Co musíte ráno vědět (1. května)
|

Co musíte ráno vědět (1. května)

Jak zakončily duben akciové trhy v Evropě a Spojených státech, proč už je hrozba deflace v eurozóně nejspíše zažehnána a jak se dnešní děti dívají na zastaralou techniku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky

Americké akcie ve čtvrtek navázaly na nepříznivý středeční vývoj a dále zlevňovaly. Krátce po začátku obchodování všechny tři nejsledovanější indexy odepisovaly zhruba půl procenta, během dne se ale propadaly stále hlouběji do červených čísel. Trend se neobrátil ani poté, co na trh dorazily povzbuzující statistické údaje. Dow klesl o 1,08 % na 17 840,52 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,01 % na 2 085,51 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,64 % na 4 941,42 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o devět procent na 14,55 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o jeden bazický bod na 2,03 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické a telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z odvětví veřejných služeb. Za celý duben indexy mírně stouply, Dow vzrostl o 0,37 %, S&P 500 přidal 0,86 % a Nasdaq zpevnil o 0,84 %.

Americké banky svými výsledky příjemně překvapily. Blýská se ve finančním sektoru na lepší časy?

Nemusíte souhlasit: Tři argumenty pro nákup amerických akcií

2. Evropské akcie zakončily duben váhavě, poprvé v letošním roce zaznamenaly měsíční ztrátu

Evropské akcie zakončily poslední dubnový den kolem nuly. Investoři zvažovali pokračující výsledkovou sezónu a extrémně dobrou zprávu z amerického trhu práce. Za celý měsíc ale akcie ze starého kontinentu poprvé v letošním roce zlevnily. Britský FTSE 100 ve čtvrtek připsal 0,21 %, francouzský CAC 40 0,14 % a německý DAX 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 ale klesl o 0,38 % na 395,79 bodu. Dařilo se sektoru stavebnictví, ztrácely naopak technologie. V pátek zůstane většina evropských trhů kvůli oslavám Svátku práce zavřená. Z hlavních trhů se bude obchodovat jen na burze v Londýně. Francouzský index CAC 40 za celý zkrácený týden klesl o 2,63 % a německý DAX odepsal 3,02 %. Britský FTSE 100 zatím ztrácí 1,46 %. Za celý měsíc FTSE 100 připsal 2,77 % a CAC 40 posílil o 0,26 %, zatímco DAX o více než 4 % oslabil. Široký západoevropský index STOXX Europe 600 v dubnu klesl téměř o 0,4 %, a zaznamenal tak první ztrátový měsíc v letošním roce.

Čím hůře bude v Evropě a v Řecku, tím více na ně vsaďte

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza zakončila poslední dubnový den lehce nad nulou, za měsíc index PX klesl o 0,74 %, ale PX-TR přidal procento

Index PX ve čtvrtek v posledním obchodním dnu týdne připsal 0,09 % na 1 026,01 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla opět skupina ČEZ, jejíž cenné papíry skončily lehce pod nulou se ztrátou 0,24 %. Na druhém místě se co do objemu obchodů umístila Komerční banka, která připsala 1,68 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o 0,39 %. Výraznějšího objemu dosáhly i akcie Unipetrolu, které zpevnily téměř o 2,5 %, a přes dvě procenta připsaly i cenné papíry O2 C.R. a akcie Pivovarů Lobkowicz. Čtvrteční valná hromada společnosti Philip Morris ČR rozhodla o výplatě hrubé dividendy ve výši 880 Kč na akcii. Akcie tabákové společnosti ve čtvrtek na burze ztratily 0,07 %. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zveřejnil výroční zprávu, z níž vyplynulo, že loni firma zažila historicky nejúspěšnější rok. Poprvé v historii produkce přesáhla 100 tisíc tun, především díky plně zprovozněné lince v Egyptě. Akcie Pegasu však na zprávu zvlášť nereagovaly, naopak oslabily o 0,3 %. Po konci obchodování zveřejnily výroční zprávu také Pivovary Lobkowicz. Firma podle dokumentu v loňském roce dosáhla zisku EBITDA očištěného o jednorázové položky 212,35 milionu korun při tržbách ve výši 1,202 miliardy korun. V pátek zůstane pražská burza kvůli Svátku práce zavřená. Za celý zkrácený týden index PX odepsal 1,5 % a od začátku dubna klesl o 0,74 %. Index PX-TR, zohledňující i vyplacené dividendy, ale za měsíc necelé procento přidal.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

V pátek zůstane pražská burza a i řada trhů v Evropě zavřená kvůli státnímu svátku. V Číně, Japonsku a USA vyjdou finální dubnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Stejný ukazatel zveřejní v Evropě Británie, Irsko a Nizozemsko a přidají se i Austrálie a Kanada. V USA makroekonomický kalendář doplní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a výdaje ve stavebnictví. Hospodářské výsledky za první čtvrtletí odhalí například Chevron, Clorox, Moody's a Lloyds Banking Group. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 12,5 %. Reaguje tak na posílení rublu a na náznaky zpomalující inflace. Snížení úroků je přitom výraznější, než předpokládali analytici. Ti ho v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali jen na procentní bod.

6. Moody's snížila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma s negativním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve čtvrtek snížila úvěrové hodnocení silně zadluženého Řecka o jeden stupeň na Caa2. Důvodem je nejistota ohledně výsledku jednání Atén s mezinárodními věřiteli. Rating se tak dostal hlouběji do spekulativního pásma. Výhled je navíc negativní, což signalizuje, že by Moody's mohla přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

7. Míra nezaměstnanosti v březnu v eurozóně i EU stagnovala

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu zůstala na únorové hodnotě 11,3 %, očekával se pokles na 11,2 %. V březnu 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,7 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na 9,8 %, oproti březnu 2014 se však snížila o 0,6 procentního bodu.

8. Deflace v eurozóně skončila. Vrátí se ještě?

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně se podle předběžných dat v dubnu zastavil. Meziročně ceny po březnovém 0,1% poklesu stagnovaly, jak se očekávalo. "Inflace v eurozóně přešla v souladu s očekáváním z poklesu do meziroční stagnace. Ve vývoji inflace hraje stále klíčovou roli ropa, jejíž ceny se stabilizovaly a začaly pomalu růst. S tím, jak začne vypadávat efekt loňského propadu cen ropy, bude na důležitosti nabývat vývoj jádrové inflace. Ta se drží hluboko pod cílem ECB a zatím nejeví známky zrychlování," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Množící se příznaky zlepšení výkonnosti evropských ekonomik a zrychlení růstu peněžní zásoby a úvěrů by měly začít v dalších měsících tlačit nahoru i jádrovou inflaci. Protože se navíc u cen ropy dá očekávat další růst, je nyní riziko deflace v eurozóně na ústupu. Pokud nedojde k nečekanému propadu ekonomiky v eurozóně (například kvůli obnoveným problémům se zadlužením) nebo se opět (nečekaně) nepropadnou ceny ropy, je deflace v eurozóně minulostí."

9. Míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu stagnovala

Míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu stagnovala na březnovém rekordním minimu 6,4 %, jak se očekávalo. Bez práce je tak podle sezónně očištěných údajů 2,79 milionu Němců. Počet lidí bez práce se snížil o 8 tisíc, při očekávání poklesu o 15 tisíc. Podle sezónně neočištěných dat bylo v dubnu bez práce 2,84 milionu Němců.

10. Španělská ekonomika v prvním čtvrtletí expandovala nejrychleji za více než 7 let

Španělská ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům o 0,9 %, což je nejvyšší tempo od roku 2007. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil španělský statistický úřad. Růst čtvrté největší ekonomiky v eurozóně zrychlil z 0,7 % v posledním kvartálu loňského roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak dnešní děti reagují na starý vytáčecí telefon (správně telefon s rotační číselnicí, kdyby vás to zajímalo)?

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny,…
před hodinou

Fed v červenci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny, rozpouštění bilance by mělo začít brzy

Měnový výbor americké centrální banky na svém červencovém zasedání ponechal rozpětí pro základní úrokovou sazbu beze...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel…
18:00

Evropské burzy ve středu zpevnily, v červených číslech však uzavřel sektor zdravotní péče

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se nepouštěli do výraznějšího...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů
17:45

Americký ministr energetiky se stal obětí ruských šprýmařů

Americký ministr energetiky Rick Perry se stal obětí dvou ruských šprýmařů, kteří telefonují politickým veličinám a...
Spojené státy americké (USA) Rusko Podvod
Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji
17:29

Luxusní firmy zřejmě budou moci zabránit internetovému prodeji

Deset let trvající bitva luxusních značek o ochranu jejich image se zřejmě přiblížila ke svému konci. Poradce...
Luxus Internet
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny
17:05

Šéf Applu prý slíbil Trumpovi, že postaví v USA tři velké továrny

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s...
Apple Americké akcie Donald Trump
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1…
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v mínusu, Komerční banka ztratila 1,5 %

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky z předcházejících dvou seancí, když index PX klesl o 0,32 % na 1 011,85...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v červnu stouply
16:01

Prodeje nových domů v USA v červnu stouply

Prodeje nových domů v USA se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,8 % na celoročně přepočítané tempo 610 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste
15:20

CzechTrade: Zájem exportérů o vývoz do Německa letos dál roste

Zájem českých exportérů o vývoz do Německa letos dál roste. Služby státní agentury CzechTrade v zemi využilo v první...
Německo Mezinárodní obchod Česká republika
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq
14:47

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

Automobilka Škoda Auto ve středu v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu sportovně-užitkového...
Volkswagen Česká republika Auta
Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)
14:30

Ze světa investičních doporučení (26. července 2017)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit
14:00

Hackeři napadli 400 000 účtů italské banky UniCredit

Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní...
UniCredit Evropské banky Itálie
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku
13:44

Nintendo je díky poptávce po konzoli Switch opět v zisku

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se v prvním fiskálním čtvrtletí vrátil k zisku. Přispěla k tomu...
Japonsko Asijské akcie Výsledková sezóna
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku
13:30

Výrobce letadel Boeing se ve čtvrtletí vrátil k zisku

Americký výrobce letadel Boeing se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku a zlepšil i výhled na celý rok. Čistý zisk ve...
Americké akcie Boeing Výsledková sezóna
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku
13:20

EU kritizuje USA za protiruské sankce, mohou zasáhnout energetiku

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Energetika
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta
13:10

Automobilka Ford Motor zvýšila čtvrtletní zisk o čtyři procenta

Americký výrobce aut Ford Motor ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na 2,04 miliardy USD. Výsledek...
Ford Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % …
13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 17. července stoupl o 0,4 % (předchozí týden: +6,3 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. července po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky