Co musíte ráno vědět (14. května)
|

Co musíte ráno vědět (14. května)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě i za oceánem, která země eurozóny opět spadla do recese a čí obraz se v Sotheby's vydražil za 46,5 milionu dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily středu smíšeně. Slabší dolar zvýšil zájem o ropu

Akcie ve Spojených státech v průběhu středy mírně posilovaly, přestože nakonec zakončily obchodování se smíšenými výsledky. Investory potěšily nejnovější statistické údaje, které naznačily, že americká ekonomika neoživuje tak silně, aby to Fed přimělo zvýšit úrokové sazby dříve než v září. Index Dow oslabil o 0,04 % na 18 060,49 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,03 % na 2 098,48 bodu. Jako jediný posílil technologický Nasdaq, a to o 0,11 % na 4 981,69 bodu. V zelených číslech skončily čtyři z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílil technologický sektor (+0,35 %) a sektor základních materiálů (+0,31 %). Ztrácely naopak veřejné služby (-0,79 %) či odvětví cyklického spotřebitelského zboží (-0,44 %).

2. Evropské akcie ve středu odevzdaly úvodní zisky a zamířily do červených čísel

Evropské akciové trhy ve středu odevzdaly úvodní zisky a zamířily do červených čísel. Dolů je stahovalo především Německo. Britský FTSE 100 připsal 0,23 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,26 % a německý DAX ztratil procento. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,16 % poté, co během dne posiloval o více než procento díky zprávě o růstu HDP eurozóny, který v prvním kvartále podle předběžných dat expandoval nejrychleji za téměř dva roky. Dolů Stoxx Europe 600 vedl ve středu především sektor cestovního ruchu a automobilky. Index obrátil do mínusu poté, co byla v USA zveřejněna data o maloobchodních tržbách, které v dubnu nečekaně stagnovaly, což poslalo dolar vůči euru dolů. "Silné euro stáhlo evropské akcie dolů," říká Manish Singh z Crossbridge Capital. "Oslabení akcií je pro investory nákupní příležitostí. Když na dluhopisovém trhu probíhá výprodej, co jiného chcete kupovat? Evropské akcie zamíří opět nahoru. Záda jim pořád hlídá ECB a hospodářský růst eurozóny oživuje," dodává.

Mají se investoři připravit na Brexit? A co čeká po britských volbách libru?

3. Pražská burza ve středu zakončila lehce pod nulou. Akcie O2 C.R. ztratily téměř 10 %

Index PX ve středu odepsal 0,06 % na 1 034,44 bodu. Akcie O2 C.R. navzdory příznivým hospodářským výsledkům oslabily o 9,5 % a nedařilo se ani těžařské NWR. Uhelná společnost NWR hospodařila v prvních třech měsících letošního roku se záporným výsledkem EBITDA 2 miliony EUR, trh ale čekal až -9 milionů. Loni firma za první čtvrtletí vykázala zisk EBITDA 12 milionů EUR. Tržby těžaři klesly meziročně o 22 % na 135 milionů EUR a čistý zisk dosáhl 25,68 milionu EUR. Akcie ve středu na hospodářské výsledky reagovaly ztrátou více než 7 %.

Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,38 %. V závěsu za nimi se co do objemu držely bankovní tituly, které naopak posilovaly a vyvažovaly ztráty ostatních titulů - Komerční banka připsala 1,81 % a Erste Group Bank 3,45 %. Polepšila si i tabáková společnost Philip Morris ČR, která připsala 1,5 %, naproti tomu cenné papíry likérky Stock, Unipetrolu a pojišťovny VIG oslabovaly.

Technická analýza: Kam mají po mírné korekci namířeno akcie ČEZ?

4. Očekávané události

Evropa ve čtvrtek žádná významná makrodata trhům neposkytne, Spojené státy zveřejní index cen výrobců a jako každý čtvrtek také týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pražská burza bude sledovat především kvartální tržby, jež odhalí Pivovary Lobkowicz. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se v prvním kvartálu podle předběžných dat opět propadlo do recese, Kypr se z ní naopak vymanil

Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla zpět do recese, v níž se před loňským dočasným oživením nacházela šest let. Naproti tomu Kypr, tedy středomořský soused Řecka, jehož musela eurozóna spolu s Mezinárodním měnovým fondem rovněž vytahovat z dluhové krize, se po třech a půl letech z hospodářského propadu vymanil. Plyne to ze středečních údajů evropského úřadu Eurostat a národních statistických úřadů. Řecký hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí podle předběžných dat klesl o 0,2 % po 0,4% poklesu v předešlém kvartále (revidováno z -0,5 %), čímž se země opět ocitla v hospodářské recesi.

Rozpočet centrální vlády Řecka za 4 měsíce překvapivě v přebytku

6. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v březnu klesla na sedmileté minimum

Počet lidí bez práce se ve Spojeném království v průběhu tří měsíců do konce března snížil o 35 tisíc a celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 % z předchozích 5,6 % (do konce února), jak se očekávalo. Zaměstnanost se zvýšila o 202 tisíc. Míra nezaměstnanosti v Británii tak v prvním kvartálu klesla na sedmileté minimum z úrovně 5,7 % v říjnu až prosinci a z 6,8 % před rokem.

7. IEA: Přebytek na trhu s ropou se zvyšuje, OPEC dále zvyšuje těžbu

Na globálním trhu s ropou narůstá přesycení, k němuž nyní vede snaha členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) usilovat o vyšší podíl na trhu. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka sice podle agentury začala silněji růst, těžba se ale stále zvyšuje výrazně rychleji než spotřeba.

8. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v dubnu stagnovaly

Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily, v březnu naopak o 1,1 % vzrostly. Dubnovou stagnaci způsobil zejména pokles prodejů automobilů a dalších velkých položek. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo ministerstvo obchodu, naznačuje, že největší ekonomika světa ve druhém čtvrtletí zřejmě nevykáže výrazné oživení po slabém růstu v prvních třech měsících roku.

9. Americké akcie mají letos co dohánět. Budou na to mít sílu?

Americký akciový index S&P 500 od roku 1931 ve třetích letech prezidentských funkčních období předváděl zpravidla nejlepší výkon. Letošní rok ale pro akcie začal rozpačitě. Americký benchmark přidává zatím letos něco mezi dvěma a třemi procenty, což odpovídá pátému nejhoršímu začátku třetího "prezidentského" roku z 22 případů od roku 1931. Jen třikrát zatím akcie za celý třetí rok funkčních období nejmocnějších mužů světa nezískaly na hodnotě, v jasné většině případů byl růst cen dvojciferný.

10. Výsledky O2 Czech Republic investory příjemně překvapily, akcie ale po zprávě o vyřazení firmy z indexu MSCI padaly

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic v letošním 1. čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,2 miliardy Kč. Výnosy se zvýšily téměř o 4 % na 11,2 miliardy Kč. Za růstem stojí zlepšující se trend v útratě zákazníků, růst datových výnosů v mobilním segmentu i výsledky dceřiné O2 Slovakia. Výsledky společnosti předčily očekávání analytiků, akcie O2 C.R. ale srážela zpráva, že budou údajně kvůli rozdělení firmy vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V aukční síni Sotheby's byl vydražen obraz za 46,5 milionu dolarů

Obraz nazvaný "Bez názvu (Žlutá a modrá)", jehož autorem je Mark Rothko, se v aukční síni Sotheby's v úterý prodal za 46,5 milionu dolarů. Obraz měří 2,42 metru na výšku a 1,86 metru na šířku a byl dokončen v roce 1954. Aukční síň jeho prodejní cenu odhadovala mezi 40 a 60 miliony dolarů. Rothko byl jedním z nejúspěšnějších a nejslavnějších malířů ve Spojených státech, než spáchal roku 1970 sebevraždu.

09:52

Škoda Praha, dceřinka skupiny ČEZ, se ocitla v hledáčku japonsko-indonéské Nikko Securities Indonesia

O firmu Škoda Praha, dceřinou společnost energetické skupiny ČEZ, se údajně zajímá japonsko-indonéská společnost...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice