situaci zlepší natolik, že bude zažehnáno nebezpečí další finanční krize.

Zdroj: Telegraph
Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa
18:00

Evropské akcie zahájily týden poklesem, sentiment na trzích určoval páteční neúspěch Donalda Trumpa

Evropské akciové trhy v pondělí zakončily seanci v mínusu. Investoři se vraceli k pátečnímu dění v USA. Neúspěch...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
17:27

Ruská automobilka AvtoVAZ hodlá stáhnout své akcie z burzy

Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva...
Rusko Auta Evropské akcie
Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001
17:08

Vklady v řeckých bankách klesly nejníže od roku 2001

Vklady v řeckých bankách v únoru klesly o 0,6 procenta na 119,07 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od října 2001,...
Řecko Banky Evropské banky
Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento
16:45

Pražská burza v pondělí klesla, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o procento

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela pod nulou, když index PX odepsal 0,31 % na 979,45 bodu. Dolů ji táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
16:02

Číňané hodlají investovat do pozemků kolem Panamského průplavu

Čínské podniky mají zájem podílet se na rozvoji území kolem Panamského průplavu. Jde o součást čínské obchodní...
Čína Investice
Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu
15:31

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po...
Česká republika Politika Průmysl
15:22

Euro se vůči dolaru dostalo na nejvyšší hodnotu od loňského listopadu

Euro se během pondělní seance vyšplhalo až na hladinu 1,09 EUR/USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za...
Euro Americký dolar Měny
15:03

Katar hodlá investovat v Británii pět miliard liber

Katar hodlá v příštích pěti letech investovat v Británii 5 miliard liber, a posílit tak obchodní spojení se zemí...
Katar Investice Spojené království
14:42

Evropa by podle ekonomů ve francouzských prezidentských volbách měla doufat ve vítězství Emmanuela Macrona

Prezidentské volby ve Francii jsou již za dveřmi. První kolo očekávaných voleb, které by mohly napovědět o...
Evropská unie Francie Prezidentské volby
Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont
14:22

Evropská komise schválila fúzi amerických Dow Chemical a DuPont

Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy...
Americké akcie Evropská unie Fúze a akvizice
14:00

Ze světa investičních doporučení (27. března)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
13:39

Britské domácnosti jsou ohledně brexitu pesimističtější než dříve

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž oficiálně zahájí proces...
Spojené království Evropská unie
13:22

Rychle rostoucí trh fintech v Česku dosahuje 5,1 miliardy Kč

Rychle rostoucí trh finančně-technologických společností (fintech), které využívají technologie jako sociální sítě,...
Česká republika Fintech Technologie
13:02

Objem spotřebitelských úvěrů v eurozóně v únoru vzrostl nejvíce za šest let

Objem bankovních úvěrů pro domácnosti v zemích eurozóny rostl v únoru nejrychlejším tempem za více než šest let....
Eurozóna Úvěry Evropská ekonomika
11:59

Dubajská Emaar chce koupit internetového prodejce Souq

Dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls podal nabídku na převzetí předního arabského...
Blízký a Střední východ Internet Fúze a akvizice
11:39

Americké akcie rostou, malé firmy však příliš důvodů k radosti nemají

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu nespočetněkrát stouply na nové rekordy, ne všechny...
Americké akcie Donald Trump Spojené státy americké (USA)
11:14

Hyundai zavřela továrnu v Číně, vládne politické napětí

Jihokorejská automobilka Hyundai na týden uzavřela jednu ze svých továren v Číně, uvedla to ve svém pondělním...
Jižní Korea Asijské akcie Auta
Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace
10:51

Trumpův zeť Kushner povede tým pro správní reformu a inovace

Prezident Donald Trump v pondělí oznámí vytvoření nového úřadu s rozsáhlými pravomocemi, jehož úkolem bude reforma...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika