Co musíte ráno vědět (1. května)
|

Co musíte ráno vědět (1. května)

Jak zakončily duben akciové trhy v Evropě a Spojených státech, proč už je hrozba deflace v eurozóně nejspíše zažehnána a jak se dnešní děti dívají na zastaralou techniku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu, index Nasdaq se propadl téměř o 2 %. Za celý měsíc ale akcie udržely mírné zisky

Americké akcie ve čtvrtek navázaly na nepříznivý středeční vývoj a dále zlevňovaly. Krátce po začátku obchodování všechny tři nejsledovanější indexy odepisovaly zhruba půl procenta, během dne se ale propadaly stále hlouběji do červených čísel. Trend se neobrátil ani poté, co na trh dorazily povzbuzující statistické údaje. Dow klesl o 1,08 % na 17 840,52 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,01 % na 2 085,51 bodu a technologický index Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,64 % na 4 941,42 bodu. Index volatility VIX vyskočil takřka o devět procent na 14,55 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o jeden bazický bod na 2,03 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické a telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z odvětví veřejných služeb. Za celý duben indexy mírně stouply, Dow vzrostl o 0,37 %, S&P 500 přidal 0,86 % a Nasdaq zpevnil o 0,84 %.

Americké banky svými výsledky příjemně překvapily. Blýská se ve finančním sektoru na lepší časy?

Nemusíte souhlasit: Tři argumenty pro nákup amerických akcií

2. Evropské akcie zakončily duben váhavě, poprvé v letošním roce zaznamenaly měsíční ztrátu

Evropské akcie zakončily poslední dubnový den kolem nuly. Investoři zvažovali pokračující výsledkovou sezónu a extrémně dobrou zprávu z amerického trhu práce. Za celý měsíc ale akcie ze starého kontinentu poprvé v letošním roce zlevnily. Britský FTSE 100 ve čtvrtek připsal 0,21 %, francouzský CAC 40 0,14 % a německý DAX 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 ale klesl o 0,38 % na 395,79 bodu. Dařilo se sektoru stavebnictví, ztrácely naopak technologie. V pátek zůstane většina evropských trhů kvůli oslavám Svátku práce zavřená. Z hlavních trhů se bude obchodovat jen na burze v Londýně. Francouzský index CAC 40 za celý zkrácený týden klesl o 2,63 % a německý DAX odepsal 3,02 %. Britský FTSE 100 zatím ztrácí 1,46 %. Za celý měsíc FTSE 100 připsal 2,77 % a CAC 40 posílil o 0,26 %, zatímco DAX o více než 4 % oslabil. Široký západoevropský index STOXX Europe 600 v dubnu klesl téměř o 0,4 %, a zaznamenal tak první ztrátový měsíc v letošním roce.

Čím hůře bude v Evropě a v Řecku, tím více na ně vsaďte

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

3. Pražská burza zakončila poslední dubnový den lehce nad nulou, za měsíc index PX klesl o 0,74 %, ale PX-TR přidal procento

Index PX ve čtvrtek v posledním obchodním dnu týdne připsal 0,09 % na 1 026,01 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla opět skupina ČEZ, jejíž cenné papíry skončily lehce pod nulou se ztrátou 0,24 %. Na druhém místě se co do objemu obchodů umístila Komerční banka, která připsala 1,68 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o 0,39 %. Výraznějšího objemu dosáhly i akcie Unipetrolu, které zpevnily téměř o 2,5 %, a přes dvě procenta připsaly i cenné papíry O2 C.R. a akcie Pivovarů Lobkowicz. Čtvrteční valná hromada společnosti Philip Morris ČR rozhodla o výplatě hrubé dividendy ve výši 880 Kč na akcii. Akcie tabákové společnosti ve čtvrtek na burze ztratily 0,07 %. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zveřejnil výroční zprávu, z níž vyplynulo, že loni firma zažila historicky nejúspěšnější rok. Poprvé v historii produkce přesáhla 100 tisíc tun, především díky plně zprovozněné lince v Egyptě. Akcie Pegasu však na zprávu zvlášť nereagovaly, naopak oslabily o 0,3 %. Po konci obchodování zveřejnily výroční zprávu také Pivovary Lobkowicz. Firma podle dokumentu v loňském roce dosáhla zisku EBITDA očištěného o jednorázové položky 212,35 milionu korun při tržbách ve výši 1,202 miliardy korun. V pátek zůstane pražská burza kvůli Svátku práce zavřená. Za celý zkrácený týden index PX odepsal 1,5 % a od začátku dubna klesl o 0,74 %. Index PX-TR, zohledňující i vyplacené dividendy, ale za měsíc necelé procento přidal.

České akcie: Na co se (ne)těšit v začínající výsledkové sezóně

4. Očekávané události

V pátek zůstane pražská burza a i řada trhů v Evropě zavřená kvůli státnímu svátku. V Číně, Japonsku a USA vyjdou finální dubnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Stejný ukazatel zveřejní v Evropě Británie, Irsko a Nizozemsko a přidají se i Austrálie a Kanada. V USA makroekonomický kalendář doplní index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a výdaje ve stavebnictví. Hospodářské výsledky za první čtvrtletí odhalí například Chevron, Clorox, Moody's a Lloyds Banking Group. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 12,5 %. Reaguje tak na posílení rublu a na náznaky zpomalující inflace. Snížení úroků je přitom výraznější, než předpokládali analytici. Ti ho v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali jen na procentní bod.

6. Moody's snížila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma s negativním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve čtvrtek snížila úvěrové hodnocení silně zadluženého Řecka o jeden stupeň na Caa2. Důvodem je nejistota ohledně výsledku jednání Atén s mezinárodními věřiteli. Rating se tak dostal hlouběji do spekulativního pásma. Výhled je navíc negativní, což signalizuje, že by Moody's mohla přikročit k jeho dalšímu zhoršení.

7. Míra nezaměstnanosti v březnu v eurozóně i EU stagnovala

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu zůstala na únorové hodnotě 11,3 %, očekával se pokles na 11,2 %. V březnu 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,7 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na 9,8 %, oproti březnu 2014 se však snížila o 0,6 procentního bodu.

8. Deflace v eurozóně skončila. Vrátí se ještě?

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně se podle předběžných dat v dubnu zastavil. Meziročně ceny po březnovém 0,1% poklesu stagnovaly, jak se očekávalo. "Inflace v eurozóně přešla v souladu s očekáváním z poklesu do meziroční stagnace. Ve vývoji inflace hraje stále klíčovou roli ropa, jejíž ceny se stabilizovaly a začaly pomalu růst. S tím, jak začne vypadávat efekt loňského propadu cen ropy, bude na důležitosti nabývat vývoj jádrové inflace. Ta se drží hluboko pod cílem ECB a zatím nejeví známky zrychlování," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Množící se příznaky zlepšení výkonnosti evropských ekonomik a zrychlení růstu peněžní zásoby a úvěrů by měly začít v dalších měsících tlačit nahoru i jádrovou inflaci. Protože se navíc u cen ropy dá očekávat další růst, je nyní riziko deflace v eurozóně na ústupu. Pokud nedojde k nečekanému propadu ekonomiky v eurozóně (například kvůli obnoveným problémům se zadlužením) nebo se opět (nečekaně) nepropadnou ceny ropy, je deflace v eurozóně minulostí."

9. Míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu stagnovala

Míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu stagnovala na březnovém rekordním minimu 6,4 %, jak se očekávalo. Bez práce je tak podle sezónně očištěných údajů 2,79 milionu Němců. Počet lidí bez práce se snížil o 8 tisíc, při očekávání poklesu o 15 tisíc. Podle sezónně neočištěných dat bylo v dubnu bez práce 2,84 milionu Němců.

10. Španělská ekonomika v prvním čtvrtletí expandovala nejrychleji za více než 7 let

Španělská ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům o 0,9 %, což je nejvyšší tempo od roku 2007. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil španělský statistický úřad. Růst čtvrté největší ekonomiky v eurozóně zrychlil z 0,7 % v posledním kvartálu loňského roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak dnešní děti reagují na starý vytáčecí telefon (správně telefon s rotační číselnicí, kdyby vás to zajímalo)?

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie se ve středu na směru neshodly, index Dow klesl, Nasdaq Composite ale počtvrté v řadě zpevnil

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average ve středu kvůli ztrátám finančních společností oslabil. Zbývající...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
včera v 20:09

Samsung představil nový smartphone Galaxy S8

Jihokorejská společnost Samsung Electronics ve středu představila nový smartphone Galaxy S8. Slibuje si, že jí pomůže...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
včera v 19:26

Zisk sázkové firmy OPAP kvůli vyšší dani klesl o 19 procent

Největší řecké sázkové společnosti OPAP ve čtvrtém čtvrtletí klesl hrubý provozní zisk (EBITDA) o 19,2 % na 83,7...
Hazard Řecko Evropské akcie
včera v 18:22

Soud v Londýně odmítl argumenty Kyjeva pro nesplacení dluhu Rusku

Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč nesplatila Rusku dluh tři miliardy dolarů z roku 2013. V přípravném...
Ukrajina Rusko Střední a východní Evropa
Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými
včera v 17:55

Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani...
Evropské akcie Shrnutí evropského obchodování
včera v 17:34

Firmy v Británii žádají Londýn o garanci přístupu na jednotný trh EU

Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn,...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 17:11

Británie a EU vstupují do jednání o rozvodu s různými prioritami

Británie a zbylých 27 zemí Evropské unie vstupují do dvouletých vyjednávání o britském odchodu (brexitu) z evropského...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně klesla, do mínusu ji stáhly akcie Komerční banky, skupiny ČEZ a Unipetrolu

Index PX ve středu klesl o 0,05 % na 982,71 bodu. Do mínusu parket v Rybné stáhly akcie Komerční banky, elektrárenské...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
včera v 16:35

Audi a Mercedes svolají v Číně do opravy asi milion milion aut

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s...
Auta Čína Evropské akcie
včera v 15:43

Svaz: Volný obchod s Británií je pro české firmy prioritou

Zachování volného obchodu s Británií je pro české firmy prioritou, uvedl na dotaz ČTK Svaz průmyslu a dopravy....
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 15:30

CzechInvest jedná s firmami o přesunu sídla z Británie do ČR

Státní agentura CzechInvest nyní jedná s řadou firem z USA a Asie o přesunu jejich sídla z Británie do Česka. Podle...
Spojené království Evropská unie Česká republika
včera v 14:31

Sobotka: ČR bude v jednáních o brexitu hájit práva svých občanů

Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Velké Británie z Evropské unie hájit práva svých občanů žijících v...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 14:30

Reuters: ECB po stížnostech přikročila k personálním změnám

Evropská centrální banka (ECB) vyměnila šéfa bruselské kanceláře a anulovala čtyři další jmenování do funkcí poté, co...
ECB Centrální banky
Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy
včera v 13:35

Předseda Evropské rady Tusk obdržel dopis od britské premiérky Mayové aktivující článek 50 Lisabonské smlouvy

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který...
Spojené království Evropská unie Politika
včera v 13:26

Gazprom Germania bude hromadně propouštět

Gazprom Germania, německá pobočka ruského Gazpromu se sídlem v Berlíně, propustí část ze svých 230 zaměstnanců z...
Německo Rusko Zemní plyn
včera v 12:52

Řekové se údajně dohodli s věřiteli, Brusel to nepotvrdil

Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání....
Řecko Dluhová krize Evropská unie
včera v 12:45

OKD ukončí těžbu v Dole Paskov, z firmy odejde přes 800 lidí

Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v...
NWR Akcie ČR Uhlí a koks
včera v 11:48

Německo má mít registr firem, jež nemohou dostat veřejné zakázky

Německo vytvoří "černou listinu" firem, které se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, protože v minulosti porušily...
Německo Byznys a podnikání
včera v 11:41

Evropská komise zablokovala fúzi burzovních společností Deutsche Börse a LSE

Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou...
Frankfurtská burza Fúze a akvizice Evropská unie